המכלול:אולם דיונים/ארכיון 1

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

דף זה הוא דף ארכיון של דיון או הצבעה שהסתיימו. את המשך הדיון יש לקיים בדף השיחה של הערך או הנושא הנידון. אין לערוך דף זה.


ארכיונים ממוספרים
1 – 50
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

תוכן עניינים

מה ראוי להיות בתאריכים עברים

נולדו ונפטרו בערכי ימי השנה

אני סבור שיש למחוק מחזאים חילונים משוררים וכדומה, אך יש להשאיר ראש ממשלה ושאר דברים הנוגעים לעם היהודי, ואינם 'תרבות חילונית', אם נמחק גם אותם נפסיד הרבה חומר שנצטרך לכתוב מחר, מעלת התורה.

יוסף, ישראל, מוסיף והולך, מה דעתכם?

שלום מעלת התורה. ראשית, בסוף קטע שנכתב בדפי שיחה (חוץ מדפי זרימה), נהוג "לחתום" באמצעות הקלדת ~~~~ (ארבעה סימני טילדה), שהופכים ל"חתימה" עם שמירת הדף. לחלופין, ניתן להשתמש בכפתור חתימה: חתימה. הוספת החתימה נדרשת כדי שנבין בקלות מיהו הכותב של כל קטע בדף ולכן, חשוב להקפיד עליה. שנית, כדאי שתלמד להשתמש בתבניות {{א}} ו{{תיוג}}. כך להבא נוכל לדעת מיד שתייגת אותנו כאן. בנוגע לשאלתך, אני סבור כמותך: אנשי תרבות - להסיר (ברובם הגורף). אישי ממשל ודומיהם - להשאיר. אמנם ימי הולדת ("נולדו"), נראה לי מיותר. אלא אם כן בגדולי ישראל המפורסמים. בהם זה כבר יותר סביר. אתייג כאן גם את בן ישי לחיווי דעתו. בהזדמנות זו, אבקש מכל משתתפי הדיון "להכחיל" את דף המשתמש שלהם. זה חשוב. בברכה. מוסיף והולך (שיחה) 00:16, 30 בנובמבר 2016 (UTC)

אחידות

שלום עברתי על כמה ערכים, וקצת צרם לעיניי שמות הערכים שאינם כתובים באופן אחיד. לדוגמא הערך על שיעור 'כביצה' מפנה ל'ביצה' ואילו הערך 'זית' מפנה ל'כזית', או שכולם יהיו כ, או שכולם לא. מה דעתכם??? בן-ימין (שיחה) 21:52, 9 באפריל 2017 (IDT)

בן-ימין ברור שזה לא תקין. יש ליצור אחידות. ה.. מוסיף והולך--יוסף (שיחה) 23:45, 9 באפריל 2017 (IDT)
יוסף לכן כתבתי פה ע"מ שמישהו עם הרשאןת יתקן... בן-ימין (שיחה) 11:26, 12 באפריל 2017 (IDT)
בן-ימין כהמלצתך כביצה--יוסף (שיחה) 03:28, 13 באפריל 2017 (IDT)
משום מה לא קיבלתי את החיווי בתיוג. רק כעת אני רואה את הדברים. אכן, "כביצה". אם היה אפשר להפעיל בוט שיתקן גם את הקישורים בתוך הערכים, ודאי היה נחמד. מוסיף והולך (שיחה) 06:11, 18 באפריל 2017 (IDT)


מדיניות על המדיניות

סליחה אם הכותרת נשמעת מעט מגוחכת אבל מדובר בנושא מאד חשוב מעין כמוהו. אני רואה שמוסכם על כולם חשיבות הדיון על המדיניות שהתחלתי בפיסקה האחרת, אך מכיוון שזהו כנראה דיון ארוך מאד שבקושי התחיל אני מבין כעת שיש עוד קודם לכן צורך בדיון מקדים, ואבהיר את עצמי.

נתקלתי אך לפני ימים אחדים בפרוייקט חשוב זה, וכפי שאתם רואים הצטרפתי בהתלהבות ובמלוא המרץ. הדבר המלהיב הראשון היה עצם הגיור והקמת ויקיפדיה חרדית איכותית. אך די מיידית הבנתי כי קיימת כאן משימה עצומה פי כמה, משימה שאינה רק טכנית (בניית אינציקלופדיה) אלא מהותית, בנייה שעשויה לתרום בטווח הארוך לכל שומר מצוות באשר הוא, שכן היא דורשת מאיתנו להתמודד ביעילות עם האתגרים הקשים ביותר של מפגש בין תורה למדע. וכפי שמשתקף בדברים שנכתבו בדף המכלול:אספקלריה תורנית:

 • ידע עדכני כשלעצמו אינו עומד בסתירה עם היהדות החרדית. רק משום שהידע המודרני מוגש בדרך כלל כשהוא שזור בתפיסת העולם ואורך החיים החילוני, על כן הוא עומד בסתירה לחרדיות. הפירוק של 'ביקורת החילון' את התפיסה שכרכה לבלי הפרד בין ידע עדכני (מודרני) לבין חילון מאפשרת ליהדות החרדית להתאים מחדש את הידע העדכני לנקודת מבטה של האמונה היהודית-חרדית.
 • כשהידע עדכני שזור במבט חילוני, יש לחלץ ידע עדכני מהמבט החילוני ולהציגו במבט תורני. חילוץ זה, לא נעשה על ידי פולמוס אפולוגטי עם תכנים ספציפיים של הידע העדכני, אלא באמצעות ניתוח ביקורתי החושף את הנחות היסוד החילוניות העומדות ביסוד הידע, ולאחר מכן שזירה מחדשת של הידע על בסיס אמיתות היסוד של המבט התורני. על מהלך זה להתבצע במכלול באופן מתודולוגי וסיסטמטי.

אתן דוגמאות קטנות ליישום העקרונות הנ"ל:

 • שחרדי ישמע על מאובן מלפני 15,000 שנה - הוא יבין מה זה אומר. במקום, עד היום: לטמון את הראש בחול (רק התורה אמת, המדענים טיפשים), להתחיל להתעמק ולהתפלסף (לחקור את התשובות השונות לסתירות לכאורה בין מדע לתורה, ולהחליט איזו גישה הוא מאמץ לעניין זה), לפסוח על שני הסעיפים (הוא מאמין בתורה, אבל רח"ל דברי הכפירה נשמעים לו רציניים ומוכחים בטוב טעם על ידי מלומדים, והוא חש אי נוחות עם בעיה זו). וכדו'.
 • כנ"ל כשהוא ישמע על "ההומוספאס" שלדברי הכופרים היה שלב שהיינו עוד קצת דומים לקופים - וזה הרי מדעי.
 • כנ"ל כשהוא יישמע על שכבה גאולוגית בת 170 מליון שנה לפי תיארוכים משוכללים, או על התפתחות האלפבית האשורי מתוך כתבים עתיקים.

ומכאן, למה אני רוצה ממכם:

עם התלהבותי העצומה מהעבודה העצומה שנעשתה עד כעת בכל המישורים, חושבני שהמצב בו נבנו כבר 11 אלף ערכים בלי מדיניות ברורה ומפורטת בנושאים הנ"ל הינו בעייתי מאוד, ואני מעדיף לא לפרט על העבר אלא להציע על העתיד. אני חושב שחובה לתקן זאת מיידית. ומכיוון שמדובר בפרוייקט עצום (פרוייקט גיבוש המדיניות) אני מנסה להציע מהיכן להתחיל, והשלב הראשוני ביותר הוא ה"מדיניות של המדיניות". יש צורך דחוף ומיידי להגדיר עד כמה ואיך פתוחה המדיניות של מכלול לדיון. הגדרה זו תתחם באופן ברור את תפקידם של העורכים והמשתתפים, ותאפשר להם לעבוד ולפתח.

כדי להמחיש את כוונתי אתן הצעה לדוגמא, המבוססת על חלוקה לשלוש רמות:

 • רמה ראשונה: קווי יסוד העומדים בבסיס המכלול, נקבעים באופן בלעדי על ידי היוזם (או היוזמים, איני מכיר), שותפיו ורבותיו לפי שיקולו הבלעדי והנושא אינו נתון לשום דיון. דוגמא: "כל הערכים בהמכלול צריכים להיכתב מאספקלריה תורנית."
 • רמה שניה: נושאים או אף קווי יסוד הנתונים לדיון ציבור העורכים, אך יוכרעו בסופו של דבר על ידי "הבוסים" (שוב, העלומים לי כעת) אשר מתייעצים במידה והדבר נצרך לדעתם עם גדולי תורה. דוגמא, לצרכי המחשה בלבד: האם להזכיר מושגים כמו משכב זכור.
 • רמה שלישית: נושאים, עקרונות וקוים מנחים אשר פתוחים לדיון כלל העורכים, ויוכרעו על יד הצבעה דמוקרטית. דוגמא: כיצד להמיר תאריכים פרהיסטוריים.

אפשר אולי גם להוסיף עוד רמות, או ליצור עוד מדרגה אמצעית בין "הבוסים" (שוב, סליחה על הביטוי) לבין כולם, למשל, עורכים שקיבלו מעמד של סוקר, או מעמד אחר שיווצר לצורך זה.

חושבני, שיצירת תבנית בסיס זו, המתחמת את הנושאים האסורים והמותרים לדיון, והנותנת לכל אחד את כבודו על מקומו, תאפשר לאנשים למצות את מלא יכולתם כדי לסייע בגיבוש המדיניות. זאת, להבדיל מהמצב הקיים, בו להרגשתי, כל נושאי המדיניות נופלים בין הכיסאות, כאשר מצד אחד כל אחד עושה ככל העולה על רוחו, ומצד שני אף אחד לא יכול ולא רשאי לעשות כלום כי מדובר בנושאי ליבה שלא פתוחים לגחמתו של כל אחד.

מקוה שהצעתי והנחיצות שבה תובן במלואה ותתקבל במלוא הרצינות והמעשיות. אה, כמובן שהצעד הראשון לזה בעיני הוא פתיחת "חדר דיונים" מיוחד לכל זה. שירכז גם את הדפים השונים (כמו האספקלריא, או התרגומונים), גם את עמדות המערכת, גם את הדיונים וגם את ההצבעות וכו'.

הבהרה אחרונה: בכל הדברים הנ"ל לא היה חלילה צל של ביקורת, על ניצול של יכולתי כ"חדש" מבחוץ בא כדי לתת ביקורת מועילה במלוא המרץ. דוד, ח אייר תשע"ז, 11 בבוקר.

תוצאות עבודתי - לצורך העלאת הקשרים והתיאום בין העורכים על דרך המלך

שלום לכל ידידי עורכי המכלול.

זה אך מקרוב הצטרפתי לפרוייקט נפלא זה. התרשמתי עמוקות מהחזון, מהאיכות, מהביצוע, מהכמות, מהעורכים ועוד. ולכן הצטרפתי במלוא המרץ לעריכה. ייבאתי כמות גדולה של ערכים והשתתפתי בעריכה של אחרים.

דא עקא, נוכחתי לדעת שחסר משהו מהותי, צורך שנוצר כנראה עם צמיחת והתפתחות המכלול, והשאיר לי מקום להתגדר בו. התיאום בין חבר העורכים התבצע באופן לא שיטתי, הרבה במייל, בדפי שיחה מפוזרים וללא סדר. וכך נושאים הקשורים במדיניות, ובעיקר מדיוניות תורנית, נשארו ללא תיאום ובויכוחים ללא שיטיות וללא ריכוז וללא החלטה. הבנתי שנחוץ לפתח את פלטפורמת הקהילה בצורה טובה, ובעיקר במה שקשור למדיניות הגיור.

אי לכך, בימים האחרונים השקעתי המון עבודה והמון שעות בפיתוח מסיבי של כל פלטפורמת הקהילה. ראשית, דאגתי לייבא להכחיל ולמכלל את מרבית הדפים של אולם הדיון והקשור לו. נוכחתי לדעת שהסדר של ויקיפדיה גם בזה הינו שיטתי ויעיל אם רק מכירים אותו. לאחר מכן בתיאום עם יוסף ייבאתי דפי מדיניות לשונית, פיתחתי בעמל רב דפים חדשים, כדי שיהיה אפשר בקלות לרכז דרכי כתיבה, עריכה וגיור אחידים ברחבי המכלול. מובן שלעת עתה דפים אלו יציגו דעות של מעט עורכים, וייתכן שהמצב ישתנה עם ריבוי עורכים בעז"ה, אך אין ספק שזה טוב לאין ערוך מאשר המצב של איש הישר בעיניו.

לפיכך, אני קורא לכולם בקריאה של חיבה למען לא תרד עבודתי לטמיון, להיכנס לשער הקהילה ולאולם הדיונים, לעבור על הדפים וללמוד להשתמש בהם - בעיקר בדפי הייעוץ והמדיוניות הלשונית, והלשונית היהודית. ולאחר מכן להשתתף בדיונים ובקביעת מדיניות לגבי דברים רבים שנידונו כאן במקומות מפוזרים.

כמובן יש לקחת לתשומת ליבכם שמדובר היה בעבודה מרובה, לכן בדפים החדשים שיצרתי יש המון מקום לתיקון ושיפור - אני מזמין אתכם להשתתף.

בהקשר זה אציע את הצעתי האישית, כי בכל עניינים שאין בהם בעייתיות מובהקת - יישארו ההדרכות המיובאות מויקיפדיה מוגדרות כגירסא יציבה לצורך עבודות העריכה (שעשויות להיות שנויות במחלוקת).

בברכה, ובתודה על ההזדמנות שאתם מעניקים לי, דוד (שיחה) 14:12, 12 במאי 2017 (IDT)

יישר כוחך! אכן קידום משמעותי יש בביצועים אלו, וניכרת השקעה רבה. עם הרחבת מעגל העורכים, ייראה הצורך בהם באופן ברור. אמליץ להצמיד כמה מהדפים לתפריט בסרגל-צד הימני. מוסיף והולך (שיחה) 14:36, 12 במאי 2017 (IDT)
דוד, כל הכבוד! עבודתך הרבה אכן סוללת את דרך המלך לצורך העלאת הקשרים והתיאום בין העורכים. בעוד תקופה כשהמכלול יהיה חלק בלתי נפרד בכל דבר ודבר אצל ציבור יראי ה' (בדומה לוויקיפדיה בציבור הכללי). ד' באייר ה'תשע"ז יום הצטרפותך למכלול יכתב כיום היסטורי בהתבססותו של המכלול והפיכתו לנכסי צאן ברזל של היהדות הנאמנה--יוסף (שיחה) 22:27, 15 במאי 2017 (IDT)

הצעת פתרון - מדיניות התייחסות לתיארוך כפרני

ברצוני להציע בזאת פתרון לנושא התיארוך, לאור הדיונים הקודמים בעניין, ולאור פעולותיו האחרונות של מעלת התורה בעניין. הפתרון שלי יוצא מנקודות הנחה הבאות:

 • כיהודים, לעולם איננו מפחדים מעובדות, התורה אמת ולא ייתכן שעובדה סותרת את התורה, ומעולם לא נמצאה עובדה כזו. כל כפירה מקורה בפרשנות אישית של העובדות, לפיכך, יש מקום לצנזר או לסייג פרשנויות כאלו, אין מקום לצנזר עובדות.
 • המדע המודרני שוזר אינסוף הנחות כפרניות בין העובדות והממצאים אותם הוא מנתח, בפרט בנושא התיארוך. זאת, מפני שהוא אינו טורח להבדיל בין העובדות והממצאים לתיאוריות שנועדו להסבירן. טירחה כזו הם טורחים רק אם התאוריות אינם מסתברות בעיניהם המדעיות. אך הכחשת התורה הקדושה אינה חשובה בעיניהם רח"ל סיבה לטירחה כזו.
 • אין כמעט אפשרות לסנן את ההנחות המדעיות מתוך המדע, כשם שאי אפשר לסנן תאוריות מדעיות מתוך המדע - למרות שהן לא בהכרח נכונות. כל ניסיון לגיור עובדה בעייתית (כמו תיארוך לפני הבריאה) באופן מקומי לא יכול להיות רציני, שכן תיאוריות התיארוך של המדענים הן מקיפות מידי.
 • כל עוד תיאוריות התיארוך מוצגות כפי שהן - כאילו הן היו עובדות - אין שום אפשרות להשאירן ככה באינצקלופדיה חרדית, מפני שהן משתמעות לכאורה (ולפעמים, כמו בכרונולוגיה המצרית, אף בפירוש) כסותרות את הכתוב בתורה.
 • שיטה של השארת התוכן כפי שהוא והסתייגות מחדש בכל משפט (משהו כמו "לדברי החוקרים" או "התיארוך המבוסס על" וכדו') הינה מסורבלת, קשה, ולעולם לא תהיה יעילה מספיק.
 • התורה אינה מדע, ואינה ספר הסטוריה, לפיכך היכולת להוציא ממנה עובדות מדעיות והסטוריות קשה ונתונה פעמים רבות במחלוקת בין גדולים. תפקידנו כאינציקלופדיה הוא להביא עובדות אל הציבור, לא לחדש, לפיכך בשום אופן אין מתפקידנו לנסות ליצור תמונה מדעית ו/או היסטורית קורהנטית (עקבית) ולהקביל בינה לבין התמונה המקובלת אצל החוקרים.

הרעיון לפתרון שלי שאוב ממיזמי האספקלריא התורנית של יוסף (נגד האבולוציה וכו'). כדלהלן:

בערכים שבהם מדובר באיזכורים בודדים בלבד, ניתן לפתור בצורת ניסוח מקומי. אבל, בערכים שבהם חלק מהותי מהערך הוא התיארוך השגוי, כמו בערכים העוסקים בהסטוריה של העת העתיקה (כמו של מצרים) או בהתפתחות בעלי חיים ועוד, בערכים כאלו בראש הדף תופיע תבנית ייחודית. פורמט שייתן רעיון לתבנית אותה אני רואה לנגד עיני ניתן לראות כאן: {{תיארוך (טיוטה)}} התבנית תכלול:

 1. שורת הסתייגות כללית.
 2. שיוך הערך לתת-סוג-של-תיארוך שעליו מבוססים התאריכים בערך. (כמו למשל: תיארוך של מצרים העתיקה, תיארוך של האימפריה הפרסית, תיארוך על פי תופעות פיזיקליות פחמן 14 וכדו', ועוד כפי שנצטרך להגדיר).
 3. הפניה למידע נרחב יותר על תיארוך מדעי, על ההנחות עליו הוא מתבסס וכיצד ייתכן שהוא סותר את התורה.
 4. הפניה למידע ספציפי בנוגע לסוג הספציפי של התיארוך (מסעיף 2) עליו מתבסס הערך, שם תתבצע הפרדה מתומצת בין העובדות הקיימות בנושא לבין הפרשנות שנותנים לה המדענים המובילה אותם לתאריכים כפרניים.

לאחר ההבהרות שיבואו בתבנית, כמובן שעדיין יהיה צורך בתיקונים מתוך תשומת לב מרובה בגוף הערך, אך יהיו ממנה תועלות חשובות:

ראשית, על כל מה שלא יופיע בתוך הערך, יש כבר "גילוי נאות" (כמובן שזה לא מספיק).

שנית, הרבה ערכים מיובאים מויקיפדיה במהירות עם תיקונים "חפיפים" וממתינים להזדמנות שבה יתוקנו ביסודיות, זהו מצב מאד בעייתי שכך ייפתר קצת.

שלישית, התבנית כשמה כן היא תהיה תבנית קבועה, ובכך תהיה עבור כל עורך קו מנחה באיזה אופן וסגנון לתקן את הערך.

רביעית, התבנית תוכל להיות מעין הבהרת רקע, שעל סמכה יהיה אפשר להכניס תיקונים בערך באופן שיהיו ברורים.

חמישית (ואולי הכי חשוב) התבנית תפנה למקור אחד, קבוע ושיטתי, שיוסכם בין העורכים, שיסביר את מדיניות המכלול בעניין הנידון. לא יהיה יותר בלבול ופיזור.

שישית, גם מבחינת העריכה יהיה קל ופשוט יותר לנהל דיון ולקבוע את המדיניות במקום אחד מרוכז אליו תפנה התבנית, ויהיה קל לערוך שינויים בתבנית בהתאם.

ברור שהן התבנית והן הרעיון דורשים עוד הרבה עבודה וליטוש, אך דומני שבזה ישנו כיוון לפתרון ממוצע בהתחשב בנסיבות. כל פתרון יהיה עדיף פי כמה מהמצב הקיים, בו ישנה או כפירה רח"ל - או השחתה של ערכים ושל עובדות מדעיות והפיכת הערך לחוכא ואיטלולא בעיניו של קורא רציני. (כך זה למשל, לקחת מקבץ של נותנים הסטוריים וארכיאולוגיים, ולתארך אותם במחי יד ל"דור הפלגה" רק מפני שהעורך בויקיפדיה תיארך אותם על פי דעת המחקר ל"אלף ה4 לפנה"ס").

מצפה להתייחסותכם הרצינית לבעיה שבעיני היא המרכזית במכלול, דוד (שיחה) 18:26, 15 במאי 2017 (IDT)

נשמעים דברי טעם, ובעיניי כל פתרון כזה או אחר הרבה יותר טוב מאשר הסילוף העיקש שפשה עד כעת בערכים רבים. אפשר לחשוב עוד איך לשכלל, אבל הבסיס ודאי נכון. מוסיף והולך (שיחה) 19:05, 15 במאי 2017 (IDT)
רעיון נפלא ביותר!!! מעלת התורה (שיחה) 20:50, 15 במאי 2017 (IDT)
מצוין! אבל כמו שדברתי עם דוד (בפרטי) זה דורש עוד שכלול, כדי שלא יצג לקוראים תוכן לא ראוייוסף (שיחה) 19:46, 16 במאי 2017 (IDT)
שלום יוסף שלום מוסיף והולך שלום Davidnead שלום איש גלילי שלום אומר מעט, ונא לכתב את המשתמשים הנוספים ששכחתי.

ברצוני להציע, תבנית מיוחדת "הסתייגות" - היא מתאימה לדעות חריגות, למשל אני כעת עובד על הערך הר כרכום, כשיש שם הצעה הקרובה במעט לרוח התורה, אך יש בה גם אלמנטים בעייתיים, כמו כי הר סיני היה הר קדוש לכתות שונות בתקופה העתיקה כשבני ישראל הם רק אחד מהם, אולי במקום לחשוב כיצד אנו מביאים זאת, פשוט נציין הסתייגות, למשל "הערת המכלול, מדובר במחקר של אדם הקרוב לדת, אך לא דתי ויש להתייחס אליו ככזה", או משהו בסגנון זה. כוונתי לדברים שרק יש בהם "נותן טעם לפגם" כמו הדוגמא שהבאתי, ולא בבעיות מהותיות כמו גיל העולם. כולם מוזמנים להגיב, תודה רבה לכל העורכים איש איש בשמו הטוב יבורך. מעלת התורה (שיחה) 08:59, 12 ביוני 2017 (IDT)

רעיון זה אמור להתאים גם לכל מיני מחקרים הנצמדים לפשוטו של מקרא, תוך כדי דעות רגישות. מעלת התורה (שיחה) 09:02, 12 ביוני 2017 (IDT)

פתרון מהיר זמני

שלום חברים בעקבות שיחתי עם מעלת התורה, עלה לי רעיון שיכול ליעל את העבודה שלנו כצוות. בכל פעם שעורך נתקל במשהוא לא ראוי לדעתו אך דרך התיקון יתכן ותהיה נתונה לדיון ולמחלוקת בין חבר העורכים. פשוט יסמן קו על המילים הבעיתיות עם תבנית:כתב מחוק זמני (כמו שעשיתי לדוגמה כאן ווכאן) ויפתח דיון על זה בהמכלול:מושב בית דין לגיור מונחים או בהמכלול:מושב בית דין לניסוח יהודי. תמיד יהיה ניתן לעבור על כל הכתבים המחוקים המקוטלגים אוטומטית כאן ולהסיר ולתקן אותם.--יוסף (שיחה) 21:42, 16 במאי 2017 (IDT)

מצויין. זה ימנע אינסוף השחתות בלתי נתונות לתיקון. גם כך אנו לוקחים על עצמנו משימה אדירה של עשרות אלפי ערכים. יהיה הרבה יותר קל לעבור אח"כ על מאות (או אלפי) מקומות מסומנים, אחרי שתתגבש מדיניות, ולתקן. מאשר לחפש מחט בערימת אינספור ערכים שכל אחד תיקן כפי ראות עיניו או הניח כפי שהם מחמת עצלות. דוד (שיחה) 21:57, 16 במאי 2017 (IDT)

דינה של תמונה

תמונה [זו http://www.hamichlol.org.il/קובץ:מראה_שוק_מתקופת_השושלת_הקדומה.jpg] ו[זו http://www.hamichlol.org.il/קובץ:Tomb_of_Nakht_(2).jpg] אינני רואה עקב החסימה שלי, היא בעייתית? מעלת התורה (שיחה) 19:17, 24 במאי 2017 (IDT)

א. בסדר לדעתי, ב. התחביר לקישור חיצוני הוא [קישור כיתוב]. Davidnead (שיחה | תרומות) שכח לחתום

ערבוב קודש וחול

כל יום מימי השנה יש לו בהמכלול-קודש, ערך בפני עצמו בו מציינים חגים; אירועים היסטוריים; נולדו; נפטרו. כעת יש שם כלאים ללא הבדלה בין קודש לחול. לדוגמא ביום י"ד בסיוון יש לנו בין השאר כך: ה'תקפ"א – רבי חיים מוולוז'ין, תלמידו הגדול של הגר"א, מייסד ישיבת וולוז'ין (נולד ב-ה'תק"ט). ה'תש"י – לאון בלום, יהודי צרפתי, מנהיג המפלגה הסוציאליסטית וראש ממשלת צרפת (נולד ב-ה'תרל"ב). האם יש פתרון לדבר זה? אומר מעט (שיחה) 15:14, 28 במאי 2017 (IDT)

זו באמת בעיה, משום שאם נפריד בין האישים, נפסיד את הכרונולוגיה האחידה. אולי כדאי לעצב את האישים בצורה שונה קצת, כמו זה:
עם זאת אפשר להחליט גם שאין כל משמעות מיוחדת להבאת האישים (ושלא כמו בעמוד הראשי), אלא סתם כהבאת מידע יבש. כמו שמופיעים בנתוני משרד הפנים או החברה קדישא - לפי סדר כרונולוגי בלבד. מוסיף והולך (שיחה) 20:07, 28 במאי 2017 (IDT)
הנושא היה בדיון ארוך (בפרטי) ביני לבין יוסף, כחלק מדיון רחב על תוכנו של העמוד הראשי. הסכמנו שיש צורך בשילוב מאוזן בין קודש לחול, שייתן ייצוג הולם לשניהם, בצורה עדינה, לא צורמת, נעימה לעין ונאמנת לאספקלריא. המסקנה הייתה שככל הניתן רצוי להימנע מכפילויות, אלא יש צורך לפזר את התוכן בצורות שונות וכך ליצור איזון ולא כפילות. בהתאם לכך למשל ביצעתי בימים האחרונים שינויים במבנה העמוד הראשי, ולמשל הוחלפה תמונת היום בתמונת היום יהודית. עם זאת, לגבי לוח התאריכים הייתה בינינו הסכמה, שאפילו בוויקיפדיה יש כפילות של הלוח, וגם אצלינו זה יהיה חובה. לפיכך יש לראות את הלוח הבודד כזמני יחסית.
ועדיין, אין כאן מענה מלא, שכן כפי שבוויקיפדיה אין החלוקה בין שני הלוחות דיכטומית בין קודש לחול - אלא מתמקדת באירועים המחושבים לפי תאריכים עבריים או לועזיים - גם אנו נצטרך לנהוג כך. שכן גם בחיינו אנו משתמשים בתאריכים עבריים לצרכי חול. התאריכים הלועזיים אמורים לשמש לדברים שבמוהבק מחושבים בתאריך לועזי. לחילופין אולי החלוקה בין הלוחות לא תהיה חלוקת תאריכים אלא חלוקה בין אירועים יהודיים לאירועים כלליים. אשמח לשמוע את דעת כולם, ואשמח לשמוע את דעתכם על השיפור בעניין זה בעמוד הראשי בשבוע האחרון (השוו לגירסא מלפני שבוע). דוד (שיחה) 20:49, 28 במאי 2017 (IDT)
כעת אני שם לב שלא דנתם דוקא על הלוח בעמוד הראשי, אלא על הערך של היום (המשמש בסיס על ידי בוט גם לאירועי שנה). לדעתי עניין זה לא צריך להיות בעיה, אין סיבה לא לעצב את הדף לפי כותרות משנה: רבנים, אישים, אירועים וכו'. דוד (שיחה) 20:51, 28 במאי 2017 (IDT)
אולי צריך להפריד לגמרי ויהי' לנו ב' ערכים לכל יום? היינו י"ד בסיוון - קודש, י"ד בסיוון - חול. אומר מעט (שיחה) 23:15, 28 במאי 2017 (IDT)
לדעתי הפתרון לטווח הארוך הוא כהצעתו של דוד לעצב את הדף לפי כותרות משנה: רבנים, אישים, אירועים וכו' או של אומר מעט ב' ערכים נפרדים. אלא שדבר זה דורש עבודה מרובה, לכן אני מציע שבטווח הקצר להתחיל עם הפתרון של מוסיף והולך שכל עורך שעירוב בין הקודש לחול צורם לו יעצב את השורה קצת שונה, ניתן גם ליצור איזו תבנית אולי עם תמונה של נר נשמה וכל עורך יוכל להשתיל את התבנית בסוף כל שורה של של אישיות קודש. (תבנית {{פתיח עברי}} מוצגת בראש כל ערך של תאריך ניתן להשתיל בה
כיתוב המזמין את העורכים לעשות זאת). בהמשך נוכל להריץ בוט שייקח את כל השורות שהעורכים סימנו כקודש וימקם אותם תחת כותרת נפרדת ברוח פתרונו של דוד. נראה לי שרעיון כזה שמעתי בעבר ממעלת התורה . מה דעתכם?--יוסף (שיחה)
יוסף - באופן כללי אסב את תשומת ליבך לכך ששיטת ה"סמוך" על הבוטים שיבואו אינ כדאית לדעתי. עד כמה שאני מבין לא מדובר בעניין פשוט כלל, יש צורך בידע תכנותי מעמיק, וגם אז הן היצירה, הן היכולות והן ההפעלה מוגבלים מאוד. דוד (שיחה) 16:18, 29 במאי 2017 (IDT)

תיקו - קודש וחול

בדף תיקו יש שני חלקים "בתלמוד ובהלכה" "במשחקי ספורט". לכאורה ראוי לחלק את הדף לשני דפים, א' מקומו בהמכלול קודש וא' בהמכלול חול. אומר מעט (שיחה) 18:42, 4 ביוני 2017 (IDT)

מעלת התורה מוסיף והולך Davidnead מה דעתכם?--יוסף (שיחה)
זו קצת בעיה. המושג עצמו הוא אותו מושג בשניהם. אם הייתה הרחבה בערכים, והתוכן בשני התחומים היה מתעצב לקטביו, היה יותר קל לפצל. כעת זה קצת מוזר. מה שכן, אפשר בשביל שלב ראשון לשנות את הכותרת של "בתלמוד ובהלכה" למשהו כמו "משמעות הביטוי", ואחר כך הפסקה של משחקי הספורט ממילא תהיה משנית. מוסיף והולך (שיחה) 20:32, 4 ביוני 2017 (IDT)
פירושונים? דוד (שיחה) 21:04, 4 ביוני 2017 (IDT)
אני חושב כי כלל לא צריך להדגיש את משחקי ספורט - זה סתם כלול בביטוי, ואין בספורט כל משמעות מיוחדת למילה, כמו גם שזה לא כל כך מעניין מהם כללי הספורט... - ניתן לכתוב שביטוי זה מקובל גם במקרה ששנים לא ניצחו במלחמה כמו במשחקים וזהו. מעלת התורה (שיחה) 08:25, 5 ביוני 2017 (IDT)
מסכים חלקית. כלומר לציין שזה משמש גם לציון תוצאה במשקחים כספורט שחמט ועוד. לא במלחמות. אפשר לציין זאת אגב בסוף הערך, כי עיקר הערך צריך להיות הסבר נרחב על התיקו היהודי ומשמעותו. דוד (שיחה) 16:33, 5 ביוני 2017 (IDT)

מדיניות על תואר 'רב'

מה הדין ברבני המזרחי, האם צריך לתת להם תואר 'הרב'? נפגשתי היום בערך זה, ונראה לי שהיה ראוי לתת תואר רב. יוסף, מוסיף והולך, דוד, מעלת התורה, אומר מעט, ציון הלוי, וכל השאר שלא הזכרתי, מה דעתכם? איש גלילי (שיחה) 16:22, 15 ביוני 2017 (IDT)

אולי המדיניות תשתנה, אבל כיום כבר יש משנה בעניין. ראה: המכלול:עקרונות וקווים מנחים ליצירת ערכי אישים#שמות ותארים של ערכי רבנים. מוסיף והולך (שיחה) 16:52, 15 ביוני 2017 (IDT)
השאלה היא האם הוא היה רב או חוקר מקרא. מעלת התורה (שיחה) 17:52, 15 ביוני 2017 (IDT)
מעלת התורה, אם 'רב' זה בעל היתר הוראה, כמדומני שהוא לא היה רב. אבל אם 'רב' זה תלמיד חכם, ברור שהוא היה תלמיד חכם גדול, ואף ירא שמים, כניכר מספריו. איש גלילי (שיחה) 17:57, 15 ביוני 2017 (IDT)
איש גלילי הוא אכן היה אדם נפלא וראוי לכל תוארי כבוד, לא אמרתי את הדברים כדי להמעיט משבחו - אדרבה אני יצרתי עליו את הערך. אם אתה סבור שמתאים לכתוב עליו הרב ניתן לעשות זאת, אך אני חושב שאין זה הסגנון כל כך. מעלת התורה (שיחה) 18:00, 15 ביוני 2017 (IDT)
לי נראה שמתאים לכתוב עליו 'הרב', ולא מפני הסגנון (שאינני יודע מה הסגנון), אלא מפני כבוד התורה. נראה לי מוזר, להציג תלמיד חכם (בסדר גודל) כאחרון הפרופסורים (גם אם יש לו תואר פרופסור בנוסף). אבל אני מעדיף לשמוע את דעת כל החברים. איש גלילי (שיחה) 18:12, 15 ביוני 2017 (IDT)
לדעתי הקריטריון פשוט, מי שבקרב הציבור הדל"י מתייחסים אליו כרב, צריך לקבל תואר הרב. מי שמתייחסים אליו כפרופסור או חוקר (אף אם מצטרף לזה תואר נלוה הרב), יכובד בשמו החקרני. דוד (שיחה) 18:39, 15 ביוני 2017 (IDT)

רב 'פוסק'

בהרבה ערכים על רבנים (שיובאו מויקיפדיה) מתארים את הרב כרב פוסק. לא ראיתי מעולם בתולדות רבנים שיציינו שהרב היה פוסק, שהרי זהו תפקידו. עיינתי בערך "רב" וראיתי שכתבו שהוא גם כינוי כבוד לאדם הפועל בתחומי היהדות, כהוראת תורה והפצת יהדות או אף עקב עשייה ציבורית גרידא. אז הבנתי קצת את הראש של הכותבים כן. אך לפי הבנתי, בערך על רב אין צורך לזה מכיון שתמיד כתוב שהיה רב בקהילה מסויימת, ומובן שהיה רב כפשוטו. מה דעת החברים? אומר מעט (שיחה) 12:13, 28 ביוני 2017 (IDT)

Symbol support vote.svg בעד יוסף (שיחה)
Symbol support vote.svg בעד אתה מוזמן להתנדב למתקפת ארכיאולוגיה. מעלת התורה (שיחה). (שיחה) 15:29, 28 ביוני 2017 (IDT)
Symbol support vote.svg בעד איש גלילי (שיחה) 17:11, 28 ביוני 2017 (IDT)
Symbol support vote.svg בעד. יש גם לתקן זאת בערך על רב, ולציין כי רב הוא מי שהוסמך להוראה ברוח התורה. אפשר לציין שם גם כי יש מקומות בהם תואר "הרב" ניתן כתואר כבוד, אף בלא עמידה בקריטריונים לכך. אציין עוד כי גם במקומות שבהם אנחנו משתמשים בתואר "רב" אף לאלו שלא הוסמכו להוראה (כמו ראשי ישיבות), יש להבדיל בין תואר "הרב" לבין כתיבת התואר עם הקישור (הרב). זה האחרון יתבצע רק במי שהוסמך לרבנות. מוסיף והולך (שיחה) 17:36, 28 ביוני 2017 (IDT)
- הועבר מהדף שיחה:רבי בנימין זאב וולף בוסקוביץ

אומר מעט - נדמה לי שראיתי שהיכן שהוא העלת דיון בעניין, אבל האם הוא הוכרע? לדעתי, לפעמים ציון של רב כפוסק בא לתת דגש מסויים (ולא ניכנס לדוגמאות המטופשות של דורנו בסגנון החילוק בין "גדול הדור" לבין "פוסק הדור"), שהרי רבנים התייחדו בכל מיני דברים והיו שנתייחדו בכח הפסק או בכך שפסקיהם התקבלו וכדו'. ואם הביטוי לא נראה לך או לא משקף את זה אז צריך למצוא ביטוי אחר, אך אין זה מוצדק למחוק. אלא במקרה והדגש אינו נכון וזו סתם בורות ויקיפדית ששכחה גם לציין שהוא גם עולה לשלישי או שישי. זו דעתי. דוד (שיחה) 22:24, 28 ביוני 2017 (IDT)

כמו שכתבת זו סתם בורות ויקיפדית. אומר מעט (שיחה) 22:37, 28 ביוני 2017 (IDT)
אתה מתכוון, במקרה דנן, נכון? דוד (שיחה) 23:01, 28 ביוני 2017 (IDT)
במקרה דנן וכן בכל מה שראיתי עד הנה. מה שכתבת שלפעמים ציון של רב בא לתת דגש כו', לא לזה התכוונו הכותבים. (הדיון נמצא באולם הדיונים). אומר מעט (שיחה) 23:10, 28 ביוני 2017 (IDT)
- סוף העברה
רואה אני את דברי אמור מעט. כמעט בכל המקומות מדובר על הכללה ואי הבחנה גסה. מה הגדר של "פוסק". דוד, אנחנו נכנסים פה לנישה של מי ראוי לקבל איזה תואר. אם מדובר על מישהו שעסק רבות בכתיבת תשובות וכד', זה יצוין בערך עצמו ואף בפתיח. תואר "פוסק" הוא מדי נזיל. מוסיף והולך (שיחה) 01:39, 29 ביוני 2017 (IDT)

רב 'אורתודוקסי'

בערך על רבי יעקב לורברבוים מתואר הרב הנ"ל כרב אורתודוקסי. האם בהמכלול יש צורך לציין על רב שהיה אורטודוקסי, או שאפשר למחוק? אומר מעט (שיחה) 15:57, 28 ביוני 2017 (IDT)

שימו לב לפסקה בהמכלול:מושב בית דין לניסוח יהודי#ציון "אורתודוקסי" על רב. בכלל, דיונים מעין אלו - הקשורים לעניין ניסוח יהודי וחרדי - רצוי לקיים שם. מוסיף והולך (שיחה) 17:32, 28 ביוני 2017 (IDT)

אתר הויקי השני בגודלו בישראל

יוסף, מוסיף והולך, מעלת התורה, איש גלילי, אומר מעט, יהודה שמחה ולדמן, ושאר העורכים היקרים, איש בשמו הטוב יבורך.

ברגעים אלו עברנו את מספר הערכים בויקישיבה, ובכך הפכנו לאתר הויקי השני בגודלו בישראל.

אני מרשה לעצמי גם לטפוח לעצמי על השכם, שכן היום מלאו חודשיים להצטרפותי למכלול, ובחודשיים אלו נוספו כ7000 ערכים, ומאות דפים ותבניות, שיפור אסטרטגי משמעותי ושידרוג עצום של העמוד הראשי. יש גם לטפוח על שכמות של מעלת התורה שפעילותו הביאה לכאן בחודשיים אלו כמה משתמשים פעילים חדשים (ובכללם אני).
סקירה קלה של דף השינויים האחרונים, תגלה שמבחינת רמת ונפח הפעילות אנו מזמן כבר אתר הויקי השני בגודלו בישראל.
אולם נתונים אלו אינם מרשים לנו להיתפס לשאננות. עיקר הסיכון של המכלול הוא להיות אחד מאתרי הויקי שקמו בקול רעש גדול וגוועו בקול דממה דקה, ואכן, אחד הדברים העומדים בראש מעייני היזמים הוא השמירה על אש נמוכה - להיפך מהתחלה בקול רעש גדול.
לדעתי, זו ההדזמנות לתת דעתינו על מה שנעשה עד עכשיו, ועל המשימות המרכזיות העומדות בשלב זה לפנינו. דרך ארוכה עבר המכלול (שברובה לא הייתי, ואעפ"כ אני מרשה לעצמי לכלול עצמי בכלל ולהשתמש בלשון רבים):

 • הקמנו אתר ויקי איכותי, מעודכן ואמין הממשיך להתחדש ולהתעדכן כל הזמן.
 • פיתחנו וממשיכים לפתח כל הזמן "קוד-ויקי" (המבוסס על תבניות) משלנו המותאם לצרכינו.
 • גיבשנו חזון מפורט ויעדים מפורטים איך אנו רוצים שיראה המכלול.
 • גיבשנו וממשיכים לגבש את האספקלריה התורנית ודרך וסגנון כתיבה היהודית במכלול.
 • הטמענו סטנדרטיים קפדניים של רמה אנצקלופדית גבוהה מבחינת כתיבה ועיצוב.
 • בנינו קהילונת קטנה ומבוססת הכוללת עריכה, ניטור, פיתוח טכני ותחומי עניין אישיים ספציפיים ומגוונים.
 • פיתחנו פלטפורמה של דפי דיונים וקהילה מותאמים אישית משלנו.
 • אחרון חביב - בנינו תשתית אנצקלופדית של 17 אלף ערכים המותאים לקריאה לכל יהודי נקיים ומסוניים ללא רוח זרה. כמות כזו, במגוון נושאים, יכולה כבר כעת להגדירנו כאנציקלופדיה.

אם שמתם לב, כמעט כל זה הוא ביטוי של הקמת תשתית, של הכנה, של משבצת שאפשר למלא. כעת, לדעתי, יכולים אנו להרשות לעצמנו להתרחב מעט לשלב הביצוע - להתחיל להפוך לקהילת ויקי יהודית וגם תורנית פעילה, יוצרת וכותבת.

 • להתחיל להשקיע גם באיכות - ולא רק בכמות, בפרט ערכים תורניים.
 • להתחיל להרחיב ערכים תורניים קיימים, וליצור קצרמרים חדשים.
 • להשתתף ולגייס עורכים חדשים למיזם פרשת השבוע החדש - וליצור מיזמים דומים נוספים.
 • להשתתף בדיונים מעמיקים בנושאי תוכן, לתת ביקורת על עריכות של אחרים.
 • ליצור דפים משתמש מלאים ומעוצבים יותר המציגים אתכם ואת הרזומה המיכלולאי שלכם וגורמים קנאת סופרים.
 • להקדיש תשומת לב לקטגוריות, ולקיים דיונים לתיאום אם יש צורך, משום שבסופו של דבר הם המיפתוח לים המידע של המכלול.

כל זה עדיין בגדר "צעדים קטנים" אלא שאלו הצעדים הבאים העומדים לפנינו. צעדים אלו יכינו אותנו לקראת השלב הבא העתידי, כשנהיה אחר קו היעד של 50 אלף ערכים, וכאשר נהיה כבר עם קהילה קטנה מבוססת ועם תשתית של חומר (בעיקר תורני) שיצרנו משל עצמינו - אז נוכל לפרוץ בקול רעש גדול אל הציבור הרחב, להזמין את הקוראים להנות ממעשה ידינו - ובעיקר את שלל העורכים הפוטנצייאליים להירתם לפרוייקט.

בכל הכבוד, הברכות, לכל אחד מאיתנו, ובראש ליזם ואיש החזון והמעוף הנפלא יוסף. דוד (שיחה) 23:09, 29 ביוני 2017 (IDT)

תוספת

אני מתייג שוב את יוסף, מוסיף והולך, מעלת התורה, איש גלילי, אומר מעט, יהודה שמחה ולדמן, ושאר העורכים היקרים, איש בשמו הטוב יבורך.

לאחר הודעתי הקודמת, שמתי לב, שדוקא בימים האחרונים התרבתה העבודה על הערכים התורניים, ואולי זה מה שהוביל אותי לדברים האחרונים שכתבתי. משמע: איננו רק צריכים לעבור לשלב זה, אלא כבר התחלנו אותו בפועל. אם זה במיזם פרשת השבוע של מוסיף, אם זה השתתפותו הפעילה של איש גלילי שמזמן נוטה יותר לכיוון התורני, ואם זה כניסתו של אומר מעט לנישת ייבוא הערכים התורניים. ואפילו אני השתתפתי מעט בניטור ועריכה של ערכים תורניים.
אולם, דוקא עתה, הסבו עורכים את תשומת לבי לנקודה נוספת שעלתה כעת מאליה אותה יש לחדד ביתר שאת, נקודה שהוסכמה חד משמעית בדיון בפרטי בין חלק מהעורכים:
בעוד ערכי חול הם בדרך כלל ברמה אנציקלופדית טובה, הן מבחינת התוכן והן מבחינת הסגנון - ודי להם בבקרה והתאמה. ובעוד ערכי ביניים (תולדות וכדו' [ארכיאולוגיה]) הם גם ברמה טוב בדרך כלל - ובודאי שני הנ"ל, עוברים את סף הרמה האינצקלופדית, ובעיקר - בשני הנ"ל חסרון בתוכן ובסגנון הוא נסלח ואינו מהותי - בערכים תורניים העניין שונה לחלוטין:
 • הערכים, כבר במקור (בויקיפדיה וויקישיבה) לוקים בדרך כלל בחסר משמעותי הן מבחינת תוכן, והן מבחינת סגנון ועיצוב - ואינם עונים כלל לרמה האציקלופדית הויקיפדית אליה אנו שואפים להגיע.
 • הוסכם מתוך דיון מעמיק, שאין לאפשר קיומו של ערך תורני במכלול, אלא אם עבר סף מסויים של סגנון כתיבה, סגנון עיצוב (כותרות, פיסקאות וכדו'), מקורות, הערות וכל מה שנותן לו מבנה אנציקלופדי בעל ערך, קריא, ונעים לעין.
 • לפיכך, ומאחר שרבים מערכי ויקיפדיה התורניים אינם עונים על זה - מלאכת ייבוא ערך תורני דורשת תשומת לב רבה, ואינה יכולה לקחת דקות ספורות בדרך כלל. אין זה מלאכת ייבוא והתאמה - אלא מלאכת עריכה.
 • עם זאת, הוסכם שכאשר החיסרון הוא רק בתוכן הערך - כלומר שהוא חסר ודורש הרחבה ותוספות כיאה לאנציקלופדיה חרדית - יש מקום להשאירו אף על פי כן - עד יזכה להרחבה, שאם לא כן לא נוכל לבנות תשתית ערכי קודש. כמובן - במידת הסבירות.
 • ייבוא ערכי קודש שלא לפי הכללים הנ"ל - גוזלת משאבים רבים מעבודת הניטור (המוטלת בעיקר על כתפי מוסיף) - שהיא המפתח והבטוחה היחידה לאנציקלופדיה איכותית.
 • בנוסף, מן הראוי שכל עורך יקח על עצמו לעבור מפעם לפעם על השינויים האחרונים, ולהשתתף בעריכותיהם של אחרים, בניפוי שגיאותיהם, ובהרחבה אחריהם. כך נצמח לאציקלופדיה לתפארת.
אמנם הכללים האחרונים נוגעים לכל אנציקלופדיה - אבל היות שהגענו לשלב "הליבה" - ערכי הקודש המובהקים שעליהם מעיינינו - הגיע הזמן להניח אותם בצורה ברורה, ולהתחיל לעבוד ביסודיות בהשתתפות כלל העורכים.

בברכה שישלח ה' ברכה בכל מעשה ידינו דוד (שיחה) 14:44, 30 ביוני 2017 (IDT)

יבוא ערכים

- הועבר מהדף המכלול:דלפק ייעוץ

חברים, אני כבר מתחיל להתעייף מקצב יבוא הערכים האיטי. אמנם אמרו חכמינו "לא עליך המלאכה לגמור ולא אתה בן־חורין להבטל ממנה", אבל איך זה יתכן שמתוך 111 משתמשים רק 4 פעילים יחסית?

אני יודע שאנשים נוטים לחיות את חייהם שלהם, ואילו אני עם עודף זמן פנוי וחסר מעש. אבל איך אתם מצפים להגיע ל־50,000 ערכים בצורה כזו?

לו כל אחד מהם היה מייבא רק 10 ערכים ליום (בלי עריכה מוקדמת נוספת - דבר שאני נוטה לעשות כמעט כל פעם), כבר היינו בזינוק שיא. יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 11:36, 2 ביולי 2017 (IDT)

- סוף העברה
יהודה היקר. ראשית, העברתי את הדיון למקום המתאים לו - אולם הדיונים.
 • ראשית יש לשים לב שכל עניין ה50,000 ודומיו הוא להגיע לתשתית איכותית, אם נריץ ייבוא ערכים בלי בקרת איכות - לא נרוויח כלום ואף נקלקל את מטרתינו. גם בייבוא ערכים שאינם דורשים הרחבה או עריכה תורנית, המינימום הוא בקרה הולמת על מנת להוציא מוצר נקוי וראוי לעיניים חרדיות.
 • יתירה מזאת - בסופו של דבר מרכז שאיפתינו הוא לפתח אנציקלופדיה תורנית איכותית - שתבנה קומה אחת מעל מכלול החול, דבר זה דורש התפתחות איטית ויסודית - אין דרך עיקוף.
 • למרות זאת, יש לי כמה בשורות טובות בשבילך:
 • גידול הערכים גדל בקצב מערכי, והולך ומואץ עם הזמן. המכלול קיים שנתיים, ובחודשיים האחרונים לבד הוא גדל ב6000 ערכים.
 • מספר המשתמשים הפעילים מאד הוא 7 ולא 4. הרבה משתמשים באים והולכים, אבל כל אחד (כמוך) שלוקח ברצינות ונשאר מעצים מאד את הפרוייקט, ועם הזמן נוספים כאלו, ויש עוד ברשימת המתנה.
 • ישנה דרך שפיתחתי לייבוא מאות ערכים ביום אחד, אני עושה זאת מידי פעם - כמובן רק בערכים שהם ניטרליים לחלוטין ונקיים מכל מה שעלול לעורר צורך בהתאמה חרדית. אשתדל להתקדם בזה בימים הקרובים.
 • גם לעורכים שרוצים ללכת בראש גדול ולהתחיל לראות את הכמות קורמת עור וגידים מול העיניים - אל להם להתייאש. יבוא עוד כמה ועוד כמה ערכים בסופו של דבר מאיץ הרבה יותר ממה שנדמה לך. זה לא עניין של חישובים מתמטיים. קח לך כמה חודשים - ותראה. לעורכים כמוך - כדאי אכן ללכת על ייבוא כמות ערכים ביום - אך בתנאי בל יעבור שיהיה זה רק ערכים שאין בהם צל של חשש לנושאים הזקוקים לאספקלריה תורנית - ועם זאת לעבור עליהם אחד אחד ולוודא זאת - אחר קריאת דף האספקלריה והדפים הנלווים לו.

השורה התחתונה - אנו צופים להגיע ל50,000 ערכים תוך פחות משנה. אולם עובדים קשה כדי שבמקביל תצמח קהילה איכותית של עורכים יסודיים המשקיעים בכתיבה ועריכה יהודית - כדי שנהיה בנקודת הזינוק הרצויה.

 • אני מניח שלעמיתים אחרים יהיה מה להוסיף - כל אחד מנקודת מבטו.
דוד (שיחה) 16:36, 2 ביולי 2017 (IDT)
מצטרף לדברי דוד, וכפי שהוא ציין, אם לפני שנה הייתי שואל את עצמי איך נגיע היום לקרוב ל-20,000 ערכים ברמה סבירה, כמעט ודאי שלא הייתה לי כל תשובה. יצירת קהילה איכותית ושיתופית היא חלק חשוב בכבישת היעד.
ייבוא 10 ערכים ליום הוא רעיון טוב, אבל אין כל הנפשות שוות. יש שקל להם יותר להביא 100 ערכים, ויש שקל להם יותר לערוך ולהגיה 10 ערכים. כן אוכל לציין בהזדמנות זו שוב, כי עריכות שאינן ודאי נחוצות, אפשר לדלג עליהן לטובת ייבוא כמות ערכים. בפרט אצלך, יהודה שמחה, שהוכחת את עצמך כיבואן מצליח.
על משוואת 111:4, אציין כי בוויקיפדיה יש כיום כ-340,000 משתמשים רשומים, ומתוכם רק כ-200 פעילים. אז נראה לי שאצלנו עדיין המצב טוב יותר ;-) מוסיף והולך (שיחה) 00:10, 3 ביולי 2017 (IDT)

ביוגרפיה

בחלק מן הערכים על רבנים (שמקורם מויקיפדיה), הכותרת של אחד מן הפסקאות הוא 'ביוגרפיה'. השאלה אם גם לנו להשתמש במילה לועזית במקרה הזה? להבנתי, במילים 'תולדות חיים' או 'תולדות חייו' לא חסר כלום. מה דעת החברים?

לא ראוה נפק"מ גדולה. דוד (שיחה) 16:11, 3 ביולי 2017 (IDT)
גם אני לא רואה זאת קריטי בשלב זה, אך מבין כי ראוי לקיים על כך דיון בהמשך, עם התרחבות מעגל העורכים. מוסיף והולך (שיחה) 21:24, 3 ביולי 2017 (IDT)

היסטוריית המכלול

- הועבר מהדף המכלול:דלפק ייעוץ

היכן אני יכול לקרוא על היסטוריית המכלול, תאריך הקמה, מקימים וכדומה? יהודה שמחה ולדמן (שיחה | תרומות) שכח/ה לחתום

נקודה מעניינת. באמת אין בינתיים דף מסודר שבו אפשר לקרוא על כך. ברעיון, הדברים היו צריכים להופיע בערך המכלול. מוסיף והולך (שיחה) 23:39, 6 ביולי 2017 (IDT)
המינימום שביקשתי מזמן הוא דף משתמש של מכון חכמת התורה. אניחושב שיש לתת את תשומת הלב לשאלות של יהודה, מפני שכתיבת היסטוריה כזו לא תעשה בשלב מאוחר יותר. יש לכתוב אותה עם הזמן ולתעד ציוני דרך. מלבד בדברים הבסיסיים שוהא שאל כמובן. דוד (שיחה) 00:52, 7 ביולי 2017 (IDT)
דוד, אם אתה כבר פה, למה הכותרת הראשונה לא מופיעה כתיקונה? מוסיף והולך (שיחה) 23:12, 8 ביולי 2017 (IDT)
- סוף העברה

מפגשים

- הועבר מהדף המכלול:דלפק ייעוץ

האם קיימים מפגשי חברים? סתם שואל, לא היה לי עניין בזה כשהייתי בויקיפדיה, ולא החשבתי אותם חברים כמוכם. יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 22:32, 8 ביולי 2017 (IDT)

היה באמת מאד מעניין לקיים מפגשים בין חברי המכלול, אך בינתיים דבר זה לא קרה. כפי הידוע לי, זה עומד בתוכנית, אך אני מסופק אם זה יקרה בשבועות הקרובים. בהמשך, סביר יותר שיתרחש - אם תהיה התעניינות מצד חבר העורכים. מוסיף והולך (שיחה) 23:13, 8 ביולי 2017 (IDT)
יהודה שמחה, אסב את תשומת לבך בהזדמנות זו כי דלפק הייעוץ מיועד לדברים טכניים בלבד (כמו הערתי האחרונה בפסקה הקודמת). הערות כלליות במסגרת המכלול, מקומן באולם הדיונים. מוסיף והולך (שיחה) 23:16, 8 ביולי 2017 (IDT)
- סוף העברה

המשפט העברי

- הועבר לדף המכלול:חדר דיונים למינוח יהודי

תמונה חילופית

שלום לכל העוריכם הנכבדים

כפי שבוודאי תשימו לב מהרה, שודרגה משמעותית התבנית תבנית:תמונה חילופית עליה היו תלונות רבות. כעת התבנית מדמה את התבנית תבנית:אין תמונה, עם שינויים מתאימים כמובן. כדאי לעיין בתיעוד התבנית, מעתה היא מכילה פרמטרים נוספים, ובין השאר את הפרמטר המבוקש "יישור" שמקבל "שמאל" "ימין" או "אמצע". בהצלחה! דוד (שיחה) 23:13, 13 ביולי 2017 (IDT)

תודה דוד. שדרוג נאה. מוסיף והולך (שיחה) 01:52, 14 ביולי 2017 (IDT)
תודה גם לך, אני רוצה להסב גם את תשומל לב יוסף, אומר מעט, יהודה שמחה ולדמן, מעלת התורה, נלסון, איש גלילי ומי שעוד שכחתי לעניין. למרות שבטח שמתם לב לשינוי לבד, כאן אני רוצה שתשימו לב לשכלול באופי התבנית, כמו האפשרות לשינוי סוג התמונה לתמונה של איש/מקום (אם יהיה ביקוש יהיו תמונות נוספות (ציפור/פרח/נשק וכו') וכן היישור. דוד (שיחה) 10:57, 14 ביולי 2017 (IDT)
אה, עוד משהו חשוב: הבקשה לשדרוג, והרעיון לביצוע היו של יוסף - חן חן. דוד (שיחה) 10:58, 14 ביולי 2017 (IDT)
אגב, אני לא יודע איפה המקום לדון על זה, אבל נראה לי שבאופן כללי עדיף להימנע מלהביא תמונות עם נשים מאשר לטשטש את התמונה, טישטוש התמונה רק מביא לתשומת לב ציבורית לעניין. נלסון (שיחה) 11:04, 14 ביולי 2017 (IDT)
בעבר, הבעתי אני דעה דומה. אבל לעיתים, כאשר מדקדקים מאד בתמונה כמו שהורדת בערך טוני בלייר עקב בצבוץ בקצה, שאני בכלל היייתי משאירה, שם כן מתאים טשטוש. חוץ מזה, לתבנית התמונה החילופית מטרות נוספות מעבר לאיפשור טשטוש. דוד (שיחה) 14:19, 14 ביולי 2017 (IDT)
השאלה היא תמיד מה ההקשר, יש מקרים של עודף תמונות בערך ותמונה שבה ניכר בבירור פני אישה, שבה אין צורך לדחוף תבנית כזאת, מכיוון שאין טעם לטשטש ואין צורך בתמונה אחרת. ויש מקרים שבהם חסר תמונות או שניתן לטשטש כך שזה לא יהיה מודגש, ואזי התבנית תהיה יעילה. בשולי הדברים יודגש, שלי אין יכולת לראות מהי התמונה המדוברת, מכיוון שיש לי סינון של נטפרי. נלסון (שיחה) 15:32, 14 ביולי 2017 (IDT)
לכל תמונה כמעט יש שיוך לקטגוריה בתוך ויקישיתוף. לכן, באופן כללי, חבל למחוק תמונה. אפשר במקום זה לחפש באותה קטגוריה תמונה אחרת ללא נשים. במקרה שאין תחליף באותה רמה יש לשקול את הדבר; שכן לפעמים באמת אין עניין סתם לעורר תשומת לב מיותרת בעניין, אבל לפעמים איכות התמונה שווה את זה, ובלאו הכי בשלב כלשהו נעמוד תחת תשומת לב מסוימת. זה לגיטימי.
נלסון ודוד, אולי הגיע הזמן לפתוח את הדף מכלול:בקרת תמונות, בו יהיה ניתן להגיש שאילתות עבור תמונות שלא ניתנות לצפייה דרך המסננים. מוסיף והולך (שיחה) 17:36, 14 ביולי 2017 (IDT)
המכלול:בקרת תמונות בוצע בוצע דוד (שיחה) 00:29, 18 ביולי 2017 (IDT)

ענינא דיומא

הנני להציע להעלות כבר, בעמוד הראשי, מקבץ ענינים הקשורים לחורבן בית המקדש וירושלים עיה"ק. אומר מעט (שיחה) 12:38, 24 ביולי 2017 (IDT)

דוד, תרצה לפתוח תבנית כזו? מוסיף והולך (שיחה) 16:00, 24 ביולי 2017 (IDT)
יש תבנית:מקבץ ערכים לתשעה באב, אפשר פשוט להעלות אותו כמה ימים קודם. מה דעתכם? הנה:
תבליט על שער טיטוס ברומא המתאר שבויים יהודים הנושאים את כלי המקדש ואת המנורה
דוד (שיחה) 16:07, 24 ביולי 2017 (IDT)
התכוונתי למשהו כוללני יותר, שיכלול לדוגמא ערכים על שלשת השבועות, תשעת הימים, המרד, המצור, בנין בית המקדש, הבית השלישי וכו', לא רק תשעה באב עצמה. אומר מעט (שיחה) 16:14, 24 ביולי 2017 (IDT)
אפשר להוסיף גם אותם, אבל אם במתכונת של המקבץ הנ"ל, זה יהיה כבר מדי. אולי אפשר משהו כמו ערכי הפרשה (שבו רק מוצגים הקישורים הרלוונטיים, ללא כל הסבר נלווה). מוסיף והולך (שיחה) 17:43, 24 ביולי 2017 (IDT)
אני לא בטוח שכדאי לפתוח עוד מתכונת מלבד "מקבץ ערכים". מה דעתכם? כמו כן, אולי במקום לדון, שמישהו פשוט יכין טקסט מוצע, ונדון. אני אטפל בחלק הטכני במידת הצורך. דוד (שיחה) 18:05, 24 ביולי 2017 (IDT)
סבורני כי דוגמאותיו של אומר מעט מספיקות. כדאי לדון לפני שהולכים להשקיע "זמן מכלול". אני לא רואה בעיה מהותית שיופיע מקבץ נוסף בסמוך לערכי הפרשה. מוסיף והולך (שיחה) 21:51, 24 ביולי 2017 (IDT)
כוונתי הייתה שיתחיל להכין ואז נראה לאיזה צורה נגבש את זה. הכיוון שאני חושב עליו כרגע זה תבנית קבועה שתופיע בעמוד הראשי במשך תקופה לפני המועדים. נתקלתי בבעיה מיד בבואי למכלול עת עמדה שם תבנית מקבץ לג בעומר במשך שבועות. מצד אחד זה תופס את מקום הערך המומלץ ולכן הגיוני מאד שזה מופיע רק יום או יומיים. מצד שני הגיוני מאד שתהיה תבנית שתעמוד במשך כל תקופת המועד (7 ימי סוכות, 3 שבועות בין המצרים, ספירת העומר וכדו'). צריך כנראה להמציא לזה תבנית נפרדת. הבעיה שהעמוד הראשי שלנו מתחיל להיות נורא עמוס. דוד (שיחה) 22:24, 24 ביולי 2017 (IDT)
לא צריך לשים את זה במקום ערך האיכות. אפשר להניח את זה תחת ערכי הפרשה. את העומס בעמוד ראשי אפשר לפתור על ידי סילוק הפורטלים והקטגוריות הנבחרים. הפורטלים כבר מופיעים שבראש העמוד הראשי, וגם הקטגוריות - איני רואה בהן כל עניין. שורה או שתיים על עניינא דיומא, אפילו במשך שבועיים ושלוש, לא אמורה להכביד כלל. מוסיף והולך (שיחה) 11:49, 25 ביולי 2017 (IDT)
המצב הנוכחי הוא, גם במכלול וגם בוויקיפדיה, שבכל מועד מופיע במקום הערך המומלץ מקבץ ערכים הנוגעים למועד, באותו פורמט של תבנית הערך המומלץ. האם אתה מציע לשנות נוהג זה? או להוסיף תבנית נוספת? לא היית ברור. דוד (שיחה) 15:53, 25 ביולי 2017 (IDT)
את מקבץ הערכים המופיע במסגרת דלעיל אפשר להציג במקום הערך המומלץ ביום תשעה באב, אך כדאי להוסיף שורת ערכים (כמו של ערכי הפרשה) שתופיע כבר תקופה לפני המועד הקרב ובא. במקרה שלנו, היה ראוי שמגוון ערכים כמו שבעה עשר בתמוז, ימי בין המצרים, תשעת הימים, תשעה באב, זכר לחורבן, מגילת איכה, אגדות החורבן, המרד הגדול, המצור על ירושלים, חורבן בית המקדש, בית המקדש השלישי, ועוד יופיעו בתבנית המדוברת במהלך על שלושת השבועות. מוסיף והולך (שיחה) 00:12, 26 ביולי 2017 (IDT)
בודאי. אנחנו צריכים לעשות מה שנכון לאנציקלופדיה יהודית. אם בויקופדיה, שאינני מכירו ומסתמא כמוני הרבה מן המצטרפים לעתיד, ישכילו ללמוד מאתנו טוב ואם לא לא. אומר מעט (שיחה) 07:25, 26 ביולי 2017 (IDT)
בוצע בוצע - מוסיף והולך, אומר מעט - מה דעתכם? דוד (שיחה) 18:42, 26 ביולי 2017 (IDT)
יש איזו בעיה בתצוגה. מוסיף והולך (שיחה) 19:20, 26 ביולי 2017 (IDT)
נפתר, ותשלם המלאכה. אנא הראו שכר לעמלי ועירכו את דפי התקצירים בלשונית מועדים. (כרגע העתקתי מפה, אותו הדבר גם לשלושת השבועות וגם לתשעת הימים). דוד (שיחה) 21:14, 26 ביולי 2017 (IDT)
נ.ב. בעיני, היות שתבנית זו אמורה לעמוד בחלק גדול של ימי השנה, והיות שכמו כאן יש בה לא מעט ערכים, יש משהו פגום בעיצוב הנוכחי. זה לא נורא כי יצרתי את החלק הטכני ואין בעיה לשנות רק עיצוב (אלא שאם זה יהיה תבנית נפרדת זה יהיה קצת מטופש כי הכל תחת הפלטפורמה של ערכי הפרשה). אמנם תבנית נפרדת תעשה קצת עומס בעמוד הראשי, שגם כך עמוס ומתוכנן להיות עמוס עוד יותר. מוסיף והולך הבעיה בעומס אינה מחמת הדברים המיותרים שהזכרת, משום שאלו דווקא כי אינם מעניינים אינם יוצרים עומס. אין בעיה של מקום כל עוד זה לא מוגזם, ודברים קבועים המוכרים לקורא ויושבים למטה אינם מפריעים לו. אך עומס של מידע מסקרן המתחלף כל העת בחלקים הרלוונטיים של הדף זה הבעיה. אני מזכיר מה שציינת פעם שאנשים אוהבים לסקור באופן יומי את כל ערכי העמוד הראשי שהתחלפו. דוד (שיחה) 21:14, 26 ביולי 2017 (IDT)
עוד מספר ערכים שקבועים משך מספר שבועות לכל תקופה - לא אלו יעמיסו על הקורא. מוסיף והולך (שיחה) 21:28, 26 ביולי 2017 (IDT)
יישר כח ר' דוד. תזכה להמשיך להרבות פעלים לתורה ולתעודה. אומר מעט (שיחה) 22:06, 26 ביולי 2017 (IDT)

תבנית ברוך הבא

לידיעת העורכים

 1. התבנית שודרגה: תבנית:ברוך בואך
 2. שימו לב להוראות בתבנית האומרות כי נהוג לברך משתמש חדש רק לאחר שביצע עריכה אחת לפחות. יש בזה הגיון רב, ואני חושב שזה תקף דוקא בעיתוי שבו אנו נמצאים. דוד (שיחה) 22:21, 24 ביולי 2017 (IDT)
להוראת המתנה עבור עריכה אחת לפחות, חושבני כי בשלב זה עדיין לא מוכרחים לאמץ אותה. מוסיף והולך (שיחה) 11:45, 25 ביולי 2017 (IDT)

פסלים - אנדרטאות

כיצד עלינו לנהוג בהצגת תמונות של פסלים ואנדרטאות? מוסיף והולך (שיחה) 21:32, 26 ביולי 2017 (IDT)

תשעה באב

לאחר התאוששות מהתענית, ברצוני לברך את חבר העורכים בברכת גאולה שלימה בקרוב. שמחתי לראות את הפעילות העניפה בענייני היום, חושבני שזה משקף מצויין את ייחודו של המכלול. ברצוני לברך בפרט את יוסף על הפעלת פורטל השואה החשוב, את איש גלילי ואומר מעט על הפעילות העניפה בייבוא ועריכת ערכים מעניינא דיומא. וכמובן ייש"כ ליהודה שמחה הבלתי נלאה.

וברכה נוספים לחדשים שככל הנראה מצאו את המכלול ככתובת מומלצת לעיסוק בזמן שאין לומדים תורה, ואיחוליי שעם המשך התנופה בהתפתחותנו נהיה גם כתובת פורחת ללומדי תורה לאורך כל השנה כולה. הלא הם: אלי, איתן ושמעון.

ברכות דוד (שיחה) 22:04, 1 באוגוסט 2017 (IDT)

הרב או רבי

נושא חשוב הוא עניין האחידות. למשל בערכי רבנים חלקם הם רבי חלקם הרב, כדאי להחליט מה עדיף ולאחד את כולם. בן-ימין (שיחה) 17:49, 3 באוגוסט 2017 (IDT)

תוכל לקרוא על כך כאן. ניתן לפתוח דיון על שינוי המדיניות בדף שיחה שם. אני חושב שכבר היו שהביעו רצון לשנות זאת. כדאי לערוך הצבעה בעניין. מוסיף והולך (שיחה) 19:21, 3 באוגוסט 2017 (IDT)
אני הייתי בעבר בעד לשנות - חזרתי בי. אין חלופה טובה יותר. רבי לאלו שנפטרו, הרב לחיים איתנו. מלבד חריגים (משה רבינו). דוד (שיחה) 21:06, 3 באוגוסט 2017 (IDT)
ראשית ההגיון לא ברור לי, מה זה נותן. שנית זה לא נעים לעין. לדעתי עדיף ליצור אחידות. (הדבר מקובל במקומות אחרים?) בברכה בן-ימין (שיחה) 00:21, 4 באוגוסט 2017 (IDT)
ההיגיון פה די ברור, משום שהרב עקיבא אייגר לא היה רב במועצה הדתית, וודאי לא הרב-פרופ' באוניברסיטה העברית, ומכך יותר נעים לנו לשמוע את שמו כפי שהורגלנו "רבי עקיבא אייגר" ולא את התואר "הרב" הרשמי והטקסי (שמוענק חינם גם לחברי כנסת ואישי ציבור חרדיים וכד'). מאידך, להעניק לכל איש ספר בדורנו (הרשה לי לחסוך בדוגמאות) את התואר "רבי" שהוא יותר סמכותי והיררכי, לא כל כך מתאים. אז איפה החתך? קשה לקבוע. אבל תבדוק בעצמך ותראה כי החלוקה לפי חיים ונפטרים פותרת הרבה מהבעייתיות כאן.
משכך, אף האחידות פה תוותר על נוחיותה למען החלקת הסוגיה. מוסיף והולך (שיחה) 04:16, 4 באוגוסט 2017 (IDT)

ייבוא ערכים עם יצירת הפניות - הודעה חשובה

בעקבות מספר סיטואציות עמהן נפגשתי לאחרונה, אני רואה לנכון להבהיר נקודה חשובה לכל אלו המתעסקים עם ייבוא ערכים: כאשר אתם מייבאים ערך, צרו מספר דפי הפניות העלולות לצוץ בשמו. אציין כאן שלוש דוגמאות, ותן לחכם ויחכם עוד:

 • רבי יעקב לורברבוים = עם קידומת של הרב/רבי/ללא, לורברבוים/לורברבום/מליסה/מליסא. כמו כן החוות דעת/חוות דעת/הנתיבות/נתיבות המשפט
 • הרב אהרן יהודה לייב שטיינמן = עם קידומת של הרב/רבי/ללא, אהרן/אהרון, עם יהודה/בלי, ליב/לייב, שטינמן/שטיינמן
 • ספרייה = אוצר ה/ספרים, אוצה"ס, בית עקד ה/ספרים, בית עקד, בית ספרים (לא אכנס כאן אם יש לפצל את הערך, או אם יש להעביר את שמו. אני מתייחס למצב הקיים בערך זה)

במקרים בהם לא פעלו לפי המלצה זו, נוצרו דפים כפולים שבחלק מהם אף בוצעה עבודה כפולה או מקבילה, ללא שהייתה כל סיבה מוצדקת לבזבוז המשאבים היקרים לנו. השקיעו מעט מחשבה, היעזרו בפתיח של הערך (בו עשויים להופיע מספר כינויים של שם הערך), ופעלו בהתאם. זה אולי קצת מורכב, אבל מצדיק בהחלט את ההשקעה. תודה. מוסיף והולך (שיחה) 20:49, 3 באוגוסט 2017 (IDT)

תארכים עבריים ולועזיים

מוסיף והולך, איש גלילי, מרדכי, בן-ימין, יחיאל, חנוך העניך שטיין, מאירי - ושאר הפעילים כרגע:

עלה כעת לדיון שוב נושא התאריכים, הנושא צריך מדיניות מסודרת, והיא עדיין בדיון וחיכתה לעורכים נוספים כמוכם שיביעו דעה. כמו כן יש גם דיון על פתרונות טכניים. עד אז, רציתי להבהיר מה עשינו עד עכשיו:

 1. בגדול - הימנעות. כלומר לא לגעת אם לא רואים ממש צורך.
 2. ערכי חול - להשאיר לועזי.
 3. ערכים יהודיים, להמיר לעברי במקומות צורך ממשי (תאריך פטירה, או תאריך היסטורי עברי מובהק), ובמקום שיש מקום לחשוב להשאיר את הלועזי בסוגריים. לא להשתמש בפורמט עברי-לועזי כפול אחר מלבד סוגריים.

דוד (שיחה) 22:04, 3 באוגוסט 2017 (IDT)

בערך ברכת החמה ישנו שימוש רב בתאריכים לועזיים, לדעתי יש מוקמות שזה נצרך, מלבד התאריך העברי! (בטבלה הורדתי) אך לכאורה את החלוקה לפי המאה 20 ו 21, יש לשנות. דעתכם?? בן-ימין (שיחה) 00:09, 4 באוגוסט 2017 (IDT)
החלוקה למאות היא לדעתי די מוסכמת שצריך לשנות, אלא שזה מורכב, צריך לחשוב על שיטת תיקוף חדשה שמתאימה לנו. לדעתי מקומית אתה יכול לעשות שינוי עדין וזה יהיה בסדר. דוד (שיחה) 00:12, 4 באוגוסט 2017 (IDT)
דוד, תודה על ההזמנה. דעתי היא שהמדיניות (הלא רשמית) בוויקיפדיה יכולה להתאים גם לנו, בתוספת שדרוג חשוב:
 1. בערכי קודש (יהדות, רבנים מכל סוג) יש לציין את התאריך העברי כעיקר, אין מניעה לציין גם את התאריך הלועזי בסוגריים כמקובל, אך זו אינה חובה. מספיק לכתוב: האר"י נולד בשנת ה'רצ"ד.
 2. בערכי חול יש להביא את התאריך הלועזי כעיקר, אבל חשוב לציין גם את התאריך העברי במוסגר (זאת בניגוד למקובל בויקיפדיה), אחר שאנו אנציקלופדיה יהודית. לדוגמא: איינשטיין פרסם את תאוריית היחסות הפרטית בשנת 1905 (תרס"ה). מלחה"ע ה-1 פרצה בשנת 1914 (תרע"ד) וע"ז הדרך. לא הפוך (מלחמת טרויה התרחשה בשנת ב'ת"ק (בערך)..), זה מגוחך.
 3. למותר לציין שבנושאים בהן קיימת מחלוקת בין חז"ל לחוקרים (חורבן בית ראשון למשל) שאין לנו אלא דברי חז"ל, אף שאולי יש לציין בהערה שהחוקרים סבורים אחרת. אבל זה כבר נושא אחר.
גם אני אשמח לשמוע עוד דעות. בברכה, יחיאל (שיחה) 04:34, 4 באוגוסט 2017 (IDT)
כדאי להמשיך את הדיון במקום בו התחיל. הדברים דברי טעם, וחבל שלא יופיעו שם. מוסיף והולך (שיחה) 04:54, 4 באוגוסט 2017 (IDT)

בקשה חשובה

לכל מי שמייבא, לעיתים משנים את שם הערך שהיה בויקיפדיה לשם אחר, והדבר יוצר כמה בעיות. א. גורם לקישורים להיות אדומים, ב. גורם לייבוא מקביל עם שם הערך המקורי, ויוצר ערכים כפולים. לכן כדאי תמיד תמיד לייבא בשם הערך המקורי ולאחר מכן לעשות 'העברה' לשם החדש שרוצים, באופן זה נוצרת הפניה אוטומטית לערך החדש, [עדיין קיימת בעיה עם הפניות שהיו לתת ערך, לכן לדעתי כדאי תמיד לשקול שנוי שם, בעיקר בערכים כמו הערך רשימת מידות, שיעורים ומשקלות בהלכה שישנם הרבה הפניות לחלקים שונים בערך. (כדאי להוסיף זאת גם בדפי העזרה לייבוא...) בברכה בן-ימין (שיחה) 17:25, 11 באוגוסט 2017 (IDT)

צודק. הדגשתי זאת בדף המדיניות. אני חושב להדגיש זאת עוד, אך אולי זה יהיה רק לאחר השבת. מוסיף והולך (שיחה) 18:34, 11 באוגוסט 2017 (IDT)

רבינו/רבנו

יש מהערכים שכותבים בתוספת י' ויש שכתובים ללא. למען האחידות האיך עדיף?? בויקיפדיה השמיטו את הי' מכל ערכי ה'רבנו'. בברכה בן-ימין (שיחה) 02:37, 15 באוגוסט 2017 (IDT)

אני בעד השמטת היו"ד. כך יותר דקדוקי. אך איני אומר קבלו דעתי, משום שבדרך כלל מוזכר אצלנו "רבינו" (גם ברמב"ם), וכנראה כך יהיה הטעם של רוב הקוראים/עורכים. הפניות ודאי שצריך. מוסיף והולך (שיחה) 03:54, 15 באוגוסט 2017 (IDT)
אז מה לעשות, כדאי להחליט עכשיו משהו מסודר. בברכה בן-ימין (שיחה) 10:24, 15 באוגוסט 2017 (IDT)
גם דעתי נוטה אחרי המקובל, על אף שאינו בהכרח הנכון. איש גלילי (שיחה) 07:34, 16 באוגוסט 2017 (IDT)
גם טעמי כפי המקובל, אף אם אינו נכון, וכמו שכתב ר' מוסיף "כך יהיה הטעם של רוב הקוראים/עורכים", וטוב שירגישו בבית. אומר מעט (שיחה) 07:40, 16 באוגוסט 2017 (IDT)
חשוב להבהיר כי ניתן לסכם כאן על הכתיב במכלול, ויהא זה אף אבן דרך שבה נשתמש בתקופה הקרובה, אך בשביל החלטה בדף מדיניות, זה עדיין מוקדם. החלטות מסוג זה יש לקבל רק בדיונים במעגל של משהו כמו 20 עורכים. מוסיף והולך (שיחה) 14:44, 16 באוגוסט 2017 (IDT)

הודעה משמחת למייבאים

לאלו ששאלו, וגם לאלו שלא, המעוניינים בייבוא כמותי של מספר ערכים רב בבת אחת, נא עקבו אחר העדכון בהמכלול:יבוא מוויקיפדיה. השגיחו שבעתיים בסריקת התוכן שבערכים המיובאים על ידיכם. בהצלחה. מוסיף והולך (שיחה) 03:44, 15 באוגוסט 2017 (IDT)

רק כדאי לשקול כי אם אתם מייבאים מסה רבה של ערכים, כדאי לעשות זאת בשעות פחות פעילות, משום שזה מכביד על השרת. מוסיף והולך (שיחה) 04:04, 15 באוגוסט 2017 (IDT)
היכן האפשרות להעלות את הקובץ אחרי שייבאתי מויקי?? בן-ימין (שיחה) 11:51, 15 באוגוסט 2017 (IDT)
אם הבנתי טוב את השאלה, כתוב בדף המדיניות הדרכה מפורטת (תחת "העלאת קובץ XML" לחצו על "בחר קובץ". בחרו את קובץ ה־XML אותו הורדתם מקודם, ולאחר מכן לחצו על "העלאת הקובץ"). מוסיף והולך (שיחה) 12:50, 15 באוגוסט 2017 (IDT)
חשוב להבהיר כי ייבוא בדרך זו מצריך נתינת קרדיט בסוף כל ערך וערך. מוסיף והולך (שיחה) 13:15, 15 באוגוסט 2017 (IDT)
שלום בן-ימין ושאר המתעניינים. אני שמח להודיע כי בימים אלו נמצא פתרון טכני לייבוא כמות ערכים ללא צורך בקרדיט באופן ידני, וכן לבקרה קלה על הערכים המיובאים. לפרטים ניתן לפנות אליי בפרטי. דוד (שיחה) 23:59, 22 באוגוסט 2017 (IDT)

תבניות מהדורות

שלום לכל חבר העורכים

אני שמח לבשר כי הוכנס לשימוש פתרון יעיל שאמור להחליף את ה{{כתמז}}. מדובר בתבנית {{מהדורות/שורה}} ובתבנית {{מהדורות/פסקה}} מתוך תבניות אספקלריה.

ייעודם של תבניות אלו לטווח הארוך הנו מורכב יותר, שכן הן נועדו לאפשר שתי מהדורות של המכלול למקומות הבעייתיים. אולם לעת עתה הותאמו התבניות לשימוש פשוט ויעיל שיחליף את הכתמז.

יתרונות התבניות: 1. מראה נקי ואסתטי עם טקסט מוכן לקריאה ולא מחוק ופגום תחבירית. 2. אפשרות לעורך מתקדם להתאים את הטקסט מבחינת אספקלריה בלי לפגוע באמינות וכשרות הטקסט.

לעת עתה לצורך העורכים תינתן אפשרות לצפיה בשתי הטקסטים, בהמשך תהיה האפשרות כפופה להגדרות בחשבון המשתמש.

השימוש בתבנית יהיה די דומה לכתמז, אלא שלאחר הפרמטר הראשון (הטקסט המקורי), ושני הפרמטרים הנוספים (הסיווג וסיווג המשנה) יבוא פרמטר שיאפשר להכניס מילות קישור במקום הטקסט המקורי אם יש צורך (מהדורה בסיסית) ופרמטר רשות נוסף לעריכת אספקלריה.

להדגמה והדרכה ברורה יותר יש להיכנס לדפי התבניות. בברכה, דוד (שיחה) 00:34, 23 באוגוסט 2017 (IDT)

דוד, התבניות נהדרות. כדאי לציין כאן דוגמה או שתיים איפה יש להשתמש בהן. מוסיף והולך (שיחה) 09:56, 23 באוגוסט 2017 (IDT)
בכל מקום שהשתמשנו עד היום בכתמז, הכתמז יורד מהפרק. במהדורה הכללית יופיע אוטומטית כתמז אם לא תכניסו טקסט חלופי, ובמהדורה הבסיסית (המוצגת כברירת מחדל) אין מקום יותר לכתמז - לא בטוחים? במקום כתמז פשוט מוחקים את את הטקסט (מחיקה מושכלת, להשאיר את המשפט קריא). דוד (שיחה) 17:28, 23 באוגוסט 2017 (IDT)

תמונה חילופית

אני שמח לבשר לכל החברים כי התבנית "תמונה חילופית" שופצה מהיסוד.

 • תוקנו תקלות עיצוב
 • בריחוף על העכבר יהיה ניתן לראות את כיתוב התמונה המקורי
 • פושטו פרמטרים

התבנית כקודם תהיה פשוטה מאד לשימוש. יש בה 4 פרמטרים, אולם רק הראשון חובה. הראשון הוא המיסגור של הקוד הקודם - כמו עד עכשיו.

בנוסף תהיה אפשרות להוסיף פרמטר "יישור" אשר יסייע לקבוע את מיקום התמונה ולהתאים לעצוב הטקסט. פרמטר "מסגרת" אשר יאפשר ליצור מסגרת וכיתוב (הכיתוב המקורי) סביב התמונה. ופרמטר "דמות" אשר יאפשר לקבוע מה התמונה החילופית שתוצג.

אם רצונכם להכיר ולקבל הדרכה והדגמה מפורטת פנו לדף {{תמונה חילופית}}.

מקוה שתהנו, דוד (שיחה) 12:45, 25 באוגוסט 2017 (IDT)

מקצועי, מושקע ונעים לעין. התוצאות ניכרות. זכותך רבה! מוסיף והולך (שיחה) 15:23, 25 באוגוסט 2017 (IDT)

מיקוד בשיפור ערכים

בס"ד הגענו ל25 אלף ערכים. לדעתי הקלושה כעת כדאי להתמקד בשיפור הערכים הקיימים במקום להשקיע כוח בייבוא. אולי כדאי לבחור בכל שבוע 3 ערכים אשר יוצגו בדף השינויים, בהם יתמקדו המכלולאים בשיפורם (תפסת מועט תפסת, ואפשר בהמשך להוסיף עוד). אפשר לדוגמא לבחור, ערך א' תורני בהלכה או באגדה (קשור להפרשה או לא), ערך א' מקום בארץ ישראל (או מקום מושב יהודים בעבר בחו"ל), ערך א' רב מסויים. אולי גם ערך א' חול. מה דעת החברים? אומר מעט (שיחה) 20:33, 2 בספטמבר 2017 (IDT)

מצטרף להמלצת אומר מעט, אך חושבני כי 3 ערכים זה מעט מגביל. זה נכון שכמעט לכל אחד יש מה להוסיף על אחד משלושה ערכים, אבל אין לו "לשלוף מהשרוול", אלא עליו לחפש או להמציא. החסרונות בכך הם שתיים: 1. זה מאמץ גדול יותר, 2. זה עלול להציף במידע טריביאלי או פחות ערך, העיקר בשביל "המטרה". דומני שאם נתפרס על ערכי הפרשה, זה אמנם פחות שיתופיות, אך יותר חופשיות וממילא מקצועיות ואמינות. ועדיין, ברור כי שלושה ערכים עדיפים מכלום. מוסיף והולך (שיחה) 01:02, 3 בספטמבר 2017 (IDT)
טוב, אז עדיף להתפרס על ערכי הפרשה? מי ומי ההולכים? אומר מעט (שיחה) 23:56, 11 בספטמבר 2017 (IDT)
קול קורא במדבר כנראה שלא יקדם משהו מהותי. אולי כדאי לפנות למספר מכלולאים (על ידי תיוגם), ולבקש מהם להשתדל על מספר עריכות קבוע, בוא נאמר למשך חודש - 15 עריכות לשבוע. אני חושב שלמעשה ניתן לרתום את רוב ככל המכלולאים - מי שייענה, ייענה. מוסיף והולך (שיחה) 02:12, 12 בספטמבר 2017 (IDT)

עידכון חשוב על תבניות הקרדיט

הודעה חשובה לציבור העורכים!

ביצעתי שינוי נחוץ בתבניות הקרדיט: {{ו}}, {{וח}}, ו{{י}}:

מעתה, ניתן יהיה להכניס לתבניות אלו פרמטר אחד. שם הפרמטר יהיה שם הדף המקורי מויקיפדיה/ויקישיבה. הפרמטר אינו חובה, והוא מיועד למקרים בהם שם הדף אצלנו שונה ואינו זהה לשם הדף בויקיפדיה. במקרים כאלו הקרדיט לא יעבוד בלי הפרמטר - ואז הפרמטר חובה.

דוגמה נפוצה היא הוספת "רבי" לשם הערך המשנה את השם ואז הקרדיט לא יעבוד. במקרה כזה מוסיפים את הקרדיט בצורה הבאה: {{וח|יוסף שלום אלישיב}} - כלומר כשם הערך המקורי בויקיפדיה.

יש לשים לב לזה גם בעת שינוי שמו של ערך קיים - לעדכן בקרדיט.

בהצלחה! דוד (שיחה) 21:27, 5 בספטמבר 2017 (IDT)

תיקון חשוב! בתבנית {{ו}} המיועדת לקרדיט בערכי מכלול הקודש (פחות שימושים) יש להשתמש בפרמטר "2=" או "מקורי=". ולא בפרמטר חסר שם. דוד (שיחה) 22:48, 5 בספטמבר 2017 (IDT)

המרצה!

לכל המעוניין, אפשר לשבץ את הקוד הבא היכן שתרצו (כמו בדף המשתמש שלכם): {{לקראת 50 אלף}} ועל ידי זה לקבל את התבנית:

נכון להיום יש 278,629 ערכים במכלול מתוך היעד הראשוני של 250,000.


111.5% הושלם


נכון להיום יש 1,411 ערכים שנוצרו במכלול מתוך היעד הראשוני של 2,500.

שגיאה בביטוי: תו פיסוק בלתי מזוהה, ","% הושלם

דוד (שיחה) 23:33, 5 בספטמבר 2017 (IDT)

ש/ס - מדיניות

- הועבר לדף המכלול:ייעוץ לשוני דוד (שיחה)

שמות ה' (שאינם נמחקים)

ערב טוב. אשמח להפניה אם קיימת מדיניות ברורה, אם לא זו הצעתי:

 • שם הוי"ה ייכתב - ה'.
 • שם אדנות ייכתב - ה', ובמקרים מיוחדים אדנ' (איני בטוח שקיימים מקרים כאלו, לא זוכר את כל הנ"ך בע"פ, אך יש נבואות עם שמות ה' רצופים.
 • שם א-לוהות ייכתב - א-להי+ם/ך, א-לוה. להימנע מאלוקים, בהתאם להוראתם של הרב יואל בן נון והרב יעקב מדן הרואים בהחלפה בקו"ף בעייתית ביותר, או כפי שהרב מדן ביטא באזני בסלידה "לא יהיה לך אלוקים אחרים על פני".
 • שם הטבע - שד', או במקרים שעלולים ליצור בלבול ש-די. כנ"ל הסעיף הקודם לגבי "שקי".
 • שם המלחמה - צבאו'. כנ"ל הסעיפים הקודמים לגבי "צבקות".
 • שם הויה הקצר ייכתב - י'. ולא קה.
 • שם א-לוהות קצר ייכתב א-ל, או אם ניתן א' ול' מחוברות (אם מישהו ימצא גופן ודרך לעשות זאת בצורה נורמלית ונאה). כנ"ל הסעיפים הקודמים לגבי "קל".

אני מודע לכך שהתתנגדות כאן ל"ק" תיראה קצת מוזרה לרובכם, אך כל דבריי אלו (למעט סעיף שם הויה קצר, בו משום מה לא נגענו) הן בהתאם לדיון עם הרב יעקב מדן לגבי כתיבה בעלון בישיבתינו (אם כי משום מה הוא ביקש שני מקפים, דבר שעד שנה זו לא נהג ואני חושב שהוא ייראה מאד מוזר לקוראים, והוא לא זה שיאסור על מחיקת השם). בברכה, מלא כל הארץ (שיחה) 18:15, 10 בספטמבר 2017 (IDT)

המדיניות כיום היא מכ:ל#כתיבת שמות הקודש. לגוף העניין: אני נגד קיצורים עם ' בסוף - לא נעים ולא קריא לעין. אני כן רואה מקום להסרת הקוף במקומות מסויימים והחלפתה במקף מפריד, זה קיים גם כיום. (בצורה גורפת אני מסופק, זה יצטרך הכרעה דמוקרטית או הכרעת רבנים). דוד (שיחה) 18:30, 10 בספטמבר 2017 (IDT)
אני אישית נוהג באופן די קבוע להשתמש בקו מפריד. מכמה סיבות. אך אני ער, כמו דוד, שגם אם תושג הסכמה דמוקרטית על ידי העורכים, היא תצטרך להיות כפופה להסכמת רבנים. לעת עתה לא ידועה לי התנגדות הלכתית לקו מפריד (אין לי מושג מדוע ביקש הרב מדן שני מקפים). מוסיף והולך (שיחה) 22:33, 10 בספטמבר 2017 (IDT)
אני לא מבין את ההתנגדות לשימוש בק'. בסידורים ישנים רבים מחליפים בשם הויה לד', או לק'. ונראה לי שרוב הרבנים האשכנזים מזכירים שם הויה קצר בתור "יוד קי", וכסדר אומרים "אלוקים". אמנם הספרדים כותבים בד"כ עם מקף. אמנם נראה לי שבכל זאת הכתיבה היפה ביותר היא במקף, כי שקי וקל זה מילים אחרות. ומטעמי אחידות עדיף להשתמש תמיד: א-ל שד-י צבאו-ת א-להים וכו'. יהודהשיחה • ו' בחשוון ה'תשע"ח • 13:36, 26 באוקטובר 2017 (IDT)
אפשר להחליף את הגופן כאן? ראיתי א' ול' ב"מפת תוים" של windows בתו מספר הקדצימלי FB4F זה יוצא ,לא מצאתי גופן שזה נראה בו טוב יותר. (באמת נראה לי שזה מיותר) יהודהשיחה • ו' בחשוון ה'תשע"ח • 13:36, 26 באוקטובר 2017 (IDT)

תיקוף למכלול

אשמח למתנדב/ים שייאות/ו להשתתף בעריכת דף מדיניות שיכיל את כל תאריכי המדע במקביל לתקופות המקובלות. במקום ציון שנים ("500,000 שנה לפני זמננו" וכד') - ציון תקופה יבשה ("התקופה הפלאוליתית התחתונה" וכד'). זה ישמש תחליף איכותי ומעשי, בעיקר למהדורה המורחבת. מוסיף והולךשיחה • י"ב בתשרי ה'תשע"ח • 15:48, 2 באוקטובר 2017 (IDT)

אני לא אוהב את כל הרעיון הזה, מאין לנו קצב זרימת הזמן בדורות הקודמים (בעיקר בשבעת ימי בראשית, וכן בתקופת קדם-המבול)? וכן ייתכן בהחלט, כפי שאמרו הגדולים לפני, שבריאת העולם ממנה אנו סופרים, איננה מיצירת השמיים והארץ, אלא מבריאת האדם התבוני, דבר שמסתדר היטב (בשינויים קלים ביותר) עם התארוך המדעי (לא זוכר בדיוק איך, שווה לחפש, כמדומני הרב שרקי כתב בנושא זה).
עם זאת, אם אנו כן בוחרים לתפוס את הספירה לריאת העולם, כספירה לבריאת האדם התבוני, יש להוסיף תבנית שמבהירה היטב את הרעיון, תבנית שתוצב בראש כל ערך כזה. אני מקווה בחשוון, למצוא זמן לעסוק בכך. בברכת חג סוכות שמח, מכה"כשיחה • י"ג בתשרי ה'תשע"ח • 14:48, 3 באוקטובר 2017 (IDT)
שוב אתייג את יוסף שכתב דף המקביל את תיארוכי המדע לתאריכי התורה הפשוטים. רעיון זה מוכרח יהיה להמתין לאנשי מקצוע במסגרת מיזמי אספקלריה. הוא עדין, ייחודי, ראשוני ויומרני מדי בשביל לבנות אותו בצורה קלילה וחובבנית. אך לא לזאת כוונתי. לא התכוונתי להמיר את חצי מיליון השנים או את התקופה הפלואוליתית התחתונה לתקופת דור קין, אלא התכוונתי להמיר את מספר השנים בתקופה המדעית. אם מצאו כלי מלאכה מתקופת הברזל, זה לא משנה כאן מתי בדיוק היא הייתה. הנקודה היא שכל הברזל הומצא בתקופת הברזל, וזה דבר פשוט מאוד, משום שתקופת הברזל נקראה על שם הזמן בו החלו להשתמש בברזל. לא רואה פה שום סיבוך עם אספקלריה. מוסיף והולךשיחה • י"ד בתשרי ה'תשע"ח • 05:16, 4 באוקטובר 2017 (IDT)
מוסיף את מה שאת מחפש על "לפני מליוני שנים" כבר קיים כאן בעמודה 'התחלה למ"ש לכפירתם' שמקורו טמא מכאן. יוסף (שיחה) 13:39, 9 באוקטובר 2017 (IDT)
לי נראה כמו מוסיף והולך. הרעיון להחליט לקבל רק שיטה מסויימת כתחילת בריאת העולם אינו ראוי. ובפרט שזו לא השיטה המקובלת. עדיף להשאיר עמום יותר את העניין, ולכתוב ערכים נפרדים על סדר התקופות הגאולוגיות והשיטות בענין. יהודהשיחה • ה' בחשוון ה'תשע"ח • 12:56, 25 באוקטובר 2017 (IDT)

קישורים למיזמי קרן ויקימדיה

בערכים רבים בויקיפדיה יש בסוף תבנית של קישורים למיזמי ויקימדיה שונים, האם להשאירם בעת ייבוא?? איש יהודי (שיחה) 01:13, 15 באוקטובר 2017 (IDT)

כמדומני שהם אמורים לעבוד ויש להשאירם. אם אינם עובדים פנה לדוד שיתקנם (סליחה על העמסת העבודה). בברכה, מכה"כשיחה • כ"ה בתשרי ה'תשע"ח • 16:45, 15 באוקטובר 2017 (IDT)
בדיוק אתמול תוקן העניין סוף סוף. אמנם זה גרם לתקלות אחרות - ובעקבות כך זה בוטל בינתיים עד לתיקון מלא. דוד (שיחה) 17:06, 15 באוקטובר 2017 (IDT)
בקיצור, גם אם בינתיים הם אינם פועלים כשורה, אין לגעת בהם. יש להעתיקם ולהשאירם בשלמותם. מוסיף והולךשיחה • כ"ו בתשרי ה'תשע"ח • 00:48, 16 באוקטובר 2017 (IDT)

קישורים לפייסבוק

האם ישנה מדיניות לגבי קישורים לפייסבוק - האם להסירם או להשאירם?? איש יהודישיחה • כ"ז בתשרי ה'תשע"ח • 10:23, 17 באוקטובר 2017 (IDT)

לא ידועה לי מדיניות בעניין, אך בינתיים אני לא רואה את זה כל כך נורא. יש דברים יותר קריטיים. כמו כל שאר הקישורים החיצוניים, אנו עם יד קלה יותר בזה לעת עתה, משום שפתיחתם ממילא תלויה ברמת החסימה האישית שיש לכל אחד. מוסיף והולךשיחה • כ"ט בתשרי ה'תשע"ח • 22:05, 18 באוקטובר 2017 (IDT)

"אדוקים"

- הועבר לדף המכלול:חדר דיונים למינוח יהודי. מוסיף והולךשיחה • ג' בחשוון ה'תשע"ח • 03:46, 23 באוקטובר 2017 (IDT)

שינוי שם באלפבית היוני

כבר הוצע בעבר וכעת אני מציע את זה שוב. נראה לי שלמען האחידות, יש לשנות לדוגמה את הערך אלפא, לΑα. ולהשאיר דף הפניה מאלפא לשם. כך הוא בשאר הכתבים ואין סיבה שלא יהיה כך ביוונית. מה דעתכם? יהודהשיחה • ה' בחשוון ה'תשע"ח • 13:04, 25 באוקטובר 2017 (IDT)

כפי שכבר אמרתי, זו התחבטות. מצד אחד, כותרות ערכי אותיות האלפבית הערבי מופיעות בצורת האות המתאימה ולא בשמה, אך לאלפבית הלטיני למשל יש סיבה טובה לכותרות האותיות: הוא כה נפוץ, ומופיע על המקלדת). אנו לא כותבים בערבית, לכן זה נראה מוזר לחפש אותיות שכותרותיהן ערביות. אין לי מה להוסיף.
אני עדיין סבור שאותיות האלפבית היווני צריכות להיות בררת המחדל, ומהם לגזור ערכים המשתמשים בהן – כמו פאי לעומת פאי (קבוע מתמטי), ולא להפך (בדיוק כמו אופסילון לעומת אופסילון (חלקיק)). יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 18:59, 25 באוקטובר 2017 (IDT)
לא הבנתי. למה בכל זאת הערכים על האותיות הערביות הם צורת האותיות, והאותיות היווניות הם שם האותיות? לדעתי, למרות שלא מחפשים את האות לפי הצורה, הכותרת צריכה להיות הצורה. יהודהשיחה • ו' בחשוון ה'תשע"ח • 13:19, 26 באוקטובר 2017 (IDT)
זו שאלה יפה. מעניין לברר אצל שכנינו בוויקיפדיה למה הם בנו זאת כך. מוסיף והולךשיחה • ו' בחשוון ה'תשע"ח • 16:47, 26 באוקטובר 2017 (IDT)
"הרחק משכן רע, ואל תתחבר לרשע"Face-smile.svg ברצינות, לא כל כך מעניין אותי למה הם עשו. כמובן כל זמן שאין לנו מספיק כוח אדם עדיף להתמקד בדברים חשובים יותר. אבל החלטות שלהם לא תמיד מחייבות אותנו. למשל, בניגוד להם, אנחנו מכירים את הלשון העברית בעיקר מספרי הקודש,(אני מקווה שכך גם קהל היעד של רוב הקוראים). לכן גם אם שם החליטו שזו בעיה להשאיר מילה מסוימת כי היא טעות, ייתכן שהקוראים שלנו דווקא יראו את זה כנכון. יהודהשיחה • ז' בחשוון ה'תשע"ח • 18:32, 26 באוקטובר 2017 (IDT)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

ייתכן וסביר שהסיבה היא בגלל הupper וlower‏case שקיימים באלפביתים הלטיניים. מ"מ, אם עוברים באלפביתים הלטיניים לצורת האות אזי Α (יוונית), ולא עם שתי הצורות. בברכה, מכה"כשיחה • ז' בחשוון ה'תשע"ח • 18:55, 26 באוקטובר 2017 (IDT)

מכה"כ מה הכוונה, לא הבנתי את האנגלית. האם הכוונה לאותיות הקטנות?מוסיף והולך הכנסתי את הדיון גם לויקיפדיה:מזנון#שינוי שם לאותיות היווניות, אמנם כעת נחסם ע"י נטפרי. נ.ב איך עושים את זה קישור פנימי? יהודהשיחה • ט' בחשוון ה'תשע"ח • 09:46, 29 באוקטובר 2017 (IST)
אכן. מוסיפים :W:HE: לפני הקישור, וכותבים כמו קישור פנימי W:HE:מזנון#שינוי שם לאותיות היווניות, ביקשתי בעבר שדוד ייצור תבנית שתקל על כך. בברכה, מכה"כשיחה • י"א בחשוון ה'תשע"ח • 18:54, 30 באוקטובר 2017 (IST)
מכה"כ אתה לגמרי צודק. מה לעשות שבגלל עול הגלות ועוד עניינים אני גדוש במשימות ולפעמים כאשר הסטרא אחרא מפילה לי את המחשב נעלמות לי סדרות של כרטיסיות הממתינות לטיפול. האם תוכל להזכיר לי היכן התנהל הדיון ההוא? דוד (שיחה) 19:01, 30 באוקטובר 2017 (IST)
המכלול:דלפק ייעוץ#{{פדיה}}. בברכה, 19:11, 30 באוקטובר 2017 (IST)
מכה"כ ניסיתי לעשות כמוך אבל זה תמיד עושה לי בעיות. בדף המשתמש שלי עשיתי העתק הדבק ממך, באנגלית בכלל לא הצלחתי. מה הסיבה? יהודהשיחה • י"א בחשוון ה'תשע"ח • 19:45, 30 באוקטובר 2017 (IST)
אגב W:HE:מזנון#שינוי שם לאותיות היווניות לא מגיע לשם. צריך לעשותW:HE:ויקיפדיה:מזנון#שינוי שם לאותיות היווניות יהודהשיחה • י"א בחשוון ה'תשע"ח • 19:48, 30 באוקטובר 2017 (IST)

──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── הצלחתי כעת. אמורים לעשות לפי הסדר הבא

 • W
 • :
 • He
 • :
 • הדף
 • #
 • הפיסקה

יהודהשיחה • י"א בחשוון ה'תשע"ח • 10:12, 31 באוקטובר 2017 (IST)

נכון, מתנצל, שכחתי את ה"וק:". בברכה, מכה"כשיחה • י"ב בחשוון ה'תשע"ח • 18:30, 31 באוקטובר 2017 (IST)

הודעה חשובה! ריענון שרת

- הועבר מהדף מכ:די דוד (שיחה) 00:36, 31 באוקטובר 2017 (IST)

לאחרונה שמו לב והתלוננו מכלולאים רבים על קטגוריות לא מעודכנות, שמספר הדפים המופיע בהם אינו משקף את המספר האמיתי. תקלה זו ודומותיה מתרחשות בעקבות צורך בריענון יסודי של שרתי המכלול, משימה הממתינה לביצוע מזה זמן. סיבת ההמתנה היא שפעולת תחזוקה זו עלולה להכביד משמעותית על השרת ולהאט את טעינת הדפים באתר עד כדי השבתת הפעילות בשעות השיא. משך הזמן הבעייתי מוערך בכ-24 שעות, אם כי קשה לדעת מראש לטוב ולמוטב, וכן ייתכן שבחלקם המהירות תהיה סבירה.

אני רואה זו פעולה זו כהרחית לפעילותו התקינה של האתר, וככל שהיא נדחית היא תהיה קשה יותר בהמשך. בעקבות כך, אני מבקש את חוות דעת המכלולאים לגבי העיתוי המתאים ביותר לביצוע הפעולה. יצויין כי האפשרות להשאיר את השרת לבצע לבדו את הפעולה במהלך השבת נבחנה ונשללה.

תודה, דוד (שיחה) 18:29, 30 באוקטובר 2017 (IST)

דוד, האם סקריפט 101 (אני חושב שזה המספר) שאור כתב לעריכות ריקות על קטגוריות לשם רענונן לא תפתור את הבעיה? (היא יכולה לרוץ במשך שעות, והיא לא צריכה להפריע). בברכה, מכה"כשיחה • י"א בחשוון ה'תשע"ח • 19:01, 30 באוקטובר 2017 (IST)
מכה"כ לא הכרתי את העניין - אני מאד מודה לך, אבדוק את זה. עם זאת הקטגוריות הם רק דוגמה בולטת, וכנראה אין מנוס מהריענון ההוא. אף על פי כן הסקריפט עשוי להועיל בלי קשר, אבדוק. תודה. דוד (שיחה) 19:04, 30 באוקטובר 2017 (IST)
ובכן, לצערי זה לא יוכל להועיל, זה עובד על עריכה בדפים, בזמן שעריכה רגילה ידנית גם לא מרענן וזו הבעיה. סקריפט כזה רק ייצור עוד יותר עומס מהסוג המדובר. דוד (שיחה) 20:30, 30 באוקטובר 2017 (IST)
דוד, גם דיון זה אמור לעבור מפה אל מכ:אד. מוסיף והולךשיחה • י"א בחשוון ה'תשע"ח • 00:20, 31 באוקטובר 2017 (IST)
- סוף העברה
אני מעיר שוב את תשומת הלב. המשימה ממתינה ביצוע, וממתינה לדעת המכלולאים davidnead (שיחה | תרומות) שכח לחתום
מתי שזה יהיה זה יפריע לפעילות, אבל מכיון שאין מנוס, כהבנתך תעשה. אומר מעטשיחה • י"ג בחשוון ה'תשע"ח • 12:50, 2 בנובמבר 2017 (IST)
כן, נראה שאין מנוס. איש גלילישיחה • י"ג בחשוון ה'תשע"ח • 13:52, 2 בנובמבר 2017 (IST)
עיקר השאלה היא העיתוי. המכלולאים הם המשתמשים הפעילים והחשובים של האתר, והנכון הוא לקבוע את העיתוי בהתחשם בדעתם, צרכיהם והמלצתם. דוד (שיחה) 13:59, 2 בנובמבר 2017 (IST)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

כמה שיותר מוקדם? קשה לעבוד על קטגוריות או תבניות בלי לראות את התוצאות (המצב כעת) בנוסף, ייתכן שיתגלה שישנן עוד בעיות ועדיף לדעת עליהן כמה שיותר מוקדם, מבחינתי הערב או מחר. בברכה, מכה"כשיחה • ט"ז בחשוון ה'תשע"ח • 20:35, 4 בנובמבר 2017 (IST)

דמות מקראית/עיר מקראית וכו'

- הועבר לדף המכלול:חדר דיונים למינוח יהודי. איש גלילישיחה • י"ג בחשוון ה'תשע"ח • 13:48, 2 בנובמבר 2017 (IST)

השקפה חרדית

בכללים נכתב כי מפלגה לא חרדית יש להציג כפסולה ואסורה וכנוגדת את דרך התורה הקדושה. האמנם מפלגה דתית היא בהכרח פסולה ואסורה? ואפילו מפלגה חילונית, כל עוד החילוניות אינה דגלה, למשל "מפלגת הגמלאים", מטרתה לדאוג לגמלאים, אין כאן שום מטרה פסולה, העובדה שמשתתפיה או רוב משתתפיה חילוניים אינה מהותית, גם המשטרה כך, וגם כל מיני ארגונים אחרים. את הכלל הזה מיישמים בפועל, או שהוא רק הצהרתי? --יוסף בן דוד (שיחה) 11:54, 5 בנובמבר 2017 (IST)

ובכן, הכלל הוא ארכאי, שטחי, ובעיקר הצהרתי. דוד (שיחה) 15:47, 5 בנובמבר 2017 (IST)

לוגיקה מסדר שני

קיים ערך שפה מסדר ראשון לעומת לוגיקה מסדר שני, כאשר "שפה" ו"לוגיקה" נרדפות כאן. האם ולאיזו כותרת מהן עדיף להעביר? יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 23:44, 7 בנובמבר 2017 (IST)

לוגיקה, (בוויקי האנגלית וגם באתר "לא מדויק")--יהודהשיחה • י"ט בחשוון ה'תשע"ח • 13:20, 8 בנובמבר 2017 (IST)
מי עוד מסכים כך? יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 21:10, 8 בנובמבר 2017 (IST)
Symbol neutral vote.svg נמנע. מצטער, לא מבין בזה. מוסיף והולךשיחה • כ' בחשוון ה'תשע"ח • 21:15, 8 בנובמבר 2017 (IST)
לא מבין. דוד (שיחה) 21:35, 8 בנובמבר 2017 (IST)
האמת, גם אני לא כל כך מבין. אבל לפי איך שהבנתי את העיקרון זה נראה לי יותר מתאים ללוגיקה. אם כי אפשר להבין גם "שפה", בדקתי בויקיפדיה, שם שניים כתבו את הערכים אחד כתב "לוגיקה" ואחד "שפה". דווקא זה שכתב שפה נראה לי יותר בר-סמכא, אבל מאידך יש לי תחושה שהוא נוטה ליישם מדיניות עצמאית. בדקתי במקורות חיצוניים וראיתי "לוגיקה". אולי אפשר לברר יותר טוב בויקיפדיה. המזנון שם חסום לי יהודהשיחה • כ' בחשוון ה'תשע"ח • 21:45, 8 בנובמבר 2017 (IST)
בעיקרון ציפיתי לשמוע את דעות השאר פה אבל בכל זאת כתבתי כהצעה.--יהודהשיחה • כ' בחשוון ה'תשע"ח • 21:45, 8 בנובמבר 2017 (IST)
תראו גם W:He:שיחה:לוגיקה מסדר שני, וW:He:שיחה:שפה מסדר ראשון#שם הערך--יהודהשיחה • כ' בחשוון ה'תשע"ח • 22:12, 8 בנובמבר 2017 (IST)
כן, בויקיפדיה האנגלית זה נקרא First-order logic ו-Second-order logic. יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 00:14, 9 בנובמבר 2017 (IST)
העברתי--יהודהשיחה • כ' בחשוון ה'תשע"ח • 14:53, 9 בנובמבר 2017 (IST)

──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── יהודה שמחה ולדמן תראה שם כעת, מה אתה אומר?--יהודהשיחה • כ"א בחשוון ה'תשע"ח • 11:12, 10 בנובמבר 2017 (IST)

סדר בדיונים

- הועבר מהדף המכלול:חדשות

נראה לי שכעת המכלול גדול מספיק, כדי לדרוש שיישמר הסדר בעניין מיקום דיונים.

 • דיונים עם משתמש מסויים על דרכי הפעילות שלו יתקימו בדף השיחה שלו.
 • דיון בענינים טכניים בעריכות יתקימו בדף המכלול:דלפק ייעוץ.
 • דיון על עריכות בערך מסויים יש להשאיר בדף השיחה של ערך זה. כמו כן שאלות בנוגע לשינוי שם של ערך מסויים.
 • דיונים הנוגעים למדיניות כללית בנושאי חול יש להשאיר בהמכלול:אולם דיונים.
 • דיונים בנושאי קודש בהמכלול:חדר דיונים לכתיבה יהודית, אם מדובר על מילה מסויימת בהמכלול:חדר דיונים למינוח יהודי.
 • בכל מקרה יש להמשיך דיון במקום ששם הוא התחיל ולא בכמה מקומות. כמו כן יש לקיים כל דיון בפיסקה נפרדת.
בתקוה שהדברים ייתקבלו ויהיו לתועלת.--יהודהשיחה • כ"ג בחשוון ה'תשע"ח • 13:13, 12 בנובמבר 2017 (IST)
ואף פסקה זו, מקומה הראוי לה, הוא מכ:אד. אם בשביל להפנות את תשומת לב העורכים, ניתן לציין פסקה בת שורה עם קישור במכ:למ. כאן משמש המקום רק לדיווח על דברים שהתחדשו (לשון עבר) בחלק הביצועי של המכלול. בכלל אשמח, יהודה, למתנדב שיאות לקחת על עצמו את הסידור הבסיסי של הדפים הראשיים שלנו. מלאכה שנסחבת זמן רב, וככל הנראה כרוכה בלא מעט דיונים וכאבי ראש. מוסיף והולךשיחה • כ"ד בחשוון ה'תשע"ח • 19:45, 12 בנובמבר 2017 (IST)
- סוף העברה

עריכה חרדית

יש דברים רבים שאינם מהווים בעיה באמת, אבל כשהם חוזרים על עצמם שוב ושוב, הם נותנים תחושה שהמקום אינו חרדי, לדוגמא שימוש רב במשחקי ספורט כהדגמה, או אפילו שימוש חוזר ונשנה בכלב או חיות מחמד אחרות שלא מצויות בבית חרדי. (בכלל, בגמרא מבואר שלא ראוי להשתמש בבעל חי טמא כדוגמה). השאלה אם ראוי להשקיע זמן בעריכות כאלה. תראו למשל את זה--יהודהשיחה • כ"ה בחשוון ה'תשע"ח • 19:11, 13 בנובמבר 2017 (IST)

אני ממש מרחם עליך. מצטער. יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 20:35, 13 בנובמבר 2017 (IST)
בלי לרחם עליך, אני חושב שאתה צודק ופעלת נכון בעריכה זו שציינת אליה. לא שזה קריטי, אבל בהרגשה זה עשוי להפריע לקוראים רבים. מוסיף והולךשיחה • כ"ז בחשוון ה'תשע"ח • 22:52, 15 בנובמבר 2017 (IST)
העריכה הנ"ל היא דוגמה בלבד. מבחינתי אפשר לבטל אותה. גם אם להשאיר צריך להשלים גם בהמשך את המילים "לדוגמה: ezt a kutyát (את הכלב הזה), ennek a kutyának (לכלב הזה)." התכוונתי רק שבאופן כללי לא ראוי שיהיו בערכים רק דוגמאות מסוג זה.--יהודהשיחה • כ"ז בחשוון ה'תשע"ח • 12:40, 16 בנובמבר 2017 (IST)

ערכי תיפלה

ייבאתי את הערך סילבסטר השני במהלך ייבוא ערכי מתמטיקה, ואינני בטוח אם הוא רצוי במכלול. בנוסף, עלעלתי בו ומצאתי את הערך מיסה. יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 01:29, 15 בנובמבר 2017 (IST)

אני לא יודע, ייתכן שכדאי שתהיה תבנית "מהדורות/ערך" אבל באופן כללי לא נראה לי שהערך בעייתי, אולי צריך לערוך בתוכו. הערך מיסה קיים כבר זמן רב. ולא התלוננו עד עכשיו.--יהודהשיחה • כ"ו בחשוון ה'תשע"ח • 16:52, 15 בנובמבר 2017 (IST)

ערכי תאריכים יהודיים

בעוד שערכי השנים והתאריכים הלועזיים עמוסים לעייפה באירועים חסרי עניין, ובלידות ומיתות של כל מיני דמויות, בערכי השנים והתאריכים העבריים חסרים מאד הרבה אירועים ולידות ופטירות של גדולי האומה. עצתי היא, שכל עורך, כאשר הוא עורך ערך של גדול בישראל, יקיש על התאריך המופיע בלידתו ובפטירתו (או איזה מאורע משמעותי בחייו, שהוא משמעותי כלפי עם ישראל), ובמקביל גם על השנה המופיעה שם, ויכניס את המידע לערך המבוקש. איש גלילישיחה • א' בכסלו ה'תשע"ח • 10:27, 19 בנובמבר 2017 (IST)

אבל צריך איזה שהוא קביעה איזה גדולים להכניס. אומר מעטשיחה • א' בכסלו ה'תשע"ח • 10:30, 19 בנובמבר 2017 (IST)
שניכם לגמרי צודקים. למעשה כל עניין ערכים אלו הוא תוהו ובוהו, ועוד יבוא יומם. במיוחד הלועזיים שאפילו בוויקיפדיה הם בדיחה. הצעתי היא שבינתיים לכל הפחות להכניס רק את אלו הבולטים בוודאי וזכורים לדורות. יש מספיק כאלו שחסרים, ובכך לתקן בלי להוסיף בעיות. דוד (שיחה) 10:43, 19 בנובמבר 2017 (IST)
מציע להטיל על מי שמייבא ערכים כאלו לעבור עליהם ולרוקנם מכל מיני פרטים חסרי תועלת, חבל להכניס לכאן בדיחות מוויקיפדיה, עדיף כבר לייבא אותם ריקים. עם הזמן נוסיף פרטים חשובים. בוויקיפדיה התחילו עם פרטים לא חשובים כיוון שזה מה שהיה, אין סיבה לחזור על טעות זו שלא מתוקנת לאורך שנים. בברכה, מכה"כשיחה • ח' בכסלו ה'תשע"ח • 17:19, 26 בנובמבר 2017 (IST)
הגישה שלך היא נכונה הסיבה שלא עשיתי כך אני עד עכשיו (וייבאתי לא מעט כאלו) היא כי ערכי התאריכים בוויקיפדיה מסודרים באופן טכני מורכב שצריך ללמוד אותו ולמצוא את התחליך המתאים עבורנו. לא כדאי להתחיל למלא תוכן שיגרור עבודה כפולה. אז צריך למצוא את הזמן לייצר את זה טכנית - ואז תוכנית. 23:35, 26 בנובמבר 2017 (IST)
ראו עריכה זו. צריך לחזור על עריכות מעין אלו ביתר הערכים בעלי קידומות דומות. בברכה, מכה"כשיחה • ט' בכסלו ה'תשע"ח • 12:18, 27 בנובמבר 2017 (IST)
מכה"כ - עריכה זו בדיוק מדגימה את הבעיתיות שדיברתי. בראשית דרכי במכלוול עשיתי כך גם, עד שתפסתי שאני עובד לחינם. כפי ששמת לב ערכים הללו בעצם מיוצרים על ידי בוט, במנגנון שלא בדקתי בדיוק מהיכן ואיך, ומן הסתם אצלנו יהיה שונה ובכל מקרה יצטרכו ליצור אותו מחדש. ובכל מקרה בערכים אלו בוויקיפדיה מצויין בפירוש שלא לעורכם כי הבוט ידרוס אותם. לכן, בשלב זה עד לפתרון יסודי אני נמנע מלהכחיל את ה"בוט שנים" ומשאיר אותו במכוון על ויקיפדיה ולא משנה את הקידומת למכלול כדי שישאר אדום. כי החלה שלו תדרוש טיפול יסודי בתבניות הבוט שנים המוכללות - טיפול מיותר כנ"ל.
אדרבה אם תרצה לבדוק מהו בדיוק המנגנון ולהציע מה לעשות אצלנו - יהיה מצויין. דוד (שיחה) 12:40, 27 בנובמבר 2017 (IST)

מזלא טבא וגדיא יאה

- הועבר לדף המכלול:שיח עורכים# מזלא טבא וגדיא יאה דוד (שיחה) 20:21, 21 בנובמבר 2017 (IST)

הכחלת דפי משתמש

יש משתמשים חדשים שלא מכחילים את הדף שלהם. למעשה מומלץ אפילו אם אינך רוצה לכתוב כלום על עצמך, שתיצור לכל הפחות דף ריק. הדבר מועיל כשרוצים לתייג ורוצים להיות בטוחים שכתבו את השם נכון. אם הקישור יהיה כחול בתצוגה מקדימה סימן שכתבתי נכון אבל מי שלא מכחיל אין לי את הסימן הזה. שאלתי האם ראוי שעורכים אחרים ייצרו דפי משתמש (ריקים) של מי שלא עושה זאת בעצמו?--יהודהשיחה • כ"ג בכסלו ה'תשע"ח • 15:50, 11 בדצמבר 2017 (IST)

לא, לא נוגעים בדף משתמש של מישהו אחר. אבל, מכיוון שהעלת נקודה חשובה, אני מציע שפשוט בכל פעם שאתה רואה משתמש אדום - פשוט תתייג אותו כאן. מה דעתך? דוד (שיחה) 15:52, 11 בדצמבר 2017 (IST)
מה זאת אומרת כאן. למה לא בדף השיחה שלו? אולי כדאי לתת לו קישור לכאן.--יהודהשיחה • כ"ג בכסלו ה'תשע"ח • 15:56, 11 בדצמבר 2017 (IST)
נתייג בינתיים את יוליוס, ועברי אנכי--יהודהשיחה • כ"ג בכסלו ה'תשע"ח • 15:57, 11 בדצמבר 2017 (IST)
כתבתי לפני התנגשות עריכהאינני רואה בזה בעיה כל כך גדולה, כי זה בדרך כלל לא נמשך זמן רב מדאי, לאחר תקופה קטנה שהעורך מרגיש שהוא השתלב הוא בדרך כלל פותח בעצמו את דף המשתמש, ואם לא - אפשר להציב בדף שיחתו את תבנית כתוב על עצמך. איש גלילישיחה • כ"ג בכסלו ה'תשע"ח • 16:02, 11 בדצמבר 2017 (IST)
בסדר? יוליוס (שיחה) 20:22, 11 בדצמבר 2017 (IST)
מצוין. מוסיף והולךשיחה • כ"ד בכסלו ה'תשע"ח • 01:40, 12 בדצמבר 2017 (IST)

לינארית או ליניארית?

אני זוכר כי בעבר ערכתי והכחלתי קישורים בתבנית:אלגברה לינארית. היום שמתי לב כי מופיעה תבנית:אלגברה ליניארית וכל הקישורים הנ"ל אדומים שוב. מה קורה? יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 19:28, 17 בדצמבר 2017 (IST)

פשוט בינתיים החליפו את השם בוויקיפדיה, ובוט הייבוא של דוד ייבא את התבנית בשם החדש, וכן את השם הישן כדף הפניה. חלק מהקישורים תיקנתי, בדוק נא את הנותרים. איש גלילישיחה • ל' בכסלו ה'תשע"ח • 21:04, 17 בדצמבר 2017 (IST)
אז אנחנו צריכים להחליט מה עדיף: "לינאר" הוא התעתיק הצלילי הקדום של Linear ו"ליניאר" הוא התעתיק הצלילי האנגלי המודרני. אני מצדד בראשון. יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 21:19, 17 בדצמבר 2017 (IST)
Symbol neutral vote.svg נמנע. איש גלילישיחה • ל' בכסלו ה'תשע"ח • 21:29, 17 בדצמבר 2017 (IST)
ויקיפדיה שינו בעקבות האקדמיה. אם אין לנו עדיפות רשמית ומסודרת, לא רואה סיבה להתעקש נגד ויקיפדיה והאקדמיה. הלא אנו מייבאים כל הזמן ערכים מוויקיפדיה, ואם כן כדאי שנשמור על אחידות בין הערכים. מוסיף והולךשיחה • ל' בכסלו ה'תשע"ח • 23:58, 17 בדצמבר 2017 (IST)
אפשר מקור וסיבה לשינוי האקדמי? יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 00:04, 18 בדצמבר 2017 (IST)
מוסיף והולך, אינני מסכים כל כך עם טענה זו, כשבוויקיפדיה עצמה זה לא כל כך מוחלט, וזה משתנה מפעם לפעם, כמו במקרה דנן. אלא שחושבני שעדיף בכל זאת לנקוט בשב ואל תעשה, ולוּ מהסיבה שאין לנו כעת מספיק אנשים שיוכלו להכריע בשאלה כגון זו. איש גלילישיחה • ל' בכסלו ה'תשע"ח • 00:08, 18 בדצמבר 2017 (IST)
מחד באמת שב ואל תעשה עדיף, מאידך יש לנו כאן בלשן נמרץ מאד שעובד כל היום על הדברים האלו - מה הוא אשם שאין לו פרטנרים? דוד (שיחה) 08:41, 18 בדצמבר 2017 (IST)
תודה, תודה (IPA:‏ [t͡sʰod͡zʌ, t͡sʰod͡zʌ]) על המחמאה. אבל מה לעשות עם תבנית:אלגברה ליניארית כאשר לרוב אנו כותבים לינארית?
לא די לנו שכבר הכנסנו לשפה שלנו מוספיות לועזיות מיותרות, עוד עלינו להוסיף אות מיותרת רק בגלל הצליל האנגלי? שפת לא ידעתי אשמע. יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 11:22, 18 בדצמבר 2017 (IST)
כאן המקור לשינוי באקדמיה. ראה כלל ד, סעיף 2, אות ח. נימוקים, אולי האקדמיה תוכל לספק. לרוב היא נסמכת על דעת ההמון בדברים כאלו. מוסיף והולךשיחה • ל' בכסלו ה'תשע"ח • 15:04, 18 בדצמבר 2017 (IST)

יישר כח

יישר כח.

אולי כדאי לתת קרדיט להעתקת ערכים מהויקיפדיה הכללית במקום בולט יותר

אגב, גם לי יש ויקיפדיה קטנה http://he.danielventura.wikia.com/wiki/Ventura_Daniel_Wiki

בברכה

דניאל ונטורה (שיחה) 18:18, 20 בדצמבר 2017 (IST)

ויקיפדיה יפה יש לך. האם הערכים בויקיפדיה הפרטית שלך מוגנים בזכויות יוצרים? צב"י (שיחה) 18:26, 20 בדצמבר 2017 (IST)
יש ערכים שאני כתבתי ואלו תוכל להעתיק. יש ערכים שהןעתקו ויש על כך הערה בכותרת. אם יש לך ספקות תתקשר אלי dani36-at-gmail.com דניאל ונטורה (שיחה) 18:33, 20 בדצמבר 2017 (IST)

הפניה לערך שאינו קיים

- הועבר מהדף מכ:במ
מדוע למחוק הפניות לדפים שעדיין לא קיימים? דוד (שיחה) 09:22, 20 בדצמבר 2017 (IST)
כי זה מטעה שרואים קישור כחול, מקישים עליו, ורואים שהוא בסך הכל דף הפניה לערך שאינו קיים. מכל מקום, הענין לשיפוטך. איש גלילישיחה • ב' בטבת ה'תשע"ח • 13:49, 20 בדצמבר 2017 (IST)
אני לא סבור כך, זה אף עשוי לגרום לייבוא, כמו קישורים אדומים בעמוד הראשי. אם היה מדובר על סתם ערכים מילא אבל במצבנו שאנו מייבאים מוויקיפדיה זה עניין של זמן עד שהערך ייובא אז לדעתי וכך נהגתי עד היום יש להשאיר. אם יש לך בעיה עם זה תוכל כמובן לשאול לדעת אחרים - באולם הדיונים. דוד (שיחה) 00:46, 22 בדצמבר 2017 (IST)
- סוף העברה

ברשותך העברתי את הדיון לכאן. לדעתי, דווקא טענתך מביאה לסיבה נוספת למחיקת הפניות כאלה, כי כאשר רואים קישור אדום זה מעורר לייבא אותו, מה שאין כן כשרואים קישור כחול שלא תמיד טורחים לפתוח אותו. גם התוסף הנפלא שיצרת לא יזהה אותו בתוך הקישורים האדומים שבדף. אשמח לשמוע את דעת כולם בנידון. איש גלילישיחה • ד' בטבת ה'תשע"ח • 04:02, 22 בדצמבר 2017 (IST)

אני בעד לקיים את ההפניות. זה נכון שאנו מפסידים את הקישור האדום הבולט, אך מאידך מי שנכנס לערך "תופס" אותו בריקנותו. אני מוסיף למשקל גם את הטיעון שייבואים המוניים עשויים לייבא יחד עמהם את הערך בשמו. אם נילחם שוב ושוב בהפניות על מנת למחוק אותן, נבזבז משאבים מיותרים כשבעוד תקופה קצרה, לאחר שייובאו הערכים, נחפש שוב את ההפניות. מוסיף והולךשיחה • ו' בטבת ה'תשע"ח • 17:25, 24 בדצמבר 2017 (IST)

כותרות שפות תכנות

למה ישנן שפות תכנות שכותרותיהן באנגלית (כגון COBOL), ואחרות שכותרותיהן בעברית (כגון ג'אווה)? אני אישית סבור שהכותרת האנגלית עדיפה. יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 21:59, 24 בדצמבר 2017 (IST)

כמו הרבה דברים אחרים, זה לא שאלה מה עדיף או מה נכון, אלא מה מקובל. וכפי שאמר פה האלקושי היום במקום אחר: אנו עוסקים בתיעוד ולא ביצירה. JS נהוג לכתוב גם בעברית, אותו דבר גם VB, אני לא בטוח על קובול אבל אני חושב שלא נהוג כל כך. דוד (שיחה) 23:58, 24 בדצמבר 2017 (IST)
הכותרת "Java (שפת תכנות)" היתה מקובלת לחלוטין עד שבוצעה הפניה. יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 13:34, 25 בדצמבר 2017 (IST)

שינוי במבנה דפי האספקלריה

אני מציע שינוי במנה דפי הדיונים והמדיניות בענייני האספקלריה במכלול. עיקרי השינוי:

כל הדפים הנוספים שקשורים לאספקלריה יצומצמו, ויכנסו תחת מבנה אחיד כל האפשר, ובכל מקרה כולם תחת תבנית ניווט אחת. ניתן להתרשם מהעבודה שהתחלתי בה. דוד (שיחה) 00:12, 4 בינואר 2018 (IST)

תיקון: אני מבקש לשנות את ההצעה לחלק משמות דפי המשנה. בעקבות כך שהמבנה של דף/דף משנה מצוי יותר בתבניות, והוא יותר טכני ופחות נוח לקריאה, אני מבקש לשנות, לפחות חלקית למבנה המכלול:אספקלריה - אולם דיונים, המכלול:אספקלריה/מונחים - אולם דיונים וכדו'. ואולי אף המכלול:אספקלריה - מונחים, והמכלול:אספקלריה - מונחים - אולם דיונים, או המכלול:אספקלריה - מונחים/אולם דיונים. מוסיף והולך - מה דעתך? דוד (שיחה) 10:10, 4 בינואר 2018 (IST)
לטעמי עדיף לוכסן מאשר מקף מפריד. הרווח הגדול מקשה על הקריאה ולא כל כך מקובל. בוויקי יש הרבה מאד דפי דיון עם לוכסן, כמו ויקיפדיה:תבנית/אולם דיונים שיש לו למעלה מ-200 עוקבים, יותר משליש מהם פעילים. השימוש בלוכסן כמפריד עקבי מאד בכל מקום מסודר. גם מיקרוסופט נותנים לנו אותו בתיאור מיקום קובץ, וכך גם גוגל בשורת הכתובת. שאלה של התרגלות.
בעניין השמות אציע סידור קצת שונה ושמות מדויקים יותר: המכלול:מדריך לאספקלריה תורנית, בתחילתו תופיע פסקה קצרה שתסביר מהי אספקלריה תורנית עם הפניה לדף מדיניות (המכלול:אספקלריה תורנית). כפי שקיים כעת בטיוטה, יחולקו כל הנושאים לפסקאות, כשבכל אחת מהן מופיעים הכללים שהתקבלו. בכל פסקה תהיה הפניה לדף מורחב יותר (אם ישנו), כמו המכלול:אספקלריה/מדיה. לכל אחד מדפי המדיניות יהיה דף מקביל בו יתקיימו דיונים. דפי הדיונים יהיו בהמכלול:אספקלריה/מדיה/אולם דיונים. מומלץ כי גם דפי המדיניות וגם דפי הדיונים יהיו מאוגדות בתוך דף אחד בכרטסות נפרדות (כמו בהמכלול:צעד אחר צעד וכד'). חשוב יהיה לזכור כי דפים שיתארכו יצטרכו ארכוב ובכל דף דיונים עשויה להופיע תבנית ארכיון שתפנה לדיונים קודמים (לדוגמה המכלול:אספקלריה/מדיה/אולם דיונים/ארכיון 1). מוסיף והולךשיחה • י"ז בטבת ה'תשע"ח • 11:19, 4 בינואר 2018 (IST)
לוכסן - הדף שציינת אינו קיים בוויקיפדיה, תקן את הקישור. הדוגמאות האחרות הם סדיוק מה שהסברתי - מקיום קובץ, שורת כתובת, אלו שמות טכניים, והלוכסנים בהם גם מסיבות טכניות. מה שאין כן דפי קריאה ודיון - לא זכור לי או כמעט לא זכור לי כזה דבר. מקף - זכור לי אבל איני זוכר עכשיו דוגמה.
מה שכתבת "יחולקו כל הנושאים לפסקאות, כשבכל אחת מהן מופיעים הכללים שהתקבלו. בכל פסקה תהיה הפניה לדף מורחב יותר (אם ישנו), כמו המכלול:אספקלריה/מדיה. לכל אחד מדפי המדיניות יהיה דף מקביל בו יתקיימו דיונים. דפי הדיונים יהיו בהמכלול:אספקלריה/מדיה/אולם דיונים." - זה בדיוק מה שקיים בטיוטה ומה שהצעתי.
המכלול:מדריך לאספקלריה תורנית - לא מספיק ברור, ניתן להתבלבל עם הדף שמסביר מהי אספקלריה. חשוב שם מעשי שיבהיר לקורא בדיוק היכן נמצא מה שהוא מחפש. אולי תציג שם טוב יותר. השם הקודם של דף מעין זה הוא "קווים מנחים לעריכה ב..." (לקוח מפדיה) - נראה לי עוד יותר מסורבל, ופחות מדוייק.
אירכוב, המחשבה שלי לגבי זה הייתה שכאשר דיונים יתארכו - זה יצדיק פיצול לדף משנה נוסף. כמובן זה לא נכון תמיד. דוד (שיחה) 11:50, 4 בינואר 2018 (IST)
ראה כעת את הדף. תוכל לחפש "מיוחד:דפים המתחילים ב/" ותראה שם ים של לוכנסים ואפס קו מפריד. מוסיף והולךשיחה • י"ז בטבת ה'תשע"ח • 14:48, 4 בינואר 2018 (IST)
כמו מוסיף, הלוכסן יותר טבעי מהמקף והרווח הכפול. לגבי שמות ספציפיים, כרגע איני נכנס לעומק של כל דף ולשמות אפשריים, בכללי אני בעד אחידות במבנה השם ובבחירה של שמות לדפים שונים המתעסקים במקרית פרטיים של אותו נושא. לגבי דף מדיניות ראשי עם פסקה לתאור כל דף עם הפניה אליו, הדבר יהיה מבורך ביותר, והיה צורך לייצרו מלכתחילה, ולעדכנו עם התפתחות והקמת דפי הדיונים השונים במקום לייבא מלכתחילה כל דף דיונים מוויקיפדיה. בברכה, מכה"כשיחה • א' בשבט ה'תשע"ח • 21:27, 16 בינואר 2018 (IST)