הרב יואל ראטה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף יואל ראטה)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב יואל ראטה
Yoel Roth.jpg
הרב יואל ראטה בשיעור
לידה י"ב בסיוון ה'תשמ"א (גיל: 40)
ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית
השתייכות חסיד ברסלב
תחומי עיסוק חינוך
רבותיו רבי אליעזר שלמה שיק
הרב יואל ראטה

הרב יואל ראטה (קרי רוֹט; נולד בי"ב בסיוון ה'תשמ"א, 1981) הוא רב ומשפיע חסיד ברסלב, ראש ישיבת "תפארת התורה". הרב ראטה הוא תלמיד בולט של רבי אליעזר שלמה שיק ולאחר פטירת רבו המשיך את מורשתו בבית המדרש "היכל הקודש" בוויליאמסבורג.

תולדותיו ופעילותו

הרב ראטה הוא נכדו של גאב"ד קארלסבורג, הרב יחזקאל ראטה.

זמן קצר לאחר נישואיו התוודע לספר "אשר בנחל" של הרב אליעזר שלמה שיק ומאז התקרב לחסידות ברסלב.

עוסק בתחום קירוב בחורים. בשנת תשס"ט (2009) פתח את ישיבת תפארת התורה שבה לומדים בחורים שגדלו בחצרות חסידיות, בעיקר מארצות הברית. הוא מעודד את הבחורים להישאר בלבוש החסידי, אך לצד זאת הוא מנהל את ישיבתו בסגנון פתוח, השונה מהמקובל בישיבות הרגילות בוויליאמסבורג. הוא עורך ערבי שירה עם תלמידיו, כשהם מנגנים בכלי שירה. הוא מחבר שירי דבקות המבוססים על רעיונות ותורת ברסלב. הרבה משיריו הם תרגום מיצירותיו של ישראל דגן. רבני התאחדות הרבנים, ארגון המזוהה עם סאטמר והקרובים אליה, התנגדו לישיבתו בעת פתיחתה, אך עם השנים דעכה ההתנגדות.

מוסדותיו כוללים ישיבה, בית מדרש, תלמוד תורה לבנים, בית ספר לבנות, ארגון לנשות הקהילה ובית דפוס להדפסת ספרי ברסלב.

הרב ראטה מחנך את תלמידיו להסתפקות במועט, במיוחד ביחס להוצאות חתונתם, בניגוד למקובל בציבור החרדי בארצות הברית[1] בין היתר הוא מעודד את תלמידיו לערוך את חתונתם בישיבה בעלות נמוכה. בסיוון תשע"ט ערך חתונה לבנו בעלות של פחות מאלף דולר. כמו כן הוא מעודד את תלמידיו לשדך את בניהם בגיל צעיר.

בשנת תשע"ט הקים את קרית ברסלב בליברטי.

דרשותיו

הרב ראטה ידוע כנואם כריזמטי וסוחף, הוא משלב בדרשותיו ניגונים. בשנת 2016 החלו להתפרסם קליפים מדרשותיו שקיבלו את הכינוי "חיזוק יומי". בהמשך פורסם גם תרגום לעברית. מוסדותיו מפעילים מערכת טלפונית לשמיעת שיעוריו. כמו כן ניתן לשמוע את שיעוריו בתרגום באתר ברסלב סיטי.

הרב ראטה נהג למסור את דרשותיו בעיקר ביידיש אך בהמשך החל למסור מדי פעם שיעורים גם בעברית ובאנגלית.

בקיץ תש"פ הוציא הרב ראטה קליפ ובו שיר על מהות החיים, כאשר הלחן הוא משירו של זוהר ארגוב.

קישורים חיצוניים

כתבות

הערות שוליים

  1. ^ אתר הידברות, [אתר הידברות - מרגש: החתונה הצנועה בבית הכנסת של הרב ראטה https://www.hidabroot.org/article/221748], מרגש: החתונה הצנועה בבית הכנסת של הרב ראטה; אידישע וועלט פארומס, חתונה מיט חובות געווארן אויס מחותנים - ר' יואל ראטה חתונה אין ישיבה, אידישע וועלט פארומס, ‏מיטוואך יוני 21, 2017; קאווער, געשפארט 130000 דאלער - א נייע חתונה סטאנדארט?, מאגאזין מאמענט, פרשת חוקת תשע"ז
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0