עתניאל בן קנז

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
עתניאל בן קנז
שופט ישראל ה־1
משבט יהודה
כ-40 שנה
אירועים בתקופתו מלחמה בארם נהריים

עָתְנִיאֵל בֶּן קְנַז היה השופט הראשון ששפט את ישראל בתקופת השופטים לאחר מותו של יהושע בן נון[1].

חייו

עתניאל היה בן שבט יהודה. הוא מופיע בפעם הראשונה בספר יהושע, פרק ט"ו, פסוקים ט"ז-י"ט וספר שופטים, פרק א', פסוקים י"ב-ט"ו, כאשר כבש את העיר דביר שנקראה אז "קריית ספר".

כלב בן יפונה, אחי עתניאל (מצד אמו[2]), הכריז שהאדם שיצליח לכבוש את קריית ספר מידי הכנענים יקבל את בתו עכסה לאישה. עתניאל בן קנז אכן הצליח לכבוש את קריית ספר, ונשא את עכסה לאישה.

לאחר מות יהושע בן נון והזקנים שהאריכו ימים אחריו, בני ישראל התרחקו מעבודת ה', וה' הענישם ונתנם בידי כושן רשעתים מלך ארם נהריים אותו עבדו במשך שמונה שנים. לאחר שסבלו מידו הקשה של המלך, פנו בני ישראל לה' בתפילה שיושיעם מידו, ועתניאל מונה לעשות את דבר ה'. הוא יצא למלחמה נגד כושן רשעתים, והצליח לנצח אותו: ”וַתָּעָז יָדוֹ עַל כּוּשַׁן רִשְׁעָתָיִם, וַתִּשְׁקֹט הָאָרֶץ אַרְבָּעִים שָׁנָה” (שופטים, ג', י'-י"א).

לאחר ארבעים שנה, לאחר מותו של עתניאל, ישראל נכבשה על ידי עגלון מלך מואב שהביס את בני ישראל בעזרת בני עמון ועמלק.

חז"ל[3] כתבו כי הכוונה בכיבוש קריית ספר היא להשבת הלכות רבות שהשתכחו מישראל לאחר פטירת משה רבינו, שבכוח פלפולו של עתניאל הצליח להחזיר את כל ההלכות שהשתכחו. בספר ערבי נחל[4] ביאר, שעל ידי אותם הלכות הצליח עתניאל לכבוש באופן פיזי את העיר, כי כל מקום בארץ ישראל יונק חיותו מחלק אחר בתורה שבעל פה.

כמו כן זיהו חז"ל[5] את עתניאל בן קנז עם "יעבץ" הנזכר בספר דברי הימים (ד', ט'-י').

לפי כמה שיטות, עתניאל בן קנז שימש בתפקיד ראש הקבלה, ומסורת התורה שבעל-פה הועברה על ידו[6]. לפי דעה אחת בברייתא, תיקן בית דינו של עתניאל שיעורים של עונשים. אולם לפי מסקנת הגמרא, הכל מודים שהשיעורים הם הלכה למשה מסיני, אלא שעתניאל החזירם אחר שנשתכחו[7].

קבר עתניאל

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – קבר עתניאל בן קנז

קבר עתניאל בן קנז הוא מבנה הנמצא בחברון סמוך לכיכר השוטר וקומתו הראשונה היא במערת קבורה חצובה ובה עשרה כוכים. מסורת יהודית מצביעה על המקום כקברו של עתניאל בן קנז. לקבר מתאפשרת כניסת יהודים וישראלים מספר פעמים בשנה, באבטחת צה"ל, בין השאר בתשעה באב וחול המועד של סוכות ופסח.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ ספר שופטים, פרק ג', פסוקים ט'-י"א
  2. ^ כן ביארו חז"ל בתלמוד בבלי, מסכת סוטה, דף יא עמוד ב, מפני שעתניאל מכונה "בן קנז", ואילו כלב מכונה "בן יפונה" (או "בן חצרון"). אך הרד"ק (יהושע, ט"ו, י"ז) פירש, שהיה אחיו גם מאב, ואביהם היה נקרא בשני שמות, או ש"קנז" הוא שם אבי המשפחה, כמו שנמצא כתוב (יהושע, י"ד, ו') "כלב בן יפונה הקנזי".
  3. ^ תלמוד בבלי, מסכת תמורה, דף טז עמוד א
  4. ^ פרשת שלח, דרוש א.
  5. ^ תלמוד בבלי, מסכת תמורה, דף טז עמוד א
  6. ^ סדר תנאים ואמוראים; בית הבחירה, פתיחה למסכת אבות; נחלת אבות, הקדמה. לדברי ספר יוחסין מאמר ראשון, היה עתניאל בן קנז בכלל הזקנים שקיבלו מיהושע.
  7. ^ תלמוד בבלי, מסכת יומא, דף פ עמוד אLogo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0