הרב יונה מצגר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף יונה מצגר)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב יונה מצגר
לידה כ"ג באב ה'תשי"ג (גיל: 68)
השתייכות יהדות דתית לאומית ויהדות חרדית
חיבוריו במעגלי החיים, מים ההלכה, סופה במדבר, כנפי יונה
הרבנים הראשיים לישראל - הרב מצגר והראשון לציון הרב שלמה עמאר.

הרב יונה יחיאל מצגר (נולד בכ"ג באב ה'תשי"ג, 4 באוגוסט 1953) היה הרב הראשי האשכנזי לישראל בשנים 2003–2013.


ביוגרפיה

נולד בחיפה לאלימלך והינדה מצגר. בוגר ישיבת בני עקיבא פרחי אהרון בקריית שמואל. למד בישיבת ההסדר כרם ביבנה במשך אחת-עשרה שנים, במהלכן הוסמך לרבנות והחל בלימודי דיינות. שירת בחטיבה 7 של חיל השריון הישראלי כתותחן טנק בגדוד "עֹז 77", תחת פיקודו של אביגדור קהלני. במלחמת יום הכיפורים נטל חלק בקרבות הבלימה בצפון רמת הגולן כנגד התקפות הצבא הסורי. בהמשך עבר לשרת כרב צבאי והגיע לדרגת סרן.

מונה לרב בית הכנסת "תפארת צבי" במרכז תל אביב והגדיר את עצמו "רב צפון תל אביב". בתקופה זו היה עורך חופות מבוקש, בעיקר בקרב תל אביבים. בשנת 1988 כתב יחד עם עו"ד נחום לנגנטל, לימים ח"כ מטעם המפד"ל, את הספר "במעגלי החיים", העוסק במעגלי השנה והחיים היהודיים. כמו כן הוא פרסם סדרת ספרי שאלות ותשובות בשם "מים ההלכה" ו"כנפי יונה". ספר השו"ת מים ההלכה זיכה אותו בפרס הרב טולידאנו לספרות תורנית לשנת תשמ"ט. כן פרסם שו"ת בעניינים הקשורים למלחמת המפרץ הראשונה בשם "סופה במדבר". בתשובותיו הוא מסתמך בעיקר על מקורות תשובות של רבנים שקדמו לו. בהקדמתו לספריו מזכיר הרב מצגר את המשל על הדבורה המלקטת צוף מאחרים, אך עמלה מועיל יותר מאשר עמל העכביש, הטווה קוריו בעצמו.

הרב מצגר נשוי לעפרה ואב לשישה ילדים. אשתו היא בת אברהם שלמה פרידמן, מבעלי הוצאת לוין אפשטיין, ונינת הרב חיים זוננפלד. שלוש אחיותיה נשואות לישראל וורצל, לנתן גרוסמן ולרב דוד דב לבנון אב בית הדין הרבני באשקלון. לימדה שנים רבות באולפנית בני עקיבא תל אביב.

אחד מחתניו, הרב אברהם גאופטמן, הוא רב קהילה בשכונת הר חומה, דיין בבית הדין הרבני בבאר שבע וראש כולל לדיינות בישיבת מרכז הרב.

פעילותו כרב ראשי

ב-2001 נבחר לראשונה למשרה במישור הארצי, חבר מועצת הרבנות הראשית. בשנת 2003, בהיותו בן 49, נבחר לתפקיד הרב הראשי האשכנזי לישראל כמועמדם של החרדים ובתמיכת הרב יוסף שלום אלישיב.[1].

כשרות

במהלך כהונתו כרב ראשי הנהיג מספר חידושים בתחום הכשרות, בהם:

 • חסימת מכירת חמץ בפסח בכל רשתות המרכולים הכשרים בישראל, באמצעות הסרת הברקוד מרשימת המוצרים למכירה, כך שגם אם נמצא חמץ בסניף לא תתאפשר רכישתו בשל אי הופעתו במחשב הקופאי. הרב מצגר סיכם זאת עם מנהלי הרשתות, לאחר שטען כי בהיעדר חסימה אין למכירת החמץ שלהם כל תוקף, שכן הם ממשיכים בפועל לסחור בחמץ[2].
 • שינוי צורה של חלק מהמוצרים הכשרים לפסח, אשר במהלך השנה הם חמץ גמור, כגון עוגות, עוגיות, שקדי מרק וכדומה. הרב מצגר טען כי צורתם הזהה של המוצרים הכשרים לפסח ושל מוצרי החמץ עלולה לגרום למכשול ולערבוב בין הכשר ובין החמץ[3].
 • חיוב כל משגיח כשרות לעבור קורס ומבחן כדי לקבל תעודת הסמכה.
 • פרסום ספר הנחיות ונהלים מפורטים לכשרות, שנועד לרבנויות המקומיות[4].

מעמד האישה וחברה מעורבת

לאחר שצוערי קורס קצינים נענשו על שיצאו מאירוע שבו הופיעה זמרת צבאית, מתוקף האיסור להאזין לשירת אישה, פרסם הרב מצגר מאמר הלכתי בעניין. לדבריו, יש לכבד את זכותם של החיילים הדתיים להימנע משמיעת קול שירת אישה, על ידי הסתפקות בשירת חיילים גברים, או מתן היתר לחיילים המעוניינים בכך להיעדר מהופעת הזמרות, מבלי לפגוע בכבודן[5].

לצד הראשון לציון הרב שלמה עמאר, התנגד הרב מצגר לדרישה שהועלתה לאפשר קווי מהדרין בתחבורה הציבורית בין ריכוזי אוכלוסייה חרדית, שבהם מחויבת הפרדה במקומות הישיבה בין גברים לנשים[6]. לדבריו, המעוניינים להחמיר יכולים להקים חברת אוטובוסים מיוחדת לצורך כך, אך אינם יכולים להורות לזולת כיצד לנהוג בחברת אוטובוסים ציבורית[6].

ביושבו כאב בית הדין הרבני הגדול החמיר הרב מצגר את הענישה הקיימת לסרבני גט העומדים בסירובם. בית הדין דחה את ערעורו של סרבן גט שישב עשר שנים במאסר, וקבע כי סירובו של הבעל לגרש את אשתו מצדיק את המשך מאסרו עקב בזיון בית הדין האזורי שהורה לו לגרש את אשתו, ככל שיידרש[7].

בעקבות מקרים שבהם מנעו נציגי חברה קדישא מנשים לשאת הספד על יקיריהן שנפטרו[8] פרסם הרב מצגר פסיקה הלכתית שלפיה אמנם אין מקור הלכתי לאסור על אישה לשאת הספד, והסמכות להכריע בנושא נתונה בידי הפוסקים שבהם מתייעצת החברה קדישא המקומית[9]. השר לשירותי דת יעקב מרגי הסתמך על פסיקה זו בחוזר מנכ"ל המתיר הספד נשים, הליכת נשים אחר הנפטר והלוויות מעורבות של נשים וגברים, כל עוד רצון המשפחה בכך, ומבהיר כי חידוש רישיון הקבורה עשוי להיות מותנה בפעולה לאור הנחיות אלה[9].

שיח בין-דתי

הרב מצגר פעל לעידוד מגעים בין דתות. בפרט הציע להקים ארגון אומות מאוחדות דתי בירושלים, בהשתתפות נציגי הדתות השונות ובראשות הדלאי לאמה. לדבריו, "במקום להתכונן למלחמה גרעינית ולרכוש טנקים ומטוסי קרב, [ארגון] זה ישקיע בשלום (...) מנהיגים דתיים יוכלו לפגוש זה את זה ולגלות שיש להם יותר במשותף מכפי שסברו". רעיון זה זכה לתמיכתם של הדלאי לאמה ובכירים באירופה ובעולם המוסלמי[10]. כמו כן הביע תמיכה נלהבת בכנס בין-דתי שיזם עבדאללה מלך ערב הסעודית בשנת 2008.

בדצמבר 2009 ביקר בכפר יאסוף, בעקבות הצתת מסגד בכפר וריסוס כתובות נאצה עליו. תחת אבטחה בלעדית של המשטרה הפלסטינית הביע הרב את סלידתו ממעשה ההצתה והזכיר את רגישות העם היהודי לפגיעה במקומות תפילה, בפרט בעקבות ליל הבדולח[11][12]. נוכח איומים לפגוע בתגובה בבתי כנסת במדינות מוסלמיות הוסיף הרב כי הוא "יכול לקוות שאם חס וחלילה יקרה דבר כזה מהצד השני, גם המוסלמים יביעו סלידה"[13].

בביקור רשמי באתר הזיכרון לרצח העם הארמני בירוואן ובמוזיאון הסמוך לו, השתמש הרב בביטוי רצח עם (genocide) שממנו נמנעת ישראל הרשמית, ואמר כי "אין אומה שיכולה להבין את כאב הארמנים טוב מן היהודים"[14].

דאגה לשבויים

הרב מצגר ביקר את יונתן פולארד פעמיים בכלאו בתקופת כהונתו כרב ראשי. הוא שיגר מכתבים לפני חגים לגורמים שונים בממשל האמריקני במטרה להביא לשחרורו וקרא לכך בכמה מדרשותיו. בפגישותיו עם מנהיגים דתיים ומנהיגי מדינות ביקש מהם לפעול לשחרורו שלגלעד שליט. הרב מצגר הצטרף לקריאת מגילת איכה בתשעה באב באוהל המחאה של משפחת שליט, ונשא שם תפילה לשחרורו המהיר[15][16]. הוא התבטא נגד יוזמת חמישים רבנים לפסול את העסקה לשחרור שליט ממניעים הלכתיים. לדבריו, "כל עוד לא מונחת לפתחו של רב או פוסק מלוא האינפורמציה, כולל דו"חות צה"ל וגופי המודיעין, אין אפשרות לקבוע עמדה הלכתית נחרצת, ובוודאי שאין לפסוק הלכה על סמך פרסומים בתקשורת הערבית"[17].

מעורבות בתחומים נוספים

שר הדואר הסלובני מעניק לרב הראשי גיליון בולים שהונפק בסלובניה לרגל השבת בית הכנסת של רבי ישראל איסרלן במריבור.

בהשפעת הרב מצגר הושב לידיים יהודיות בית הכנסת של רבי ישראל איסרלן במריבור שבסלובניה, שהוסב לכנסייה. חציו הפך לבית כנסת וחציו למוזאון[18]. הוא פעל גם למען השבת בית הכנסת העתיק של בודפשט לידיים יהודיות[19].

בדברים שנשא בהלווייתם של חמשת הנרצחים בפיגוע באיתמר אמר הרב מצגר: "כתשובה לפיגוע יש להפוך את איתמר לעיר ואם בישראל"[20].

פרשות ציבוריות ופליליות

בשנת 1998 שללה ממנו מועצת הרבנות הראשית את תעודת הכושר לרב עיר בשל חשדות לעברות על ההלכה והחוק שהועלו נגדו. לפי התלונות, חתם מצגר שלא כדין על כתובות, גבה כספים על עריכת חופות ועוד. לבירור התלונות הוקמה ועדה של שלושה רבנים בראשות הרב הראשי, הרב אליהו בקשי-דורון, שהחליטה להפסיק את החקירה ולהחזיר לו את תעודת הכושר לרב העיר, בתמורה לכך שיסיר את מועמדותו למשרת רב העיר תל אביב[21]. מנגד טען הרב מצגר כי רבנים רבים גובים כספים על עריכת חופות וכי החקירה נועדה לסכל את מועמדותו לתפקיד רב העיר.

הבחירות לתפקיד הרב הראשי לישראל בשנת 2003 נודעו כסוערות במיוחד[22][23]. על תפקיד הרב האשכנזי התמודדו הרב מצגר, הרב שלמה דיכובסקי והרב יעקב אריאל, כשמעליהם מרחפת ההצעה לאחד את תפקידי הרבנים הראשיים האשכנזי והספרדי[22]. בין היתר נתמכה מועמדותו של הרב מצגר על ידי רבי יוסף שלום אלישיב, נציגי מפלגת העבודה, נציגי מפלגת הליכוד וחלק מנציגי המפד"ל לגוף הבוחר לרבנים הראשיים[22]. הרב רא"ם הכהן[24] וגיסו הרב אהרן הראל[25] הביעו מחאה על מינויו של הרב מצגר.

בינואר 2017 חתם על הסדר טיעון, שבו הודה בעבירות של קבלת שוחד בסך של 5 מיליון ש"ח ועל פיו הוא נדון לשלוש וחצי שנות מאסר בפועל.

ספריו

 • במעגלי החיים - ספר העוסק במעגל החיים ומעגל השנה היהודי, נכתב יחד עם נחום לנגנטל, בהוצאת ידיעות אחרונות.
 • מים ההלכה - שאלות ותשובות, 4 חלקים, בהוצאת המחבר, תשמ"ח-תשנ"ג
 • סופה במדבר - שאלות ותשובות הלכתיות שהתעוררו במלחמת המפרץ. בהוצאת המחבר, תשנ"א
 • כנפי יונה - שאלות ותשובות וחקרי הלכה בנושאים מעשיים. תל אביב: הוצאת ספרי הגר"י מצגר
  • חלק א' - אורח חיים ויורה דעה, תשע"א
  • חלק ב' - הלכות מדינה, תשע"ב
  • חלק ג' - יורה דעה, אבן העזר, חושן משפט תשע"ג 2012.
 • רעיונות וביאורים על הגדה של פסח, עורך: מנחם ברונפמן, לדורות הוצאה לאור, תשע"ב 2012 (מהדורה מורחבת יצאה כעבור שנה). ISBN 9789657580066

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ מנדי גרוזמן, "לא ידעו, לא שמעו", מקור ראשון, 3 בפברואר 2017
 2. ^ יעקב ריבלין,"לא אתמודד לקדנציה נוספת, אלא אם יכפו עלי גדולי ישראל", כיכר השבת, 3 ביוני 2011
 3. ^ ארי גלהר, הרבנות מציגה: מהפכת הכשרות לפסח, באתר mynet‏ ירושלים, 7 בפברואר 2010; מירב קריסטל, למה אריזות המזון לפסח כל כך מיושנות?, באתר ynet, 15 באפריל 2011; נראה כמו ביסלי וטעים כמו, זה כשר לפסח?, באתר ערוץ 7, 10 במרץ 2010
 4. ^ שימי סגל ודובי קורן, ‏"לא התערבתי בסוגיית הגיור בגלל הסכם עם הרב עמאר", באתר כיכר השבת, 17 באפריל 2011
 5. ^ הרב יונה מצגר, קול באשה ערוה, כ"ו אלול ה'תשע"א, 25 בספטמבר 2011
 6. ^ 6.0 6.1 ynet, מצגר נגד קווי המהדרין: לא מדינה של החרדים, באתר ynet, 18 בדצמבר 2011
 7. ^ ישראל כהן, ‏פסק דין תקדימי ברבנות: סרבן גט יישב בבית הכלא - לכל חייו, באתר כיכר השבת, 3 בפברואר 2012
 8. ^ קובי נחשוני, בג"ץ: גם לנשים מותר להספיד, באתר ynet, 17 באפריל 2007; סופיה רון-מוריה, מנעו ממני להספיד, היום אני נלחמת, באתר ynet, 3 בינואר 2012
 9. ^ 9.0 9.1 עידית הילה נחמן, הקבורה בישראל: תשע"ב - 2012, מכון עתים, עמ' 12-13
 10. ^ Rabbi calls for 'UN of religions'
 11. ^ חיים לוינסון ואנשיל פפר, הרב הראשי לישראל, יונה מצגר, על שריפת המסגד בכפר יאסוף: כך פרצה השואה, באתר הארץ, 14 בדצמבר 2009
 12. ^ גיא ורון, תושבי כפר יאסוף ניסו למנוע כניסת מצגר למסגד, 14.12.2009
 13. ^ רועי שרון, מצגר ביקר במסגד שהוצת: מקווה שיעצרו המבצע, באתר nrg‏, 14 בדצמבר 2007
 14. ^ Israeli chief rabbi in historic Armenia visit
 15. ^ אורי פולק, הרב מצגר למשפחת שליט: "כולנו משפחה אחת", אתר כיפה, 20/07/2010
 16. ^ http://news.walla.co.il/?w=//1712066/779731/5/@@/media
 17. ^ קובי נחשוני, הרב מצגר למען שליט: "רבני הימין חסרי אחריות", באתר ynet, 24 בנובמבר 2009
 18. ^ http://www.hidabroot.org/MediaDetail.asp?MediaID=10376
 19. ^ http://www.shturem.net/index.php?section=news&id=45039
 20. ^ הרב מצגר: "יש להפוך את איתמר לעיר ואם בישראל", וואלה!, 13 במרץ 2011
 21. ^ ברוך קראה"דיל" ששלל ממצגר את רבנות ת"א הכשיר אותו לרבנות הראשית, באתר הארץ, 25 באפריל 2003
 22. ^ 22.0 22.1 22.2 יוסי אליטוב, הולכים לבחירות ברבנות, תמונת מצב מעודכנת, משפחה 2003
 23. ^ רבקה רוזנר, "פנים חדשות במראה", ארץ אחרת, גיליון 46, יולי-אוגוסט 2008
 24. ^ אבישי בן-חיים, "הרב מצגר הוא בור ועם הארץ", nrg, 21 במרץ 2006
 25. ^ הרב אהרון הראל, לא תכירו פנים במשפט : לבירור יחסנו לבחירת הרב הראשי האשכנזי, [תשס"ד].