טל מנשה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

טל מנשה - מבט ממזרח
טל מנשה - מבט על החרמון

טל מנשה היא שכונה של ההתנחלות חיננית בצפון-מערב השומרון הממוקמת בסמוך ליישובים שקד ועאנין. באופן רשמי טל מנשה מוגדרת על ידי מדינת ישראל כשכונה של חיננית, אך למעשה היא מתפקדת כיישוב קהילתי דתי עצמאי השייך למועצה אזורית שומרון.

שמו של טל מנשה הוא על שם נס גיזת הצמר של גדעון, שהיה משבט מנשה (ספר שופטים, פרק ו', פסוקים ל"ה-מ'). הנס התרחש ככל הנראה סמוך ליישוב.

היסטוריה

טל מנשה החלה בשנת 1991 כגרעין התיישבות של בוגרי הטכניון ובוגרי כולל מר"ץ ממבשרת ציון, אשר ביקשו להתיישב מצפון לג'נין. באופן זמני התגוררו חברי הגרעין המייסד במושב שדה יעקב שבעמק יזרעאל. לאחר שיצחק רבין נבחר לראשות הממשלה ב-1992, הופנו חברי הגרעין להתיישבות בצמוד ליישובים שקד וחיננית. מכיוון שבאותה תקופה כבר לא הכריזה הממשלה על הקמת יישובים חדשים מעבר לקו הירוק, הוקמה טל מנשה באופן רשמי כשכונה של חיננית, אך עם מזכירות ומוסדות נפרדים ונציג נפרד במועצה האזורית שומרון. כיום היישוב שייך למסגרת של תנועת אמנה השייכת לזרם הפוליטי של גוש אמונים.

לקראת הבחירות לראשות המועצה, מועצה האזורית שומרון, בנובמבר 2007, החליט היועץ המשפטי לממשלה שלטל מנשה לא יהיה נציג נפרד במועצה האזורית ולא יהיה לה ועד מקומי נפרד, אלא היא תוכלל בתוך חיננית במסגרת של ועד משותף (החלטות דומות ניתנו גם לגבי ההתנחלויות נופי פרת ושבות רחל). עתירה של שני היישובים לבג"ץ, בבקשה לנציגים נפרדים, נדחתה. בבחירות התמודדו שתי רשימות: רשימה של אנשי טל מנשה בשיתוף עם חלק מאנשי חיננית שכונתה "ביחד" ורשימה של חלק אחר מתושבי חיננית. בבחירות למועצה האזורית נבחר נציג מטל מנשה, ובבחירות לוועד המקומי נבחרו שלושה נציגים של רשימת "ביחד", שניים מהם מטל מנשה ואחד מחיננית ושני נציגים מהרשימה האחרת. בעקבות תוצאות הבחירות פנו אחדים מתושבי חיננית ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה נוספת להפריד בין היישובים[1].

בבחירות למועצה האזורית שומרון בנובמבר 2012 לא התקיימו בחירות בחיננית / טל מנשה. הנהלות האגודות של שני היישובים (טל מנשה וחיננית) הגיעו להבנות על אופן חלוקת התפקידים ביניהם ובכך ממשיכים להתקיים זה בצד זה שתי קהילות המוגדרות כיישוב אחד אך מתפקדות לכל דבר ועניין כיישובים נפרדים. בשנת 2013 אושרה התב"ע הראשונה של היישוב.

הרכב האוכלוסייה

בטל מנשה מתגוררות יותר ממאה משפחות דתיות. התושבים עוסקים במגוון רחב של עבודות - עובדי הייטק לצד אנשי חינוך ועובדים סוציאלים, קבלני בניין וסוחרים, שכירים ועצמאים. ביישוב גרים ישראלים ותיקים וכן עולים מצרפת, גרמניה, ארצות הברית, דרום אמריקה ומחבר המדינות.

טבע בתחומי היישוב

"בוסתן בראשית" בטל מנשה

כחלק מתפישת ההשתלבות בסביבה הטבעית, הוקמו בטל מנשה מספר פארקים ציבוריים:

  • "בוסתן בראשית" - פארק חורש טבעי בשילוב צמחים המוזכרים במקורות: שבעת המינים, משל יותם, גבעת שיר השירים ועוד. בפארק קיימים מתחם פיקניק ונקודת תצפית לאזור. בפארק נשתלו פקעות רבות שנאספו במסגרת "הצלת פקעות" משטחי בנייה.
  • "שביל ביער" - מסלול מעגלי באורך של 3 ק"מ, שמתחיל בסמוך לבית הספר "טללי אורות" ביישוב.
  • פינת חי, הכוללת בעיקר עיזים וטווסים.

חינוך

טל-מנשה מורכב מאוכלוסייה דתית תורנית. אורחות חיי התושבים מתנהלים לפי ההלכה ובהנחיית הרב ראובן עוזיאל, רב היישוב והרב האזורי של צפון השומרון.

בטל מנשה מוסדות חינוך לגיל הרך, גני ילדים ובית ספר יסודי תורני אזורי בשם "טללי אורות" (בו לומדים כ-200 תלמידים). בבית הספר קיים 'גן תלמודי', אשר התלמידים שותפים בו לעבודה חקלאית, פינת חי פעילה, חדר מחשבים וכדומה. בגיל העל-יסודי לומדות הבנות באולפנית בפרדס חנה, והבנים בישיבה התיכונית "נתיבות דרור" באור עקיבא, ישיבת בני עקיבא כפר הרואה, הישיבה התיכונית בית שמואל שבחדרה ועוד.

מ-2004 פעלה בטל מנשה במשך מספר שנים מדרשה לבנות ("מדרשת טל מנשה"), ששילבה שירות לאומי עם לימודים תורניים עבור בנות השירות הלאומי באזור. המדרשה פעלה תחת חסותו של הרב חיים דרוקמן, שהרצה אחת לחודש במדרשה.

דת

בית הכנסת בטל מנשה

בטל מנשה קיים בית כנסת אחד מרכזי, בו מתקיימים כל מנייני התפילה, זאת על פי התפיסה של אחדות הקהילה ומניעת ריבוי ופיצול מניינים. נוסח התפילה מעורב ונקבע על פי נוסח החזן. כל ערב מתקיים לימוד משותף של ה"דף היומי" בגמרא. כמו כן מתקיימים שיעורים של רב היישוב, הרב ראובן עוזיאל, בנושאי פרשת השבוע, תנ"ך, תלמוד בעיון, שיעורי נשים, כמו כן, מתקיים "סדר ערב" פעם בשבוע, לילדים הצעירים.

התפילות מתקיימות כיום בבית הכנסת "טל-גנים", שהוקם על ידי משרד הביטחון משרידי בית הכנסת של היישוב המפונה גנים.

תרבות

בטל מנשה פועלים מקווה לנשים, ספריה, ו"חדר נוער" בו מתקיימת אחת לשבוע פעילות לכל שכבת גיל בכיתות ז'-י"ב על ידי רכז הנוער. ביישוב מתקיימים מופעי תרבות בתקופת החגים, חוגי תורה לילדים, פעילויות בספריה, וחוגי ספורט לילדים. כמו כן מתקיימים ערבי נשים לנשות היישוב והסביבה.

קישורים חיצוניים

Green globe.svg אתר האינטרנט הרשמי של טל מנשה

הערות שולייםסמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0