פרשת השמדת מנות הדם של עולי אתיופיה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
צילום מנת דם שעליה נכתב "לא להשתמש בגלל שהוא מאתיופיה" מתוך כתבה בעיתון מעריב

פרשת השמדת מנות הדם של העולים מאתיופיה היא פרשה משנת 1996, הנוגעת למדיניות מגן דוד אדום בעניין מנות דם שנתרמו על ידי עולים מאתיופיה. על-פי המדיניות, שהוסתרה מן התורמים, לא נעשה שימוש בתרומות הדם, בשל החשש שהתורמים נגועים במחלות הנפוצות יותר בקרב עולי אתיופיה מאשר באוכלוסייה הכללית, ובכללן איידס. עם זאת, לתורמים ניתנה "תעודת תורם דם" וניתן להם ולבני משפחתם ביטוח דם למשך שנה ככל התורמים. הפרשה נחשפה בכתבה מיום 28 בינואר 1996 שערך העיתונאי רונאל פישר בעיתון מעריב, ועוררה בישראל סערה.

בבדיקות האיידס הרבות שנעשו שנים לפני הפרשה התגלה שבקרב כ-5,200 יוצאי העדה האתיופית שעלו אחרי יולי 1990, נמצא ש-118 מהנבדקים נשאים. בבדיקות של 600 עולים שעלו בין השנים 1984 - 1990 לא נמצאו נשאים.

הפגנת יוצאי אתיופיה כנגד השמדת הדם

כמה ימים לאחר חשיפת המדיניות, הפגינו כ-10,000 מבני העדה מול משרד ראש הממשלה, תחת הסיסמה "דמנו כדמכם". המשטרה, שנערכה בכוח קטן להפגנה שקטה, הופתעה כשהמפגינים הפגועים והזועמים תקפו את השוטרים באבנים, מקלות וברזלים. השוטרים ניסו להדוף את המפגינים בכדורי גומי, זרנוקי מים וגז מדמיע. זו הייתה אחת ההפגנות הסוערות ביותר במדינת ישראל: נפצעו כ-41 שוטרים ו-20 מפגינים, וכ-200 מכוניות של עובדי משרד ראש הממשלה ניזוקו. מפקד מחוז ירושלים במשטרה ניצב אריה עמית העיד כי הייתה זו ההפגנה האלימה ביותר בישראל שבה השתמשו כוחות המשטרה לראשונה בירי גז מדמיע כנגד מפגינים יהודים וכי כוחותיו עמדו בפני ההחלטה לאפשר ירי חי לאזהרה אך לבסוף נמנעו מכך.

בעקבות הפרשה

הסערה הציבורית הביאה לפיטוריו של מנכ"ל מגן דוד אדום דאז, ולהקמת ועדת חקירה בראשות הנשיא לשעבר יצחק נבון. לאחר דיונים שנמשכו מספר חודשים פרסמה הוועדה את מסקנותיה: היא קבעה שלא היה מקום להונות את תורמי הדם, אולם לא המליצה לשנות את הנהלים לגבי אי-קבלת תרומות דם של בני העדה. האיסור להשתמש במנות דם שהגיעו מילידי אפריקה (למעט ילידי צפון אפריקה), דרום מזרח אסיה והאיים הקריביים, אזורים שנפגעו ממגפת האיידס, ובכלל זה יוצאי אתיופיה נמשך למשך כ-20 שנה עד לדצמבר 2016. הסרת האיסור על תרומת דם של יוצאי אתיופיה התאפשרה לאחר שהוכנסו שיפורים טכנולוגיים בבדיקות המעבדה לדם התורמים.[1] ממשיכות להתקיים הגבלות מטעמים רפואיים בנוגע לתרומות דם של אוכלוסיות אחרות.

ראו גם

הערות שוליים

  1. ^ רותם אליזרע, מדיניות חדשה: יוצאי אתיופיה יוכלו לתרום דם, באתר ynet, 8 בדצמבר 2016
Flag of Israel.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ישראל. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0