עוגת פירות

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
עוגת פירות אמריקאית מסורתית עם פירות שונים ואגוזים

עוגת פירות היא עוגה שבין רכיביה כלולים פירות משומרים או מיובשים, ולעיתים גם אגוזים, תבלינים או אלכוהול. כל עוגה שמכילה פרי כרכיב יכולה להיחשב אם כן כעוגת פירות. עוגות אלו לרוב מוגשות בחתונות ובחגיגות חג המולד. הודות לטעמן העשיר, עוגות אלה לרוב מוגשות לחוד ללא תוספות כגון קצפת או חמאה.

היסטוריה

המתכון הקדום ביותר לעוגת פירות נמצא ברומא העתיקה והוא כלל רימונים, אגוזים, וצימוקים שעורבבו בתוך מחית שעורה. בימי הביניים, דבש, תבלינים ופירות משומרים נוספו למתכון.

לאחר מכן סוגים שונים של עוגות פירות החלו להופיע ברחבי אירופה. המתכונים התיישנו רבות ממדינה למדינה עם השנים, שכן הם היו תלויים ברכיבים שהיו זמינים באותה תקופה וכן שבאזורים מסוימים הכנסייה אסרה להשתמש בחמאה. האפיפיור אינוקנטיוס השמיני (1492-1432) התיר את השימוש בחמאה במסמך כתוב שנודע בשם "מכתב החמאה" בשנת 1490, במכתב הוא אישר לתושבי סקסוניה להשתמש בחלב ובחמאה עבור עוגת פירות גרמנית בשם סטולן.

החל מהמאה ה-16, סוכר שהגיע מהמושבות האמריקאיות (יחד עם התגלית שריכוז גבוה של סוכר עוזר לשמר פירות) הוביל לעודפים של פירות משומרים, כתוצאה עוגת הפירות נהייתה זולה יותר ואהודה יותר.

במדינות העולם

עוגת פירות המכילה דובדבנים
  • בבריטניה ישנו מגוון גדול של עוגות פירות, מעוגות דלות מאד בפירות ועד לעוגות מאד עשירות בהם. עוגת חג המולד המסורתית בבריטניה היא עוגת פירות עגולה שמצופה במרציפן. לרוב הן גם מקושטות בקישוטים שונים כגון עוגיות בצורת פתיתי שלג, אנשי שלג או אוכמניות.
  • פנפורטה היא עוגת פירות איטלקית, שמקורה מסיינה טוסקנה במאה ה-13. את העוגה אופים עם תבלינים רבים ומשטיחים אותה.
  • בצרפת ובמדינות אחרות שלא דוברות אנגלית, עוגת פירות פשוט נקראת "עוגה".
  • בגרמניה עוגת הפירות המסורתית נקראת סטולן, אוכלים אותה בעיקר בחג המולד וצורתה ככיכר לחם. מרכיבי העוגה כוללים שמרים, חמאה, מים, קמח, קליפות פרי הדר, צימוקים ושקדים.
  • בישראל יש האופים בט"ו בשבט עוגת פירות יבשים דחוסה מאוד, הנפרסת לאחר אפייתה לפרוסות דקיקות.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.