צבים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף צב)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Disambig RTL.svg המונח "צב" מפנה לכאן. לערך העוסק בערכים אחרים ששמם צב, ראו צב (פירושונים).
קריאת טבלת מיוןצבים
Emys marmorata
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: זאורופסידה
סדרה: צבים
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Testudines
תחום תפוצה
World.distribution.testudines.1.png

עיינו גם בפורטל

Iguana icon.png

פורטל זוחלים ודו-חיים הוא שער לכל ערכי הזוחלים ודו-חיים במכלול. הפורטל מציג מידע אודות סדרות הזוחלים והדו-חיים, תמונות וסרטונים, קטעי הידעת?, ערכים מומלצים ועוד.


מינים שונים של צבים
צב פלורידה סגיר
צב רך ממין Apalone ferox
שגיאה ביצירת תמונה ממוזערת:
שגיאה ביצירת תמונה ממוזערת:
צבים נאבקים, בספארי ברמת גן

צבים (שם מדעי: Testudines) הם סדרה של זוחלים דיאפסידים השייכים למחלקת זאורופסידה. הצבים חיים במים מתוקים, בים וביבשה. קיימים כ-250 מינים. גודלם נע מ-8 ס"מ עד שני מטרים. בעבר נחשבו לחלק מסדרת האנפסידה.

מקור השם

המילה "צב" קיימת במספר שפות שמיות בנוסף לעברית, ביניהן הארמית והערבית.

המילה מופיעה במקרא מספר פעמים. בפרשת נשא מופע הביטוי "עגלות צב"[1], ובמדרש[2] ובפירוש רש"י[3] מופיע כי הכוונה היא לעגלה בעלת כיסוי המתנייד יחד איתה למקום אליו היא נוסעת, כדוגמת הצב שביתו מתנייד איתו. מופע נוסף הוא בספר ויקרא:

וזה לכם הטמא בשרץ השרץ על הארץ החלד והעכבר והצב למינהו

ייתכן כי במקור הפסוק מתייחס לחייה הדומה לחרדון ולא לחיה הנקראת כיום "צב"[4]. לכן, בעבר נעשה ניסיון לקרוא ליצור זה (המוכר כיום כ"צב") בשם "שַלְחוּפַה" אך המונח לא קנה אחיזה בשיח העברי ואי לכך כיום נקראת חיה זו בשם "צב" כשהשם "שלחופה" הוא מילה נרדפת לה[5], אך מוכרת פחות.

מיון מדעי של צבים

אנטומיה והתנהגות

לצבים שריון נוקשה על גבם וגחונם. שריון הגב ושריון הגחון מחוברים זה לזה כשבשריון מצויים פתחים לראש, לרגליים ולזנב. בעת סכנה, חלק מהצבים מסוגלים להכניס את ראשם ורגליהם לתוך השריון כדי להתגונן.

הזכר בעל שריון תחתון קעור וזנב ארוך יחסית לנקבה. הנקבה בעלת שריון תחתון שטוח וזנב קצר. ההבדל במבנה השריון התחתון מאפשר לצבים להזדווג ביציבות.

לסתות הצב מכוסות בחומר קרני קשה כדוגמת מקור עוף, ללא שיניים.

מזונם של הצבים הוא צמחי לרוב, עקב תנועתם האיטית, אך ישנם גם צבים הניזונים משבלולים, פגרי חרקים וחתיכות בשר[6]. צבי ים ניזונים בעיקר מאצות אך גם ממדוזות ואפילו מדגים[7].

רביית כל מיני הצבים נעשית ביבשה. הביצים מוטלות בגומחה שהנקבה חופרת בקרקע. נקבת הצב מכסה את הביצים בחול ועוזבת אותן. לאחר מספר שבועות בוקעים אבקועי הצבים מביציהם ומרביתם אינם שורדים את יומם הראשון בחייהם.

אריכות ימים

למרות הסכנות והטורפים, הצבים ידועים בתוחלת חייהם הארוכה. כמה מן המינים מאריכי חיים יותר מכל יצור אחר כמעט בממלכת בעלי החיים, לעיתים אף עד מאות שנים. על פי מדור המדע של הניו יורק טיימס, איברי גופם אינם מזדקנים, בניגוד למרבית אם לא כל בעלי החיים האחרים. במרץ 2006 למשל, מת בגן החיות של קולקטה, הודו, צב ענק בן 250 שנה. מדענים טוענים שצבים למעשה לא מתים מזקנה, ובהיעדר מחלה או פציעה אין מגבלה לאורך חייהם האפשרי[8]. רק הלובסטרים ו"המדוזה בת האלמוות" Turritopsis nutricula, ואולי עוד סוג אחד או שניים של בעלי חיים נדירים מתחרים בצבים באורך חייהם הפוטנציאלי[9].
בניגוד לאמונה העממית, לא ניתן לקבוע את גילם של הצבים בעזרת ספירת מגִני הקרן הערוכים על שריון הגב שלהם. מספר המגנים ייחודי לכל מין של צב ואינו משתנה במהלך חייו. את גילו של הצב ניתן להעריך בעזרת טבעות הגדילה שעל שריונו, שבדומה לטבעות העץ, מתווספות לו מדי שנה, אלא ששיטה זו איננה יעילה עבור פרטים בוגרים שטבעות הגדילה שלהם בדרך כלל מטושטשות.

הצב בתרבות האנושית

גלריה

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים