המרכז הרפואי לבריאות הנפש באר יעקב – נס ציונה – מב"ן שב"ס

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שגיאה ביצירת תמונה ממוזערת:
לוגו המרכז הרפואי

המרכז הרפואי לבריאות הנפש באר יעקב - נס ציונה - מב"ן שב"ס הוא בית חולים פסיכיאטרי במרכז הארץ, שנוצר מאיחוד של שלושה אתרי אשפוז פסיכיאטרי נפרדים בנס ציונה, באר יעקב וכלא מג"ן-ניצן ברמלה (חטיבה השייכת לשירות בתי הסוהר), וכן מערך שירות קהילתי, הכולל שמונה מרפאות חוץ ברחבי האזור. המרכז הרפואי מסונף לבית הספר לרפואה של אוניברסיטת תל אביב.

בתי החולים שאוחדו תחת המרכז הם:

  • המרכז לבריאות הנפש באר יעקב - ממוקם בבאר יעקב וכולל שמונה מחלקות אשפוז פתוחות וסגורות, בהן מחלקת שיקום ומחלקה פסיכוגריאטרית. בנוסף פועלות בו יחידות לטיפול פסיכיאטרי באמצעות ECT (נזעי חשמל) ו-TMS (גרייה מגנטית מוחית). בקמפוס באר יעקב ממוקם גם מית"ל (מרכז ייעוץ תמיכה למשפחות) המשרת את כלל המתקנים במרכז הרפואי, ונועד לתמיכה במשפחות המתמודדות עם הפרעה נפשית של אחד מבניה, בעיקר לאחר סיום אשפוזו וחזרתו לשיקום במסגרת הקהילה.
  • בית החולים הפסיכיאטרי נס ציונה - ממוקם בנס ציונה וכולל ארבע מחלקות אשפוז, בהן גם מחלקות ילדים ונוער. פועל בו גם בית הספר "דקלים" - בית ספר לחינוך מיוחד בו לומדים ילדים ונוער בגילאי 6-21 המאושפזים בבית החולים, בכיתות קטנות ובמסגרת של יום לימודים ארוך.
  • מרכז בריאות הנפש של שירות בתי הסוהר או החטיבה לפסיכיאטריה משפטית ליד שירות בתי הסוהר - ממוקם בכלא מג"ן-ניצן ברמלה וכוללת מחלקה פתוחה, מחלקה סגורה ומרפאות חוץ (שירות אמבולטורי למרפאות בבתי הסוהר ברחבי הארץ). החטיבה נועדה לטיפול באסירים ובעצירים. לפיכך הצוות כולל, בנוסף לצוות רב-מקצועי הקיים בכל בית חולים פסיכיאטרי, גם בעלי תפקידים כגון קרימינולוגים קליניים; וכן סוהרים וחובשים הכפופים פיקודית לשירות בתי הסוהר ומקצועית למרכז בריאות הנפש, אחראים על שמירה וביטחון במתקן, ומשמשים ככוח עזר בעת הצורך. חלק מהאסירים והאסירים מגיעים לאשפוז מרצון מבתי הסוהר ברחבי הארץ, וחלק מאושפזים בכפייה בהוראת בתי המשפט או הפסיכיאטר המחוזי לצורך הערכה וטיפול פסיכיאטריים.

המערך הקהילתי של המרכז נועד לתת שירותים של אבחון, טיפול ומניעה בתחום בריאות הנפש בכלל האזור. הוא כולל, בנוסף למרפאות החוץ שבקמפוסים של באר יעקב ונס ציונה, גם מרפאות ברחובות, ראשון לציון, רמלה, לוד, אשדוד (מרפאה לילדים ומרפאה לגיל הרך), יבנה ומודיעין-מכבים-רעות. המערך הוקם בשנות ה-70 של המאה ה-20 כשהוקמה המרפאה ברחובות.

המרכז הרפואי כולל גם יחידת מחקר המבצעת מחקרים קליניים בטיפולים תרופתיים שונים עבור כלל רופאי המרכז.

יחידה נוספת הפועלת במסגרת המרכז הרפואי היא הוסטל לניצולי שואה, שהוקמה בשנת 2000 סמוך לקמפוס באר יעקב. מ-2009 מנוהל ההוסטל על ידי "האגודה לבריאות הציבור", אך ממשיך להיות מתופעל לוגיסטית על ידי בית החולים באר יעקב.

בכלל מתקני המרכז עובדים כ-1000 איש. מנהל המרכז משנת 2015 הוא פרופ' חיליק לבקוביץ'.

קישורים חיצוניים


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0