קווים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קווים
לוגו חברת קווים
סוג חברה בע"מ
תאריך הקמה 2000
משרד ראשי חולון, ישראל
מוצרים עיקריים תחבורה ציבורית
אנשי מפתח אריק סיני (מנכ"ל)
עובדים 1700 (נהגים)
 
http://www.kavim-t.co.il/

קווים תחבורה ציבורית בע"מ היא חברה המפעילה שירותי תחבורה ציבורית בישראל. היא הוקמה בשנת 2000 בעקבות החלטת משרד התחבורה להפסיק את הדואופול של אגד ודן בהפעלת שירותי תחבורה ציבורית. בעלי החברה הם מאיר חברה למכוניות ומשאיות בע"מ (50%), הורן את ליבוביץ בע"מ (50%). חברת קווים היא החברה השנייה בגודלה בתחום התחבורה הציבורית בישראל אחרי קואופרטיב אגד.

נכון ל-2016 מעסיקה החברה כ-1700 נהגים.

היסטוריה

ביוני 2003, זכתה "קווים" במכרז של משרד התחבורה להפעלת קווי תחבורה ציבורית מאזור בקעת אונו לתל אביב-יפו, פתח תקווה ותל השומר. בפברואר 2005, זכתה להפעיל את אשכול עפולה, מגדל העמק ובית שאן. באפריל 2006, זכתה במכרז להפעלה המרכזית של אשכול התחבורה הציבורית בפתח תקווה וראש העין.

ב-2008, החלה בהפעלת הכרטיס החכם "רב-קו", ושנה אחר כך, ב-2009, השיקה את השירות הטלפוני "Next Bus", המאפשר לקבל מידע עדכני אודות זמני ההגעה של קווים לתחנותיהם. שני שירותים אלו, הפכו אותה לחלוצה בתחום התחבורה הציבורית, וקידמו את חשיפתה הציבורית. ב-3 ביולי 2011, היא זכתה לגדול והתמזגה עם "עילית".[1]

ב-2012, זכתה במכרז להפעלת התחבורה הציבורית המרכזית של מודיעין-מכבים-רעות, לאחר שגברה על "ויאוליה", וכן גם זכתה במודיעין עילית, רמלה ולוד, לאחר שגברה על "סופרבוס".[2] באותה השנה, זכתה במכרז להפעלה המרכזית של אשכול התחבורה הציבורית בנתניה-חדרה, אשר כולל בו גם את היישוב אום אל-פחם והעיר כפר יונה, לאחר שגברה על "נתיב אקספרס". באותו המכרז, זכתה גם להפעלת קווי הקישור והמאספים של השרון ותל אביב-יפו.

בינואר 2014 החלה החברה לפעול באשכול נתניה והחליפה את חברת נתיב אקספרס. במרץ 2014 הוכר כוח לעובדים כארגון היציג ל-1,700 עובדי החברה.[3]

במרץ 2015, הפסידה במכרז להפעלה המרכזית של אשכול עפולה, מגדל העמק ובית שאן, זאת ל"סופרבוס". עוד באותה שנה, הפסידה גם במכרז להפעלה של האשכול המרכזית ביותר שלה, פתח תקווה וראש העין, ל"אפיקים". במקביל, זכתה במכרז להפעלת אשכול בקעת אונו-אלעד, לאחר שגברה על "אגד תעבורה".

ב-2016, זכתה במכרז להפעלת קווי התחבורה הציבורית בביתר עילית, שם היא ממשיכה את ההפעלה משנים קודמות אך במכרז חדש, וכן במועצה אזורית מטה יהודה במקום חברת סופרבוס. במסגרת המכרז יופעלו יותר נסיעות, וחלק מהקווים הפנימיים בביתר יופעלו על ידי אוטובוס ארוך - מפרקי, לראשונה באופן קבוע ביהודה ושומרון, ולראשונה במכרזי התחבורה בישראל.

צי החברה

לחברת קווים אוטובוסים עירוניים ובינעירוניים תוצרת וולוו ויוטונג ומיניבוסים תוצרת מרצדס.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים