אבישי בן צרויה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אֲבִישַׁי, אישיות מהתנ"ך, היה בנה של צרויה אחות דוד המלך, ואחיהם של יואב ועשהאל.

אבישי היה אחד מחשובי גיבוריו של דוד והצטרף אליו, כבר בשלב הראשון של התגבשות תומכיו של דוד, עת נמלט דוד מפני שאול למדבר. לאחר התבססותו של דוד בכיסא המלוכה, השתלב אבישי כמפקד צבאי בכיר של צבאות ישראל תחת פיקודו של אחיו יואב, שר הצבא של דוד.

אבישי, כאחיו יואב, מתואר כלוחם קשוח ואמיץ, הנאמן לדוד לעיתים אף נגד רצונו של דוד עצמו. שני צדדים אלה של אישיותו באים לידי ביטוי בתיאור שתים מהסיטואציות בהן נקשר שמו בספר שמואל:

  • בספר שמואל א', פרק כ"ו מתואר כיצד דוד מבקש לרדת בהחבא אל מחנה שאול הרודף אחריו בגבעת החכילה, וללמד את שאול לקח מבלי לפגוע בו פגיעה פיזית. אבישי הוא הראשון והיחיד להתנדב לצאת עם דוד למשימה מסוכנת זו, אך בהתקרבם אל שאול הישן מבקש אבישי להרוג את שאול. דוד מונע זאת ממנו וגוער בו על כוונתו לפגוע ב"משיח ה'".
  • בבריחתם של דוד ותומכיו מירושלים בעת מרד אבשלום עומד שמעי בן גרא כשהוא סוקל ומקלל את המלך. אל מול הבלגתו של דוד, ביקש אבישי לערוף את ראשו של שמעי במקום, וחזר וביקש זאת לאחר דיכוי המרד וחזרתו של דוד לשלטון.

הן אבישי והן יואב אחיו מתוארים כנאמנים לחלוטין לדוד, הצילו את חייו, סייעו לו והגנו עליו בהזדמנויות רבות. עם זאת, נאמנותם לדוד לעיתים אף בניגוד לרצונו היא העומדת ברקע טרונייתו החוזרת של דוד: "מה לי ולכם בני צרויה" (ספר שמואל ב', פרק ט"ז, פסוק י').

ויכוח נוסף בין דוד לבני צרויה אירע לאחר שאבנר בן נר, שר צבאם של שאול ולאחר מכן של איש בושת הרג את אחיהם עשהאל לאחר שזה רדף אחריו באירוע הקרב על ברכת המים ("ישחקו הנערים לפנינו"). יואב[1], שביקש לנקום את מות אחיו, הרג את אבנר תוך כדי שהוא מעמיד פני ידיד. דוד קונן על מותו של אבנר והביע את מורת רוחו באומרו: "והאנשים האלה בני צרויה קשים ממני, ישלם ה' לעושה הרעה כרעתו".

מקרה אחר בו הציל אבישי את חיי דוד מתואר בספר שמואל ב', פרק כ"א, פסוק י"ז וזכה להרחבה מדרשית בתלמוד בבלי, מסכת סנהדרין, דף צ"ה עמוד א'.

 
 
 
 
בעז
 
 
 
רות המואביה
 
מחלון
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
עובד
 
 
 
עדאל
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ישי
 
 
 
נצבת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
דוד המלך
 
אליאב
 
צרויה
 
 
אביגיל
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
שלמה המלך
דוד ציווה עליו
להרוג את יואב
 
אבשלום
נהרג בידי יואב
 
 
יואב
שר צבא דוד
 
 
עשהאל
מגיבורי דוד
 
עמשא
נהרג בידי יואב
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אבישי
מגיבורי דוד
 
 


ראו גם

קישורים חיצוניים


Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0
  1. ^ הפסוק מאשים את שניהם בהריגתו של אבנר: "וְיוֹאָב וַאֲבִישַׁי אָחִיו הָרְגוּ לְאַבְנֵר עַל אֲשֶׁר הֵמִית אֶת עֲשָׂהאֵל אֲחִיהֶם בְּגִבְעוֹן בַּמִּלְחָמָה" (שמואל ב פרק ג פסוק ל)