חטיבה 27

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף חטיבה 60)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חטיבה 27
אגרוף ורומח
תג היחידה
פרטים
מדינה ישראל
שיוך חיל השריון הישראלי
סוג חטיבת שריון
בסיס האם מחנה ישי
אירועים ותאריכים
תאריך הקמה 1952
תאריך פירוק 2014
מלחמות מלחמות ישראל החל ממבצע קדש
נתוני היחידה
ציוד עיקרי מרכבה סימן 1
פיקוד
יחידת אם אוגדה 162
מפקדים ראו בהמשך הערך
האנדרטה לחללי החטיבה בסמוך לגבעת כ"ח

חטיבה 27 (מכונה גם עוצבת אגרוף ורומח. כונתה בעבר גם חטיבה 264, חטיבה 60 וחטיבה 204) הייתה חטיבת שריון במילואים בחיל השריון הישראלי. מקור מספרה הוא בעובדה שהייתה חטיבת המילואים של חטיבה שבע, דהיינו השנייה לשבע. החטיבה הייתה חטיבת המילואים המשוריינת הראשונה בצה"ל.

כחלק מתוכנית הקיצוצים של צה"ל נסגרה החטיבה ב-2014[1].

פעילות החטיבה

עם יצירת חטיבות המילואים הראשונות בצה"ל, בשנת 1952, הוקמה חטיבה 27, חטיבת שריון מילואים ראשונה בצה"ל. החטיבה קלטה את חייליה מחטיבה 7 ובראשה עמד אל"ם יצחק פונדק. בראשיתה כללה החטיבה גדוד טנקי M4 שרמן, גדוד טנקי AMX-13 וגדוד חי"ר ממונע.

מבצע קדש

במלחמת סיני הורכבה החטיבה, בפיקודו של חיים בר לב, מגדוד טנקי שרמן, גדוד טנקי AMX-13, גדוד 79 חי"ר על גבי זחלמי"ם, וגדוד חי"ר על גבי משאיות[2]. בפרוץ הקרבות פרצה החטיבה דרך מוצבי פתחת רפיח בסיועה של חטיבת גולני, ובמהלך יום הקרבות של 1 בנובמבר כבשה בקרבות קשים תחת ארטילריה ושדות מוקשים את הג'יראדי וייצבה קו בפאתי אל-עריש. למחרת היום, כבשה את אל עריש[3] והגיעה בציר הצפוני עד למרחק 15 קילומטרים מתעלת סואץ. בתום המלחמה הוחלפו טנקי החטיבה לטנקי סופר שרמן.

מלחמת ששת הימים

מתום מלחמת סיני ועד מלחמת ששת הימים כונתה החטיבה חטיבה 60. במלחמת ששת הימים מפקד החטיבה היה מנחם (מן) אבירם והרכבה היה דומה להרכבה במלחמת סיני. החטיבה הייתה תחת פיקודו של אלוף ישראל טל, מפקד אוגדת הפלדה והוטלה עליה משימת התקדמות לעבר אל-עריש. התקדמות זו החלה ב-6 ביוני, ובמהלך הלילה התקדמה החטיבה 90 קילומטר בחולות עמוקים. בהמשך המלחמה כבשה החטיבה את ביר לחפן וביר גפגפה וגדוד הטנקים הקלים שלה עמד בפני התקפת נגד של טנקים מצריים כבדים. עד תום המלחמה ביצעה החטיבה בלימת התקפות נגד ליליות של שריון מצרי, ייצבה קו מצפון לקנטרה ולחמה נגד כוחות מצריים קטנים שחצו את התעלה בתקריות ראס אל-עיש ביולי 1967.

החטיבה נטלה חלק גם במלחמת ההתשה.

מלחמת יום הכיפורים

במלחמת יום הכיפורים כונתה החטיבה חטיבה 204 וגם במלחמה זו נלחמה בגזרת סיני. כוחות החטיבה, בהרכב של שני גדודים ממוכנים, גדוד חרמ"ש 86 וגדוד חרמ"ש 141, וגדוד 19 של טנקי מגח 3, גויסו בבוקר יום הכיפורים והתארגנו בימ"ח ברפיח. החטיבה נעה על זחלים מרחק של 180 קילומטרים לחזית המצרית ונלחמה בצפון חצי האי סיני. חלק גדול מן החטיבה, גדוד הטנקים וגדוד ממוכן, הועבר עם תחילת הלחימה לחטיבה 460. ב-7 באוקטובר הוצבה החטיבה בגזרה הצפונית של חצי האי סיני, וקיבלה אחריות על אבטחת מתחם בלוזה בו שכנו בסיסים של צה"ל. ב-8 באוקטובר החלו כוחות החטיבה בלחימה שמטרתה הייתה לשמור את צירי ההגעה למעוז בודפשט פתוחים ונקיים מכוחות מצריים. במסגרת פעולות אלה טיווחה החטיבה מארב מצרי ואף השקיעה כוחות בניסיון חילוץ של טייס שנטש את מטוסו באזור. בין 9 ל-13 באוקטובר השתתפה החטיבה בקרבות לפתיחת הציר למעוז בודפשט וכוחותיה הגיעו למעוז. החטיבה צלחה את התעלה ב-15–17 באוקטובר. לאחר חציית התעלה, נלחמה החטיבה באזור ג'בל ג'ניפה בו השמידה בסיסי טילים, ביצעה פשיטות על בסיסים ומתחמים באזור והשתלטה על שדה תעופה. בשלהי המלחמה התייצבה החטיבה בפרברי העיר סואץ והשתתפה בכיתור הארמייה השלישית של מצרים. במהלך המלחמה איבדה החטיבה 35 מלוחמיה.

לאחר מלחמת יום הכיפורים

במלחמת לבנון הראשונה, ב-1982, השתתפה החטיבה בפיקודו של אל"ם ירמי אולמרט בקרבות נגד השריון הסורי, תחת השם חטיבה 264.

בהמשך צוידה החטיבה בטנקי מרכבה סימן אחד והיא פורקה ב-2014 במסגרת קיצוצים בצה"ל. מפקדה האחרון היה אל"ם אפי דפרין. את החטיבה ליווה אל"ם (מיל') דוד טפרסון, אחד משני החיילים שעוטר בכל 7 אותות המערכה הישראליים, ששירת בה מיום הקמתה.

אנדרטאות

אנדרטת חטיבה 27 בפארק עוצבות השריון בלטרון

אנדרטת אגרוף ורומח נמצאת בגבעת כ"ח, והיא צופה על כביש 6. ההגעה אליה היא מכביש 444. האנדרטה מנציחה את 147 חיילי החטיבה שנפלו בקרב. כמו כן מונצחת החטיבה בפארק עוצבות השריון הצמוד לאתר יד לשריון בלטרון.

אנדרטה נוספת לזכר חללי גדוד 46 בלבד נמצאת בכניסה למושב עין הבשור שבחבל אשכול.

מפקדי החטיבה

שם הערות
יצחק פונדק מפקדה הראשון, כמפקד גייסות השריון
חיים בר לב מפקדה במלחמת סיני
שמואל גודר
ישראל כרמי
אברהם אדן 1959-1960
אריאל שרון 1962-1964
מנחם אבירם מפקדה במלחמת ששת הימים
צבי רם מפקדה במלחמת יום הכיפורים
דב קלי
עוזי בן יצחק
אריה רמות (שיפמן)
ירמי אולמרט מפקדה במלחמת שלום הגליל
דב דקל
עמוס מלכא
יפתח רון-טל
עידו מזורסקי 1993-1995
זהר עמיר 1995-1998
בועז כהן
רמי עמדי
צפריר אורפז 2009-2012
אפי דפרין מפקדה האחרון

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. אירוע סגירת חטיבת השריון - 27 - "אגרוף ורומח", באתר עמותת "יד לשריון.
  2. מקור עיקרי לטענה זו ולערך כולו הוא מרכז המידע לטרון באתר יד לשריון
  3. מבצע קדש, אתר דובר צה"ל
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0