רבי אליעזר פלצינסקי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף אליעזר פלצינסקי)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב אליעזר פלצינסקי מוסר שיעור בישיבתו

רבי אליעזר מנוח פלצינסקי (כ"ח בחשוון ה'תרע"ב, 19 בנובמבר 1911 - כ"ד בתשרי ה'תשס"ח, 6 באוקטובר 2007) כיהן כראש ישיבה וכראש כולל בישראל ובחו"ל.

ביוגרפיה

נולד בעיירה ווישקי הסמוכה לעיר דווינסק (דאוגבפילס) שבלטביה לרבי שלמה יהודה לייב פליצינסקי – חתנו של רבי נתן צבי פינקל הסבא מסלבודקה, ומי שהיה לימים רבה של העיר דווינסק.

בגיל עשר היה לתלמידו של רבי מנחם מנדל ז'ק, רבה של ריגה. לאחר מכן למד בישיבת 'אור ישראל' שבסלבודקה אצל הרבנים רבי יחזקאל ברשטין בעל ה"דברי יחזקאל" ורבי יוסף פרבר. עמד בקשר עם הרב מרדכי פוגרמנסקי ורבי יוסף רוזין. למד בישיבת מיר. בחורף תרצ"ז שלחו ראש הישיבה רבי אליעזר יהודה פינקל עם קבוצה מצומצמת של תלמידים בולטים ללמוד אצל רבי יצחק זאב הלוי סולובייצ'יק בבריסק. הקשר ביניהם נמשך גם בירושלים.

עם פרוץ מלחמת העולם השנייה נמלט לארץ ישראל. בשנת תש"ד (1944) נישא לעטיל, בת רבי אריה לוין. עמד בקשר עם החזון איש והתכתב איתו, בעיקר בדיני רשויות ומחיצות. ההתכתבות המלאה פורסמה בספרו "שלום יהודה - מועד" [הוצאה מחודשת תשס"ח]. בשנת תש"ו נקרא על ידי רבי אייזיק שר לסייע בהקמת ישיבת סלבודקה בבני ברק.

בשנת תש"ח החל לשמש כראש "ישיבת בית אריה", שהפכה בהמשך לכולל. כמו כן נהג למסור בביתו מידי ליל שבת 'חבורות' - שיעורים לעשרות מתלמידי ישיבת חברון. בשיעורים השתתפו תלמידים שהפכו לימים לראשי ישיבות בולטים, כמו רבי מרדכי שלמה ברמן, הרב ברוך מרדכי אזרחי והרב דוד כהן.

כיום עומד בראשות הכולל בנו הרב שלמה יהודה פלצינסקי.

בשנות השישים והשבעים שימש כראש [[|ישיבת תומכי תמימים המרכזית בישראל|ישיבת תומכי תמימים של חב"ד]] בכפר חב"ד ובלוד[1]. שימש גם כראש ישיבה בישיבת הנגב (עזתה) שבראשות הרב יששכר מאיר וכראש 'כולל רבנים בריטניה' שבגייטסהד, אנגליה.

בשנת תשכ"ב הוציא לאור את ספרו "שלום יהודה" הדן בסוגיות מסדר מועד. הספר זכה בפרס הרב קוק לספרות תורנית בשנת תשכ"ד[2]. בשנת תשמ"ג פרסם כרך נוסף, על סדר נשים.

נפטר בליל שבת בראשית כ"ד בתשרי שנת תשס"ח (2007) בגיל 96 ונטמן בחלקת הנביאים שבהר הזיתים בירושלים.

לקריאה נוספת

  • קובץ תורני, ספר הזיכרון - משולחן מלכים, מכון מורשה, ניסן תשס"ח.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים