הרב ישראל הגר

מתוך המכלול
(הופנה מהדף ישראל הגר)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הרב ישראל הגר
רבי ישראל הגר מויז'ניץ.jpg
האדמו"ר רבי ישראל הגר מויז'ניץ
מקום לידה ישראל
מקום מגורים קריית ויז'ניץ, בני ברק, ישראל
מספר בשושלת 6
הקודם אביו, רבי משה יהושע הגר
תחילת כהונה תשע"ב

הרב ישראל הגר (נולד ו' באייר, ה'תש"ה) הוא האדמו"ר מוויז'ניץ, השישי בשושלת. חבר נשיאות מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל.

ביוגרפיה

נולד בתל אביב לרבי משה יהושע הגר, לימים האדמו"ר מויז'ניץ. בי' בסיוון ה'תשכ"ג נישא לשרה חנה חיה, בתו של רבי משולם זוסיא טברסקי מצ'רנוביל. החתונה התקיימה בקריית ויז'ניץ בבני ברק. לאחר נישואיו מונה על ידי סבו, האדמו"ר רבי חיים מאיר הגר, לרב בית הכנסת של חסידי ויז'ניץ במרכז בני ברק. ח' תמוז בשנת תשכ"ט, התקיים הכתרתו לרב דחסידי ויזניץ ברחוב רבי טרפון בבני ברק[1]. לאחר פטירת סבו, בשנת ה'תשל"ב, מונה לרב קריית ויז'ניץ בבני ברק במקום אביו שהתמנה לאדמו"ר.

הוסמך לרבנות על ידי הרב אברהם משה באב"ד, הרב יהושע מנחם אהרנברג, הרב משה אריה פריינד והרב אברהם צבי וייס.

יחסיו עם אביו ואחיו

בשנת ה'תשמ"ד הורחק על ידי אביו מביתו וממשרתו בקריית ויז'ניץ. בשנת ה'תש"ן מינה אביו במקומו את אחיו הצעיר, הרב מנחם מנדל הגר, כרב ואחראי על מוסדות החסידות.

בין השנים ה'תשמ"ד-ה'תשס"ב סבל הרב ישראל מהתנכלויות וניסה כמה פעמים לפייס את אביו. הוא פתח בית כנסת קטן בבני ברק. בחורף ה'תש"ס, לאחר שעבר תאונת דרכים קשה ואושפז, ביקרו אביו בבית החולים, ביקור שהחל את תהליך ההתקרבות המחודש ביניהם.

בתחילת שנת ה'תשס"ב הודיע אביו על החלטתו להחזרת בנו הרב ישראל הגר למקומו המרכזי בחסידות ויז'ניץ, במקום אחיו, ועל העברת סמכויות השליטה של מוסדות ויז'ניץ לידיו של איש אמונו, הרב חיים משה פלדמן מלונדון.

הסוגיה פילגה את חסידי ויז'ניץ לשני מחנות[2]. רובם תמכו ברב ישראל ומיעוטם תמך ברב מנחם מנדל, שפתח מרכז חסידי נפרד, מחוץ לקריית ויז'ניץ.

בתקופת מחלת אביו תפקד הרב ישראל בפועל כמנהיג החסידות. הוא הצטרף לרשימות של גדולי הרבנים החותמים על כרוזים שונים ובחר את מועמד החסידות לכנסת השמונה עשרה, מנחם אליעזר מוזס. כמו כן ישב בליל שבת בראש כינוס החסידים (ה"באטע") יחד עם גיסו, הרב מנחם ארנסטר, ראש ישיבת ויז'ניץ.

לאחר פטירת אביו הוכתר לכהן כאדמו"ר המרכזי בחסידות. אחיו, הרב מנחם מנדל, הוכתר כאדמו"ר של החצר שהקים בחיי אביו.

מיד לאחר שקיבל בפועל את הנהגת החסידות, לאחר מחלת אביו, פעל רבות לפשר במחלוקות שהתגלעו בקרב היהדות החרדית, בשנת תשע"ג יזם את הרחבת שורותיה של מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל, לאחר שבמהלך השנים נפטרו רוב חבריה. בשנת ה'תשע"א פישר בין שני גיסיו האדמו"רים מסאטמר ומבעלזא[דרוש מקור].

משפחתו

ילדיו:

קישורים חיצוניים

הערות שוליים


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0