בית החולים אסותא רמת החייל

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
בית החולים אסותא רמת החייל
Assuta Medical Center Logo.png
בעלים אסותא מרכזים רפואיים
מנכ"ל ד"ר דורית טקס מנובה
היסטוריה
תאריך ייסוד

1934 (המבנה המקורי)

2009 (המבנה החדש)
שמות קודמים בית החולים אסותא, בית החולים אסותא תל אביב
שירותים
מיטות כ-200
אתר בית החולים אסותא רמת החייל
גאוגרפיה
כתובת הברזל 20, רמת החייל, תל אביב

בית החולים אסותא רמת החייל הוא בית חולים פרטי בבעלות אסותא מרכזים רפואיים השייכת למכבי שירותי בריאות.

בית החולים אסותא תל אביב

רעיון בית החולים "אסותא" הועלה בשנת 1934 על ידי ד"ר בן-ציון הראל ובֶּנוֹ חיות[1], ויצא לדרך בשותפות של כ-30 רופאים, רובם עולים מגרמניה בעליה החמישית ויתרם רופאים ותיקים יותר, שהשקיעו במיזם כ-40 אלף לירות. בית החולים לא היה חלק מהמערכות הבריאותיות המרכזיות של ההסתדרות הציונית הדסה וקופת חולים כללית שפעלו אותה עת ביישוב היהודי בארץ ישראל. בית החולים נוסד כחברת מניות פרטית, שמניותיה נמכרו לרופאים בלבד. חזון החברה היה הקמת בית החולים הפרטי המודרני הגדול הראשון בארץ ישראל. כאשר נפתח בית החולים הוא חולל מהפכה במערכת הרפואית כאשר איפשר למטופליו לבחור בעצמם את הרופאים המטפלים.

הנהלת בית החולים כללה את ד"ר בן-ציון הראל, פרופ' בנו חיות, פרופ' שמעון רוזנבאום, ד"ר גולדברג וד"ר אריה (לאון) אורן (חְבוֹיניק)[2].

השם "אסותא" ('בריאות' בארמית) ניתן למוסד על ידי המשוררים שאול טשרניחובסקי, שהיה רופא במקצועו, ויעקב כהן.

בית החולים ההיסטורי הוקם בצפון תל אביב על אדמות בשטח של שמונה דונם, שנרכשו על ידי החברה מהכפר הערבי סומייל, ששכן אז מצפון-מזרח לתל אביב (לימים רחוב ז'בוטינסקי בתל אביב). את מבנה בית החולים, שנפתח עם 74 מיטות אשפוז, תכנן האדריכל יוסף נויפלד בסגנון הבינלאומי[3]. חנוכת בית החולים נערכה בדצמבר 1935[4]. מתחם בית החולים כולו היה דוגמה מוצלחת למבנה ציבור גדול של תל אביב הלבנה שלשנות ה-30. מאוחר יותר עבר הבניין שינויים והרחבות לפי תכנון האדריכלים אוטו שילר וישראל דיקר. בשנת 1986 הקים הפרופ' ברנרדו וידנה את מחלקת ניתוחי חזה ולב. המבנה שימש את בית החולים עד 2009,

המבנה החדש

החזית הדרומית של מבנה בית החולים אסותא רמת החייל

ב-12 במאי 2009 אוחדו בית החולים אסותא תל אביב ואסותא פתח תקווה ופעילותם הועברה למבנה חדש ומודרני באזור תעשייה עבר הירקון. הבניין החדש תוכנן על ידי אדריכלים קנדים וישראלים, והוא עשוי מבסיס בגוון אדום וממגדל אפור-לבן. בבסיס שוכנות היחידות הרפואיות השונות, ובהן רדיולוגיה, דיאליזה, דימות, מרפאות החוץ, טיפול נמרץ, ואילו המגדל נועד בעיקר למחלקות האשפוז. כבניין חדש ומודרני יושמו בו מספר חידושים, כמו מסלולים נפרדים לציוד מזוהם ולציוד סטרילי והפרדת המעליות לשירות הקהל הרחב מאלה המשרתות את ציבור החולים. השירותים למאושפזים כוללים שירותים רבים המקובלים בבתי מלון, ולרשותם פועל גם מרכז עסקים לגלישה באינטרנט ולמשלוח פקסים, בית תפילה לבני כל הדתות, ושירות אינטרנט אלחוטי בכל שטח בית החולים.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ על פי "אסותא" מקום מרפא חדש, דבר, 20 באוקטובר 1935 הרעיון היה של הראל (אז הירשוביץ). לעומת זאת, דורון נידרלנד, ‏השפעת הרופאים - העולים מגרמניה על התפתחות הרפואה בארץ ישראל (1933–1948), קתדרה עמ' 157 מייחס את הרעיון לבנו חיות
  2. ^ אסותא, דבר, 16 בספטמבר 1935
  3. ^ אסותא, דבר, 8 באוגוסט 1934.
  4. ^ חנוכת בית החולים אסותא בתל אביב, דבר, 20 בדצמבר 1935


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0