ישיבת כנסת הגדולה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ישיבת כנסת הגדולה
אין תמונה חופשית
ישיבה
השתייכות ישיבה ליטאית
תקופת הפעילות תשנ"ו (1996) – הווה
מייסדים רבי הלל זקס
בעלי תפקידים
מנהל תומר שטיינמץ
ראש הישיבה הרב יצחק זאב זקס
סגל הרב שמואל שפירא
הרב אברהם סלמון
הרב יחזקאל פוסרינו
הרב דוד רואש
תלמידים
180
מיקום
מיקום מודיעין עילית

ישיבת כנסת הגדולה (מכונה גם חברון קריית ספר או חברון ר' הלל) היא ישיבה גדולה המשתייכת לזרם החרדי ליטאי. הישיבה שוכנת במודיעין עילית.

יסוד הישיבה

הישיבה נוסדה בשנת תשנ"ו (1996) על ידי הרב הלל זקס אשר כיהן קודם לכן כראש ישיבת חברון כנסת ישראל, ופרש מתפקידו עקב חילוקי דעות עם מנהל הישיבה גיסו יצחק חברוני. הישיבה הוקמה עם גרעין מתלמידיו של הרב זקס מישיבת חברון אליהם הצטרפו בהמשך בחורים נוספים מישיבות שונות.

הישיבה משתייכת לזרם הליטאי אך עם זאת התפתחה סביבה קהילה פנימית של תלמידים בראשות הרב זקס שנהגו על פי שיטתו שבחלקה לא תאמה לנהוג בעולם הישיבות הליטאי, כך לדוגמה הורה לתלמידיו שלא להצביע בבחירות לכנסת.

בישיבה קיים כולל אברכים המונה כ-120 אברכים, המיועד בעיקר לבוגרי הישיבה שנותרים לגור בסביבותיה במודיעין עילית.

מוסדות הישיבה

בשנת תשע"ג (2013) נפתחה על ידי הישיבה, הישיבה לצעירים כנסת הגדולה, בראשה עומד הרב מרדכי ברגמן, נכדו של הרב זקס (נשוי לבת חתנו הרב חיים מן) ובוגר הישיבה. הישיבה לצעירים פונה בעיקר לבניהם של בוגרי הישיבה המשתייכים לקהילה.

בשנת תשע"ט (2019) נפתח ע"י הישיבה תלמוד תורה מדרש מאיר.

בשנת תש"פ הוקמה ישיבה בהר שמואל, בראשות הרב טודרס בלומנשטוק. הישיבה מיועדת בעיקר לבחורים מהישיבה שנשלחו ל"חיזוק", והחוקים בה מקילים יותר.

בשנת ה'תשפ"א נפתחה ישיבה במעלות-תרשיחא בראשה עומד הרב יצחק יפה. בשונה משאר מסגרות הישיבה, ישיבה זו מורכבת ברובה מבחורים ממגוון ישיבות, בצירוף כולל של אברכים צעירים בוגרי הישיבה.

כוללים

בנוסף לכולל הפעיל במסגרת הישיבה, נפתחו על ידי הנהלת הישיבה ובוגריה מספר כוללים ברחבי הארץ.

  • בבנין הישיבה, כולל בראשות הרב יוסף אריה פרוינד והרב יוסף זקס.
  • בשכונת שמואל הנביא בירושלים, כולל בראשות הרב מנחם מנדל יוסף זקס.
  • בשכונת בית וגן בירושלים, כולל ערב בראשות הרב חיים בלוך.
  • בבני ברק, כולל ערב בראשות הרב דרור אורבך.

הישיבה נחשבת לבעלת גישה פתוחה ביחס לעולם הישיבות הליטאי ולתלמידיה ניתנת האפשרות להוציא רישיון נהיגה. כמו כן בישיבה ניתן דגש עמוק על התעסקות באמונה ובמחשבה. כמו כן בישיבה נלמדים כסדר ספרי הרמח"ל, וספרי מחשבה שונים.

צוות הישיבה

בראש הישיבה עמד הרב הלל זקס עד לפטירתו בשנת תשע"ה. לאחר פטירתו מונה בנו הרב יצחק זאב זקס (חתנו של הרב צבי רוטברג ראש ישיבת בית מאיר) למלא את מקומו. בנוסף מכהנים כר"מים: הרב שמואל שפירא (חתנו של הרב ברוך פינס חתנו של ראש ישיבת פוניבז' הרב דוד פוברסקי), וכן חלק מהגרעין שייסד את הישיבה - הרב יחזקאל פוסרינו (המכהן גם כמשגיח), הרב אברהם סלומון והרב דוד רואש, כמו כן משמש כר"מ בנו של ראש הישיבה הרב משה מרדכי זקס. בעבר כיהן בישיבה כר"מ הרב חיים מן, חתנו של הרב זקס לימים רב קהילת שדרות יחזקאל במודיעין עילית וראש ישיבת באר התלמוד באלעד.

קישורים חיצוניים

Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0