הרב שרגא פייבוש הגר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב שרגא פייבוש הגר מקוסוב
אין תמונה חופשית
לידה ארצות הברית
למד ב ישיבת פוניבז'
מקום מגורים בורו פארק
אדמו"ר קאסוב ה־7
תש"ס, (1999)
→ אביו, רבי אברהם יהושע העשיל הגר מקוסוב-זלישטשיק

הרב שרגא פייבוש הגר (נולד בכ"ו בטבת ה'תשי"ח) הוא האדמו"ר מקוסוב בארצות הברית.

קורות חייו

נולד בארצות הברית לרבי אברהם יהושע השל הגר, האדמו"ר מקוסוב, בנו של רבי שרגא פייבוש מזלישטשיק, בנו של רבי ברוך הגר, ה"אמרי ברוך" מויז'ניץ. סבו, רבי שרגא פייבוש, היה חתנו של רבי משה הגר, האדמו"ר מקוסוב.

בבחרותו למד בישיבת חכמי לובלין בראשות רבי שמואל וואזנר, בישיבת בית מדרש עליון במונסי ובישיבת פוניבז'. נישא לשרה רעכל, בתו של רבי חיים מאיר וואזנר, נכדת רבו רבי שמואל ואזנר. לאחר נישואיו התגורר מספר שנים סמוך לחמיו בבני ברק. לאחר מכן חזר להתגורר בבורו פארק.

רבו המובהק היה הישועות משה מויז'ניץ. כמו כן היה חסידו של רבי מרדכי הגר האדמו"ר מויז'ניץ מונסי, והוסמך כדיין בבית הדין של החסידות.

פעילות

לאחר פטירת אביו בשנת ה'תש"ס, החל להנהיג את חסידות קוסוב. כשמרכז הפעילות היא בבית מדרשו שבבורו פארק. הקהילה בראשותו מונה מאות בתי אב. לחסידות בית מדרש בירושלים בה מתגורר בנו של האדמו"ר, וכן בית מדרש העתיק של קוסוב בצפת [1], אותו הקימו אבות חסידות קוסוב, בה קיים גם כולל אברכים על ידי מוסדות החסידות. מכהן גם כרב בבית המדרש ויז'ניץ מונסי בבורו פארק (ברחוב ה-53), עם השנים ובפרט עם מינויו לאדמו"ר ופתיחת בית מדרשו, פחתה פעילותו בבית המדרש.

במקביל להנהגתו כאדמו"ר בקבלת הקוויטלאך ועריכת הטישים, אופי הנהגתו הינה גם כשל משפיע חסידי והוא מפורסם כדרשן[2]. כמו כן הוא עוסק בתחום החינוך, בטיפול בנוער נושר ובשלום בית.

הרב הגר נוהג לשהות בכל שנה בארץ ישראל בימי בין המצרים, במהלך שהותו בארץ הוא נוהג לפקוד בכל לילה את הכותל המערבי ולומר בו תיקון חצות, את תפילת מנחה הוא מתפלל בקבר רחל אמנו.

בשבט ה'תשפ"ג פורסם כי חלה במחלת הסרטן[3].

חיבוריו

  • שבת מלכא קדישא - שני כרכים.
  • עבדא דמלכא שני כרכים, על עבודת התפלה.
  • עלוניים שבועיים בשם "מלכא" - "מעיינא דמלכא", "מילי דמלכא", בלשון הקודש ובאידיש.

משפחתו

הערות שוליים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0
  1. ^ צמוד לבית המדרש העתיק של הבת עין
  2. ^ שיעוריו בקול הלשון
  3. ^ יוסי שטארק, דאגה בעולם החסידות: כ"ק האדמו"ר מקוסוב חלה במחלה, JDN, ‏ג' בשבט תשפ"ג