הנידחים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg
יש לערוך ערך זה. הסיבה היא: פוליטיזציה.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.


הנידחים (או המורדים) הם קבוצה קנאית שהוצאה מישיבת ויז'ניץ בחודש אלול בשנת ה'תשכ"ג (1963).

היסטוריה

בישיבה למדה קבוצה של בחורים שהורכבה בעיקר מירושלמים בני היישוב הישן שנטו לקנאות וניסו להקצין את הרוח בישיבה, ולא רצו לקבל את מרות ראש הישיבה רבי משה יהושע הגר והאדמו"ר רבי חיים מאיר. בסוף שנת ה'תשכ"ג הודיע רבי משה יהושע שהישיבה נסגרת ועל הבחורים הרוצים להמשיך ללמוד בה להתקבל מחדש. כך הושארו בחוץ התלמידים הקנאים שכונו מאז "הנידחים" או "המורדים". באותה תקופה עזבו את החסידות גם קבוצת אברכים קיצונית, כמו כן סולקו מהישיבה הרב גדליה נדל, הרב נסים קרליץ ורבי שאול ברזם שכיהנו בה כר"מים. האמרי חיים באותה תקופה היה שואל אברכים לרוב "האם אתה לנו או לצרינו", היות חששו מאותם מורדים. למרות שרבי חיים מאיר לא רצה לקבל אותם במעונו ולשמוע אותם, התעניין תמיד על עסקיהם בגשמיות וברוחניות[1].

רבי יעקב יוסף טברסקי מסקווירא הזהיר אז את מחותנו הישועות משה בביקורו אצלו לאחר אותה תקופה "אמנם סילקת את ה'יונים' הגדולות אולם חוששני שנשארו עדיין בחסידות אצלך 'גוזלים' עם אותם הדעות"[2].  

הקבוצה פתחה ישיבה משלה בירושלים, ישיבה שלא החזיקה מעמד לזמן ממושך[דרוש מקור]. רוב חברי הקבוצה הצטרפו לעדה החרדית. חלקם הקצינו יותר ועזבו את ישראל מטעמי קנאות וכיום הם הפלג הקיצוני ביותר של נטורי קרתא. הקבוצה פתחה בהמשך בית כנסת בשם "אוהל ישרים" בשכונת בית ישראל בירושלים וכיום יש לקהילה בית כנסת נוסף בקריית הרמ"א, בבית שמש.

חלק קטן מהקבוצה חבר לאחר פטירת רבי חיים מאיר לחסידותו של בנו, רבי מרדכי הגר. חלקם היו חסידים של רבי יהודה הורוויץ מדז'יקוב, חתנו לשעבר של רבי חיים מאיר. לאחר חזרתו של הרב ישראל הגר לחסידות ויז'ניץ, בתחילת העשור הראשון של המאה ה-21, חזרו המתונים שבקבוצה לחסידות ויז'ניץ.

מחברי הקבוצה

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ יצחק דוד רזמוביץ, ימים מקדם, ברוקלין, ניו יורק: המחבר, ה'תשנ"ד (1994)
  2. ^ הרב יוסף יצחק רוטנברג, משה אמת פרק כ"ח, ספר משה אמת
  3. ^ הרה"צ מנקיי הדעת דירושלים ר' יוסף בנימין רובין זצ"ל בפורום בחדרי חרדים.
Scroll 2 (PSF).png ערך זה הוא קצרמר בנושא יהדות. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0