נחלת שבט זבולון

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נחלות שבטי ישראל. נחלת שבט זבולון צבועה בסגול
נחלת שבט זבולון, ציור מא. טוסיין משנת ה'תקצ"ד

נחלת שבט זבולון נקבעה על ידי יהושע בן נון, לאחר סיום הכיבוש של ארץ כנען יחד עם קביעת שאר נחלות השבטים. תיאור התיישבותו של שבט זבולון בנחלתו מופיע בספר יהושע, פרק י"ט, פסוקים י'-ט"ו. נחלת השבט השתרעה באזור עמק יזרעאל.

נחלת השבט

נחלת שבט זבולון השתרעה בצד הצפוני של ארץ ישראל באזור הר תבור שבעמק יזרעאל, בין נחלות השבטים: אשר, נפתלי, יששכר ומנשה. בספר יהושע מתוארים גבולות הנחלה של השבט:

וַיַּעַל הַגּוֹרָל הַשְּׁלִישִׁי לִבְנֵי זְבוּלֻן לְמִשְׁפְּחֹתָם וַיְהִי גְּבוּל נַחֲלָתָם עַד שָׂרִיד. וְעָלָה גְבוּלָם לַיָּמָּה וּמַרְעֲלָה וּפָגַע בְּדַבָּשֶׁת וּפָגַע אֶל הַנַּחַל אֲשֶׁר עַל פְּנֵי יָקְנְעָם. וְשָׁב מִשָּׂרִיד קֵדְמָה מִזְרַח הַשֶּׁמֶשׁ עַל גְּבוּל כִּסְלֹת תָּבֹר וְיָצָא אֶל הַדָּבְרַת וְעָלָה יָפִיעַ. וּמִשָּׁם עָבַר קֵדְמָה מִזְרָחָה גִּתָּה חֵפֶר עִתָּה קָצִין וְיָצָא רִמּוֹן הַמְּתֹאָר הַנֵּעָה. וְנָסַב אֹתוֹ הַגְּבוּל מִצְּפוֹן חַנָּתֹן וְהָיוּ תֹּצְאֹתָיו גֵּי יִפְתַּח אֵל. וְקַטָּת וְנַהֲלָל וְשִׁמְרוֹן וְיִדְאֲלָה וּבֵית לָחֶם עָרִים שְׁתֵּים עֶשְׂרֵה וְחַצְרֵיהֶן. זֹאת נַחֲלַת בְּנֵי זְבוּלֻן לְמִשְׁפְּחוֹתָם הֶעָרִים הָאֵלֶּה וְחַצְרֵיהֶן.

הדבר סותר לכאורה את ברכת יעקב, כי נחלתו של שבט זבולון תשכון לצד חוף ים: "זְבוּלֻן, לְחוֹף יַמִּים יִשְׁכֹּן; וְהוּא לְחוֹף אֳנִיֹּת, וְיַרְכָתוֹ עַל-צִידֹן"[1], וכן בברכת משה: "וְלִזְבוּלֻן אָמַר, שְׂמַח זְבוּלֻן בְּצֵאתֶךָ; וְיִשָּׂשכָר, בְּאֹהָלֶיךָ: עַמִּים, הַר-יִקְרָאוּ שָׁם, יִזְבְּחוּ זִבְחֵי-צֶדֶק: כִּי שֶׁפַע יַמִּים יִינָקוּ, וּשְׂפֻנֵי טְמוּנֵי חוֹל"[2].

הגר"א הסביר כי נחלתו של זבולון הייתה מובלעת בתוך נחלת שבט אשר והגיעה עד לחוף ים התיכון[3]. בספר הזוהר[4] ובתרגומים אונקלוס והירושלמי[5] מבואר כי ברכת יעקב היא ברכה עתידית, על כך שזבולון יכבוש בעתיד איים בים, בעוד נחלתו המקורית תשתרעה ביבשה.

ישנם מספר מסורות המעידים על התיישבות של שבט זבולון לצד חוף ים התיכון, וישנם אף המשערים כי נחלת השבט גבלה בכנרת[6].

כיום בשטחה המשוער כנחלת השבט, שוכנת המועצה האזורית זבולון.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים