פנינה תמנו-שטה

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
פנינה תמנו-שטה
-
לידה 1 בינואר 1981
מפלגה יש עתיד
סיעה יש עתיד, כחול לבן
חברת הכנסת
תקופת כהונה 5 בפברואר 2013 - 31 במרץ 2015 (שנתיים ו-7 שבועות)
תפקידים נוספים
פירוט

פנינה (פנחש) תַּמֶנוֹ־שֶׁטֶה (נולדה ב-1 בינואר 1981) היא חברת הכנסת מטעם מפלגת יש עתיד בסיעת כחול לבן. עורכת דין במקצועה, פעלה בין היתר כעיתונאית וכפעילה חברתית ישראלית.

ביוגרפיה

תמנו־שטה נולדה בכפר וזבה במחוז גונדר שבאתיופיה. נכדתו של קס שאטו מהרט, שושלת למנהיגים רוחניים בולטים של יהודי אתיופיה. בשנת 1984, בהיותה בת 3, עלתה יחד עם אביה וחמשת אחיה לארץ במבצע משה, מאוחר יותר התאחדה משפחתה עם האם ושתי אחיותיה הנוספות שנותרו מאחור. בשנותיה הראשונות בישראל התגוררה עם משפחתה במרכז קליטה בפרדס חנה ובשנת 1988 עברה עם משפחתה לפתח תקווה. בנעוריה למדה באולפנה "צפירה", בתוכנית מצוינות לילדים מחוננים יוצאי אתיופיה. לאחר מכן למדה במכללת "אורט" בירושלים במסגרת פנימיית "כרמית".

את שירותה בצה"ל עשתה כסמלת מבצעים בפיקוד העורף.

לאחר שחרורה מצה"ל למדה לתואר ראשון במשפטים בקריה האקדמית אונו, הוסמכה ב-2007 לעורכת דין, את התמחותה עשתה במשרד עורכי הדין מיתר לקוורניק ושות' ולאחר מכן עבדה במחלקה המשפטית של בנק דיסקונט. בשנת 2018 סיימה בהצטיינות את לימודיה לתואר שני במדיניות ציבורית למנהלים באוניברסיטת תל אביב.

קריירה ציבורית

במקביל ללימודיה עבדה תמנו-שטה עם נוער בסיכון, הקימה מועדון לצעירים משכונות מצוקה וכן מועדון לנשים בפתח תקווה. באותה תקופה החלה בפעילות הסברה בישראל ובעולם ועמדה בחזית מאבק יוצאי אתיופיה בפרשת השמדת מנות הדם של עולי אתיופיה שפרצה שוב ב-2006 וכנגד אי-קליטתם של תלמידים ממוצא אתיופי באור יהודה ובפתח תקווה. היא נבחרה לכהן כסגנית יו"ר איגוד הסטודנטים של יוצאי אתיופיה והייתה חברה בעמותת "עולים ביחד", שמטרתה מינוף וסיוע לאקדמאים יוצאי אתיופיה.

בשנת 2005 הקימה מטה מאבק למען ישראלים יוצאי אתיופיה, שמטרתו הגברת המודעות לאפליה שנוצרה לטענתה כלפי יוצאי אתיופיה בישראל.

בשנת 2006 מונתה להיות נציגת הציבור במועצת העיתונות בישראל.

בשנת 2007 נדחתה תביעתה נגד רשת הריבוע הכחול, שלפיה סירבו למכור לה מזון על רקע גזעני, לאחר שהשופטת לא קיבלה את גירסתה לאירוע ולא שוכנעה שהסירוב נבע מאפליה[1].

בשנת 2007 הגישה בערוץ הראשון לצד אורי לוי את תוכנית האקטואליה "שישי בחמש". בשנים 20082012 שימשה ככתבת המשפטים של הערוץ הראשון.

על פועלה לשוויון זכויות הוענק לה "אות הידידות החברתי" של הקרן לידידות בשנת 2015 ו"אות מרטין לותר קינג" מבנו של מרטין לותר קינג בשנת 2016.

בבחירות לכנסת ה-20 בשנת 2015 הוצבה תמנו-שטה במקום ה-13 ברשימת "יש עתיד" ונשארה מחוץ לכנסת כשהמפלגה זכתה ל-11 מנדטים בלבד. לאחר הבחירות לכנסת ה-20 תמנו-שטה הובילה את הפגנות יוצאי אתיופיה והייתה יוזמת ושותפה להחלטת ממשלה בנושא הקמת ועדה מיוחדת במשרד המשפטים אשר הובילה לדו"ח פלמור. במקביל המשיכה תמנו שטה להנחות תוכנית רדיו ברשת ב' של קול ישראל והשתתפה בפאנל קבוע בתוכנית "שיחת היום" בערוץ 2. בנוסף היא הייתה חברת הוועד המנהל של בשבי"ל – ארגון שקיפות בין-לאומית ישראל, חברה במועצה הלאומית לכלכלה, יושבת-ראש ממלאת מקום בוועדת משנה של המל"ג וחברה בחבר הנאמנים של הסוכנות היהודית. כמו כן מונתה על ידי שר האוצר משה כחלון כחברה בוועדה ציבורית מיוחדת של רשות החברות הממשלתיות, אשר המליצה על קידום ייצוג הולם של קבוצות מוחלשות בדירקטוריונים ממשלתיים. באותה התקופה היא מונתה על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו לנציגה בוועדת השרים לקידום שילובם של אזרחי ישראל ממוצא אתיופי.

קריירה פוליטית

בשנת 2012 הצטרפה למפלגת "יש עתיד". בבחירות לכנסת ה-19, בפברואר 2013 נבחרה לכהן כחברת הכנסת והייתה לאישה הראשונה מהעדה האתיופית המשמשת בתפקיד זה ולחברת הכנסת הצעירה ביותר בסיעתה.

בכנסת ה-19 הייתה חברה בוועדה לביקורת המדינה, בוועדת הכנסת ובוועדה לזכויות הילד ומשנת 2014 חברה בוועדת הפנים. שימשה גם כסגנית יושב ראש הכנסת וכיהנה כיושבת-ראש השדולה לקידום יוצאי אתיופיה בישראל.

ב-11 בדצמבר 2013 סירבו אנשי מגן דוד אדום לקבל תרומת דם שלה, בעמדת התרמת דם שהוצבה במשכן הכנסת, בהתאם להנחיות משרד הבריאות, האוסרות קבלת תרומות דם מאדם שנולד או התגורר מעל שנה באתיופיה. בעקבות פרסום המקרה הורה יושב ראש הכנסת על הפסקת התרמת הדם במשכן הכנסת ופוליטיקאים רבים, בהם ראש הממשלה ושר האוצר, פרסמו הודעות גינוי[2]. בתגובה למקרה נמסר ממגן דוד אדום שהנוהל שלא לקבל תרומות דם מבני העדה האתיופית היה ידוע לתמנו-שטה קודם המקרה[3].

ב־9 בפברואר 2018 שבה תמנו-שטה לכהן בכנסת בעקבות התפטרותו מהכנסת של יעקב פרי[4]. בכנסת ה-20 כיהנה תמנו-שטה כחברה בוועדה לזכויות הילד וועדת הכנסת, חברה בשדולה למען אוכלוסיית חולי הצליאק והאלרגניים במדינת ישראל, חברה בשדולה לעצירת ייצוא ביטחוני למדינות מפרות זכויות אדם וחברה בשדולה למען הגמלאים. בנוסף, פנינה תמנו עמדה בראש השדולה לחיזוק וקידום ישראלים יוצאי אתיופיה בישראל.

בתחילת מאי 2018, הצטרפה תמנו-שטה לנשיא המדינה, ראובן רובי ריבלין, למשלחת נשיאותית היסטורית באתיופיה.

בבחירות לכנסת ה-21 הוצבה במקום ה-24 ברשימת כחול לבן לכנסת, מטעם מפלגת יש עתיד, ברשימה הכוללת גם את מפלגות חוסן לישראל בראשות בני גנץ ותל"ם בראשות משה יעלון. הרשימה קיבלה בבחירות 35 מנדטים ותמנו-שטה נבחרה לכהונה נוספת בכנסת.

חיים אישיים

תמנו-שטה נשואה ואם לשניים. מתגוררת עם משפחתה בפתח תקווה.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

שגיאת לואה ביחידה יחידה:בקרת_זהויות בשורה 352: attempt to index field 'wikibase' (a nil value).

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0