חי-בר יטבתה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף חי-בר יוטבתה)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שמורת חי בר יטבתה

PikiWiki Israel 9609 Yotveta Hai-Bar.jpg

ראם לבן בשטח הפתוח
סוג מרכז שימור, ספארי, שמורת טבע
תאריך הקמה 1968
שטח 12 קילומטר רבוע (12,000 דונם)
מייסדים אברהם יפה ואורי צאן
מספר מינים 8
תצוגות עיקריות שטח פתוח
מדיניות מגע Hands Off
בעלות רשות הטבע והגנים

שְׁמוּרַת חַי-בָּר יָטְבָתָה היא שמורת טבע מסוג חי בר בערבה ליד יטבתה ובה נמצאים בעלי חיים מדבריים למטרות שימור, רבייה, והשבה לטבע. מן החי בר הושבו לטבע בהצלחה ראמים לבנים, פראים, וצבי יבשה מדבריים. המרכז משמש גם כספארי ויש בו זנים מדבריים שלא קיימים בישראל למטרת שימור עולמי כמו ערודים וראמי סהרה. כמו כן, חי בר זה הוא המרכז הזואולוגי הגדול ביותר בישראל מבחינת שטח.

היסטוריה

חי-בר יטבתה הוקם ב-1968 על ידי אברהם יפה, מנהלה הראשון של רשות שמורות הטבע הקמתו סימנה את תחילת תהליך השבתם לטבע של בעלי חיים שנעלמו מנופי ארץ ישראל. לצורך כך הוקמו שני גרעיני הרבייה, אחד לבעלי חיים שחיו בחורש הים תיכוני ואחר לבעלי חיים מדבריים. מטרת החי-בר היא ליצור סביבה טבעית מוגנת ומבוקרת, שתאפשר להגדיל את אוכלוסיותיהם של בעלי החיים שנבחרו ולהחזיקם עד להשבתם לטבע.

בשנות ה-60 הוקמה אגודה ציבורית בשם "חי-בר" בחסות רשות שמורות הטבע ובניהולם של אברהם יפה ואורי צאן. מטרות האגודה היו השבת מיני חיות בר שנכחדו בארץ וביסוס מינים בסכנת הכחדה. בתחילת שנות ה-70 גודר במלחת יטבתה שטח בהיקף כ-12,000 דונם והובאו אליו אוכלי עשב גדולים שנכחדו בארץ (וגם כמה מינים שלא התקיימו בארץ, אך הם בסכנת הכחדה בעולם), בהם פראים, דישונים, ראמי סהרה, ראמים לבנים, ערודים ויענים.

באמצע שנות ה-80 גודרו עוד כ-6000 דונם ממערב לכביש 90 כדי להגן על האוכלוסייה האחרונה בעולם של צבי השיטים – תת-מין של צבי מצוי בסכנת הכחדה בעולם – והיא במעקב שוטף לשם שמירה על מין זה.

הכניסה לחי-בר
קבוצת יענים בשטח הפתוח
ערוד בשטח הפתוח

מינים בחי-בר יוטבתה

בשמורה הפתוחה:

  • צבי הנגב - כיום האוכלוסייה גדולה ומשמעותית מאד בטבע
  • צבי השיטים - נמצאת האוכלוסייה האחרונה בעולם בתחום מגודר.
  • יען מצוי - בשנות האלפיים נעשה ניסיון ראשון בעולם להשיב לטבע יענים, אולם ללא הצלחה לעת עתה, אך עדיין יש כוונה להשיבם לטבע בארץ בעתיד
  • דישון מקראי
  • ראם לבן - הושבו לטבע החל מ-1996 בערבה הצפונית ובנחלים הגדולים
  • ראם סהרה - אין כוונה להשיב אותם לטבע הישראלי, אלא רק למטרות שימור עולמי
  • פרא פרסי - הפראים הושבו לראשונה לטבע בארץ ב-1982 באזור מכתש רמון, והתבססו במרחב ניכר בהר הנגב
  • ערוד

צמחים:

בעבר היה במקום מרכז טורפים שבו היו נמצאים מיני בעלי חיים כמו טורפים, עופות, זוחלים, מכרסמים וכדומה. אך החי-בר נועד לטיפול, שיקום והשבה לטבע את בעלי החיים ולא להחזיקם בכלובים, וכן להקים גרעיני רבייה לבעלי חיים בישראל, נסגר מרכז הטורפים.

גלריה

ראו גם

קישורים חיצוניים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0