הסבה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הֲסִבָּה (בכתיב מלא: הֲסִיבָּה)[1] היא תנוחת הישענות בישיבה או חצי-שכיבה, על פי רוב על רהיט רך כמו מיטה או כורסה. ההסיבה נעשית בדרך כלל לכיוון שמאל, כדי לאפשר במקביל תנועה ביד ימין.

תנוחת ההסיבה מבטאת נינוחות וחופש ואינה מקובלת בפני מקור סמכות. בהלכה מופיעה ההסיבה כאחת ממצוות ליל הסדר מכיוון שהיא מסמלת חירות.

היסטוריה

ערבי לועס קאת (צמח) בתנוחת הסיבה, צנעא 2009

התנוחה נפוצה בתרבות הערבית כיום[דרוש מקור], הייתה נפוצה בעת העתיקה במזרח התיכון, והייתה נהוגה בעיקר בזמן האכילה. התנוחה היא מעין שכיבה, שהייתה נפוצה בעיקר בקרב המעמדות המכובדים יותר ביוון וברומא העתיקות, וסימלה סטטוס של נוחות וכבוד[2]. גם ברחבי המזרח התיכון נהגו אכילת הסיבה באותן תקופות בקרב המעמדות הגבוהים. מסיבה זו, לא היה מקובל שעבד או בן מעמד נחות אחר, יסב כשהוא נמצא יחד עם אדונו או בעל מעמד גבוה ממנו.

התנוחה מבוצעת לרוב כשההשענות היא על צד שמאל, משתי סיבות עיקריות:

 1. רוב בני האדם משתמשים בידם הימנית על מנת לאכול, ובתנוחה זו ההישענות היא על יד שמאל, בעת שהימנית נשארת פנויה[3].
 2. כאשר ההישענות היא על צד ימין, קיימת סכנה שהאוכל יכנס לקנה הנשימה ויגרום לחנק[4][5].

בהלכות ליל הסדר

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – ליל הסדר

ההלכה מדגישה את תנוחת ההסיבה כתקנה מרכזית שתקנו חכמים בהלכות ליל הסדר, והיא באה להמחיש את היציאה לחירות משעבוד מצרים. זאת בהתאם לעיקרון ש"חייב אדם לראות את עצמו כאילו הוא יצא ממצרים". המשנה במסכת פסחים[6] מדגישה ש"אפילו עני בישראל לא יאכל עד שיסב" - כדי לבטא את חירותו, אף על פי שבדרך כלל אינו רגיל להסב. בנוסח שאלות מה נשתנה השאלה האחרונה היא "שֶׁבְּכָל הַלֵּילוֹת אָנוּ אוֹכְלִין בֵּין יוֹשְׁבִין וּבֵין מְסֻבִּין, הַלַּיְלָה הַזֶּה כֻּלָּנוּ מְסֻבִּין". אולם בנוסח השאלות במשנה[7] לא מופיעה שאלה זו, כיון שזו היתה צורת האכילה הסטנדרטית אז.

יש להסב בזמן אכילת המצה, ה"כורך" ושתיית ארבע הכוסות, אך לא בשעת אכילת המרור, כיון שאכילתו היא על שם השיעבוד ועל שם שמיררו המצרים את חיי בני ישראל. הידור מצווה הוא להסב בכל שעת אכילת הסעודה. בשעת אמירת ההגדה - אין להסב, אלא יש לשבת בכובד ראש.

לדעת ראבי"ה כיון שצורת הישיבה והאכילה כיום השתנתה, חובת הסיבה אינה נוהגת היום, שהרי בני חורין אינן מסובים בימינו, ואדרבה - הישיבה על הכיסאות היא דרך חירות.

אדם היושב בנוכחות אדם שמוראו מוטל עליו - אינו מיסב, משום שההסיבה מבטאת מידת מה של קלות ראש, ולכן תלמיד היושב בנוכחות רבו - אינו מיסב, אולם בן היושב אצל אביו - צריך להסב. בתלמוד נאמר ש"אשה אינה צריכה הסיבה", אולם "אשה חשובה" - צריכה להסב. בטעם הדבר נאמרו שני טעמים: האחד - האשה כפופה לבעלה, ולכן היא אינה מסבה, בעוד שאשה חשובה שאינה כפופה לבעלה - מסבה; השני - אין דרך נשים להסב, ולכן הסיבה שלהן אינה מבטאת חירות[8]. כמה מפוסקי אשכנז בתקופת הראשונים קבעו כי "כל הנשים שלנו מיקרו (=נקראות) חשובות", אולם להלכה נפסק בכל זאת שנשים אינן חייבות להסב, בנימוק שהנשים מסתמכות על דעת הראבי"ה שאין חובה כלל להסב בזמן הזה (ראו לעיל)[9].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. כך הן צורות ההגיה הנהוגות בלשון חז"ל. הצורה המקובלת בעברית המודרנית היא הֲסָבָה. ראו האקדמיה ללשון העברית: משקל הַפְעָלָה בגזרות ע"ו והכפולים
 2. Matthew B. Roller, "Dining Posture in Ancient Rome: Bodies, Values, and Status ", 2017 Princeton University Press.
 3. ראו ר' מנחם המאירי, בית הבחירה, על פסחים קח עמוד א
 4. רשב"ם, בפירושו על תלמוד בבלי, מסכת פסחים, דף קח עמוד א בשם רבותיו
 5. Why do we recline to our left side at the seder?, www.chabad.org (באנגלית)
 6. משנה, מסכת פסחים, פרק י', משנה א'
 7. משנה, מסכת פסחים, פרק י', משנה ד'
 8. ראו רשב"ם תלמוד בבלי, מסכת פסחים, דף קח עמוד א.
 9. כמובא בדברי הרמ"א, שולחן ערוך, אורח חיים, סימן תעב, סעיף ד .
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0