רצח בני משפחת פוגל באיתמר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף הפיגוע באיתמר (2011))
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רצח בני משפחת פוגל באיתמר
חלק מהסכסוך הישראלי-פלסטיני
תאריך 11 במרץ 2011
מקום איתמר, יהודה ושומרון
סוג פיגוע דקירה / ירי
נשק סכין
רובה M16
הרוגים 5 אזרחים ישראלים (כולל 3 ילדים)
מבצע 2 מחבלים פלסטינים
מניע לאומני
הבית שבו נרצחו בני משפחת פוגל

רצח בני משפחת פוגל באיתמר היה פיגוע דקירה שהתרחש בליל שבת, ו' באדר ב' ה'תשע"א (11 במרץ 2011). במהלך הפיגוע חדרו שני מחבלים פלסטינים מהכפר עוורתא ליישוב איתמר הסמוך, פרצו לבית ריק, ממנו גנבו נשק חם, ולאחר מכן פרצו לבית משפחת פוגל, ורצחו בדקירות סכין ובירי את זוג ההורים, אהוד ורות, ושלושה מילדיהם, יואב, אלעד והדס.

כחודש לאחר הפיגוע, נעצרו המחבלים חכים מאזן עוואד, ואמג'ד מוחמד עוואד, בני 18 ו-19 קרובי משפחה, הודו ברציחות ושחזרו את ביצוע הטבח. השניים מזוהים עם ארגון הטרור החזית העממית לשחרור פלסטין, אולם ככל הידוע ביצעו את הרצח ללא תיאום עם הארגון. בית המשפט הצבאי גזר על כל אחד מהם כ-130 שנות מאסר.

הרצח

כשבוע לפני הפיגוע תצפת חכים עוואד על היישוב איתמר במטרה ללמוד את סידורי האבטחה במקום. לאחר מכן פנה עם אמג'ד עוואד לקרוב משפחה במטרה להשיג כלי נשק לביצוע הפיגוע. הם הצטיידו בארבעה סכינים, שניים מהם באורך 40 ס"מ. המחבלים הגיעו לאיתמר בשעה 20:30 לערך ודילגו מעל גדר היישוב. בדומה ליישובים רבים ביהודה ושומרון, האחריות על אבטחת היישוב איתמר בעת שגרה מוטלת על חברת אבטחה פרטית במימון משרד הביטחון[1]. על פי התחקיר הראשוני שערך צה"ל, הגדר המקיפה את היישוב פעלה באופן תקין וחדירת המחבלים אכן הפעילה התרעה[2], אך הסייר התורן שיצא למקום לא זיהה דבר ועל כן הסיק שמדובר בהתרעת שווא ולא נקט בפעולות נוספות[2]. מצלמות התצפית, הפועלות באופן חלקי ביישוב, לא כיסו את האזור שממנו חדרו המחבלים[3].

במשך כשעה וחצי הסתובבו המחבלים ביישוב כדי לאתר יעדים לתקיפה. הם פרצו תחילה לבית אחת המשפחות ביישוב, אך משנוכחו שהבית ריק מתושבים[4], לקחו רובה סער מסוג M16מקוצר, קליעים ואפוד שמצאו בבית. הם יצאו והמתינו ליד בית משפחת פוגל, שבו התנהלה מסיבת עונג שבת מרובת משתתפים. לאחר שהמסיבה הסתיימה והם שיערו שבני המשפחה ישנים, מה שהיה נכון, נכנסו המחבלים לבית דרך הדלת שלא הייתה נעולה. אמג'ד רצח בדקירות סכין רבות את יואב בן ה-10, ושניהם יחד רצחו את אלעד בן ה-4 בדקירות ובחניקה. לאחר מכן פנו לחדר ההורים, שם נאבק אמג'ד באב אהוד, וגבר עליו באמצעות דקירות רבות בצווארו ובעורפו. גם האם רות ניסתה להיאבק, אך היא נדקרה ונרצחה. לאחר שיצאו הרוצחים חזר אמג'ד לבית כדי לחפש נשק, וכששמע שם את בכיה של התינוקת הדס, בת שלושת החודשים, רצח גם אותה באמצעות דקירה חזקה בראשה[5]. המחבלים לא הבחינו בשני ילדים נוספים, בן 8 ובן שנתיים, שישנו בחדר אחר, ולא פגעו בהם. לאחר מכן נעלו המחבלים את דלת הבית מבפנים, יצאו דרך החלון ונמלטו מהמקום, דרך אותה נקודה בגדר.

לאחר חצות הגיעה לבית הבת הבכורה, תמר בת ה-12, שהייתה בפעילות של בני עקיבא ומצאה את דלת הבית נעולה. היא שמעה את אחיה בוכה ודפיקותיה על הדלת לא נענו. הבת העירה את אחד השכנים. יחד הם העירו את אחיה בן ה-8, שישן אז בסלון, וביקשו ממנו לפתוח את דלת הבית. הבת נכנסה לביתה ושם גילתה שהוריה ושלושת אחיה מתבוססים בדמם. היא והשכן הוציאו מהבית את האח שפתח את הדלת, ואח נוסף, בן שנתיים, שבכה וניסה להעיר את הוריו[6]. השכן הזעיק את כיתת הכוננות של היישוב וכוחות נוספים. כוחות הצלה שהגיעו למקום ניסו לערוך החייאה באחד הילדים, ללא הצלחה.

זמן קצר לאחר גילוי הפיגוע התפרסו כוחות צה"ל ומשטרת ישראל ביישוב על מנת לוודא שהמחבלים אינם נמצאים במקום. בשעה 03:30 גילו הגששים הצבאיים עקבות המובילות אל עוורתא, כפר ערבי סמוך. על הכפר הוטל עוצר.

הרב אביחי רונצקי ואבי דיכטר בהלווית משפחת פוגל

ביום ראשון הובאו הנרצחים לקבורה בהר המנוחות, בהלווייה רבת משתתפים[7].

בעקבות הרצח

המאחז ע"ש ולזכר משפחת פוגל, שממוקם בנתיב החדירה של המחבלים. (מבט מחצר בית משפחת פוגל)

ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו קרא למנהיגי העולם לגנות גינוי תקיף את הפיגוע[8]. הרב הראשי לישראל, יונה מצגר, אמר בנאום שנשא בלויית הנרצחים "להפוך את איתמר לעיר ואם בישראל זו התשובה לפיגוע" [9].

ביום שלמחרת הפיגוע, אישרה הממשלה להקים כ-500 דירות בתגובה לפיגוע[10][11]. תושבי איתמר הקימו סמוך ליישוב מאחז לזכר הנרצחים[12]. יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין קרא לממשלת ישראל להקים שכונה חדשה ביישוב על שם הנרצחים והתייחס להחלטת הממשלה כ"צעד קטן בכיוון הנכון". בפועל, בעקבות הרצח החלה בניית שכונה "נופי ארומה" באיתמר. השכונה נחנכה ביוני 2014.

ברצועת עזה היו שחגגו את הפיגוע בחלוקת ממתקים. דובר חמאס בעזה, סאמי אבו זוהרי, התייחס גם הוא לפיגוע ואמר: "אנחנו בחמאס תומכים לחלוטין בהתנגדות למתנחלים שרוצחים ומשתמשים בפשעים ובטרור נגד בני עמנו הפלסטינים, בחסות השתיקה הבינלאומית המוחלטת ובתמיכת חיילי הכיבוש הישראלי"[13]. מנגד, בכתבה ששודרה בערוץ 10 בתוכנית של לונדון וקירשנבאום גינו עוברי אורח בשכם את הפיגוע וקראו לו "לא מוסרי, נוגד את עקרונות הדת ולא אנושי"[14]. גם ראש ממשלת הרשות הפלסטינית, סלאם פיאד אמר: "אנחנו מגנים בבירור ובתקיפות את כל סוגיימות, ואני מגנה את מה שאירע הלילה באיתמר, בדיוק כמו שגיניתי את הפשעים נגד הפלסטינים"[15].

יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, גינה את הפיגוע בריאיון לרשת ב', וכינה אותו "בזוי, לא מוסרי ולא אנושי"[16]. מאוחר יותר באותו היום קרא ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו לאבו מאזן להשמיע מסר "ברור וחד גם כלפי עמו"[17], ומיכאל איתן שיבח את הגינויים של עבאס וקרא לחדש את התהליך המדיני. אחרי שהמחבלים נעצרו, נשפטו ונידונו למאסרי עולם, שידר ערוץ הטלוויזיה של הרשות הפלסטינית משדר ובו קרובי משפחתו של עוואד, כולל אמו, מהללים ומשבחים אותו ואת הטבח שביצע באיתמר[18].

מדינות רבות ברחבי העולם גינו את הפיגוע[19].

סקר שנערך לאחר הפיגוע, על ידי מומחים מהאוניברסיטה העברית בירושלים בשיתוף בכירים במוסד למדיניות ומחקרי קהל ברשות, בקרב פלסטינים ביהודה ושומרון וברצועת עזה, גילה כי 32% מהנשאלים תמכו ברצח חמשת בני המשפחה[20].

לאחר הפיגוע דווח כי מתנחלים חסמו כביש ויידו אבנים, הם נעצרו באזור יצהר והכפר הפלסטיני בורין[21][22].

חודשיים וחצי לאחר הרצח פורסם תחקיר צה"ל שהעלה כשלים של מערכת הביטחון: בתקופת הרצח היו התראות על חדירה ליישוב, אולם החדירה עצמה לא נמנעה בשל אי-הבנת הערכת המצב[23].

חקירת הפיגוע ומעצר המחבלים

בחודש שאחרי הפיגוע השקיעו השב"כ וצה"ל מאמצים רבים בחיפוש אחר הרוצחים. כוחות של צה"ל ערכו חיפושים נרחבים בכפר עוורתא הסמוך, אליו הובילו עקבות הרוצחים. במהלך החיפושים הוכרז הכפר כשטח צבאי סגור, נעצרו כ-100 תושבים, גברים ונשים, ונלקחו דגימות DNA מהעצורים ומתושבים אחרים, כדי להשוותם עם ממצאים שנמצאו בזירת הרצח[24].

פעילים של מספר ארגוני שמאל רדיקלי ישראלים, בהם "יש גבול", "קואליציית נשים לשלום", "גוש שלום", "הוועד הישראלי נגד הריסת בתים" ו"המרכז לאינפורמציה אלטרנטיבית" שראו את פעילות כוחות הביטחון בכפר כברוטלית מדי, ערכו בכפר ביקור מחאה לאות הזדהות עם תושביו[25].

כחודש לאחר הרצח הוסר צו איסור פרסום שהוטל על חקירת הפרשה. על המצוד הממושך אחר המחבלים פיקד אל"ם נמרוד אלוני, מפקד חטיבת שומרון[26]. לבסוף עצרו לוחמי יחידת דובדבן שני צעירים פלסטינים מן הכפר עוורתא[27], חכים ואמג'ד עוואד[28], בני 18 ו-19, אשר נעצרו, הודו ושחזרו את המעשה[29]. כמו כן, נעצרו פלסטינים נוספים שסייעו לשניים[30].

ב-2 באוגוסט הורשע חכים עוואד בחמישה מעשי רצח, וב-13 בספטמבר גזר עליו בית המשפט הצבאי באזור השומרון 130 שנות מאסר (שווה ערך לחמישה מאסרי עולם ועוד חמש שנים)[31]. ב-28 בנובמבר הורשע גם אמג'ד עוואד, בן דודו של חכאם, בחמשת מעשי הרצח[32], וב-16 בינואר 2012 נגזרו עליו באותו בית משפט צבאי 132 שנות מאסר (שווה ערך לחמישה מאסרי עולם ועוד שבע שנים)[33].

הנצחה

בית המדרש של הישיבה באיתמר, "משכן אהוד", ע"ש הרב אהוד פוגל, אפריל 2012

בתום 30 ימים לפיגוע התקיים באיתמר טקס הנחת אבן פינה למבנה הקבע של הישיבה הגבוהה, שבה לימד הרב אהוד פוגל, שייקרא על שמו "משכן אהוד"[34].

מקהלת הילדים "פרחי איתמר", בה היה חבר הבן שנרצח, יואב פוגל, שינתה את שמה ל"פרחי יואב".

באפריל 2011 הקליט הזמר והמלחין עמיר בניון שיר לזכר משפחת פוגל. השיר "התנערי", על פי מילותיו של יועץ התקשורת והפזמונאי משה קלוגהפט, נכתב כמחווה לתמר פוגל, ששרדה את הפיגוע ומצאה את חמשת בני משפחתה מתים לאחר הרצח. השיר מכיל את הפזמון מתוך "לכה דודי", שגם הוקרא בהלוויה: "התנערי מעפר קומי לבשי בגדי תפארתך". לאחר מספר ימים הקליט בניון גרסה נוספת עם מקהלת הילדים "פרחי יואב" מאיתמר.

ביום השנה הראשון, ו' באדר תשע"ב, נחנך "משכן אהוד", בית הקבע של הישיבה הגבוהה באיתמר. במעמד הוכנס גם ספר התורה שנכתב לעילוי נשמות חמשת הנרצחים ונקבעה מזוזת בית המדרש. בקמפוס שנבנה ישנם גם חדרי לימוד על שם רות וילדי בני הזוג. ארון הקודש עשוי מאבני המקום והאדמה שבין האבנים נלקחה מגינת משפחת פוגל. על הפרוכת של ארון הקודש נכתב הפסוק "התנערי מעפר קומי, לבשי בגדי תפארתך עמי" (ישעיה נב, ב).

בתשע"ד נחנכה באולפנת לבונה פנימיה לזכרה של האם רות, שהייתה מחנכת במקום.

בשנתיים שלאחר הרצח נקראו כ-25 תינוקות על שם בני המשפחה[35].

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ עידן יוסף, "אבטחת איתמר - באחריות בלעדית של משרד הביטחון", חדשות מחלקה ראשונה, 13/03/2011
 2. ^ 2.0 2.1 אנשיל פפר וחיים לוינסון, מחדל האבטחה: איש הביטחון באיתמר בא לגדר, אך לא הזעיק את כוחות צה"ל, הארץ, 13/03/11
 3. ^ יואב זיתון ואביאל מגנזי, באיתמר רוצים מצלמות: "כשל מערכתי, אין ציוד", באתר ynet, 13 במרץ 2010
 4. ^ יואב זיתון, משפחת חי מאיתמר ניצלה: "לא מעכלים את הנס", באתר ynet, 13 במרץ 2011
 5. ^ אחיקם משה דוד ועמיחי אתאלי, פני הזוועה: שני נערים חשודים בטבח בני משפחת פוגל, באתר nrg‏, 17 באפריל 2011
 6. ^ יואב זיתון וניר (שוקו) כהן, הטבח באיתמר: הילד ישב ליד גופות הוריו ובכה, באתר ynet, 12 במרץ 2011
 7. ^ פנחס וולף, אלפים בהלוויית בני משפחת פוגל: "המילים נעתקות", וואלה!, 13 במרץ 2011
  מאות תמונות, רבבות דמעות: דרכם האחרונה של הקדושים, באתר כיכר השבת
 8. ^ נתניהו לרשות: "די לאמירות הרפויות, כך לא מגנים טרור", nana10
 9. ^ מערכת וואלה‏, הרב מצגר: "יש להפוך את איתמר לעיר ואם בישראל", באתר וואלה!‏, 13 במרץ 2011
 10. ^ ברק רביד, בתגובה לפיגוע באיתמר: אושרה בניית מאות יחידות דיור בגדה המערבית, באתר הארץ, 13/03/11
 11. ^ אטילה שומפלבי, אחרי הפיגוע: אושרה בנייה בגושי ההתנחלויות, באתר ynet, 13 במרץ 2011
 12. ^ יאיר אטינגר, תושבי איתמר הקימו מאחז על שם בני משפחת פוגל שנרצחו, באתר הארץ, 16 במרץ 2011
 13. ^ יאיר אלטמן ואליאור לוי, בעזה חגגו את הפיגוע עם ממתקים, פיאד גינה, באתר ynet, 12 במרץ 2011
 14. ^ לונדון וקירשנבאום, "קשה לנו לעכל את מה שקרה", באתר של "רשת 13", 13/03/2011 (במקור, מאתר "nana10")
 15. ^ אליאור לוי ויואב זיתון, בעזה חגגו את הפיגוע עם ממתקים, פיאד גינה, באתר ynet, 12 במרץ 2011
 16. ^ הארץ, שירות "", יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן: הפיגוע באיתמר לא מוסרי ולא אנושי, באתר הארץ, 14 במרץ 2011
 17. ^ אטילה שומפלבי, נתניהו: על אבו-מאזן לפנות לעמו ולעצור ההסתה, באתר ynet, 14 במרץ 2011
 18. ^ האדרת רוצחי משפחת פוגל בטלוויזיה הפלסטינית, מבט לתקשורת פלסטינית, 29 בינואר 2012.
 19. ^ יצחק בן חורין, ארה"ב גינתה הפיגוע באיתמר: "שהפושעים יתנו את הדין", באתר ynet, 12 במרץ 2011
  רונן מדזיני, צרפת גינתה הפיגוע באיתמר: "קוראים לריסון מירבי", באתר ynet, 12 במרץ 2011
 20. ^ 32% מהפלסטינים תומכים בטבח באיתמר, באתר nrg‏.
 21. ^ אליאור לוי ויואב זיתון, תג מחיר: מתנחלים חסמו כביש, יידו אבנים ונעצרו, באתר ynet, 12 במרץ 2011
 22. ^ אמיר בוחבוט, הטבח באיתמר: חשש מפעולות "תג מחיר", באתר nrg‏, 12 במרץ 2011
 23. ^ תחקיר רצח משפחת פוגל: כוחות הביטחון כשלו, באתר חדשות ערוץ 2.
 24. ^ הותר לפרסום: נלכדו רוצחי משפחת פוגל מאיתמר, חדשות ערוץ 2
 25. ^ אוהד חמו ועמית סגל, אם הרוצח: "לא יכול להיות שילד קטן ירצח תינוק", חדשות 2, 17.4.2011
 26. ^ אור הלר, מח"ט שומרון: המוטיבציה בקרב ארגוני הטרור לא ירדה מהפרק, באתר של "רשת 13", 17 באפריל 2011 (במקור, מאתר "nana10").
 27. ^ לילך שובל, אני שליח של המדינה, ישראל היום, ‏ 14.09.2012, עמודים 16–17, כפי שהועלה באתר עמותת דובדבן.
 28. ^ פענוח הפיגוע באיתמר, אתר שירות הביטחון הכללי
 29. ^ נעצרו המחבלים שביצעו את הפיגוע באיתמר, דובר צה"ל ושירות הביטחון הכללי, 17.4.2011.
 30. ^ חנן גרינברג, פוענח הטבח באיתמר: התינוקת נרצחה כי בכתה, באתר ynet, 17 באפריל 2011
 31. ^ חמישה מאסרי עולם נגזרו על אחד מרוצחי משפחת פוגל, באתר nrg מעריב, 13 בספטמבר 2011
 32. ^ הורשע רוצח משפחת פוגל: "זמן לעונש מוות", באתר nrg מעריב, 28 בנובמבר 2011
 33. ^ 5 מאסרי עולם לאמג'ד עוואד שרצח את בני משפחת פוגל, באתר nrg מעריב, 16 בינואר 2012
 34. ^ יאיר אלטמן, 30 לפיגוע באיתמר: "לא שוקעים במרירות, בונים", באתר ynet, 10 באפריל 2011
 35. ^ 14 תינוקות נוספים נקראו ע"ש בני משפ' פוגל, באתר ערוץ 7, 14 בפברואר 2013‬
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0