מבוא דותן

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מבוא דותן
מבוא דותן.jpg
מבוא דותן מכיוון דרום-מערב
מחוז יהודה ושומרון
מועצה אזורית שומרון
גובה ממוצע[1] ‎329 מטר
תאריך ייסוד 1981
תנועה מיישבת אמנה
סוג יישוב יישוב קהילתי
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2020[1]
  - אוכלוסייה 478 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה ‎6.7% בשנה

מבוא דותן (מְבוֹא דֹּתָן) היא התנחלות ויישוב קהילתי מעורב בצפון-מערב השומרון, השייך למועצה אזורית שומרון. היישוב צופה במיקומו על עמק דותן, העמק הגדול ביותר בהרי השומרון, ושוכן במרכז הדרך בין הערים באקה אל גרביה וג'נין.

הקמת היישוב

מבוא דותן הוקם באוקטובר 1977 באתר משטרת סאנור על ידי גרעין "דותן" (שעל שמו נקרא היישוב). אולם השטח סביב משטרת סנור היה קטן מכדי להחיל יישוב קבע ונעשו מאמצים לאתר שטח חלופי עבור הגרעין. באוגוסט 1979 אותר שטח של כ-100 דונם ליד עראבה[2] וועדת השרים להתיישבות אישרה את הקמת היישוב בסוף אוגוסט 1979[3]. ההחלטה אושררה בממשלה באמצע ספטמבר[4], לאור טענות שלועדת השרים להתיישבות לא הייתה סמכות לאשר יישובים הרחק מיישובים קיימים[5]. על ההחלטה להקים את היישוב ערער יגאל ידין, בגלל התנגדותו להקים יישובים באזורים של אוכלוסייה ערבית צפופה[6], אך ערעורו נדחה[7]. היישוב עבר למיקום הקבוע ביוני 1981 עם סיוע מאמנה.

על היישוב

אופי הקהילה מעורב. ביישוב שכונה דתית שמקורה בגרעין תורני מיסודה של ישיבת הגולן שהצטרף למבוא דותן בשנת 2003. ב-2016 הונחה אבן פינה לשכונת "נופי דותן"[8].

ביישוב שירותים כלליים כגון מרפאה ודואר ויש בו מספר מגרשי משחקים וברכת שחיה. ביישוב בית כנסת ומקווה ושירותי החינוך שבו ניתנים באמצעות מעון, גן ומשחקיה.

אתרים

ארכאולוגיה

בסביבות היישוב מספר אתרים ארכאולוגיים:

  • במזרח עמק דותן, שוכן תל דותן, עיר מהתקופה הכנענית ומתקופת המקרא.
  • מצפון לעמק שוכן תל מחפר, שלאחרונה הוצע לזהותו עם "חפר" המקראית.
  • כ-2 ק"מ ממערב ליישוב נמצאת חרבת-אל-חמאם שזוהתה על ידי פרופסור אדם זרטל עם "ארובות" המקראית (משכן נציבות שלמה המלך), וכן עם נרבתה - עיר מבוצרת מסוף תקופת בית שני, שעמדה במערכה כבדה נגד הרומאים בימי המרד הראשון, מתקני המצור סביבה מזכירים את מצדה.

שמורת אלוני ערבה

דרומית-מערבית ליישוב נמצאת שמורת הטבע "אלוני ערבה", שבתחומה נמצאים שרידי חורש טבעי - אלון מצוי, אלון התבור, אלה ארץ-ישראלית וליבנה רפואי.

ב-2002 (לערך) נכרתו רוב עצי השמורה על ידי פלסטינים, ובחלקים מתחום השמורה נטועים כיום מטעי זיתים ושקדים. [1]

מצב ביטחוני

תושבי מבוא דותן סבלו מפיגועי טרור פלסטיני שבוצעו נגדם על ידי מחבלים ערבים פלסטינים, בדרכם אל היישוב או ממנו. בפיגועים אלה נרצחו מספר תושבים. היום הדרך אל היישוב עוקפת את העיירה הפלסטינית יעבד.

לקריאה נוספת

  • רנה בן-פזי, כמו בראשונה, הוצאת ספרית בית-אל, תשמ"ח

קישורים חיצוניים

הערות שוליים