רבי יצחק יהודה שמלקיש

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף יצחק יהודה שמלקיש)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רבי יצחק יהודה שמלקיש
Ytzchok shmelkes.jpg

הרב יצחק יהודה שמלקיש (תקפ"ח-י' בתשרי תרס"ו, 1905-1827) היה מרבני גליציה ונחשב לאחד מגדולי הפוסקים בדורו.[1] ראב"ד לבוב ומחבר שו"ת בית יצחק.

קורות חייו

נולד לרב חיים שמואל בלבוב והתפרסם בכשרונותיו הגדולים כבר כילד. רבו המובהק היה הרב יעקב אורנשטיין שהיה אז ראב"ד לבוב ומחבר שו"ת "ישועות יעקב". נישא בשנית לבתו של הרב חיים שמואל בירנבוים בעל ה"רחש לבב" וחתנו של רבי עקיבא איגר.

נכדו היה הרב אהרן לוין מרישא, מראשי אגודת ישראל. אחיינו ותלמידו היה הרב גדליה שמלקיש, מראשי תנועת המזרחי, שאף מילא את מקומו ברבנות פרמישלא.[2]

שימש ברבנות בכמה קהילות בגליציה, ובהן בברעזאן בפשמישל, ובתרנ"ד (1894) מונה לרבה של לבוב (למברג).

חיבורו, שו"ת בית יצחק, הכולל שישה חלקים ובתוספת חידושים פרסם אותו כאחד מגדולי הדור. בישיבות החשיבו מאוד את דרך הניתוח שלו להבנת סוגיות התלמוד, דרך הפסיקה שלו וחידושיו. בתשובותיו עסק גם בחידושי העולם המודרני של תקופתו: טלגרף, טלפון, הדלקת חשמל בשבת, קרונות חשמליות, וכדומה.

בשאלת הגיור בעת החדשה, הוא נחשב לאבי השיטה המחמירה, על פי תשובתו שבה הגדיר את היסוד שאם הגר לא מתכוון לשמור מצוות - הגיור בטל.

ספריו

  • שאלות ותשובות בית יצחק.
  • בית יצחק על התורה

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ שו"ת "אגרות משה" יורה דעה חלק ב סימן יד ("מגדולי גליציה"), "מנחת יצחק" חלק ה סימן צג ("מגדולי האחרונים"), "ציץ אליעזר" חלק טז סימן כט, "יחוה דעת" חלק א סימן צא.
  2. ^ הרב משה לייטר, דיוקנאות רבני עיר אחת, הדרום, כרך י, עמ' 51.
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0