פארק מת"ם

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף פארק מתם)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מת"ם - בחזית, בנייני החברות אינטל ואלביט מערכות
מת"ם מרכס הכרמל

פארק מת"ם (ראשי התיבות של "מרכז תעשיות מדע") הוא מתחם תעשיות היי-טק הממוקם במבואות הדרומיים של חיפה, סמוך לגבולה עם טירת כרמל, בין כביש 2 לכביש 4, הנפגשים בסמוך אליו. הפארק משתרע על 220 דונם, ומועסקים בו כ־8,000 עובדים.

היסטוריה

הפארק הוקם ביוזמת אלרון, עיריית חיפה ומשרד המסחר והתעשייה, שבסוף 1965 ביקשו ממינהל מקרקעי ישראל שטח של 100 דונם לקריה למפעלי אלקטרוניקה[1]. המינהל הקצה לשם כך אדמות שהיו שייכות בעבר לנויהרדטהוף. בניית הפארק החלה בסוף שנת 1968[2] והמפעלים של קבוצת אלרון החלו לאכלס אותו בשנת 1972[3]. בשנת 1984 כבר עבדו בפארק 4,000 עובדים[4].

הפארק נמצא בבעלות משותפת של חברת גב-ים לקרקעות בע"מ והחברה הכלכלית של חיפה. מתם הוא מראשוני הפארקים לטכנולוגיה עילית בישראל, ואחד הגדולים שבהם. קרבתו לטכניון מסייעת בגיוס עובדים למרכזי המחקר והפיתוח שבו.

פארק מתם משמש כביתן של חברות רבות, ישראליות ורב-לאומיות, ובהן אלביט מערכות, פיליפס, נטוויז'ן, האחים עופר וצים. החברות אינטל ישראל, מיקרוסופט ישראל מחקר ופיתוח, גוגל ויאהו! מחזיקות מרכזי מחקר ופיתוח במתחם זה. מעבדת המחקר של IBM בחיפה שכנה במתחם זה עד למעברה למשכנה החדש, סמוך לאוניברסיטת חיפה.

בפארק ניתן למצוא שירותים כגון מסעדות, מרפאה, מרפאת שיניים, מעון לילדים, סניף דואר ומשרדי עורכי דין.

בסמוך למתחם, ממערב לו, נמצאת תחנת הרכבת חיפה חוף הכרמל וכן מרכזית חוף הכרמל. ממזרח למתחם נמצאים אצטדיון סמי עופר, קניון חיפה, מרכז הקונגרסים הבינלאומי חיפה, מרכז הספורט "ספורטן" ומגדל חברת החשמל.

ב-15 בספטמבר 2008 הונחה אבן הפינה ל"פארק מדעי החיים". זה, עתיד לקום בשטח שמול מתם, מעברו השני של כביש 4. על ניהולו של הפארק החדש מופקדת החברה הכלכלית לחיפה, תוך חיקוי מודל הקמתו ותפעולו של הפארק הוותיק והמצליח, אלא שבפארק העתידי תרוכזנה חברות מתחומי הביולוגיה והביוטכנולוגיה בלבד.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שולייםLogo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0