טרור יהודי בישראל

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
גרפיטי על בית פלסטיני ליד מעלה לבונה, 2014
גרפיטי על בית שנשרף על ידי טרוריסטים יהודים (הפיגוע בדומא), 2015

טרור יהודי בישראל כולל פעולות טרור שבוצעו על ידי יהודים אחרי הקמת מדינת ישראל, ביוזמת יחידים או התארגנויות מקומיות. מרבית מעשי טרור אלו כוונו כלפי ערבים ישראלים או כלפי פלסטינים ממניעים לאומניים, כנקמה על מעשי טרור או מתוך כוונה להבעיר את השטח ולטרפד מהלכים מדיניים לטובת הפלסטינים. היו גם מקרים נדירים שבהם כוון טרור יהודי נגד יהודים ממחנה השמאל אשר נתפסו בעיני המפגעים כבוגדים.

בנוסף לאחריות המשטרה לתפוס מפגעים, מפעיל השב"כ מחלקה ייעודית למניעה, סיכול ופענוח של מעשי טרור המבוצעים על ידי יהודים. ישנם קולות בימין הישראלי הטוענים שהשב"כ מפעיל משאבים רבים מדי ואמצעים חריפים מדי יחסית לשוליות התופעה. הטרוריסטים היהודים שנתפסו הועמדו לדין ונידונו למאסר ממושך, אך לרוב זכו להקלות בעונשם. לדוגמה, בשנות ה-90 קוצרה תקופת מאסרם של מפגעים יהודיים בעקבות לחצים פוליטיים שהופעלו על נשיא המדינה, בעיקר מתוך טענה שלא ייתכן שטרוריסטים ערבים ישוחררו בעסקאות לשחרור אסירים ואילו טרוריסטים יהודים ירצו את מלוא תקופת מאסרם.

ארגוני טרור יהודי נגד ערבים

המחתרת היהודית

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – המחתרת היהודית

בראשית שנות השמונים התארגנה קבוצה של יהודים, שכונתה בעיתונות המחתרת היהודית[1]. ב-2 ביוני 1980, כחודש לאחר שנרצחו ששה מתלמידי ישיבה בחברון, ניסו חברי הארגון להתנקש בחייהם של שלושה ראשי ערים פלסטינים החברים בוועדה להכוונה לאומית. התקיפה גרמה לפציעתם הקשה וכריתת רגליהם של שניים מהם. חבלן משמר הגבול שניסה לפרק מטען שלישי איבד בפיצוץ את מאור עיניו. ביולי 1983 התקיפו כמה מאנשי המחתרת את המכללה האסלאמית בחברון בירי ורימונים. במהלך התקיפה רצחו באופן אקראי שלושה סטודנטים ופצעו שלושים נוספים.

באפריל 1984 תכננו חברי החוליה לפוצץ חמישה אוטובוסים במזרח ירושלים, אך נתפסו על ידי השב"כ בסמוך להטמנת חומר הנפץ. נגד 29 אנשים הוגשו כתבי אישום בגין השתייכות לארגון, ו-15 מהם הורשעו[2] לימים חנן הנשיא חיים הרצוג את אנשי המחתרת, בתנאי שלא יהפכו את שיחרורם לאירוע תקשורתי[3].

ט.נ.ט

בדצמבר 1983 וינואר 1984 אירעה שורת מקרים של הטמנת רימונים ממולכדים במוסדות דת לא יהודים באזור ירושלים[4]. ב-9 באפריל 1984 נעצרו חברי ארגון ט.נ.ט (טרור נגד טרור) החשודים במעשים. עמרם דרעי, דוד דרעי ואורי בן-עיון נידונו ב-21 בנובמבר 1984 לשש שנות מאסר בפועל[5]. הרביעי, אברהם דרעי שימש כעד מדינה במשפט.

כנופיית ליפתא

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – כנופיית ליפתא

בינואר 1984 נחשפה התארגנות יהודית לפוצץ את מסגדי הר הבית. חברי הכנופיה, שהתגוררו בכפר הנטוש ליפתא, חדרו בליל ה-26 בינואר לרחבת הר הבית עם מטעני חבלה, אך התגלו לפני שהצליחו לבצע את הפעולה. שניים מחברי ההתארגנות נמצאו בלתי כשירים לעמוד לדין, אחד נמלט מהארץ והרביעי, שמעון ברדה נשפט לשנים בכלא. ב-1988 נמלט ברדה מכלאו והצליח להשיג רקטת לאו באמצעותה ביקש להשלים את המזימה, אך הסגיר את עצמו למשטרה לפני כן.

סיירת הנקמה

לאחר הרצחו של הרב מאיר כהנא ב-1990, התארגנו ארבעה בני נוער חברי כהנא חי בקבוצה שקראה לעצמה "סיירת הנקמה" ושמטרתה הייתה לנקום את הירצחו של הרב. חברי הקבוצה היו טל שחר, זאב וולף, נחמיה משבאום וגרשון הרשקוביץ[6]. ביום השנה השני להירצחו של הרב כהנא, בנובמבר 1992, הם זרקו רימון בשוק הקצבים שברובע המוסלמי בעיר העתיקה, ירושלים. כתוצאה מהתפוצצות הרימון, נהרג אדם ערבי אחד ורבים נפצעו. שמונה חדשים מאוחר יותר עצרו אנשי השב"כ את חברי ההתארגנות אשר הורשעו ברצח. הם נידונו לחמש עד חמש עשרה שנות מאסר[7]. שניים מהם קיבלו חנינה מהנשיא עזר ויצמן כ"משקל נגד" לשחרור השייח' אחמד יאסין, ששוחרר עקב דרישת חוסיין מלך ירדן בעקבות נסיון ההתנקשות בחאלד משעל. מי שהורשע כמבצע העיקרי נידון לחמש עשרה שנות מאסר ולאחר ניכוי שליש הוא שוחרר ב-2002.

מחתרת בת עין

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מחתרת בת עין

בשנת 2002 נעצרו מספר מתנחלים שהתארגנו בארגון שכונה מחתרת בת עין לאחר שניסו להניח מטען חבלה ליד בית ספר לבנות בא-טור. הם הורשעו בניסיונות לביצוע פעולות טרור ובאחזקת אמצעי לחימה שנגנבו מצה"ל.

טרוריסטים שתקפו ערבים כיחידים

ישראל לדרמן

ישראל לדרמן נולד בארץ ישראל בשנת 1936. תושב ירושלים. ב-5 באפריל 1978 היה בשירות מילואים של הג"א במזרח ירושלים. יום קודם לכן נרצח במקום חברו ליחידה, אברהם דויטש, על ידי פלסטינים[8]. לדרמן הגיע לצומת מוזיאון רוקפלר ושם רצח פלסטיני בן 20, סמיר טחאן[9]. לדרמן נתפס בידי שוטרים ונעצר. לדרמן טען שפעל מתוך הגנה עצמית[10], אך עדותו הייתה מרובת סתירות, ובית דין צבאי, בראשות יורם גלין ובהשתתפות מרדכי קרמניצר, הרשיעו ברצח וגזר עליו 20 שנות מאסר[11]. בית דין לערעורים, בהרכב של חמישה שופטים, בראשות אהרן ברק, הפחית את עונשו ל-10 שנים[12], לאחר שקבע שלא הוכח שהרצח תוכנן מראש[13]. לאחר מכן הפחית הרמטכ"ל רפאל איתן את עונשו לשלוש שנים, בצעד שעורר מחאה בקרב משפטנים בצה"ל[14] וביקורת ציבורית[15]. לאחר שנוכה לו שליש ישב בפועל כשנתיים בכלא[16]. בנו של טחאן (שנולד לאחר הרצח) תבע את לדרמן בבית משפט אזרחי.

לדרמן הוחזר לאחר מאסרו לשירות מילואים, ובשנת 1985 הניף את דגל ישראל על הר הבית בזמן מילואים במקום. על כך נעצר לכמה ימים. בשנת 1988 חטף תינוק פלסטיני בבית לחם ולאחר מכן תקף חייל. על כך נידון למאסר על תנאי. באוקטובר 1996, בעת שח"כ יעל דיין ביקרה בחברון שפך עליה לדרמן כוס תה חם[17]. על כך נידון לשלוש שנות מאסר והוגשה נגדו תביעת פיצויים אזרחית. בפברואר 2013 הורשע לדרמן בשפיכת כוס תה רותח על פעילי שמאל זרים בעת סיור בחברון בחודש יוני 2008, ונגזרו עליו עבודות שירות בלבד בשל מצבו הרפואי[18].

אלן (הארי) גודמן

נולד ב-1944 במרילנד, ארצות הברית. ב-11 באפריל 1982, בעת שהיה בשירות צבאי, עלה לאזור רחבת הר הבית בירושלים חמוש ברובה, הרג שומר של הואקף ופצע שוטרים. הנימוק שנתן למעשה היה נקמה על הפיגוע באוטובוס בכביש החוף ארבע שנים קודם לכן. באפריל 1983 הוא נידון למאסר עולם ועוד 40 שנה. ב-1988 נקצב עונשו ל-32 שנה וב-1996 הפחית הנשיא עזר ויצמן בעונשו ל-24 שנים. באוקטובר 1997, לאחר שריצה 15.5 שנים, הוא שוחרר וגורש לארצות הברית.

יהודה ריכטר

יהודה ריכטר, איש כ"ך, יליד שנת 1962, ב-4 במרץ 1984 ירה על אוטובוס שהסיע פועלים פלסטינים ליד מזרעה א-שרקיה. מהירי נפצעו כמה נוסעים. הוא נידון לחמש שנות מאסר. שותפיו לירי, מאיר ליבוביץ' וחזן לוי, נידונו לתקופות מאסר קצרות יותר; קרייג לייטנר, שהיה אמור להיות עד מדינה במשפט, נמלט לחו"ל. ריכטר והאחרים גם הורשעו בהצתת מערכת העתון אל-פג'ר. בבחירות לכנסת ה-11, שהתקיימו ביולי 1984, היה ריכטר מועמד מס' 2 ברשימת כ"ך. הוא מתגורר ומלמד באלון מורה ובישיבת הרעיון היהודי בירושלים שמפיצה את רעיונותיו של כהנא.

ניר עפרוני ואלי וענונו

ניר עפרוני ואלי וענונו היו תושבי קיבוץ דליה (וענונו היה באותה עת אסיר משוחרר שמשפחת עפרוני אימצה; עפרוני היה חייל), שרצחו ב-14 בדצמבר 1984 עובד תחנת דלק (תושב כפר מנדא) בזכרון יעקב, כנקמה על רצח החיילת הדס קדמי כמה ימים קודם לכן. לאחר הרצח שדדו את התחנה כדי שהמעשה יחשב לשוד. הרצח פוענח רק ב-1990, כאשר וענונו, שנעצר על עבירה אחרת, הודה במעשה. בעקבות הגילוי סולק עפרוני מהקיבוץ. שניהם נידונו למאסר עולם ב-1991.

ב-1996 קצב הנשיא ויצמן את עונשו של עפרוני ל-20 שנה וכעבור שנה ל-15. הוא שוחרר ב-1999 לאחר ניכוי שליש.

וענונו, שדקר אסיר פלסטיני בכלא, נדקר על ידי אסיר פלסטיני אחר ב-1993 ונפצע קשה[19]. ב-1997 נקצב עונשו ל-20 שנה, שעליהן נוספו לו עוד שנתיים על הדקירה שביצע. ב-2009 הוא שוחרר ממאסרו בשיחרור מוקדם, אך בעקבות ביצוע שוד הוא הוחזר לכלא לריצוי 10 שנות מאסר, בנוסף ליתרת מאסרו הקודם[דרוש מקור].

דוד בן-שימול

דוד בן-שימול נולד בישראל בשנת 1965. תושב שכונת הקטמונים בירושלים. בזמן שהיה חייל, ב-28 באוקטובר 1984, ירה רקטת לאו שגנב מצה"ל על אוטובוס פלסטיני במזרח ירושלים[20]. מהירי נהרג ג'מאל אל מטור ונפצעו עשרה פלסטינים נוספים. בן-שימול ביקש לנקום את רצח הסטודנטים ליד מנזר כרמיזן שאירע באותו חודש. נידון למאסר עולם בשנת 1985. בן-שימול עירער על ההרשעה ונדחה. בעירעורו טען כי רצה רק ליצור הד פרסומי ולא לפגוע בחיי אדם. הוא טען שאילו רצה לפגוע בחיי אדם, הוא היה יורה באותו אוטובוס בעזרת רובה הסער שהיה עמו. עונשו של בן-שימול נקצב ל-17 שנה ולאחר ניכוי שליש שוחרר בספטמבר 1995, לאחר שריצה 11 שנה. בראיונות הביע חרטה. לאחר השחרור קרא לאנשים שלא לבצע מעשים כפי שעשה.

דני אייזנמן, גיל פוקס, מיכל הלל

דני אייזנמן, יליד 1960, תושב מעלה אדומים שעבד במשטרה וגם כמוזג בפאב ירושלמי. ב-1985 הכיר אייזנמן בפאב בו עבד את החייל הירושלמי גיל פוקס ואת הסטודנטית הירושלמית מיכל הלל. אייזנמן שיקר לחבריו וסיפר להם שהוא איש שב"כ. דני אייזנמן שאף לנקום על פיגועים שבוצעו בשל תחושה של חוסר תגובה מצד כוחות הביטחון ולאחר רצח נהג המונית היהודי דוד כספי בשועפאט, והחליט להגיב ברצח נהג מונית פלסטיני. הוא שכנע את גיל ומיכל כי הוטל עליו מטעם השב"כ לבצע הריגת אדם חשוד בטרור וגרר אותם אחריו לביצוע הרצח.

בלילה של 22 באפריל 1985 עצרו אייזנמן והלל במזרח ירושלים מונית בה נהג חמיס טוטנג'י. פוקס נסע אחריהם ברכבו של אייזנמן. בדרך למעלה אדומים ביקשה הלל מהנהג לעצור כדי להקיא. פוקס עצר אחריהם, ניגש אל המונית וביקש מטוטנג'י את תעודותיו. אייזנמן נטל את נשקו של פוקס ורצח את טוטנג'י. כעבור כחודש נתפסו השלושה, כנראה לאחר שהפסיכולוג של הלל דיווח למשטרה. הם הורשעו ונידונו למאסר עולם.

בגלל מצבה הרפואי הקשה שוחררה הלל לאחר 5 שנים[21]. פוקס שוחרר לאחר 9 שנים ואייזנמן לאחר 11 שנה, בעקבות חנינה שקיבל מהנשיא עזר ויצמן[דרוש מקור]. הלל הייתה מקורבת לחוגי הימין הקיצוני, חזרה בתשובה, נישאה ונרצחה על ידי בעלה[21]. פוקס עזב את ישראל. אייזנמן התגרש במהלך מאסרו ולאחר השחרור עבר למרכז הארץ ונישא בשנית. הסרט "משאללה" אשר יצא ב-2004 עוסק ברצח, ומרואיינים בו קרוביו של טוטנג'י לצד דני אייזנמן.

רפאל סלומון

סלומון, תלמיד ישיבת עוד יוסף חי בשכם, הגיע ב-21 במאי 1989 לצומת גהה ושם ירה בשני פלסטינים ופצע אותם. הרקע למעשה היה רצח תושב אריאל באותו שבוע. סלומון נידון ל-6 שנות מאסר, מהן ריצה 4. הוא היה מעורב בפעולות אלימות נוספות.[דרוש מקור] כיום מנהל בית חב"ד אזורי ביישוב עלי.

עמי פופר

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – עמי פופר

ב-20 במאי 1990, רצח עמי פופר, בן 21 אז, שבעה פלסטינים מעזה ופצע 11 בשעה שהמתינו לעבודה בצומת גן הוורדים בראשון לציון.

הרצח עורר סערה אדירה בישראל ובשטחים, שם פרצו מהומות שבהן נהרגו מפגינים מאש צה"ל. פופר נעצר בו ביום וטען תחילה שהמניע הוא חברתו שעזבה אותו. אחר כך טען שבגיל 13 עונה על ידי ערבי וביקש לנקום. בית המשפט הרשיע אותו ברצח ודן אותו לשבעה מאסרי עולם מצטברים ועוד 20 שנה חופפות. בפברואר 1999 קצב הנשיא עזר ויצמן את עונשו ל-40 שנה.

אריה שלוש

אריה שלוש איבד את אחיו, צ'רלי שלוש, בפיגוע בשכונת בקעה בירושלים באוקטובר 1990[22]. ב-27 בדצמבר 1990 ירה אריה שלוש על מכונית פלסטינית סמוך לגוש עציון. מהירי נפצעו שלושה מהנוסעים. הוא נידון ל-7 שנות מאסר אך שוחרר לאחר שנתיים וחצי[23].

נחשון וולס

ב-6 באוגוסט 1990 ירה נחשון וולס, גר שעלה מארצות הברית, על מכונית נוסעת ליד קריית ארבע. לדבריו עשה זאת כנקמה על רצח ליאור טובול ורונן קרמני. מן הירי נהרגה עזיזה סאלם ג'עבר, תושבת חברון בת 25. וולס נעצר ב-1991, הורשע בביצוע הרצח בבית המשפט המחוזי בירושלים ונידון ב-1992 למאסר עולם. ב-1996 נקצב עונשו לראשונה וכעבור שנה נקצב עונשו שוב, ל-13 שנה. הוא שוחרר בניכוי שליש ב-1999.

קטין תושב שילה

ב-2 בדצמבר 1993 יצא בן 16 תושב שילה כשהוא חמוש בתת-מקלע עוזי, אל שדות הכפר הסמוך תורמוס עיא, ושם ירה למוות בחמיס מחמוד אבו עוואד, פלסטיני שעיבד את אדמתו[24]. הקטין הורשע ברצח בכוונה תחילה ונגזרו עליו 16 שנות מאסר. הוא השתחרר ב-11 ביולי 2006 בתום 13 שנות מאסר לאחר שקיבל חנינה[25].

ברוך גולדשטיין

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – ברוך גולדשטיין

בפורים תשנ"ד (25 בפברואר 1994), בשעה 5 לפנות בוקר, הגיע ברוך גולדשטיין למערת המכפלה כשהוא לבוש מדי צה"ל ונושא דרגות סרן. ב"אולם אברהם" שבמערה התפללו 13 יהודים, ובהם גולדשטיין, וב"אולם יצחק" התפללו באותה עת כ-800 מוסלמים, בתפילת יום השישי שלפני תחילת צום הרמדאן. באמצעות רובה "גליל" שהיה ברשותו, רצח גולדשטיין 29 מתפללים מוסלמים ופצע 125 מהם. לאחר שאזלה התחמושת שהייתה ברשותו, השתלטו עליו המתפללים המוסלמים והרגוהו. זהו המקרה הקשה ביותר של טרור יהודי בישראל.

דניאל מורלי

ב-25 במרץ 1994 ירה מורלי למוות בנהג משאית פלסטיני בצומת בית ג'וברין. מאוחר יותר באותו יום הסגיר עצמו למשטרה. מורלי ביצע את המעשה ככל הנראה כנקמה על מות אחיו, שוטר מג"ב, שנרצח על ידי ערבי בפיגוע דריסה שנה קודם לכן. מורלי נידון למאסר עולם, שנקצב ב-1999 ל-20 שנה. לאחר שנוכה שליש מעונשו, שוחרר מהכלא במאי 2007.

גור האמל

חסיד ברסלב, נולד בקיבוץ סעד ב-1970. ב-26 באוקטובר 1998 רצח באבנים את אחמד סולימאן חטאטבה, בן 68, תושב הכפר בית פוריכ, סמוך לאיתמר[26][27]. נידון למאסר עולם[28].

דני טיקמן

ב-13 באוקטובר 2000, בעקבות הלינץ' ברמאללה, ירה דני טיקמן, אז חייל בשירות סדיר ששירת כנשק בבסיס בחיפה, מרכב אשר היה נהוג בידי חברו בחנויות של תושבים ערבים בחיפה. הוא פצע ארבעה עוברי אורח וגרם נזק לרכוש. מיד לאחר הירי, הסגיר עצמו לרשויות החוק.

בית המשפט המחוזי גזר על טיקמן 14 שנות מאסר[29].

ביוני 2010 שוחרר טיקמן ממאסר לאחר שנוכה שליש ממאסרו[30].

תגובות לרצח שלהבת פס

ב-26 במרץ 2001, נרצחה בחברון התינוקת שלהבת פס על ידי צלף פלסטיני. בעקבות הרצח יצאו תושבי היישוב היהודי בחברון למסע נקמה בתושביה הפלסטינים של העיר, בזזו חנויות ושרפו מבנים של הווקף. בחודשיים שלאחר הרצח בוצעו שלושה פיגועי ירי כלפי פלסטינים, וכתוצאה מהם נפצעו שבעה פלסטינים ואחד נהרג. ארגון לא מוכר בשם "שלהבת גלעד" לקח אחריות לפיגועים וטען כי מדובר בפיגועי נקמה על רצח שלהבת. ב-17 ביולי 2003, נעצרו אביה של התינוקת, יצחק פס וגיסו, מתתיהו שבו, כאשר ברשותם לבנות חבלה. השניים נשפטו לשנתיים מאסר.

אלירן גולן

אלירן גולן (3 באפריל 1982 - 8 בספטמבר 2005), ערך מספר ניסיונות פיגוע בערבים בחיפה. הוא הטמין מטעני נפץ, אותם הכין בביתו, במספר מטרות ערביות בחיפה. רק חלק מהמטענים גרם לנזק. הנזק החמור ביותר נגרם ממטען שהטמין במסגד בשכונת חליסה, ממנו נפצעה אחת המתפללות. ב-24 באוקטובר 2003 התפוצץ מטען שהטמין במכוניתו של חבר הכנסת עיסאם מח'ול (מתנועת חד"ש). המטען הופעל כשאשתו של מחול התניעה את המכונית, אולם היא הספיקה להימלט ממנה בלא פגע לפני שהמכונית עלתה באש.

גולן נעצר ב-2 במרץ 2004 בעקבות כרוז שפרסם בו הוזהרו התושבים הערביים בחיפה מפני פיצוץ בתיהם. בעקבות החקירה נעצר גם חברו אלכסנדר רבינוביץ', חייל בחיל ההנדסה שסיפק לו את חומרי הנפץ.

גולן שהה יותר משנה בהסתכלות פסיכיאטרית, בסופה נקבע שהוא כשיר לעמוד לדין, והוגש נגדו כתב אישום שכלל חמישה סעיפים של ניסיון לרצח. ב-1 בספטמבר 2005 תלה את עצמו בבית המעצר קישון, וב-8 בספטמבר נפטר[31].

רבינוביץ' הורשע בסיוע לניסיון רצח, סיוע לייצור נשק וקשירת קשר לביצוע פשע ונידון ב-6 בספטמבר 2005 ל-7 שנות מאסר, מתוכן 4 שנות מאסר בפועל. רבינוביץ' והמדינה ערערו על פסק הדין בבית המשפט העליון וזה האריך את תקופת המאסר בפועל ל-5 שנים[32].

יהושע אליצור

ב-27 בספטמבר 2004, יהושע אליצור, תושב ההתנחלות איתמר, ירה למוות בתושב הכפר סאלם צאהיל ג'בארה-אשתייה. אליצור הורשע בהריגה, אך נמלט בטרם הדיון בעונשו ממעצר הבית שהיה בו, לגרמניה ומשם לברזיל, ונלכד רק כעשר שנים לאחר מכן[33][34]. במאי 2018 גזר עליו בית המשפט 15 שנות מאסר.

עדן נתן-זדה

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הפיגוע בקו 165
הכיכר בה ביצע נתן-זדה את הפיגוע, המשמשת כיום כאנדרטה לנרצחים

עדן נתן-זדה (9 ביולי 1986 - 4 באוגוסט 2005), עריק מצה"ל, תושב ראשון לציון שעבר להתגורר בכפר תפוח, פתח באש בנשקו הצה"לי ב-4 באוגוסט 2005 בתוך אוטובוס בקו 165 בשפרעם, רצח ארבעה מנוסעי האוטובוס ופצע 13. נוסעי האוטובוס השתלטו על נתן-זדה ונטלו את נשקו. למקום הגיעו שוטרים וזדה הועבר לידיהם ונאזק. המון רב נאסף סביב האוטובוס. רבים נכנסו דרך החלונות והדלתות וביצעו בזדה לינץ' כשהם תוקפים במשך כשעה וחצי גם את השוטרים ואזרחים שניסו לסייע להם. חלק מהשוטרים נפצעו[35].

מעשהו של נתן-זדה זכה לגינוי מכל קצות הקשת הפוליטית ושר הביטחון שאול מופז החליט לשלול ממנו קבורה צבאית.

כ-10 חודשים לאחר הלינץ' נעצרו 7 חשודים בביצועו. ב-2013 הרשיע בית המשפט המחוזי בחיפה שישה מהם בעבירות של ניסיון הריגה או גרימת חבלה בכוונה מחמירה[36] וגזר עליהם עונשי מאסר של עד שנתיים[37].

אשר ויזגן

אשר ויזגן (29 ביולי 1965 - 22 בדצמבר 2006), נהג הסעות תושב שבות רחל שבהרי בנימין, הגיע ב-17 באוגוסט 2005 לאזור התעשייה שילה הסמוך לביתו, במסגרת עבודתו כמסיע פועלים. הוא ביקש מהמאבטח של האזור כוס מים, ולאחר מכן חטף את נשקו באיומי סכין, ופתח באש לעבר הפלסטינים שאותם הסיע במכוניתו, ולאחר מכן המשיך לאזור התעשייה וגם שם ירה לעבר פלסטינים. בפעולות אלה רצח ארבעה אנשים ופצע אחד. קצין הביטחון של שילה עצר אותו לאחר מכן. בתגובה לתקשורת אמר שהפיגוע נעשה כדי לעצור את ההתנתקות.

בית המשפט המחוזי בירושלים הרשיע את ויזגן ברצח ארבעת הפלסטינים ופציעת פלסטיני נוסף ודן אותו לארבעה מאסרי עולם מצטברים (נוסף ל-12 שנה על פציעה) וחייב אותו בתשלום פיצויים למשפחות ההרוגים והפצוע[38]. ב-22 בדצמבר 2006 התאבד בתאו[39].

יעקב טייטל

יעקב (ג'ק) טייטל, תושב שבות רחל שבשומרון, עולה מארצות הברית, שהופעל במשך חודשים אחדים כמודיע של המחלקה היהודית בשב"כ[40], נעצר באוקטובר 2009. הוא נחקר בחשד לרצח שני פלסטינים ב-1997 (סמיר בלביסי ממזרח ירושלים ועיסא ג'בארין מיטא), פגיעה בפרופסור זאב שטרנהל והנחת מטען חבלה שגרם לפציעתו הקשה של בן למשפחה המשתייכת ליהודים המשיחיים באריאל[41]. טייטל טען שמעשיו, שבוצעו במשך 12 שנה, נועדו למנוע את מצעדי התועבה בירושלים. בתחילה הודה גם ברצח בברנוער בתל אביב חודשיים קודם לכן, אך המשטרה מצאה שגרסתו לא מתאימה לממצאים בשטח[42]. במאי 2010 קבע הפסיכיאטר המחוזי שהוא נמצא במצב בלתי שפוי ולא כשיר לעמוד לדין[43] אך בית המשפט המחוזי קבע שהוא כשיר להעמדה לדין לאחר שהוצגה בפניו חוות דעת סותרת[44]. בית המשפט המחוזי בירושלים הרשיע אותו על פי הודאתו בשני מעשי הרצח, בחבלה בכוונה מחמירה בפרופ' שטרנהל, בביצוע עבירות נשק ובהסתה לאלימות וטרור בשורת אירועים בין השנים 1997-2008[45]. טענתו לאי שפיות בעת ביצוע המעשים נדחתה ודינו נגזר לשני מאסרי עולם ושלושים שנות מאסר[46]. ערעורו נדחה על ידי בית המשפט העליון[47].

"תג מחיר"

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – תג מחיר (דרך פעולה)

"תג מחיר" הוא הכינוי שניתן לפעולות אלימות שהחלו בשנת 2008, שברובן הן השחתת רכוש ערבים, צה"ל ומשטרת ישראל (בעיקר בכלי רכב) והצתת מסגדים, כתגובה לאירועי טרור פלסטיני או הריסת מבנים בלתי מורשים במאחזים על ידי משטרת ישראל וצה"ל. כמה אישים הגדירו את הפעולות כטרור, בהם יו"ר הכנסת דאז, רובי ריבלין, בשנת 2011[48] וכן שרת המשפטים ציפי לבני והשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ. עם זאת, הקבינט המדיני-ביטחוני הסמיך את שר הביטחון להכריז מבחינה משפטית על מבצעי אירועים אלה התאחדות בלתי מותרת, ולא טרור[49].

רצח מוחמד אבו ח'דיר

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – רצח מוחמד אבו ח'דיר

ב-6 ביולי 2014 עצרה משטרת ישראל 3 יהודים שבהמשך הוגש נגדם כתב אישום בגין חטיפת ורצח נער בן 16 משועפט, מוחמד אבו ח'דיר, כנקמה על חטיפה ורצח שלשה נערים יהודים בידי פעילי חמאס. גופת הנער נמצאה ב-1 ביולי כשהיא חרוכה בחלקת יער ליד שכונת הר נוף בירושלים.

הפיגוע בדומא

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הפיגוע בדומא

ב-31 ביולי 2015 הוצת ביתה של משפחת דוואבשה בכפר דומא. על קירות הבית רוססו הכתובות "נקמה", "יחי המלך המשיח", ועוד. משריפת הבית נספו הורי המשפחה ותינוקם עלי. במהלך חודש נובמבר 2015 עצרו המשטרה והשב"כ מספר יהודים החשודים בביצוע המעשה, וב-3 בינואר 2016 הוגש כתב אישום נגד עמירם בן אוליאל על שלוש עבירות רצח וכן ניסיונות רצח בשל הניסיון להצית בית נוסף שלא צלח[50]. בנוסף, קטין הואשם בהשתתפות בתכנון הרצח ויחד עם עוד שניים, הואשמו השניים גם בסעיף של חברות בארגון טרור[51]. מנגד, יש הטוענים שמדובר בסכסוך פנימי בכפר דומא, ושהמשטרה והשב"כ הוציאו הודאות שווא על ידי עינויים.

חשד לגרימת רצח בפיגוע אבנים 2019

Gnome globe current event.svg קטע זה עוסק באירוע אקטואלי או מתמשך. הנתונים בנושא זה משתנים במהירות, ועל כן ייתכן שהם חלקיים, לא מדויקים או לא מעודכנים.

בתחילת 2019 נעצרו על ידי השב"כ חמישה נערים מישיבת "פרי הארץ" בהתנחלות רחלים, בחשד למעורבות בפיגוע זריקת אבנים על רכב בחודש אוקטובר 2018, שגרם למותה של פלסטינית תושבת בידיא אם לתשעה.[52]

על פרשיה זו התבטא הרב חיים קנייבסקי על כך ש"אין שום היתר להרוג גוי ושהם מסכנים חיי יהודים ומרבים שנאת ישראל".[53]

סיוע לטרור ערבי

פרשת אודי אדיב

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – אודי אדיב

בשנת 1970 הקים אודי אדיב, פעיל שמאל קיצוני, תא מחתרתי קיצוני על מנת לרגל בישראל לטובת סוריה, חברי החוליה אף עברו אימונים שם, ותכננו לבצע פעולות חבלה בישראל על פי פקודות שיקבלו מסוריה.

חברי החוליה היו: אודי אדיב, דן ורד, יחזקאל כהן, רמי ליבנה ודוד קופר. בנוסף אליהם היו חברים בחוליה כ-20 ערבים ישראלים.

פיגוע המונית

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – פיגוע המונית בצומת מי עמי

אנג'ליקה יוסופוב, תושבת חולון, התיידדה עם זייד אל-כילאני, תושב ג'נין שהציג עצמו כדרוזי, בשם רמי, אשר שירת בצה"ל. ב-21 בדצמבר 2000 דקר אל-כילאני קצין צה"ל בשוק הכרמל. גם לאחר שהודה בפני יוסופוב בפיגוע הדקירה, המשיכה בקשר אתו. היא הסתירה אותו בדירות מסתור ואפשרה לו לאחסן אצלה מטעני חומר נפץ. ב-28 בפברואר 2001 הניח זייד תיק, ובו כ-2 ק"ג חומר נפץ, בדוכן שווארמה בתל אביב. בזכות ערנותם של בעלי הדוכן, שדיווחו על הימצאות התיק החשוד, נמנע אסון בנפש. באותו הערב ביצעו השניים ניסיון כושל לפיגוע בחוף התופים.

יוסופוב הורשעה בסיוע לאל-כילאני בניסיון הרצח בשוק ובסיוע להנחת המטענים. בשל גילה הצעיר בעת ביצוע העבירות (הייתה בת 19 כשהכירה את אל-כילאני), לא הוטלו עליה עונשים מרביים מצטברים בגין כל עבירה בנפרד. אלא 18 שנות מאסר בפועל בלבד, ועוד שנתיים מאסר על תנאי לתקופה של 3 שנים. בערעור בבית המשפט העליון הופחת עונש המאסר בפועל ל-12 שנים[54].

פרשת מסירת פלסטינים לעינויים

בינואר 2016 פרסמה תוכנית התחקירים "עובדה" תחקיר המבוסס על מידע שצילם ארגון "עד כאן", המתעד פנייה של אדם המציג עצמו כסוחר קרקעות המעוניין למכור קרקעות ליהודים דרך אדם בשם עזרא נאווי. נאווי נראה בתחקיר מעביר למנגנוני הביטחון הפלסטיניים פרטים על המתווך. לדברי נאווי בהקלטה, מנגנוני הביטחון יהרגו את הסוחר והוא מתגאה שנהג כך בעבר עוד שלוש פעמים ושאף נאמר לו שהייתה לו יד במותו של לפחות פלסטיני אחד[55]. אותו אדם, אבו ח'ליל, עונה בידי בידי שירותי הביטחון הפלסטיניים ומת זמן מה לאחר מכן, בנסיבות בלתי ברורות[56]. בתגובתו מסר נאווי: "הוא פנה אלי והציג עצמו כסוחר קרקעות. כיוון שהנחתי שהוא נשלח לבנות נגדי עלילה, ולהכפיש את שמי בקרב האוכלוסייה הפלסטינית, לא נותר לי אלא לדווח על העניין לרשות, לבל אחשב לרוכש קרקעות"[57]. בעקבות הסערה שפרצה עם התפרסם התחקיר, פתחה משטרת ישראל בחקירה פלילית של הפרשה, וב-11 בינואר עצרה את נאווי בנמל התעופה בן-גוריון כשניסה לצאת מישראל[58]. הוא נותר במעצר במשך כשבועיים. ב-27 במרץ 2016 המליצה המשטרה להעמיד לדין את נאווי ואת גיא בוטביה, פעיל נוסף בתעאיוש, בגין מגע עם סוכן זר וקשירת קשר לביצוע פשע[59]. ב-26 באפריל 2017 נחשפו מסמכים של הביטחון המסכל הפלסטיני שלפיהם מסר להם נאווי שאבו ח'ליל מכר אדמות ליהודים[60]. פרקליטות המדינה החליטה להגיש נגד נאווי כתב אישום בכפוף לשימוע[61] וביולי 2018 הוגש כתב אישום המייחס לנאווי עבירה לפי סעיף 7א (ב) לחוק יישום הסכם הביניים בדבר הגדה המערבית ורצועת עזה (הגבלת פעילות), האוסרת על אזרח או תושב ישראלי, להתגייס או לפעול בשירותם של גורמי המודיעין והביטחון של הרשות הפלסטינית[62][63].

ראו גם

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. חגי סגל, אחים יקרים, כתר, 1987
 2. גזר הדין ניתן בבית המשפט המחוזי בירושלים, על ידי הרכב השופטים בראשות השופט פרופסור יעקב בזק. פסק הדין, במאגר "נבו"
 3. הר המריבה נדב שרגאי, בהוצאת "כתר הוצאה לאור" ירושלים 1995, עמוד 132
 4. אילן בכר (עיתונאי), החשודים: רצינו להפחיד את הערבים, מעריב, 10 באפריל 1984
 5. The Terrorist List A-K, מאת אדוארד מיקולוס
 6. עידן יוסף, קורות פעילות טרור הימין הקיצוני בישראל, באתר News1 מחלקה ראשונה‏, 4 באוגוסט 2005
 7. ע"פ 2796/95, 2813, 2814 פלונים נ' מדינת ישראל, פ"ד נא(3) 388
 8. בני טוקר, "שופך התה המיתולוגי" לחמישה חודשי שרות, באתר ערוץ 7, ג' באדר תשע"ג
 9. איש הג"א הרג ערבי בירושלים, דבר, 6 באפריל 1978; המשך
 10. ערבי ניסה לחטוף את נשקי, מעריב, 8 באוקטובר 1978
 11. מרדכי אלקן, בית דין צבאי גזר 20 שנות מאסר לחייל מילואים שהרג ערבי, מעריב, 3 בדצמבר 1978
 12. הוקל עונשו של לדרמן שרצח ערבי, דבר, 6 באפריל 1979
 13. פרשת בן ציון של רפול, דבר, 27 באפריל 1979
 14. משפטנים בצה"ל שוקלים התפטרות, דבר, 22 באפריל 1979
 15. יעקב ארז, רפול הלך בעקבות בית הדין לערעורים, מעריב, 4 ביולי 1979
 16. ישראל לדרמן ישוחרר מהכלא לפני החג, דבר, 23 במרץ 1980
  חנינה לאריה שדה - שחרור מוקדם לישראל לדרמן, דבר, 27 במרץ 1980
 17. פסק דין לעתירה מ-8 במאי 1997, באתר RoBoLo
 18. ראיון של לדרמן, באתר ערוץ 7, 13.2.13; תוקף יעל דיין שוב הורשע ששפך תה - ולא ייכלא, כתבה באתר ynet, 10.2.13
 19. ניר וייס, המדינה תפצה אסיר "טעון הגנה" שהשב"ס נכשל בהגנתו, באתר News1 מחלקה ראשונה‏, 8 באוגוסט 2005
 20. אילן בכר, ראיתי משהו עף, נשמע פיצוץ, האוטובוס רעד ופצועים זעקו. טיל נגד טנקים נורה אתמול באזור בריכת הסולטן בירושלים, מעריב, 29 באוקטובר 1984.
 21. 21.0 21.1 יוסף קהתי הודה ברצח אשתו, מיכל הלל; "לא הייתי מרוצה מטיפולה בחמשת ילדי", באתר גלובס, 11 בדצמבר 2016
 22. נדב שרגאיהמניעים העיקריים: נקמה, הרתעה, קנאות דתית, באתר הארץ, 22 ביולי 2001
 23. עמירה הסהעונש תלוי בלאום של הרוצח, באתר הארץ, 10 באוגוסט 2005
 24. פסק דין בו מוזכר ע"פ 803/96 באתר RoBoLo
 25. דחיית ערר ניתן ב-21.9.2009
 26. מאסר עולם לגור המל שהורשע ברצח פלסטיני
 27. עתירה לבג"ץ 9593/04 באתר האגודה לזכויות האזרח
 28. אביב לביאאימת הגבעות, באתר הארץ, 8 באפריל 2003
 29. אמיר גילת, 14 שנות מאסר לחייל שירה לעבר ערבים בחיפה, באתר nrg‏, 7 בפברואר 2002
 30. אלעד בחובר, החייל שנקם על הלינץ' ברמאללה בשנת 2000 שוחרר מהכלא, באתר רדיו חיפה, 14 ביוני 2010
 31. אלי לוי וטל ימין-וולבוביץ', אלירן גולן מת מפצעיו, באתר nrg‏, 8 בספטמבר 2005
 32. פסק הדין מיום 15 בפברואר 2007
 33. עופר אדרת‏, מתנחל הורשע בהריגת פלסטיני ונמלט מעונש, באתר וואלה! NEWS‏, 26 באוקטובר 2005
 34. איתמר אייכנר, עומרי אפרים ואיתי בלומנטל, ברזיל: נעצר ישראלי שהרג פלסטיני ונמלט, באתר ynet, 16 ביוני 2015
 35. סרטונים הירי בשפרעם של נתן זדה, ב"וידאופדיה" - אנציקלופדיית הווידאו של חדשות 2 באינטרנט
 36. אחיה ראב"ד וחסן שעלאן, מבצעי הלינץ' בנתן זאדה הורשעו בניסיון הריגה בלבד, באתר ynet, 29 ביולי 2013,; פסק הדין של בית המשפט בפרשה זו, אתר ynet קובץ PDF
 37. אחיה ראב"ד וחסן שעלאן, תוקפי נתן זאדה לכלא, יידוי אבנים בלב חיפה, באתר ynet, 28 בנובמבר 2013.; גזר הדין לתוקפי זדה, אתר דוברות בתי המשפט
 38. אפרת פורשר, ויזגן הורשע ברצח 4 פלסטינים, באתר nrg‏, 11 בספטמבר 2006
 39. רענן בן צור, המחבל היהודי משילה תלה את עצמו עם התפילין, באתר ynet, 23 בדצמבר 2006
 40. עוזי ברוך, השב"כ הציע בעבר לטייטל לעבוד עבורו, באתר ערוץ 7, 11 בספטמבר 2009
 41. ניר חסוןפרשת יעקב טייטל - נפתח משפטו של יעקב טייטל, באתר הארץ, 9.12.09
 42. יובל אזולאי ועמוס הראל, טייטל הודה בביצוע הרצח בבר-נוער בת"א, אבל המשטרה לא מאמינה לו, באתר הארץ, 2 בנובמבר 2009
 43. חיים לוינסוןפרשת יעקב טייטל - הפסיכיאטר המחוזי: טייטל אינו כשיר לעמוד לדין כעת, באתר הארץ, 4.5.10
 44. ‫יוסי זילברמן, ‏ביהמ"ש קבע: יעקב טייטל כשיר לעמוד לדין, באתר ‏מאקו‏‏, ‏7 בדצמבר 2011‏
 45. עפרה אידלמן, ג'ק טייטל הורשע ברצח שני פלסטינים, באתר הארץ, 16 בינואר 2013
 46. חיים לוינסון2 מאסרי עולם ו-30 שנות מאסר ל"מחבל היהודי" יעקב טייטל, באתר הארץ, 9 באפריל 2013
 47. ע"פ 3617/13
 48. ריבלין בדיון המיוחד לזכר רבין: "תג מחיר זה טרור יהודי", "חדשות 2, 9 בנובמבר 2011
 49. יהושע בריינר‏, הממשלה: תג מחיר – התאחדות בלתי מותרת ולא טרור, באתר וואלה! NEWS‏, 16 ביוני 2013
 50. חיים לוינסוןפרשת דומא: עמירם בן אוליאל מואשם ברצח משפחת דוואבשה, באתר הארץ, 3 בינואר 2015
  חיים לוינסוןהנאשם ברצח בדומא: בן של רב שנשר מהלימודים והתחבר לקיצוניים שבאנשי הגבעות, באתר הארץ, 3 בינואר 2016
 51. [1]
 52. הותר לפרסום: מעצר הנערים בשומרון – בחשד לרצח פלסטינית, באתר JDN, ‏06/01/2019
 53. שר התורה על הטרור היהודי באתר JDN
 54. ע"פ 11131/02 אנג'ליקה יוסופוב נ' מדינת ישראל, ניתן ב-15 במרץ 2004
 55. עובדה, ‏תחקיר: פעיל השמאל הקיצוני שמסכן במודע חיי פלסטינים, באתר ‏מאקו‏‏, ‏6 בינואר 2016‏
 56. ניר חסוןשבועיים למעצר עזרא נאווי: המשטרה טרם גילתה ממה מת הפלסטיני שנאווי נחשד בניסיון להרגו, באתר הארץ, 24 בינואר 2016
 57. עמרי אסנהיים, ‏עובדה: השתולים מהר חברון, באתר ‏מאקו‏‏, ‏8 בינואר 2016‏
 58. אלון חכמון, ‏נעצר בנתב"ג עזרא נאווי שעמד במרכז תחקיר שעורר סערה, באתר מעריב השבוע, 11 בינואר 2016
 59. שבתי בנדט‏, בעקבות התחקיר: המשטרה ממליצה להעמיד לדין שני פעילי שמאל, באתר וואלה! NEWS‏, 27 במרץ 2016,
  משה נוסבאום, ‏המשטרה: להעמיד לדין את עזרא נאווי, באתר ‏מאקו‏‏, ‏27 במרץ 2016‏
 60. nrg חדשות, המסמכים חושפים: עזרא נאווי הסגיר פלסטיני למותו, באתר nrg‏, 26 באפריל 2017
 61. יאיר אלטמן, ‏"פרקליטות ירושלים לא התנהלה כראוי בתיק נגד עזרא נאווי", באתר ישראל היום, 16 באוקטובר 2017
 62. אביעד גליקמן, כתב אישום נגד עזרא נאווי: "מסר לרשות מידע על מכירת קרקעות", באתר החדשות 13 (לשעבר ערוץ עשר), 15 ביולי 2018
 63. הוגש כתב אישום נגד פעיל השמאל עזרא נאווי, אתר משרד המשפטים, 16 ביולי 2018
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0