שיחת משתמש:יהודה שמחה ולדמן

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Movicon-regards.gif
שלום, יהודה שמחה ולדמן, וברוך בואך למכלול!

כדי לסייע לך להצטרף לעורכים באפשרותך לגשת:

כדאי מאוד שתקדיש שעה לעבור על כל הקישורים המופיעים כאן. הם יועילו לך רבות בהמשך עבודתך.

בברכה,
מוסיף והולך (שיחה) 01:36, 20 ביוני 2017 (IDT)

יהודה שמחה היקר מדהים לראות את הקף ידיעותיך בחכמות ובשבעים לשון, אשמח מאוד לשמע את דעתך על זה ועל הצעתו של מוסיף והולך שם--יוסף (שיחה) 00:25, 23 ביוני 2017 (IDT)

עריכה שיתופית

לאחר הברכה על כמות הערכים הנאה שהעשרת את המכלול מאז הצטרפותך זה מכבר, ברצוני להעמידך על נקודה חשובה:

כאנציקלופדיה המושתתת על עריכה שיתופית, אבן היסוד שלנו היא ביקורת עמיתים. לשם כך ראוי לקחת לתשומת לב מספר המלצות:

 • עריכה בשלבים - עריכה מקיפה המכילה שינויים רבים, רצוי שתפוצל למספר עריכות קטנות יותר. כך אפשר יהיה לעקוב אחריהן ולהגיב במידת הצורך.
 • תקציר - כתיבת תקצירי עריכה המתארים/מנמקים את העריכה.
 • תרבות דיון - פתיחת דיונים בדפי שיחה על עריכות שאינן צפויות לקבל הסכמה מלאה, וכן - בדיונים שכבר נפתחו - מתן תגובה על ידי מי שהופנו אליו הדברים. בעת שכתוב קטע שנערך על ידי עורך אחר - נהוג לפנות אליו תחילה לשם דיון וקבלת תגובה. חשוב לשמור בעת הדיון על תרבות דיון נאותה ושיח ענייני, נעים ומכבד.

חשוב לדעת כי עריכה שרירותית ובלתי מנומקת עלולה להיחשב כהשחתה.

דוד (שיחה) 23:09, 25 ביוני 2017 (IDT)
יהודה שמחה ולדמן היקר, אני מבקש שוב לקחת לתשומת ליבך את עניין תקצירי ונימוקי העריכה. הצבתי לך את התבנית משום ששמתי לב שאתה עורך בלא תקציר ובלא נימוק וגם במקומות שקשה להבין מה היה רע לפני העריכה, אז בבקשה קח לתשומת ליבך. דוד (שיחה) 16:53, 26 ביוני 2017 (IDT)
אביא כדוגמה את עריכה זו. סימון גראפי במקום הסימון הגרפי, וכן שאר כמעט כל השינויים בערך אינם בהכרח טעויות, וממילא אין תיקונים אלו ראויים (אגב, מלים במקום מילים - זו טעות). כדאי להימנע מכך עוד. מוסיף והולך (שיחה) 21:35, 26 ביוני 2017 (IDT)
בקשר לדקדוק העברי המקובל, אשתדל להפסיק.
בקשר לקידוד, אני מסכים כי הם אינם טעויות, אך אני אוהב לקצר עד כמה שאפשר בכתיבת תווים. הרבה מהם היו תיקונים שלא הספקתי לעשות בדפים שאני כתבתי בויקיפדיה, ממנה נזרקתי כמה פעמים בעבר. אמת, היתה לי עקשנות גם לדקדוק שם, ושילמתי גם על כך ביוקר, אך לא היתה זו הסיבה הראשית מדוע שנאו אותי.
האם עריכה כזו מנוגדת לתנאים? יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 22:12, 26 ביוני 2017 (IDT)
קשה לקרוא לזה "ניגוד לתנאים". זה פשוט בגלל שאין כאן מי שיסכים (או יתנגד) לעריכות. מומלץ לחכות מספר שבועות, או אולי גם חודשים, עד שתתגבש כאן קהילה שיהיו בה כאלו היודעים לאבחן עריכות כאלו, ואז יהיה משנה תוקף לשינויים. תודה לך. מוסיף והולך (שיחה) 22:48, 26 ביוני 2017 (IDT)
לצערינו קל מאוד להיזרק לויקיפדיה, שכן הם מאוד כוחניים כאשר אתה מסרב לקבל את התנאים שלהם. במידה ומדובר בערכים שאתה כתבת קל יותר להבין את רצונך לתקן. עם זאת, אני חושב שכל עוד לא מדובר בטעויות אנו נאלצים לוותר על מותרות שבעריכות סגנון שכאלו, ולהתמקד בייבוא והתאמה חרדית. אדרבה, אם אתה יודע לכתוב ערכים במתמטיקה שעדיין לא קיימים בויקיפדיה - עשה זאת. אך כל עוד יש ערך מויקיפדיה - אנו נוגעים בו רק מה שמוכרחים מבחינה חרדית או שהקהילה מסוגלת לטפל בו. אולי זו תהיה הדדמנות טובה מצידך להוסיף לקהילה שלנו עוד מתמטיקאים - וכך תוכל להיווצר קהילה יעילה גם בתחום זה. דוד (שיחה) 23:56, 26 ביוני 2017 (IDT)
יהודה שמחה ולדמן היקר, ראשית כפי שמבקשת התבנית לעיל - נא לשתף פעולה עם עורכים אחרים - ולענות על דיונים בדפי השיחה של הערכים. עורכים אחרים מכבדים אותך ואינם מבטלים עריכות שלך בלי דיון מקדים איתך בדף השיחה, אם אתה לא עונה אין להם ברירה אלא לשחזר מה שהם לא מסכימים. שנית אני ממשיך לתהות על העריכות הטכניות שלך בערכי מתמטיקה, מדובר בערכים תקינים והשינויים שלך מינוריים ועניין של טעם בלבד. ביקשנו להימנע מסוג כזה של עריכות שאינן נחוצות ומבזבזות משאבים. האם לא מצאת תחום אחר שמדבר אליך להשתתף ולתרום בו? בתודה וברכה, דוד (שיחה) 16:21, 27 ביוני 2017 (IDT)
רק אציין כי עריכה זו נראית לי מצוינת מבחינה עיצובית. תוכנית - אינני יודע. כדאי באמת להתמקד בשלב זה רק במה שמוכר גם להמוני העם. מוסיף והולך (שיחה) 16:38, 27 ביוני 2017 (IDT)
עושה רושם שזה אכן שיפור עיצובי, אך זה עניין של טעם גם ויש כאלו שלא יאהבו את זה. זה עיצוב פחות נקי ופחות מודרני ופחות ויקיפדי. אבל אני דיברתי בעיקר על עריכות לא נחוצות - למה לנו להסתבך עם זה? יש מספיק דברים נחוצים? דוד (שיחה) 16:46, 27 ביוני 2017 (IDT)
יבאתי עד עכשיו ערכים רבים מויקיפדיה, אם לא ראיתם.
יש סיבה לעריכתי בטבלת התנועות הנ"ל - הקודמת היתה קטנה מדי והאותיות היו קרובות מדי זו לזו. את הרעיון להגדיל אותה ולהדגיש בצבע מצאתי בויקיפדיה האיטלקית, שם הטבלה בולטת לעין. יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 16:57, 27 ביוני 2017 (IDT)
אכן ייבאת הרבה ערכים - וכה לי! למה שלא תמשיך בזה? העריכה שהזכרת, אכן מינורית, ולמה לבזבז על זה זמן שלנו ושלך? אני בטוח שעריכותיך משפרות את הערך, הן לא לחינם. אבל עדיין הם אינן נחוצות ובהחלט סובלות דיחוי עד שיתפנו מעט משאבים. אודה לך אם תנסה להבין זאת. אם יש לך סיפוק מיוחד (ואני מבין זאת) מעיצוב ויצירה בערך ולא ממלאכה טכנית של ייבוא ערכים (מה לעשות רובנו שם) תוכל ליצור ערכים חדשים לגמרי שאינם קיימים גם בויקיפדיה. דוד (שיחה) 17:29, 27 ביוני 2017 (IDT)
Kindness Barnstar Hires.png

שמתי לב לתרומתך הרבה למכלול, ורציתי להביע את הערכתי. תודה רבה!
על עריכותיך הנמרצות, על כמות הדפים הנאה שייבאת, ועל הנכונות לקבל את עצות העמיתים. דוד (שיחה) 21:14, 28 ביוני 2017 (IDT)

מצטרף. מוסיף והולך (שיחה) 01:33, 29 ביוני 2017 (IDT)

ג'ורג' ברקלי

לצערי נאלצתי להעביר דף זה לטיוטה, היות שמדובר בפילוסוף, שתורתו הפילוסופית הינה מורכבת וכפרנית במהותה. דפים כאלו צריכים בפדנות במסגרת מיזמי האספקלריה. דוד (שיחה) 00:17, 29 ביוני 2017 (IDT)

בסדר גמור. זהו תפקידכם לסנן. יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 00:23, 29 ביוני 2017 (IDT)
שלום יהודה, נתקלתי בתופעה כבר בכמה אישים שייבאת. עלי להביא לתשומת לבך כי להבדיל מערכי מתמטיקה שהם נקיים כמעט לגמרי מנושאי השקפה יהודית, ערכי המתמטיקאים שהתחלת לייבא הם ערכי אישים, וככאלה יש לעבור עליהם בתומת לב ולראות שהם נכתבים בהתאם לאספקלריה התורנית של המכלול. כבר ביצעתי כמה תיקונים כאלו בערכים שייבאת, אם כי לא משהו נורא, אבל רצוי שתשים לב כדי שלא יצטרכו לעבור אחריך. רצוי להשקיע מעט תשומת לב לערך אף על חשבון ייבוא עוד ערכים, מלהשאיר טעויות מהסוג שאיננו רוצים להשאיר. תודה דוד (שיחה) 18:22, 29 ביוני 2017 (IDT)

בקשותיך בדפי השיחה

שלום יהודה, התקשתי להבין את בקשותיך בדפי השיחה של כמה ערכים הערב. ראשית, לא הבנתי מדוע יש צורך לשנות את שם הערכים ממה שמופיע בויקיפדיה. שנית, הבקשות לא היו ברורות מספיק. טוב יותר שתנסח את הבקשות בצורה ברורה ומפורטת בדף המיועד לכך: דף בקשות ממפעילים לפי ההוראות שם. בברכה, דוד (שיחה) 22:47, 1 ביולי 2017 (IDT)

אני אעשה כך, אבל אני רוצה לשאול: מה לא ברור?!
למה שלא תעיינו בדף הטבלה המחזורית בויקיפדיה ובערכים הנ"ל ותראו? יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 23:05, 1 ביולי 2017 (IDT)
תודה. לא ברור למה כוונתך (גם עכשיו בדף המפעילים) "להעתיק אח"כ את המידע וכו'". כדאי שתבהיר את זה לא כאן אלא שם בדף הבקשות. כ"כ בקשר לטבלה המחזורית, פשוט תוכל לנמק בקצרה ולעזור לכולנו כך נוכל לטפל בבעיה ביעילות ובמהירות. דוד (שיחה) 00:00, 2 ביולי 2017 (IDT)
כתבתי לך תשובה בדף הבקשות. כתוב לי אם אתה עדיין זקוק לעזרה, או שאתה מטפל בזה לבד. תודה על עריכה מועילה כזו. היות שזה דפים שכבר היו קיימים אצלנו, זה יכל בקלות להשמט מעיניו של עורך לא מקצועי, אנו בהחלט זקוקים לבעלי ידע מגוון כמוך. עם זאת, קח בחשבון שלא כולנו בקיאים בכל תחום, ואם היית מציין בכמה מילים (משהו כמו "מדובר ביסודות חדשים ששמם שונה-ועודכן בטבלה ובשם הערך בויקיפדיה") בתקציר או בבקשותיך הייתי מבין מהר יותר ומקצר את הדרך. דוד (שיחה) 00:46, 2 ביולי 2017 (IDT)
עדיין אין לי אפשרות העברה בראש הדף. יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 01:27, 2 ביולי 2017 (IDT)
לא ברור למה. צריך לבדוק מול יוסף. דוד (שיחה) 01:37, 2 ביולי 2017 (IDT)
יש חדש? שקט מדי. יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 13:12, 3 ביולי 2017 (IDT)
עדיין אין לי אפשרות העברה בכל הדפים. יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 20:00, 4 ביולי 2017 (IDT)
יהודה שמחה, כדי להגדיל את הסיכוי לתגובה מהירה, מומלץ לתייג את מי שעבורו נאמרים הדברים. מוסיף והולך (שיחה) 21:41, 4 ביולי 2017 (IDT)
דוד, מוסיף והולך, איש גלילי, יוסף:
לא יודע למה, אבל בערך כגון עקרון קאוואליירי יש לי אפשרות העברה. בערך אונונטריום וכדומה אין לי. מה זה, חוק מרפי? ערכים דרושים העברה חסרים אפשרות כזו, ואחרים כן? יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 22:12, 4 ביולי 2017 (IDT)
שם המתשמש הרשמי שלי הוא משתמש:davidnead - וכך אפשר לתייג אותי. אין לי מושג מה אתה מתאר בקשר להעברה. אולי כדאי שתצלם תמונות מסך ותשלח ליוסף. דוד (שיחה) 22:14, 4 ביולי 2017 (IDT)
davidnead, אני מסביר את עצמי טוב מאוד:
בראש כל ערך יש כמה תבניות: קריאה, עריכה, גרסאות קודמות, סמל כוכב להוספה לרשימת המעקב, ותבנית "עוד" המכילה שתי אפשרויות – רענון והעברה. משום מה, אפשרות ההעברה אינה קיימת אצלי בערכים כמו אונונטריום, ויש ערכים אחרים בהם היא קיימת אצלי. מה פה לא בסדר? יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 22:41, 4 ביולי 2017 (IDT)
לא אמרתי שזה לא ברור, אמרתי שצריך לפנות ליוסף. דוד (שיחה) 22:43, 4 ביולי 2017 (IDT)
יוסף, עיין בבקשה בבעיה שלי. יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 22:47, 4 ביולי 2017 (IDT)
יוסף כבר תויג לעיל. כאן אני מציע לשאוף אוויר, כי ליוסף לפעמים לוקח מספר שעות עד שהוא מגיב. כנראה שיש לו הרבה עבודה על הראש :) מוסיף והולך (שיחה) 23:00, 4 ביולי 2017 (IDT)

כתוב על עצמך

Oxygen15.04.1-scribus.svg
שלום יהודה שמחה ולדמן,

תודה על כתיבתך במכלול. לרשותך עומד דף משתמש, שבו ביכולתך להציג את עצמך ואת תחומי העניין שלך. כמובן אין עניין דווקא בהצגת פרטים אישיים, תוכל להציג את עצמך בלא לחשוף פרטים אישיים, או להוסיף תיבות משתמש,
באפשרותך ליצור כעת את דף המשתמש שלך, באמצעות כניסה לדף "משתמש:יהודה שמחה ולדמן". יצירת הדף תקל על הנפגשים בעריכותיך לדעת מי עומד מולם, ותחשיב יותר את עריכותיך כמכלולאי מן המניין.

מוסיף והולך (שיחה) 00:47, 2 ביולי 2017 (IDT)

👍אהבתי את הדף החדש של יהודה. Face-smile.svg, פשוט ולעניין. דוד (שיחה) 01:04, 2 ביולי 2017 (IDT)
אכן, נחמד מאוד. מקווה שתהיה לך כאן את ההזדמנות לכתוב גם על הצד היפה שלך פה. שאלה של זמן :) מוסיף והולך (שיחה) 01:07, 2 ביולי 2017 (IDT)
יש לי צד יפה? יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 01:08, 2 ביולי 2017 (IDT)
לא ברור לי אם שניכם רציניים או ציניים. יהודה כתב שם על רזומה עשיר של תרומות בויקיפדיה, וקצת עקץ את עצמו על אובססיות קטנות שהוא יודע שעלו לו שם ביוקר. הוא רמז לכך שכאן, להבדיל משם, אין אליטה שולטת ואדג'נטדית, ומכאן שתקל לו כאן הדרך להשתלבות נעימה ומהירה בחבורת המיכלולאים. אם כוונת מוסיף הייתה שהוא מקוה שבמהרה יהודה יוכל להוסיף לדף את רזומה התרומות שלו במכלול מתוך אוירה חברתית נעימה - אני מצטרף בכל לב. אם לא, אז לא ירדתי לסוף חילופי דבריכם. דוד (שיחה) 01:16, 2 ביולי 2017 (IDT)
אני לא ציני, פשוט "אין הנחתום מעיד על עסתו". וכן "מקצת שבחו של אדם בפניו" (אלא־אם־כן אתם מחשיבים את האתר כ"לא בפניו", היות שאיש לא יודע איך אני נראה - מלבד אולי איש גלילי ששלח לי מיילים ועניתי לו).
חוץ מזה, ניתחת יפה מאוד את הרגשות שכתבתי. יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 01:25, 2 ביולי 2017 (IDT)
בהחלט דף יפה מאד, צריך המון אומץ לכתוב כזה דף. איש גלילי (שיחה) 02:30, 2 ביולי 2017 (IDT)
ברצינות, מאיפה בא הרעיון לצורך באומץ? יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 13:24, 2 ביולי 2017 (IDT)

תקצירים

לאחר התודה על תרומתך המועילה הזו, רציתי להסב את תשומת ליבך שהתקציר הנכון לעריכה כזו הוא "הגהה/ניסוח,קישורים פנימיים". הקפדה על תקצירים ברורים שמשקפים את מה שנעשה בערך, יקלו על כולנו. בדיוק בשביל להקל עליך בעניין זה נועדו התיבות הכחולות שמתחת לשורת הקציר, המציעות לך ניסוחים מתומצתים לתקציר. שוב תודה על תשומת ליבך, דוד (שיחה) 19:03, 5 ביולי 2017 (IDT)

ואני שב ומבקש, מתחנן וגם דורש - להפריט את העריכות ולהרחיב את הנימוקים בתקציר, וכהמשך לתכתובת שלנו בדוא"ל. לדוגמה, אציין את עריכה זו. הייתי ממליץ בשלב זה לעבוד על פיסקה בנפרד, וכאשר יש בה מספר שינויים - לפצל אף אותם לעריכות קטנות יותר. כמו כן שינוי סדר - עליו להיות בעריכה נפרדת, וכך קל לראות שלא שונה דבר מלבד הסדר. מוסיף והולך (שיחה) 22:18, 8 ביולי 2017 (IDT)
הייתי מבקש גם לפצל את העריכות כאשר ביקשתי לעיל. עריכות שמהותם שונה (לשונית, תוכנית, סדר וכדו') צריכות להיות נפרדות, עם תקציר שונה. דוד (שיחה) 16:48, 10 ביולי 2017 (IDT)

הגהות ותיקוני לשון

שלום יהודה שמחה, אני פוגש רבות כי אתה נוטה לתקן בעריכותיך טעויות לשוניות וכיו"ב. נא ראה את מכ:ל, זה ודאי יעזור לך במלאכה. שים לב כי עריכות שאינן מוכרחות כטעויות - אין לתקנן, אלא אם כן יוכרע כי כך יש לנהוג מכאן ולהבא. בינתיים יש להיצמד למה שמקובל. אציין מספר דוגמאות מעריכותיך ביממה האחרונה:

 • "תפס" ולא "תפש" (אנו מעדיפים לשון חז"ל שבה השתמשו הפוסקים מאשר לשון המקרא. בעניין זה גם האקדמיה מורה כן).
 • וא""ו עיצורית באמצע מילה - נכפלת (ראה מכ:ל#וי"ו עיצורית – ויליאם, הוועדה, תו, לוי). משכך: "כיוון" ולא "כיון". "כיון" היה אליל המוזכר בספר עמוס, פרק ה', פסוק כ"ו. "קווים" ולא "קוים".
 • "שנייה" ולא "שניה".
 • "ייתכן" ולא "יתכן" (ראה מכ:ל#בניין נפעל – להיכנס, כנראה, הינתקות).
 • "קודקוד" ולא "קדקוד" (ראה החלטת האקדמיה - כלל ב – תנועת o).
 • מקף אחר תחיליות (על־מנת; על־פני; על־ידי; חד־ממדי; בדרך־כלל) אינו נהוג בוויקיפדיה, למרות שעל פי כללי הפיסוק בעברית המודרנית יש להשתמש בו. אולי בגלל שזה קצת מקשה על הקריאה לחלק מהקוראים. החלק האחר אולי מעדיף זאת. אם אנו רוצים לשנות זאת במכלול, יש לקיים דיון לפני שנוקטים קו בעניין.

ככלל, הייתי ממליץ לא להיכנס לשינויים שאינם נחוצים בוודאות. כעת מתוך מספרם הרב של עריכותיך המבורכות יש עבודה רבה לתקן את עריכות אלו, כמו גם את העיצוב בנוסחאות מתמטיות, שנוכחנו כי הבעיה הייתה רק בהגדרות שבהעדפות. זה מלמד אותנו לא להתערב בתוכן הקיים, אלא אם כן אנו בטוחים בכך (דבר שראוי שייעשה אחר התייעצות אם מכלולאי נוסף המכיר את העניין). מוסיף והולך (שיחה) 17:22, 10 ביולי 2017 (IDT)

מתי ואיפה נערוך דיון על המקף?
עד שאתה מדבר לי על "כִּיּוּן" האליל, למה שלא נדבר על שמות החודשים – בהם תמוז וכדומה?
וכמה עלי לחכות? למה אין מכלולאי ברשימה המתעסק בנושא? ואם אני הראשון להתעסק בו אז למה אני לא נחשב? הרי גם אתם נחשבים אלמוניים, ואיזה מבחן יכול להפלות בין פלוני לאלמוני?
אולי הגיע הזמן לשנות משהו? יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 17:31, 10 ביולי 2017 (IDT)
יהודה שמחה, אתה מלא מרץ ומלא יוזמה, אולם אתה מתמקד בתחום מסויים. אם תפתח קצת עיניים תראה שיש אינסוף עבודה על דברים מהותיים מאוד במכלול הדורשים הכרעה, ההלבטות קשה, ודברים נאלצים להידחות. מה גם שכל עוד אין לנו קהילה גדולה אין כמעט משמעות להצבעה ביננו כיוון שאיננו משקפים דעה ציבורית, זה אפילו לא מדגמון. אז למה לנו להסתבך עם שינויים מינוריים שממש לא דחופים כאשר שינויים קריטיים פי כמה (כמו התמודדות עם ערכי פילוסופיה, בי־קורת מקרא או פרהיסטוריה וגאולוגיה ואבולוציה) נדחים ומנותחים בכובד משקל בקצב איטי?
עם זאת, לפי כללי ויקי אין עדיפות לדעתי על דעתך, ולפיכך אם אתה מתעקש לקיים הצבעה - כבר כתבתי למעלה שלא תהיה לנו ברירה אלא לקיים הצבעה על ההצבעה. ככלל, הייתי ממליץ על מעט יותר סבלנות כלפי החברים, אחרי הכל כולנו רוצים לעזור זה לזה בצורה נעימה, ואין מה לעשות שהמלאכה לפעמים מורכבת או שהדעות לא אחידות.
מה אתה יכול לעשות כדי "לדחוף את הרכבת"? גייס עוד מיכלולאים! דוד (שיחה) 18:12, 10 ביולי 2017 (IDT)
בעניין המקף, לא היה על כך דיון, אלא רק נורמה, כפי שכתבתי לעיל. שינוי הנורמה ידרוש הצבעה, וזו תדרוש משתתפים נוספים מאשר אלו הקיימים כאן כיום. כיוון שבשלב זה עדיין איננו יודעים מי מהם עדיף - נקטינן שב ואל תעשה. מוסיף והולך (שיחה) 18:27, 10 ביולי 2017 (IDT)
למה אתה מוחק לי תגובות? יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 18:30, 10 ביולי 2017 (IDT)
לא מדובר על מחיקה מכוונת, אלא על התנגשות עריכה. באופן נורמלי אני אמור לקבל התרעה על כך, אבל משום מה לא קיבלתי. זו לא הפעם הראשונה שאני נפגש בזה, ומפאת חומרת העניין אתייג את יוסף לטיפול מיידי.
אשיב להלן את תגובתך, אחר התנצלות רבה. מוסיף והולך (שיחה) 18:44, 10 ביולי 2017 (IDT)
רוצה לדעת משהו? ביחס אליך תחומי העניין שלי קטנים בהרבה, לכן יש לי יותר ראש קטן לעריכת ערכים החביבים עלי ולא ליבוא ערכים נוספים. מה לעשות, אני נוטה להשתעמם בנושאים רבים.
האמת, מעניין אותי לדעת למה "הדקדוק הקלאסי" אותו אני מתעקש להוסיף (וזה בעוכרי) – לפחות מקפים – לא מקובלים כתוספת. לאיזה קורא מפריע בית־ספר (דבר שאין רוח הבריות נוחה הימנו)?
לעתים המקף משמש לחיבור מילים כמשפט אחד (לפי מה ששמעתי זהו בכלל לא תפקידם בניקוד המקרא, אלא מציין את ההטעמה במלה/משפט). יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 18:26, 10 ביולי 2017 (IDT)
על המקף - זו שאלה של טעם. עצם זה שלא נהוג ככה, מראה שיש כאלו שאינם מעדיפים כך. "גם־אני־מבין שחיבור־מילים יכול להקל על קריאת־התוכן, אך אף־על־פי־כן זה עלול לצרום קצת". מוסיף והולך (שיחה) 18:48, 10 ביולי 2017 (IDT)
בסדר, למה הם לא מעדיפים? יתכן שזו רק עצלות לכתוב. מבחינתי הייתי עושה דִיל: "תערכו כרגיל, תשאירו לי את מלאכת הניקוד והטורח". יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 18:52, 10 ביולי 2017 (IDT)
אם בשביל הסקרנות: כבעל קורא, לא יודע איך אקרא בלי מקף. לקריאה, למה צריך להכביד לי על העיניים עם בית-ספר (שאני אפילו לא יודע איך ממקפים את זה)? דוד (שיחה) 18:56, 10 ביולי 2017 (IDT)
וגם מה הבעיה עם לשון המקרא?
אני מסכים שאת המילה (היחידאית) יָטוּשׂ לא אכניס, אבל תפש? מה הבעיה? יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 19:01, 10 ביולי 2017 (IDT)
בעניין המקפים, כשהם יענו - נוכל לדעת למה הם לא מעדיפים. בינתיים, נמתין.
בעניין לשון המקרא, ככלל הלשון בספרים התורניים היא לשון חז"ל יותר מאשר לשון מקרא. העברית המודרנית מנסה לחזור ללשון המקרא ולדלג על לשון חז"ל. דבר שאנו צריכים לבקרו מה מטרותיו. במקרה זה גם האקדמיה תומכת. מוסיף והולך (שיחה) 20:34, 10 ביולי 2017 (IDT)
שים לב כי הערתי בעניין המקפים אינה דווקא אודות עיצובם (על־ידי > על-ידי. ראה דוגמה כאן), אלא על קיומם בכלל (על־ידי או על-ידי > על ידי). מוסיף והולך (שיחה) 03:26, 12 ביולי 2017 (IDT)
עכשיו הלכת רחוק מדי. יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 03:34, 12 ביולי 2017 (IDT)
קרוב ורחוק זו שאלה של הסתכלות וגישה. מוסיף והולך (שיחה) 06:03, 12 ביולי 2017 (IDT)
אבקש שוב להיפרד מהמקף שאחר התחיליות (כמו כאן). אין לי כל התנגדות לכאשר יתרחב מעגל העורכים לקיים דיון בעניין. אני אישית אולי אפילו אצביע בעד המקף העליון. בינתיים נהיה מוכרחים להתאפק. מוסיף והולך (שיחה) 17:39, 12 ביולי 2017 (IDT)
איזה תחיליות? יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 17:41, 12 ביולי 2017 (IDT)
"על-ידי" וכיו"ב. בינתיים, המקף מיותר. מוסיף והולך (שיחה) 00:30, 13 ביולי 2017 (IDT)
תזכורת נוספת על המקפים, אנא. מוסיף והולךשיחה • כ"ז בתשרי ה'תשע"ח • 20:57, 16 באוקטובר 2017 (IDT)

מיטוב עריכות

שוב אתייחס בעניין עריכותיך היפות, כיצד לדעתי ניתן לקדם אותן באיכות. אקח לדוגמה את עריכה זו. אכן היא אופיינה בתקציר ("הגהה, שימוש בקידוד מתמטי ושיפוצו"), אך עדיין היה יכול להיות הרבה יותר טוב:

 • השינוי מ"הדג" ל"דג" לכאורה לא נכון תחבירית (לא אומרים "גוף אדם", אלא "גוף האדם").
 • "היקף" שווה ואף עדיף ל"הקף" (כמו הישג, היבט ועוד). ללא יו"ד זה יכול להישמע "הַקֵּף".
 • שינוי סדר עליו להתבצע בעריכה נפרדת. כך קל להשוות בין גרסאות.
 • התקציר היה לקוני במידת מה בשביל לתאר את העריכה. לדוגמה, הנקודות שציינתי - עליהן להיות מנומקות באופן בסיסי בתקציר - כל אחת מהן. כיוון שהתקציר מוגבל במקום, מפצלים עריכות.

אנא השתדל לאמץ את נורמה זו. היא תחסוך במשאבי הניטור ותפנה אותם אל העריכה. עבודה בצורה יחידנית מכריחה או הפקרה של המיזם, או הפעלת מדיניות שחזורים לא נעימה. מוסיף והולך (שיחה) 03:31, 12 ביולי 2017 (IDT)

מישהו יכול להסביר לי מי האנאלפבית שהוסיף בזמנו יו"דים מטופשים במשקל הֶטֵּל? נניח כי לצֵירֵי ניתן להוסיף כגון תֵּבָה > תיבה, אבל זה משקל אחר!
ואכפת לכם להתייחס גם לשאלות המאתגרות שלי בשאל את המומחה?
מה יש לך גם נגד הקו המפריד (אם לא מקף)? יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 03:42, 12 ביולי 2017 (IDT)
בוא נעזוב את האטימולוגיה, ונתמקד במה שמקובל. אם מקובל להוסיף יו"ד, אז למה להילחם בכך. אנחנו לא באנו כאן לחנך ולעצב מחדש את הקהל, אלא לרכז לו את הידע שלו. זוהי גם התשובה למקף. לי אישית אין שום דבר נגד או בעד המקף. יש לי בעד ציבור הקוראים.
על השאלות שלך בשאל את המומחה, לי על כל פנים אין תשובה ממשית, ואני גם חושב שאני לא מסוגל מבחינת זמן וידע ללמוד ולהבין את הדברים וכל שכן שלא להשיב עליהם. מוסיף והולך (שיחה) 06:09, 12 ביולי 2017 (IDT)
אבל בזמן בו לראשונה הוסיפו את היו"ד לכתיב זה ממש לא היה מקובל. למה לא נלחמו? מה זה, נרדמו בשמירה?
ואתה כבר מדבר לי על קבלה כמובן מאליו. יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 13:58, 12 ביולי 2017 (IDT)
כנראה שהמנטרים לא היו אז במיטבם... ;-) מוסיף והולך (שיחה) 14:32, 12 ביולי 2017 (IDT)
מי דיבר על הדור הזה? דיברתי על נקודה בהיסטוריה הרחוקה. יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 15:02, 12 ביולי 2017 (IDT)
מנטרים שלא היו במיטבם או שבכלל נעדרו מנטרים - מבחינתי שווה. ככל שאני מאמין יותר בעתיד, פחות מעניינת אותי ההיסטוריה. מוסיף והולך (שיחה) 17:30, 12 ביולי 2017 (IDT)
ועוד אומרים כי "בלי עבר אין עתיד". מישהו מקשיב לי בכלל?! יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 17:33, 12 ביולי 2017 (IDT)
הקשב אתה למה שאתה אומר: "בלי עבר אין עתיד" - הרי שתפקידו של העבר הוא למען העתיד, וזוהי חשיבותו. מוסיף והולך (שיחה) 00:29, 13 ביולי 2017 (IDT)

מחיקת הפניות

יהודה שמחה, ראיתי את בקשתך כאן על מחיקת הדף, אך אשמח להבין למה לדעתך לא רצוי להשאיר את דף זה. אמנם, כפי שציינת, אין דפים במרחב הערכים הנושאים את שם זה, אך איננו יודעים אולי מחר יבוא מישהו ויקשר אל שם זה, או שסם קורא יחפש את הדף בשם הזה. ככלל, בדפי הפניות ניתן לשחרר יד קלה. זה לא ממש מכביד על השרת, וזה לא מזיק. תודה לך על הפעילות האינטנסיבית. מוסיף והולך (שיחה) 13:54, 14 ביולי 2017 (IDT)

מוסיף והולך, לעניות דעתי מקומו של דיון זה אינו כאן, אלא בדף השיחה של הדף המועמד למחיקה או בדף הבקשות ממפעילים. דוד (שיחה) 14:55, 14 ביולי 2017 (IDT)
בדף מכ:במ כבר ציינתי את דעתי, ובדף השיחה של הערך אין זה מקומו, משום שלא מדובר על דף ספציפי, אלא על קו מדיניות שיש לנקוט בו בצורה כזו או אחרת. מוסיף והולך (שיחה) 17:12, 14 ביולי 2017 (IDT)

תודה והערכה

רציתי בזאת להביע את תודתי והערכתי לעריכות המרובות תוך היצמדות לנוהלי המדיניות הקיימים. כאן תקוותו של המיזם; בעבודה משותפת ומוסכמת. גדול חלקך בנדבכי היסוד. רב תודות! מוסיף והולך (שיחה) 15:51, 19 ביולי 2017 (IDT)

פורטל:בלשנות

יהודה שמחה - בשבילך! קריצה. דוד (שיחה) 00:07, 21 ביולי 2017 (IDT)

...Awwwww יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 03:29, 21 ביולי 2017 (IDT)

בהירות בערכי מתמטיקה

שלום יהודה שמחה היקר, אני פונה אליך כמומחה לערכי מתמטיקה שלנו.

אנא שים לב בבקשה לבעיה המוצגת בדף המכלול:שאלות ותשובות/קוראים#א הצלחתי להבין ערך מסוים במתמטיקה, מה עלי לעשות?.

כמי ש"חורש" את ערכי המתמטיקה, ראשית אבקשך לשים לב שעריכותיך אכן תורמות להקלה על בעיה זו ולא להיפך. אני משער שכמי שקורא בשטף את הנוסחאות והמושגים קשה לך לסגת אחורה לראש של הקורא הפשוט, אך חשוב שתנסה. גם אם זה על חשבון היופי והמקצועיות המתמטית. כאן זה לא אנציקלופדיה מתמטית, אלא לקורא הפשוט גם. בייחוד בציבור היעד של אנציקלופדיה זו - שבוודאי באופן כללי פחות אמון על ערכי מתמטיקה.

שנית, גם אם עריכותיך אינן נוגעות בתחום זה, אבקשך לנסות ולנצל את ההזדמנות שאתה עורך ערכי מתמטיקה, ולעשות ככל שביכולתך להקל על קושי זה.

בכל התודה והערכה, דוד (שיחה) 18:03, 24 ביולי 2017 (IDT)

דוד לא הבנתי מה הבעיה ומה תפקידי. יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 18:12, 24 ביולי 2017 (IDT)
כמו שמוסבר שם. בקיצור - ערכי מתמטיקה הם ערכים ברמת השכלה גבוהה, הם מאוד טכניים במהותם ובנויים על נוסחאות, וקשה לפשט אותם. בעוד ערכי פיזיקה ניתן לנסות לנסח באופן פשוט יותר (כמובן, תמיד יש רמות של ידע), מתמטיקה בנויה במיוחד נדבך על גבי נדבך, הכל מאוד טכני, ומאוד קשה להבין אם אין לך את הנדבך מתחת.
איני מתמצא במתמטיקה, אבל אני משער שעל ידי החלפת נוסחאות במשפטים מילוליים (או לפחות הצגתם לצד הנוסחאות), תוספת הסבר על מושגים מקדימים ועוד רעיונות דומים ניתן להקל קצת על הבעיה ועל הבנת הקורא המצוי. דוד (שיחה) 18:15, 24 ביולי 2017 (IDT)

הרשאות מייבא

שלום יהודה שמחה. האם נחוצות לך הרשאות מייבא לשם ייבוא מהיר של ערכים, או שמא אתה מתעסק בעיקר בעריכות של ערכים קיימים? מוסיף והולך (שיחה) 04:31, 4 באוגוסט 2017 (IDT)

לא יזיק לי – יש כמה ערכים חסרים פה ושם.
אבל תצטרכו להדריך אותי כדי שזה לא יצא לי משליטה. יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 14:04, 4 באוגוסט 2017 (IDT)
הענקתי לך את ההרשאות. עקוב אחר ההוראות בהמכלול:יבוא מוויקיפדיה, ופעל על פיהן. אם היציאה מכלל שליטה תהיה בכמות הערכים, אז זה יהיה בסדר גמור... רק זכור לסרוק את הערכים שעלול להיות בהם תכנים שאינם מתאימים. תוכל לפנות אליי כמובן בעת הצורך. מוסיף והולך (שיחה) 15:21, 4 באוגוסט 2017 (IDT)
תודה.
עם זאת, לא ברור לי למה בדפי "קטגוריות" הקישורים לא מועתקים במלואם. יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 17:08, 4 באוגוסט 2017 (IDT)
לא כל כך הבנתי את הבעיה שעליה אתה מצביע. תוכל להבהיר? מוסיף והולך (שיחה) 17:21, 4 באוגוסט 2017 (IDT)
בדפי הקטגוריה של ויקיפדיה הערכים המתאימים מופיעים במלואם. אך בדפי הקטגוריה של המכלול מרבית הערכים חסרים. יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 22:01, 5 באוגוסט 2017 (IDT)
אני מכיר את הבעיה. בעיה אמיתי ומשמעותית. דפים שמופיע בקוד שלהם קטגוריה מסויימת - לא תמיד מופיעים בפועל בקטגוריה, עד שקוד המקור יערך וישמר מחדש. אם מקפידים לעשות עריכה לשהי בקוד המקור לאחר שמייבאים אותו (ולשמור כמובן) זה ייפתר. אולי בהמשך גם המתכנת ימצא את שורש הבעיה ויטפל. יוסף לתשומת לבך. דוד (שיחה) 22:16, 5 באוגוסט 2017 (IDT)
ומה זה "קוד המקור"? יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 22:18, 5 באוגוסט 2017 (IDT)
תודה יהודה על הדיווח, יתוקן (מידע על קוד מקור במכלול ראה כאן, באופןכללי ראה כאן)--יוסף (שיחה) 22:29, 5 באוגוסט 2017 (IDT)
אפשר גם להציץ פה. מוסיף והולך (שיחה) 01:25, 6 באוגוסט 2017 (IDT)
ואני בכלל לא מבין את השאלה, אחר שגם עד היום השתמשת בעריכה דרך קוד מקור ("עריכת קוד"). מוסיף והולך (שיחה) 02:15, 6 באוגוסט 2017 (IDT)
התייחסתי לקוד המקור של הבעיה בקטגוריות. לא ידוע לי על אפשרות עריכה לכל עורך. יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 02:19, 6 באוגוסט 2017 (IDT)
ואני התייחסתי לעריכת קוד מקור רגילה. הבעיה שתיארת קיימת רק בדף שייובא בלי שנעשתה בו פעולת עריכה בקוד מקור. אם נעשתה לאחר מכן פעולה כזו - הבעיה נפתרת. דוד (שיחה) 12:02, 13 באוגוסט 2017 (IDT)
תוכל להראות לי דוגמא ניתנת לביצוע? יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 14:47, 13 באוגוסט 2017 (IDT)

סריקת ערכים מיובאים

בעניין סריקת ערכים עם ייבואם, כוונתי לדברים בסגנון הזה. עד כמה שניתן לשים לב לכך. זה חשוב. מוסיף והולך (שיחה) 02:37, 6 באוגוסט 2017 (IDT)

שלום יהודה שמחה. אחר השמחה לראותך עם הרשאת מייבא ומנצל אותה במלוא המרץ, הרשה לי להאיר: חשוב מאוד לדעת שבעת ייבוא ערך יש לך אחריות גדולה עליו. אם הוא לא טופל נכון הוא עלול להאבד בתוך ים הערכים - כשמופיע בו מידע שאסור לו להישאר. אני מתכוון לדוגמא לערך ורוד שייבאת. אם אתה רואה שמסיבה כלשהי אינך יכול לטפל בהתאמתו החרדית של הערך - אתה יכול להעבירו לטיוטה, או להתמש בתבנית {{לשכתב/אספקלריה}} - לפי העניין. אתה יכול גם לבקש ממכלולאי אחר ליטול עליו אחריות, אך אין להשאירו ללא טיפול. דוד (שיחה) 21:00, 13 באוגוסט 2017 (IDT)

בזכותך המתמטיקה כחולה

יהודה שמחה

Kindness Barnstar Hires.png

שמתי לב לתרומתך הרבה לערך ללא, ורציתי להביע את הערכתי. תודה רבה!
עברתי עכשיו על הערך אלגוריתם אוקלידס אותו שיפצת עכשיו, ושמתי לב שיש בו 25 קישורים מתוכם 24 מוכחלים. כל זה בזכות עבודתך הברוכה. בידידות --יוסף (שיחה) 19:30, 16 באוגוסט 2017 (IDT)

אבל לא עשיתי שום דבר מיוחד! נראה לי שזה היה בסך־הכל באג. יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 19:33, 16 באוגוסט 2017 (IDT)
מה כוונתך?--יוסף (שיחה) 20:02, 16 באוגוסט 2017 (IDT)
למעשה, ואני כלל לא בטוח שהייתי צריך לערוך משהו, אולי רענון הדף (טעינה מחדש) הוא שתיקן את השגיאות. אולי. יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 20:05, 16 באוגוסט 2017 (IDT)

בקשה

ניסיתי להשאיר לך תגובה בדף שאל את המומחה (יום ו' כ"ו אב) היתה תקלה בדף ואני לא יודע אם היא נקלטה. מה דעתך לתרגם את הערך הוחכות שפאי אינו רציונלי מויקיפדיה האנגלית? (ניסיתי להכניסו כקישור חיצוני אבל היתה תקלה בדף פאי) ראה [1] תודה רבה--יהודה (שיחה) 11:03, 18 באוגוסט 2017 (IDT)

יהודה אתה מבין במתמטיקה וכדומה? יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 11:13, 18 באוגוסט 2017 (IDT)
יהודה - אני מאוד בעד אם מישו מסוגל! חשוב מאוד שנהיה מעט עצמאיים ולא רק הכל מתוך ויקיפדיה העברית. גם בחול. דוד (שיחה) 11:36, 18 באוגוסט 2017 (IDT)
לא ענית על שאלתי. לא שאלתי בקשר לערך פאי (אליו אתייחס בלי נדר מאוחר יותר) – שאלתי שאלה אישית אם יש לך השכלה במתמטיקה. אולי תוכל ללמד אותי משהו חדש. יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 11:39, 18 באוגוסט 2017 (IDT)
כנראה לא שמת לב שאני הגבתי ולא יהודה. דוד (שיחה) 11:43, 18 באוגוסט 2017 (IDT)
אופס! סליחה. יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 11:43, 18 באוגוסט 2017 (IDT)
אני מבין קצת לא יודע אם מעל לרמה שלך או מתחת--יהודה (שיחה) 09:51, 20 באוגוסט 2017 (IDT)
למה שלא תציין כמה דוגמאות ידע? לי אישית קשה להתנסח ככה מעצמי. תתחיל ראשון. יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 11:08, 20 באוגוסט 2017 (IDT)
הוכחה שהשורש של מספר שלם, אם הוא לא שלם הוא גם לא רציונלי.-דבר ראשון יש להוכיח שמספר המתפרק לראשוניים יכול להתפרק רק בדרך אחת. את זה יש להוכיח אם נניח למשל מספר המורכב מ2*7 ואנו רוצים לדעת אם הוא מתחלק ל-5. הכלל הוא שהפרש בין מספרים המתחלקים בגורם משותף הוא גם מתחלק באותו גורם (כי יש לראות את המספר כלמשל 5X פחות 3X שזה 2X) לכן אם נניח ש7*2 מתחלק ב-5 וגם 5*2 מתחלק ב-5 אז גם5*2 ו-3*2 ו1*2 מתחלק ב5 והרי 2 הוא ראשוני לכן זה לא יכול להיות. מכאן יש להקיש לכל צירוף מספרים. כעת לגבי שורשים אם למשל השורש הריבועי של 5 הוא ראציונלי. אז יש שני מספרים שלמים שכשתכפיל כל אתד מהם בעצמו יהיה יחס של 5 ביניהם. כשתפרק את המספרים לראשוניים בהכרח יהיה באחד מהם פעם לא זוגית את הגורם 5. מדובר במספר שיש לו שורש שלם לכן חייב להיות שמכל הגורמים שלו יש מספר זוגי. א"כ לא ייתכן שיש שני מספרים שלמים שהיחס ביניהם הוא שורש של 5 תקיש מזה לכל שורש--יהודה (שיחה) 10:39, 21 באוגוסט 2017 (IDT)
א–ת–ה צ–ו–ח–ק ע–ל–י?!
זה המשפט שלי (!!!) שגיליתי ב"ה בכוחות עצמי כאן (ראה את הניסוח הראשוני הגרוע שלו כאן).
איש הסילונים היה חשבון נוסף שלי לאחר שחסמו אותי בויקיפדיה, ודרכו ערכתי במתמטיקה שמה (זהו לא תחביב מגיל צעיר, עד לפני כמה שנים לא התעניינתי במיוחד בנושא). רק כעבור תקופה ארוכה יחסית גם הוא נחסם כ"בובת קש של משתמש חסום". אינני משתמש בו יותר אף בויקיספר. יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 10:49, 21 באוגוסט 2017 (IDT)
אגב בעינין ההצעה לתרגם את הערך, עכשיו נראה לי שלא כדאי. (זה לא ערך אלא פתרון שאלה) אבל כדאי להכניסו כקישור חיצוני בערך פאי. אם אתה רוצה לדעת איך היגעתי לזה ראה[2] השואל הוא אני יהודה (שיחה) 10:45, 21 באוגוסט 2017 (IDT)
לא הבנתי את המשפט שכתבת א-ת-ה צ-ו וכו' אני גיליתי את הראיה הזו לבד לפני שידעתי בכלל מויקיפדיה. אם אתה רוצה דוגמא אחרת תראה בערך יחס הזהב את תרומות המשתמש מישהו שאין לו מחשב (בויקיפדיה) אני מקווה שאתה מאמין לי--יהודה (שיחה) 10:56, 21 באוגוסט 2017 (IDT)
בודאי שאני מאמין לך. אם אני הצלחתי ב"ה, למה לא אחרים?!
(אמת, לא לכל אחד יש אינטואיציה חדה – התאריך בו כתבתי את הניסוח הראשוני הנ"ל הוא התאריך בו גיליתי אותו. הוא הגיע לי ב"אהא" לפנות בוקר).
אני מדבר על משפט השורש הטבעי שלך. יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 11:18, 21 באוגוסט 2017 (IDT)
אני מבין שכנראה אתה ברמה גבוהה משלי א"כ אולי תוכל לעזור לי בעניין חוקי קפלר. מטריד אותי מה ההוכחה לכך שהשטחים בחוק השטחים השווים באמת שווים--יהודה (שיחה) 11:04, 21 באוגוסט 2017 (IDT)
תגיד לי, מה קורה פה? אתה "אני מהעתיד" (או מהעבר)? הא הא הא...
גם אני מתחבט כבר תקופה ארוכה בהוכחת חוק השטחים הלזה. ראיתי כמה "הוכחות" אך רבות מהן היו מרושלות ומלאות חורים, ואלו שנראות לי שלמות דורשות ידע בחשבון אינפיניטסימלי (אינפי) באופן מקיף יותר מהידע הנוכחי שלי באינפי. יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 11:18, 21 באוגוסט 2017 (IDT)
ראיתי שכתבת שם גם על אינטגרציה את זה ידעתי רק בשנה האחרונה מתוך איזה ספר ישן שקראתי (עד לפני חצי שנה לא נגעתי באינטרנט) עדיין לא הצלחתי לחשב לבד)--יהודה (שיחה) 11:13, 21 באוגוסט 2017 (IDT)
יש לך דוא"ל? יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 11:23, 21 באוגוסט 2017 (IDT)
יש לי אבל אני לא רוצה להתכתב בו הוא שמור לנושא מסויים. אם אני צריך פיתרון בעייה באינטגרציה לא נראה לי שזה כ"כ יעזור. רק אם תתן לי את הפונקציה המקורית אוכל לבדוק ע"י גזירה. בעיניין ההא הא הא למה לא תשתמש ב {{צחוק}}? . תראה את התגובות הקודמות שלי ותלחץ על הקישורים.--יהודה (שיחה) 12:55, 21 באוגוסט 2017 (IDT)
אם אתה רוצה ללמוד עוד (ויש לך זמן לזה) תיכנס לאתר "לא מדוייק". יש לו קישור מהערך חשבון אינפיניטסימלי יהודה (שיחה) 12:59, 21 באוגוסט 2017 (IDT)
פשוט די קשה לי להתכתב כאן. אין לך מושג כמה פעמים היום קיבלתי פתאום "התנגשות עריכה", כי הקדמת אותי וכבר כתבת הודעות חדשות עוד לפני שהספקתי לענות לך.
את האתר של גדי אלכסנדרוביץ' אני כבר מכיר, אולם לא למדתי מהאתר דברים חדשים – בין משום שכבר הכרתי אותם קודם ובין משום שאת מרבית המתמטיקה שם לא למדתי אי פעם. למעשה התכתבתי אתו בדוא"ל כמה פעמים וכך הוא לימד אותי כמה דברים עליהם שאלתי, כגון נוסחת הקמע של רבי יהונתן אייבשיץ.
קצת רקע עלי: למדתי שנה וחצי במכון לב, שנה מכינה קדם־אקדמית וחצי שנה לתואר במדעי המחשב (אמרו לי שזה הכי קרוב למתמטיקה) עד שקרסתי ועזבתי. בחצי שנה זו למדתי אינפי ברמה מסוימת, ומאז אני מנסה ללמוד לבד פה ושם ולהשלים רקע (יש לי הצלחה מועטה אם בכלל, אבל ב"ה). יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 18:37, 21 באוגוסט 2017 (IDT)
יהודה, בעניין הדוא"ל - למה שלא תפתח לך חשבון נוסף שממנו תעבוד? מוסיף והולך (שיחה) 00:06, 22 באוגוסט 2017 (IDT)
בסדר יהודה (שיחה) 09:35, 22 באוגוסט 2017 (IDT)
האם קיבלת את המייל שלי? ייתכן שהוא הועבר לספאם בכל אופן אתה יכול לשלוח לי דרך שליחת דוא"ל למשתמש בצד ימין של הדף שלי.יהודה (שיחה) 12:19, 22 באוגוסט 2017 (IDT)

צנזור תמונות

שבוע טוב יהודה שמחה. שים לב לסעיף 3 כאן. תוכל לראות את זה כדוגמה. מוסיף והולך (שיחה) 00:56, 20 באוגוסט 2017 (IDT)

דואר אלקטרוני

שלחתי לך מייל וייתכן שהוא הועבר לספאם. (כך קרה לי גם אם מישהו אחר) תבדוק את זה. אם לא קיבלת תוכל לשלוח לי דרך דף המשתמש שלי (בצד ימין יש קישור)--יהודה (שיחה) 15:38, 22 באוגוסט 2017 (IDT)

שלחתי לך בחזרה מייל. אני מחכה לתגובה. יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 15:42, 22 באוגוסט 2017 (IDT)

יוונית עתיקה

ייבאתי את הדף. נראה לי שראוי שאתה תבדוק אותו אני לא מבין בזה מספיק. יהודה (שיחה) 15:40, 30 באוגוסט 2017 (IDT)

תודה רבה על העריכות, לא הבנתי למה שינית את הקישור לשפות הודו אירופיות, בדרך כלל משתמשים רק בצורת היחיד ולא בצורת הרבים. גם מה איכפת לך שיש קישור שכתוב בצורה כפולה ששינית ל[[דיפתונג]]ים. . אתה מעויניין לחסוך בביטים? יהודה (שיחה) 11:46, 31 באוגוסט 2017 (IDT)
למה שלא תראה בעצמך כאן את הקישורים הנ"ל? כל שאלותיך תתורצנה. יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 13:26, 31 באוגוסט 2017 (IDT)
אכן חבל שלא בדקתי. אבל זה מוזר בויקיפדיה זה היה כחול. נראה לי ששינו כאן את הסדר בקישור בין הכתובת המקורית לכתובת המוצגת יהודה (שיחה) 19:16, 31 באוגוסט 2017 (IDT)
ישמעו אזניך מה שפיך מדבר: בויקיפדיה, לא במכלול, חביבי! אצלנו אין שפות הודו אירופיות – יש ערך שפות הודו-אירופיות. וכן אין דיפתונגים – יש דיפתונג. יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 20:04, 31 באוגוסט 2017 (IDT)
יהודה שמחה היקר! הרי לנו דוגמה מצויינת למה עלינו לחשוב פעמיים לפני שינויים לא הכרחיים בשמות ערכים, ומכל מקום להקפיד על הפניות במקרים כאלו. תודה דוד (שיחה) 21:00, 31 באוגוסט 2017 (IDT)
אני מסרב! אל תחשבו על כך אפילו! אתם תצערו אותי! יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 21:03, 31 באוגוסט 2017 (IDT)
דוד מה מחליטים בסוף עם המקפים? אותי אישית הרגיז שרציתי לייבא סופר נובה וקיבלתי דף הפנייה. אחר כך חשבתי שבעצם השם הנכון הוא סופר-נובה. יהודה (שיחה) 11:23, 1 בספטמבר 2017 (IDT)
ראשית לא אני המחליט, אלא כולם. זה לא שייך לאספקלריה אז אפשר להחליט לכאורה. שנית, אז אתה בעד מקפים או נגד? בויקיפדיה היה ליהודה שמחה על זה ויכוח מר, פה בינתיים הוא מכניס מקפים. בייבוא לא משנה מה מרגיז, משנה בעת השימוש כקורא. דוד (שיחה) 11:26, 1 בספטמבר 2017 (IDT)
אני חושב שאם הביטוי כמילים נפרדות חסר משמעות צריך להכניס מקף. אבל אני לא רואה צורך להילחם בשביל זה. אם כבר יש את המילה עם מקף צריך לשים אותה כעיקרית ולהפנות אליה ממקומות אחרים. במילים כמו אחר כך ועל ידי אני הייתי אומר שצריך מקף אבל זה טרחה מיותרת לכתוב אותו וכל אחד מבין את המשמעות. אבל בשפה הודו-אירופית. אם המחפש ירצה בלי מקף, שייקבל הפנייה. בערך צריך לכתוב עם מקף. יהודה (שיחה) 12:45, 1 בספטמבר 2017 (IDT)
כמה דברים:


א. יהודה שמחה, אני לא מתעלם מדעתך רק כיון שזה בדף השיחה שלף אין צורך לתייג אותך.
ב.דוד מה שהרגיז אותי, זה ההפניה לסופרנובה. אולי תכתוב גם בעלחי. ודאי שאני מתכוין להתחשב בקוראים.
ג. האמת שדעתי לא כל כך מגובשת בענייני דקדוק. אני בד"כ סומך על הסימון של האיות במחשב. לדוגמא איך כותבים היזק, היקף, היכר? בלשון המשניות ראיתי סתירות בזה.
ד.בכל מקרה נראה לי שדיון זה צריך להיות בעתיד במקום אחר ובינתיים כל אחד יעשה כפי מחשבתו. לא יהיו שיבושים כמו "נויאך" (נח) יהודה (שיחה) 13:05, 3 בספטמבר 2017 (IDT)

מה שהטעה אותי הוא שראיתי[[דיפתונגים|דיפתונג]] וחשבתי שזה מפנה ל"דיפתונג" ומציג "דיפתונגים" אני מתבלבל מזה בקביעות. בעניין ה"שפות הודו-אירופיות" למה לא להשתמש בכלל שתמיד יש לחפש את צורת היחיד. מה בין זה ל"יסוד כימי"? יהודה (שיחה) 15:41, 3 בספטמבר 2017 (IDT)

שכתוב - אספקלריה

שים לב, עבור ערכים פרובלמטיים מבחינת השקפה (אספקלריה) - יש את תבנית {{לשכתב/אספקלריה}}. קצב הפעילות שלך, והאיכות - מפעימים. תודה. מוסיף והולך (שיחה) 18:55, 30 באוגוסט 2017 (IDT)

מה דעתך

תראה את השינוי שלי בערך סדרת פיבונאצ'י יהודה (שיחה) 19:31, 7 בספטמבר 2017 (IDT)

אני לא מבין דבר בנושא. יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 23:48, 7 בספטמבר 2017 (IDT)

ניסיונות

שבוע טוב יהודה שמחה, ניסיונות נכתבים עם יו"ד. מוסיף והולךשיחה • ט' בחשוון ה'תשע"ח • 22:46, 28 באוקטובר 2017 (IDT)

אני מוחה. יהודהשיחה • י' בחשוון ה'תשע"ח • 20:05, 29 באוקטובר 2017 (IST)
גם אני. יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 20:50, 29 באוקטובר 2017 (IST)
גם אני, אבל זו הקביעה הקיימת. מה לעשות. ראו מכ:ל#זיכרונות, עקרונות, פתרונות. אני חושב שגם בבודק השגיאות הנפוץ של מיקרוסופט או גוגל תקבלו שגיאה על "נסיון". מוסיף והולךשיחה • י' בחשוון ה'תשע"ח • 21:05, 29 באוקטובר 2017 (IST)
מי שאל את מיקרוסופט או גוגל לדעתם?! יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 21:09, 29 באוקטובר 2017 (IST)
אף אחד, אבל, במחילה, גם לא אותי ואותך. אנו אמורים רק להשתמש במדיניות קיימת, הם רק מייצגים אותה (וזה ייצוג מכובד), ולמעשה כפי שכתב מוסיף זו הקביעה הקיימת. דוד (שיחה) 21:30, 29 באוקטובר 2017 (IST)
אני בעד שלנו תהיה מדיניות משלנו. וכל זמן שלא, תתקבל עריכה אינטואיטיבית. אמנם, כעת ראיתי שהמחשב מסמן נסיון כשגיאה, ונראה לי שבכעין זה צריך להתחשב כי זו כנראה מחשבת רוב הקוראים.יהודהשיחה • י' בחשוון ה'תשע"ח • 15:28, 30 באוקטובר 2017 (IST)
כולם בעד מדיניות שלנו, השאלה מה יקרה עד אז, כי היא תיקח זמן. אי אפשר שתהיה אנדרלמוסיה של איש הישר בעיניו, לכן בינתיים ויקיפדיה מוגדרת כגרסה יציבה. דוד (שיחה) 16:10, 30 באוקטובר 2017 (IST)
נראה לי שעד אז, יש להשאיר כל דבר כפי שהוא, בלי להתווכח מדי הרבה על הדקדוק. איני מתכוין שמישהו יחליט על מדיניות משלו, ויגיה לפי זה בכל מקום. אבל לא צריך גם להתעקש על הכללים. יהודהשיחה • י"א בחשוון ה'תשע"ח • 19:07, 30 באוקטובר 2017 (IST)
ואני מציע שהמדיניות שלנו תכלול גם מקפים וכללי דקדוק נוספים שאני אוהב. יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 19:10, 30 באוקטובר 2017 (IST)
לא יודע למה אתה מתכוין. נראה לי שצריך לאזן בין השאיפות שלך, שיהיה קרוב ככל האפשר לכתיב המקראי (או של המשנה). לשאיפה, שיהיה מה שמוכר בציבור. בינתיים נראה לי שהשיטה הנכונה היא, (כמו שראיתי באחד מדפי ההדרכה), לבדוק ע"י חיפוש גוגל לאיזו צורה יש יותר תוצאות. וכן לא להשאיר מילה שהמחשב מסמן מתחתיה קו אדום (אם לא מדובר במה שברור שאינו נכון. כמו וויקיפדיה או ויקיפדיה מתחת לשניהם יש קו אדום. התעתיק המדויק הוא וויקיפדיה, החופשי והמקובל הוא ויקיפדיה.) יהודהשיחה • י"א בחשוון ה'תשע"ח • 19:37, 30 באוקטובר 2017 (IST)
יהודה שמחה, הנה עוד בוא־יבואו ימים יפה־פיים. כאלו שנוכל בהם לנסוק עם־מילים עד רום־השמיים, ולצלול > תהומות = עם סימני־פיסוק; משלנו, הנִסֻח והכתִּב יהיו אִשיים ובילעדיים, העיצוב - מעולם־אחר ואותנטי למקורותינו, בקיצור - חגיגה בלונים. עד אז, ניאלץ לשאת את עול הנורמות הקיימות, וכדי למנוע חיכוכים ואתגרים מיותרים - כפי המקובל בוויקיפדיה, אלא אם כן יש אילוץ אחר. זה מה יש, חיים משעממים. Face-sad.svg מוסיף והולךשיחה • י"א בחשוון ה'תשע"ח • 00:08, 31 באוקטובר 2017 (IST)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

למרות דבריו של מוסיף והולך, גא"ם עם המוחים לעיל. אנטוויקלען (שיחה) 13:13, 27 במרץ 2018 (IDT)

אנטוויקלען אני מחיתי רק בזה ש"אסור ליהודה שמחה ולדמן לכתוב בלי י'" אבל גם אני מסכים שאין לשנות תמיד ולמחוק את הי', כי במחשב זה נותן שגיאה כשכותבים בלי י' וזה נראה שכך מקובל רק שאני לא רואה צורך באחידות מוחלטת בדבר כזה. יהודהשיחה • י"א בניסן ה'תשע"ח • 13:16, 27 במרץ 2018 (IDT)
זו גם כוונתי. אמנם במחוזותינו מקובל אחרת ממה שאתה מגדיר מקובל. אנטוויקלען (שיחה) 13:46, 27 במרץ 2018 (IDT)

אתה יכול לעזור לי?

תראה המכלול:שאל את המומחה/חול#הגיית האות O (קירילית), וגם בהמכלול:לוח מודעות#אלפבית קירילי יהודהשיחה • י' בחשוון ה'תשע"ח • 19:53, 29 באוקטובר 2017 (IST)

האם אתה יודע

תראה מה שכתבתי בשיחה:בוכרית ייתכן שצריך נסוח או עיצוב. השאלה אם אין שם טעויות. מתייג גם את מכה"כ יהודהשיחה • י"א בחשוון ה'תשע"ח • 13:53, 31 באוקטובר 2017 (IST)

תבנית קרדיט חדשה

שלום יהודה שמחה, שים לב שעברנו להשתמש בתבנית קרדיט חדשה: {{קרד}}, תודה, דוד (שיחה) 00:04, 31 בינואר 2018 (IST)

כוכב המתמטיקאי!

Barnstar math.png

מוענק לך בזאת כוכב המתמטיקאי!
על נקיון ושיפור ערכים רבים בתחום המתמטיקה.

Emoji u1f44f.svgשְכּוֹיֵיח! עידו (שיחה) 08:05, 21 בפברואר 2018 (IST)

לטקס

שלום יהודה שמחה, השארתי לך הודעה לפני כמה ימים בפרטי, כנראה לא ראית. אני חושב שמצאתי את הפתרון לקוד הלטקס, לשם כך אני זקוק לעזרתך, אנא ענה על פנייתי שם. דוד (שיחה) 19:53, 25 בפברואר 2018 (IST)

איפה? יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 20:05, 25 בפברואר 2018 (IST)
בצ'ט. דוד (שיחה) 20:15, 25 בפברואר 2018 (IST)

חסימות של נטפרי

הרובוט של נטפרי חוסם את דף השיחה שלך.רק עכשיו מצאתי דרך להתגבר על זה. נראה לי שמומלץ שתארכב אותו. אם לא נא בדוק מה יש בפיסקה שבין "תקצירים" ל"מיטוב עריכות" ייתכן שיש שם מילה שהרובוט של נטפרי מזהה בטעות כבעייתית. (תראה גם שיחה:החקלאות בישראל Im-yahoo.svg). אם תמצא משנו אפשר להכניס מקפים בין האותיות כדי להפריד. יישר כוח.--יהודהשיחה • י"ב באדר ה'תשע"ח • 16:22, 27 בפברואר 2018 (IST)

ויקישיתוף בשורה

מסתמא יעניין אותך. תראה את העריכה הזו וכן את ההודעה האחרונה בלוח המודעות--יהודהשיחה • י"ג באדר ה'תשע"ח • 12:14, 28 בפברואר 2018 (IST)

נוסטלגיה

עברתי היום על דיונים ישנים שלנו בדף השיחה שלך וראיתי שכתבת משהו על נוסחת הקמע של רבי יהונתן אייבשיץ. לא מזמן גיליתי שזה נקרא משולש פסקל... (האם הסיפור באמת היה, אני שמעתי על הדרך לחשב לפני כ-10 שנים. ואז החלטתי שזה מוכיח שהסיפור היה. אבל אחר כך חשבתי אולי גם המספר היכיר את השיטה. והנה היא כאן)--יהודהשיחה • כ"ט באדר ה'תשע"ח • 19:52, 15 במרץ 2018 (IST)

למדתי בחפזון איזו נוסחה מגדי אלכסנדרוביץ' אך לצערי שכחתי אותה זמן קצר לאחר מכן. לעומת זאת מצאתי כאן מאמר מילולי יפה.
עלי לומר כי כבר לפני שנים ניסיתי לספור את הדרכים של תשבצים מסדר גודל של 3–4 ולכתוב מספרים לציון הפעמים, אך הצלחתי לבלבל את עצמי ולא הגעתי לשום מקום. אין לך מושג כמה טפחתי לעצמי על הראש (במליצה) כשראיתי כמה הייתי רחוק (או קרוב). כתבתי זאת לבעל המאמר. יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 20:10, 15 במרץ 2018 (IST)

ר"ת

מה דעתך בענין ר"ת בהמכלול?המעוררים (שיחה) 21:25, 20 במרץ 2018 (IST)

תרצה לכתוב את הערך מבחן פרמה לראשוניות?

ראיתי שאתה אוהב ומבין במתמטיקה.
מתאים לך לכתוב את מבחן פרמה לראשוניות, שאינו קיים בוויקיפדיה העברית (אנ')?
בברכה, אנטוויקלען (שיחה) 13:07, 27 במרץ 2018 (IDT)

לא זה המשפט הקטן של פרמה בוויקיפדיה
הנחה (שיחה) 12:21, 30 במרץ 2018 (IDT)
לא אותו הדבר. מבחן פרמה לראשוניות משתמש באלגוריתם שלו במשפט הקטן של פרמה. אנטוויקלען (שיחה) 15:28, 30 במרץ 2018 (IDT)

ברוך שובך

כבר כמה שבועות שלא ראיתי אותך כאן. אם מעניין אותך שינוי שעשיתיממש לאחרונה. ראה בהמכלול:לוח מודעות#גאדג'ט חדש יש שיטה קלה ליצור דף הפניה לערך--יהודהשיחהבואו נבנה את המכלול ביחד • ג' בסיוון ה'תשע"ח • 01:18, 17 במאי 2018 (IDT)

תראה כעת חומצת מלח. יצרתי את הדף על ידי הסקריפט הזה. זה חבל שהיה חסר עד עכשיו. ובכלל נראה לי שזה השם העיקרי.--יהודהשיחההצטרפו למיזם יבוא 200,000• ט"ו בסיוון ה'תשע"ח • 13:34, 29 במאי 2018 (IDT)
אין לי שום מושג מה עשית. יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 13:44, 29 במאי 2018 (IDT)

דף המשתמש

לדעתי מומלץ שתסיר את התבנית {{לקראת 50 אלף}}. אנחנו כעת לקראת 200 אלף. וכבר מתקרבים ל-100 אלף.--יהודהשיחההצטרפו למיזם יבוא 200,000• ט"ו בסיוון ה'תשע"ח • 13:28, 29 במאי 2018 (IDT)

יש תבנית חדשה {{לקראת 200 אלף}}--יהודהשיחההצטרפו למיזם יבוא 200,000• י"ח בסיוון ה'תשע"ח • 11:50, 1 ביוני 2018 (IDT)
תמהתי ואשתומם מאד. יעקבשיחה • י"ח בסיוון ה'תשע"ח • 12:12 (IDT)
תראה שיחת תבנית:עמוד ראשי/פתיח. בכל אופן תבנית החמישים אלף לא מועילה כלום כעת. --יהודהשיחההצטרפו למיזם יבוא 200,000• י"ח בסיוון ה'תשע"ח • 12:26, 1 ביוני 2018 (IDT)

שלחתי לך מייל

מה דעתך על טיוטה:עם ישראל חי לעולמי עד כדאי להעלות את הקמיע כמו שהוא. לא מצאתי תמונה חופשית--יהודהשיחה • כ"ה באלול ה'תשע"ח 22:22, 4 בספטמבר 2018 (IDT)

טוב לראות אותך

טוב שאתה מציץ מידי פעם... אשמח לדעת מה לא טוב או נכון בעדכון מויקיפדיה כאן, בו"ה, שרגא Candle icon.png שיחה - י"ח באדר ב' ה'תשע"ט - 16:29 (IDT)

הדף בויקיפדיה הוא יבוא מויקיספר, ואני ערכתי אותו שוב ושוב פה כדי לצמק אותו (תוים ושורות מתמטיים מיותרים) וגם כדי לתקן את הקישורים הויקיספריים המקוריים שהיו בו (שאינם פועלים בויקיפדיה ופה).
כאשר ”עדכנת” אותו בחודש נוומבר האחרון בעצם לא הועלת דבר, כי בעצם החזרת את הדף לאחור במחשבה המוטעית שאם יש יותר תוים בגרסא הויקיפדית אזי המידע בה עדכני יותר. יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 18:23, 25 במרץ 2019 (IST)
אוקיי, מעניין לדעת שויקיפדיה לוקחת מויקיספר, תודה לך, שרגא Candle icon.png שיחה - י"ט באדר ב' ה'תשע"ט - 19:12 (IDT)

מערכת היחידות הבינלאומית

אשמח אם תשפץ את התוספת שלי מערכת היחידות הבינלאומית#היחידות מ-2019. --יהודהשיחה • י' בסיוון ה'תשע"ט • 09:02, 13 ביוני 2019 (IDT)

לא הבנתי מה עשית שם. עכשיו כל הטבלה לא מוצגת לי טוב. אני התכוונתי לטיפול בקטע שהוספתי. הסתבכתי שם עם הדו כיווניות. ולכן המספרים לא מוצגים כראוי. כמו כן צריך לכתוב את סמלי הקבועים ואני לא מסתדר עם הLATEX שגורם לי בדרך כלל להצגת שורה כזאת: עיבוד הנוסחה נכשל (קובץ ההפעלה texvc אינו זמין. נא לעיין ב־math/README כדי להגדירו.): 45\ \text{kg--יהודהשיחה • י' בסיוון ה'תשע"ט • 13:51, 13 ביוני 2019 (IDT)
גם אצלי ה־LaTeX לא פועל כלל באותו הקטע. מה קורה פה??? יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 14:29, 13 ביוני 2019 (IDT)
זו בעייה ישנה. אבל חשבתי שתיקנת את הקוד בטבלה כדי שזה יפעל. בגירסה הקודמת זה כן פעל.--יהודהשיחה • י"א בסיוון ה'תשע"ט • 11:08, 14 ביוני 2019 (IDT)

קיצור קודים מתמטיים

אתה מתכוין לדבר דומה למה שעשיתי https://www.hamichlol.org.il/w/index.php?title=%D7%A1%D7%99%D7%A0%D7%95%D7%A1_(%D7%98%D7%A8%D7%99%D7%92%D7%95%D7%A0%D7%95%D7%9E%D7%98%D7%A8%D7%99%D7%94)&diff=prev&oldid=939227? או קיצור נוסחאות לצורה הסופית שלהם. כי אם האפשרות השנייה, אני חושב שזה עלול להזיק אם יש מי שלא יודע איך עוברים מהמשוואה המקורית למשוואה מקוצרת.--גיאומטריה (שיחה) 13:42, 17 בינואר 2020 (IST)

אולי אתה מתכווין לשינוי הקוד בלאטך כשהתוצאה בעצם היא אותו דבר?--גיאומטריה (שיחה) 13:44, 17 בינואר 2020 (IST)
אני לא מבין למה הוספת מרכאות במקומות רבים. זה לא משפיע כלל. יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 13:54, 17 בינואר 2020 (IST)
המרכאות האלה כנראה נעשו בלי כוונה כשערכתי בעורך חזותי. מה ששיניתי בכוונה זה ההחלפה מ-a ל- x_0--גיאומטריה (שיחה) 14:01, 17 בינואר 2020 (IST)

שאלה

כתבת פעם על נוסחת הקמע של ר' יונתן אייבשיץ. אודה לך אם תוכל לפרט כאן יש"כ--שמש מרפא (שיחה) 15:39, 20 בינואר 2020 (IST)

לא אני כתבתי, אלא יהודה 2 כתב את הערך עם ישראל חי לעולמי עד. עיין בטבלה התחתונה בערך. יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 16:09, 20 בינואר 2020 (IST)

משוואות ממעלה שלישית

ראיתי בויקיפדיה התכתבות שלך עם משתמש בשם סמי20 כמו כן ראיתי את דף המשתמש שלו. האמת שגם אני נטיתי להאמין בלי הוכחה בטענה שלו שאין בעייה מתמטית שצריכה שימוש במספר מרוכב כאשר הפיתרון ממשי. (כי בעצם מספר מרוכב הוא "שורש של מינוס 1" שאני יכול פשוט להתעלם ממנו ולהשתמש בתכונות הממשיות שיוצאות ממנו) ולכן התחלתי לקרוא את החומר על פולינומים ממעלה שלישית ששם טענו שצריכים להגיע לשורש של מספר שלילי כדי לבדוק את זה. אמנם סמי20 כתב את הפיתרון שלו על ידי טריגונומטריה כך שלא הרווחתי הרבה כי שוב צריכים פונקציה שהפיתרון היעיל שלה הוא על ידי חיפוש (או פיתוח לטור טיילור). מ"מ מעניין אותי האם ידוע לך אם שיטתו התקבלה במקום כלשהו? האם יש לו הוכחה לכלל הזה (שאין בעייה מתמטית שדרך פיתרונה מצריכה שימוש בשדה גבוה יותר מהשדה שבו הפיתרון)? איך זה שלא ראיתי את זה בשום מקום. למעשה הפתרון של המשוואות האלה מורכב ועוד לא הצלחתי ללמוד את האלגברה הבסיסית שם. איך הוא הגיע לטריגונומטריה בכלל?: אני ניסיתי להחליף מספרים מרוכבים בטריגומטריה בגלל ההצגה הקוטבית שלהם. אבל אם כך, אתה כן צריך את ההכרה במספרים הדמיוניים לכל הפחות בשביל להגיע לזה. אגב, מציאת שני הפתרונות הבאים של משוואה ממעלה שלישית קלה על ידי חילוק הפולינום המקורי ב כך אפשר לדעת כאשר הצבת את ה X בשביל ליצור את המשוואה (ולדעת שיש לה פיתרון רציונלי) האם יש עוד שתי פיתרונות. אם הפולינום היוצא פתיר, אז יש עוד שני פיתרונות. ואם לא, אז שני הפתרונות האחרים הם שני מרוכבים מצומדים. בכלל, פיתרון משוואה מסוג זה ניתן על ידי ניסיון לפרק את הפולינום לגורמים אבל זה רק אם הפיתרון רציונלי. ראה דוגמא גיאומטריה (שיחה) 12:17, 12 במאי 2020 (IDT)

למעשה, חוץ ממה שבעיקר רציתי לפתוח איתך נושא משותף, רציתי לשאול האם ידוע לך שהנוסחה שלו נכונה? השאלה עד כמה שווה לי להשקיע בה אחרי שגם את האלגברה הבסיסית לוקח לי הרבה זמן לקלוט, ואם בסוף יתברר לי שזה בכלל לא עובד אז כל השקעתי לשווא. בויקיפדיה לא כל כך מתאים לי לשאול את זה כי אם הוא סתם טרחן ולא עוד סריניוואסה רמנוג'אן אז לא ראוי לעשות שם מהומה. ומאידך אותו אני לא מכיר ולא יודע אם הוא בכלל פעיל שם כעת. מה גם שהחשבון שלי בויקיפדיה נאבדה לי הסיסמא ואני לא רוצה לפתוח עוד חשבון. --גיאומטריה (שיחה) 21:10, 12 במאי 2020 (IDT)
אגב בהשוואה ל"משתמש:סמי20", ה"תגלית" שלי בגיל 14 היתה הוכחה למשפט פיתגורס. ובגיל 17 הוכחה לקיום מספרים אי-רציונליים... (אין לי השכלה פורמלית)--גיאומטריה (שיחה) 21:15, 12 במאי 2020 (IDT)
 1. הנוסחא שלו נכונה. עברתי עליה בזמנו לפני כמה שנים.
 2. אם יש לך דוא”ל המוזן בהגדרות החשבון שלך נראה לי שתוכל לבקש סיסמא חדשה.
 3. התגליות שלי למשל היו אחרי גיל 20:
  1. . גליתי זאת בליל שבת אחד במהלך משחק טריומינו.
  2. הוצאת שורש למספר טבעי. גליתי זאת בחוויית "אהא!" לפנות בוקר יומים לפני ראש השנה ה’תשע”ה.
  3. נפח פרבולואיד כמחצית נפח הגליל החוסם אותו, באמצעות עקרון קאוואליירי. שיערתי את אפשרות קיום ההוכחה הזו במשך כמה שנים עד שאכן הצלחתי להוכיח זאת ב”ה לפני כשנתים. מאז אני מנסה להפיץ אותה ואף בקשתי מכמה יוטוברים שיואילו לעשות לי טובה ולהכין סרטונים של ההוכחה (מפני שאין לי הידע הדרוש לכך) – לצערי עד היום השיבו את פני ריקם.
יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 22:05, 12 במאי 2020 (IDT)
מעניין. 1. אני לא זוכר את הגיל אבל גיליתי את זה פעם כשניסיתי ליצור שלשות פיתגוריות 2. זו ה"תגלית שלי", מכאן הוכחה שקיימים במציאות מספרים אי רציונליים. 3. זה חידוש בשבילי. לא ניסיתי אף פעם. אבל אני גיליתי בצורה דומה הוכחה ששטח פרבולה היא שני שליש משטח המלבן החוסם אותה. לקחתי את הנוסחא לנפח של פירמידה והנחתי שאם נניח תיבה שגובהה כגובה הפירמידה ושטח אורכה ורחבה כשטח הבסיס וכשעולים לאורך הגובה השטח הוא פרופורציונלי להיפוך הריבוע של ההפרש בין הגובה למרחק מהקודקוד עד שנעשה אפס (כלומר במרחק חצי מהגובה השטח רבע משטח הבסיס ובו') אז יוצאת "מנסרה" בצורת פרבולה. את ההוכחה לנפח של פירמידה ראיתי באיזה ספר שמראה שאפשר לחתוך כל מנסרה משולשת ל-3 פירמידות שוות נפח. (על בסיס עקרון קאוואליירי).--גיאומטריה (שיחה) 10:29, 13 במאי 2020 (IDT)
את הנוסחא של סמי 20 בדקתי אתמול והיא אכן עובדת. בניגוד לנוסחא הרגילה שעושה בעיות כי צריך להוציא שורש שלישי ממספר מרוכב והמחשבון שלי "לא מרשה" את זה. למעשה עקפתי את הבעייה על ידי הוצאת שורש מהערך המוחלט ואחר כך הצגה פולארית של המספר כאשר הארגומנט הוא שליש מהארגומנט של המספר המקורי. אבל את הפרש השורשים הייתי צריך לבחור מתוך כמה אפשרויות.--גיאומטריה (שיחה) 10:29, 13 במאי 2020 (IDT)
תוכל לשרטט לי פה את תגלית הפרבולה או לשלוח לי בדוא”ל? אני מתקשה להבין. יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 12:01, 13 במאי 2020 (IDT)
אני לא חושב שזו תגלית חשובה כל כך. ואפשר לחשב אינטגרל פשוט. בכל אופן אם תיקח את הגרף של הפרבולה x^2=y ותוסיף לו נניח z=1 תוכל כעת לחשב את נפח הצורה שהתקבלה כאשר x נתון בהנחה שאתה יודע לחשב את השטח של המלבן xy. כעת אפשר להחליף כל מלבן של zy בzx^2 תואם ולקבל פירמידה במקום הפרבולה. --גיאומטריה (שיחה) 19:08, 13 במאי 2020 (IDT)
בכל זאת, אכפת לך לערוך לי שרטוט של התיבה והפירמידה? יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 13:00, 14 במאי 2020 (IDT)
אני יכול לנסות. ייקח עוד כמה ימים.
לגוף הנושא (של משוואות ממעלה שלישית) ראיתי את מה שכתבת שם בויקיספר. אני חושב שזה צריך עריכה בחלק התחתון כדי שיהיה יותר קריא ולא רק אוסף נוסחאות שקשה להבין איך משתמשים בהם.--גיאומטריה (שיחה) 19:07, 14 במאי 2020 (IDT)
זה מה שהצלחתי לצייר. אם לא יספיק לך תצטרך ללמד אותי אך מציירים ב-desmos.--גיאומטריה (שיחה) 22:28, 14 במאי 2020 (IDT)

נוסחת האיבר הכללי של פיבונצ'י

כתבת בדף שלך לסמי "ולגבי הפיסקה האחרונה שלך – אתה רציני? אז איך אתה פותר את סדרת פיבונאצ'י ללא הנוסחא  ?" אציין שאני ראיתי את הנוסחא הזו באיזה ספר על יחס הזהב בגייל 22 בערך. ואז גיליתי את משפט הבינום בעצמי. השתמתי בו כדי לפתור, ולא צריך לפתור את בפועל את השורש של חמש (כל חזקה אי זוגי שומרים בזיכרון "שורש של חמש" וכל חזקה זוגית זה 5^n/2 ) כך שעוקפים למעשה את המספרים האי רציונליים. כשראיתי שזה אכן נקרא בשם "הבינום של ניוטון" התאכזבתי כי האמנתי שצריכה להיות דרך פשוטה יותר לפתור חזקות מסדר גבוה.--גיאומטריה (שיחה) 19:07, 14 במאי 2020 (IDT)

מה אתה מנסה להגיד במלים ”שומרים בזכרון”? למה זה יותר יעיל מהנוסחא הסגורה? איך בדיוק עקפת בזה את המספרים האי־רציונליים? יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 19:35, 14 במאי 2020 (IDT)
התכוונתי שלא ידעתי איך מחשבים אז ניסיתי לחשב שזה למשל בחזקת 5 ס"ה 80 פעמים . כעת מחלקים ב ומקבלים 5 (בנוסחה שלמה )--גיאומטריה (שיחה) 21:24, 14 במאי 2020 (IDT)
והנה לפניך נוסחה "חדשה" בלי צורך בהכרת מספרים אי-רציונליים בכלל.

. כמובן יש לעצור כאשר 2k+1>n

למעשה אני לא יודע להוכיח את זה בלי להשתמש במספר אי רציונלי (הנוסחא המקורית היא כמובן כאשר אותה קל להוכיח באינדוקציה מתוך בניית סידרת פיבונאצ'י והזהות מכאן ). ואגב, טרם ראיתי הוכחה שלמה ריגורוזית לגבול אשמח אם תראה לי אותה או תפנה אותי. הפלא הוא שבספרים שמלמדים על תורת הגבולות או על חדו"א הייתי אמור למצוא את זה לפחות כתרגיל.--גיאומטריה (שיחה) 11:26, 15 במאי 2020 (IDT)

מספרים אי רציונליים

ארחיב עוד קצת על הדרך שבה התגלתה לי ה"תופעה". זה היה כשראיתי את התוספות במסכת סוכה דף ח ע"א על "כל אמתא בריבוע אמתא ותרי חומשי באלכסונא" שכתבו שזה לא מדויק כי יש יותר מעט. אני החלטתי לנסות למצוא את הערך המדויק. אז הלכתי בעקבות ההוכחה של התוספות והבנתי שצריך להיות מספר שכשנכפיל אותו בעצמו נקבל 50. (המחשבון כמובן נותן 7.071...) אני לא אהבתי את השימוש במספרים עשרוניים. וניסיתי לפתור באמצעות שבר פשוט. מתוך כך הגעתי למסקנה שעלי למצוא שני מספרים שלמים שלכל אחד שורש שלם והיחס ביניהם 50. לאמיתו של דבר כבר אז ידעתי שאפשר לצמצם ולהגיע ל אז ניסיתי למצוא את השורש של 2. ואז אמרתי לעצמי "איך אני מוצא מספר שיש לו שורש שלם?" ועלה בדעתי שאפשר לפרק את המספר לגורמים ראשוניים. אם יש מכל גורם שונה מספר זוגי של פעמים (כמו למשל 2x2x3x3x3x3) אז השורש הוא כל גורם חצי מהפעמים המקורי (כגון בדוגמא שלעיל 2x3x3=18) עכשיו אמרתי לעצמי "רגע, אבל אם המונה בעל מספר פעמים זוגי של הגורם 2 אז המכנה בעל מספר לא זוגי, ואיך אני מוצא שני מספרים שלמים שיש להם שורש שלם והיחס ביניהם 2?" אז הבנתי שאי אפשר למצוא את היחס המדוייק. כשאמרתי את זה לאבא שלי הוא אמר לי "אכן, זה נקרא מספר אי רציונלי"--גיאומטריה (שיחה) 11:44, 15 במאי 2020 (IDT)

טופולוגיה

עדכנתי את הערך מויקיפדיה, לאחר מכן ראיתי שמחקתי הוספות שלך אז שחזרתי את עצמי. אשמח אם תציץ בגרסאות קודמות בכדי לבדוק האם בכל זאת יש שמה משהו תועלתי. בברכה. מקוהשיחה • י"ד בחשוון ה'תשפ"א 22:02 (IDT)

חצי מיליון יהודים צריכים אותך!

באנר קמפיין 3.png
לצפייה בסרטון 'דף של ספינה' - לחץ כאן

שילוש זווית

בקשר לעריכתך הזו, אשמח אם תוכל להסביר את שחזור העדכון בדף השיחה של הערך, אם זה לא פגם בערך נא לבטל שחזור. אפרון (שיחה) 18:53, 12 באפריל 2022 (IDT)

הסברתי שם כבקשתך. יהודה שמחה ולדמן (שיחה) 21:13, 12 באפריל 2022 (IDT)
ונענית עיי"ש. אפרון (שיחה) 21:19, 12 באפריל 2022 (IDT)