הנידחים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קובץ:Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: פוליטיזציה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

הנידחים (או המורדים) הם קבוצה קנאית שהוצאה מישיבת ויז'ניץ בשנת ה'תשכ"ג (1963).

בישיבה למדה קבוצה של בחורים שהורכבה בעיקר מירושלמים בני היישוב הישן שנטו לקנאות וניסו להקצין את הרוח בישיבה. הם נאבקו ברבי משה יהושע הגר, שהיה אז ראש הישיבה, והוא שכנע את אביו, האדמו"ר רבי חיים מאיר, לסלק אותם מן הישיבה. בסוף שנת ה'תשכ"ג הודיע רבי משה יהושע שהישיבה נסגרת ועל הבחורים הרוצים להמשיך ללמוד בה להתקבל מחדש. כך הושארו בחוץ התלמידים הקנאים שכונו מאז "הנידחים" או "המורדים". באותה תקופה עזבו את החסידות גם קבוצת אברכים קיצונית, שנחשבו "העובדים" ותלמידי חכמים בחסידות, כמו כן סולקו מהישיבה הרב גדליה נדל, הרב נסים קרליץ והרב שאול ברזם שכיהנו בה כר"מים. למרות שרבי חיים מאיר לא רצה לקבל אותם במעונו ולשמוע אותם, התעניין תמיד על עסקיהם בגשמיות וברוחניות[1].

הקבוצה פתחה ישיבה משלה בירושלים, ישיבה שלא החזיקה מעמד לזמן ממושך[דרוש מקור]. רוב חברי הקבוצה הצטרפו לעדה החרדית. חלקם הקצינו יותר ועזבו את ישראל מטעמי קנאות וכיום הם הפלג הקיצוני ביותר של נטורי קרתא. הקבוצה פתחה בהמשך בית כנסת בשם "אוהל ישרים" בשכונת בית ישראל בירושלים וכיום יש לקהילה בית כנסת נוסף בקריית רמ"א, בבית שמש.

חלק קטן מהקבוצה חבר לאחר פטירת רבי חיים מאיר לחסידותו של בנו, רבי מרדכי הגר. חלקם היו חסידים של רבי יהודה הורוויץ מדז'יקוב, חתנו לשעבר של רבי חיים מאיר (שהיה קנאי אך שמר על קשר עם חותנו וגיסו). לאחר חזרתו של הרב ישראל הגר לחסידות ויז'ניץ, בתחילת העשור הראשון של המאה ה-21, חזרו המתונים שבקבוצה לחסידות ויז'ניץ.

מחברי הקבוצה

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. יצחק דוד רזמוביץ, ימים מקדם, ברוקלין, ניו יורק: המחבר, ה'תשנ"ד (1994)
  2. הרה"צ מנקיי הדעת דירושלים ר' יוסף בנימין רובין זצ"ל בפורום בחדרי חרדים.
Scroll 2 (PSF).png ערך זה הוא קצרמר בנושא יהדות. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0