הרב ישראל אליעזר אדלר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב ישראל אליעזר אדלר
האדמו"ר מדז'יקוב-ויז'ניץ
האדמו"ר מדז'יקוב - ויז'ניץ.jpg
רבי ישראל אליעזר אדלר בצעירותו
לידה 9 בינואר 1956 (65)
כ"ה בטבת תשט"ז
מקום פעילות רחובות, בית שמש
רבותיו סבו רבי חיים מאיר הגר, דודו רבי משה יהושע הגר, רבי שלום נח ברזובסקי
בת זוג גיטה ארנסטר
אב רבי נפתלי חיים אדלר
אם הינדא
אדמו"ר חסידות דז'יקוב-ויז'ניץ ה-1
תקופת כהונה אייר ה'תשע"ב
טיש פורים תשע"ג

הרב ישראל אליעזר אדלר (נולד בכ"ה בטבת תשט"ז, 9 בינואר 1956) הוא האדמו"ר מדז'יקוב-ויז'ניץ, ענף של חסידות ויז'ניץ.

קורות חייו

נולד לרבי נפתלי חיים אדלר והינדא בת רבי חיים מאיר הגר, האדמו"ר מוויז'ניץ. נקרא 'ישראל אליעזר' על שם סבו רבי ישראל הגר (אהבת ישראל) ובנו רבי אליעזר הגר (דמשק אליעזר). אביו היה בנו החורג של רבי ברוך הגר, האדמו"ר מסערט ויז'ניץ ואחיו של רבי חיים מאיר (אמו צירל, נישאה לרבי ברוך לאחר פטירת בעלה הרב מרדכי יהודה). הרב נפתלי חיים היה מיוחס מצד אביו לאדמו"רי לעלוב ומצד אמו היה נינו של רבי נפתלי חיים הורוביץ מדז'יקוב-ירושלים.

למד בישיבת בית אברהם, שם כיהן גיסו רבי שמואל ברזובסקי (כיום האדמו"ר מסלונים) כר"מ. בשנת תשל"ד נישא לריקל גיטל, בתו של דודו (חתן נוסף של רבי חיים מאיר הגר) הרב משה ארנסטר. לאחר הקמת קריית ויז'ניץ ברחובות מונה לרב החסידות על ידי דודו רבי משה יהושע הגר, האדמו"ר מוויז'ניץ, תפקיד שמילא במשך כ-30 שנה. נהג לנסוע מדי פעם לנתניה להתפלל בבית הכנסת 'דז'יקוב-ויז'ניץ' שאביו הקים בעיר.

חסידות דז'יקוב ויז'ניץ

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – חסידות דז'יקוב-ויז'ניץ

אביו של רבי ישראל אליעזר, רבי נפתלי חיים, הוא צאצא של שני האדמו"רים הראשונים בשושלת, רבי אליעזר הורוביץ ורבי מאיר. הוא הקים בנתניה, שם כיהן כרב, בית כנסת בשם 'דז'יקוב-ויז'ניץ' והיה מכונה האדמו"ר מדז'יקוב-ויז'ניץ, בעיקר בשנותיו האחרונות.

בכ"ב באייר תשע"ב (14 במאי 2012), חודשיים לאחר פטירת דודו, רבי משה יהושע הגר, הוכתר רבי ישראל אליעזר לאדמו"ר על ידי קבוצה מחסידי ויז'ניץ. חצרו נקראה 'דז'יקוב-ויז'ניץ'.[1]

עם הכתרתו הקים את חצירו ברחובות שם כיהן כרב הקהילה. לאחר מספר חודשים זכתה הקהילה במכרז על מתחם ברמת בית שמש, להקמת מוסדות ובנייני מגורים לאנשי החסידות.

בסיון תשע"ט עבר לגור במתחם האמור בבית שמש.

נכון לחודש ניסן תשפ"א, הקרייה בבית שמש עדיין בתהליכי בניה, כשחלקה הגדול הושלם. הקריה בבית שמש, המרכז של החסידות, כוללת שבעה בנינים ברחובות 'אמרי נועם' ו'אהבת שלום', בהם מתגוררים כ-120 משפחות, רובן משתייכים לחסידות. בקריה בית מדרש במבנה זמני, כולל אברכים, תלמוד תורה 'אמרי נפתלי' ובית ספר 'בנות הינדא'.

לחסידות גם בית כנסת בשם 'אמרי נפתלי', בבני ברק. וכן קהילה באלעד, וחבורת אברכים במודיעין עילית.

משפחתו

אחיו הרב מרדכי היה רב קהילת "מנחה חדשה-דז'יקוב" בבורו פארק.

לרב אדלר שני בנים ושמונה בנות.

בניו:

בנותיו:

קישורים חיצוניים

הערות שוליים