רבי מנחם מנדל מנדלזון

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רבי מנחם מנדל מנדלזון
הרה''ג ר' מנחם מנדל מנדזון זצ''ל רבה השני של קוממיות.JPG
לידה 1938
ה'תרצ"ח
קריית אתא
פטירה 24 בנובמבר 2011 (בגיל 73 בערך)
כ"ז בחשון ה'תשע"ב
השתייכות חסידות גור
בת זוג בילא חיה
אב רבי בנימין מנדלזון
הרב משה מנדלזון ←

רבי מנחם מנדל מנדלזון (תרצ"ח, 1938כ"ז בחשוון תשע"ב, 24 בנובמבר 2011) היה רב המושב קוממיות ונשיא קרן השביעית.

תולדותיו

נולד בקריית אתא (אז 'כפר עטא' ולאחר מכן 'כפר אתא'), בנו של רבי בנימין מנדלזון, שכיהן כרב היישוב. נקרא על שם סבו רבי מנחם מנדל מנדלזון, ראש ישיבת פלוצק בפולין. אמו, מרים, נפטרה בצעירותה. בילדותו למד בכפר אתא, ובגיל 10 עבר ללמוד בישיבת סלונים בירושלים. בגיל 15 עבר ללמוד בישיבת שפת אמת, והיה מקורב לאדמו"ר מגור רבי ישראל אלתר. הוסמך לרבנות על ידי הרב מטשעבין ורבי ישראל יצחק רייזמן (חבר הבד"ץ של העדה החרדית).

נישא לרבנית בילא חיה (נפטרה בכ"א באב ה'תשנ"א), בתו של רבי יוסף מאיר פולק, (נינו של רבי יוסף מאיר וייס מספינקא), ראש ישיבת שומרי אמונים בברגסז - אחותו של האדמו"ר רבי אברהם אלטר פולק מברגסז ובתו החורגת של רבי אהרן מבעלז.

לאחר נישואיו התגורר בירושלים, ולמד כעשרים שנה בכוללים של חסידות בעלז ושל ישיבת שפת אמת. בשנת תשכ"ד ייסד שיעור תורני לעולים חדשים בני עדות המזרח בשכונת בקעה בירושלים, ומסר את השיעור בקביעות במשך שמונה עשרה שנה. היה ממייסדי רשת שיעורי התורה "תורה ויהדות לעם", יחד עם רבי חיים ברים ורבי מרדכי דוד לודמיר.

בשנות ה-50 עזב אביו את קריית אתא ועבר לכהן כרבו של מושב קוממיות. הוא כיהן כרב המושב במשך שלושים שנה, עד פטירתו בכ"ד באייר תשל"ט. לאחר פטירתו מונה בנו רבי מנחם מנדל כממלא מקומו, וכיהן כרב המושב למעלה משלושים שנה. נודע כדרשן ומסר שיעורי תורה רבים.

היה מראשי הפעילים למען קיום מצוות שמיטה כהלכתה בקרב חקלאי ישראל. שימש נשיא "קרן השביעית" שעל יד "המרכז הארצי לחקלאים שומרי שמיטה", שייסד אביו במטרה לעודד ולתמוך בחקלאי ישראל המשביתים את שדותיהם בשנת השמיטה בלי לסמוך על היתר המכירה. כמו כן המשיך את מסורת אביו באפיית מצות ופיקח על מאפיית המצות שבמושב.

מסע הלוויתו עבר בבתי המדרש של חסידות בעלז ושל חסידות גור. נקבר בהר המנוחות בירושלים.

משפחתו

בניו הרבנים: הרב אהרן חתנו של רבי שמעון למברגר ממאקווא, הרב משה יוסף מאיר ממלא מקומו כרב המושב, הרב אברהם מרדכי, הרב אביגדור והרב ישראל.

חתניו הם: רבי חיים מנחם הלברשטאם - האדמו"ר מגורליץ, הרב יעקב ישראל למברגר - רב חסידות מאקווא בני ברק, הרב ברוך לובינסקי - ר"מ בישיבת מאור עיניים, הרב ישראל איבנבוים - ר"מ בישיבת מאור ישראל של חסידות גור בבני ברק והרב שלום יוסף זילברברג.

קישורים חיצוניים