רבי יהוסף חיים שיינפלד

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רבה של קריית הרצוג
רבי יהוסף חיים שיינפלד
אין תמונה חופשית
לידה י"ב בתמוז ה'תרפ"ח
פטירה ח' בשבט ה'תשפ"ב (בגיל 93)
בני ברק
מדינה ישראל
מקום מגורים בני ברק
מקום פעילות קריית הרצוג
רבותיו רבי ישראל צבי רוטנברג, רבי מיכאל דוב וויסמאנדל
חיבוריו וישבר יוסף
בת זוג שרה
אב רבי ישראל אברהם
אם פעריל פייגא

רבי יהוסף חיים שיינפלד (י"ב בתמוז ה'תרפ"ח - ח' בשבט ה'תשפ"ב) היה רבה של קריית הרצוג שבבני ברק, ורב בית הכנסת 'אור מלא' קוסון בשכונה.

ביוגרפיה

נולד בנירדהז שבהונגריה לרבי ישראל שלמה[1] ופעריל פייגא שיינפלד בתו של רבי יצחק אייזיק נגלר. בבחרותו למד אצל דודו רבי ישראל צבי רוטנברג האדמו"ר מקוסון, בעל 'אור מלא' לאחר השואה בשנת תש"ו הגר לארצות הברית ושם למד בישיבת נייטרא בראשות רבי מיכאל דוב וויסמאנדל. בצעירותו היה אצל רבי שלום אליעזר הלברשטאם מראצפארט.

נישא לשרה בתו של רבי יהודה יחיאל טויב מראזלא, ולאחר נישואיו התגורר בקליוולנד שבאוהיו, שם שימש כראש הישיבה שהקים גיסו רבי מנחם מנדל טאוב האדמו"ר מקאליב. באותה תקופה הוסמך להוראה אצל רבי יונתן שטייף. לאחר מספר שנים עקב חינוך הילדים עבר לניו יורק שם הקים בית מדרש בראשותו.

בשנת תשל"א עלה לארץ ישראל לכהן כר"מ בישיבת ערלוי[2]. בתקופה זו התקרב לחסידות בעלזא, וכן לאדמו"ר רבי ישראל אלתר מגור. מאוחר יותר הוכתר לכהן כרבה של שכונת קריית הרצוג בבני ברק, בה הקים בשנת ה'תשמ"ב את בית מדרשו 'אור מלא' על שם דודו ורבו רבי ישראל צבי רוטנברג מקוסון, רבים מתושבי השכונה ומחוצה לה היו באים אליו בשאלות בעניני הלכה, וכן להתייעץ עמו.

במשך עשרות שנים כיהן כחבר בית הדין של רבי יעקב לנדא ובנו רבי משה יהודה לייב לנדא רבני העיר בני ברק[3], כן שימש כראש השוחטים מטעם בית הדין, ונחשב למומחה בעניני השחיטה.

נקבר בחלקת ספינקא שבבית הקברות סגולה שבפתח תקוה. על פי צוואתו הוכתרו נכדיו רבי דוד משולם פייש, ורבי משה מרדכי שיינפלד, למלא את מקומו.

ספריו

  • וישבר יוסף - דרשות[4]
  • וישבר יוסף - על התורה[5]

ילדיו

בניו
חתניו

לקריאה נוספת

הערות שוליים

  1. ^ בנו של רבי שמואל שיינפלד מקאשוי חתנו של רבי יהוסף רוטנברג האדמו"ר מקוסון, ובנו של רבי משה יוחנן שיינפלד רבה של מיהאליפולוי (חמיו של רבי משה סופר, אביו של רבי יוחנן סופר).
  2. ^ המבשר, י' בשבט, תשפ"ב.
  3. ^ המודיע, ט' בשבט תשפ"ב
  4. ^ וישבר יוסף - דרשות, אוצר החכמה
  5. ^ וישבר יוסף - על התורה, אוצר החכמה