ישראל זיו

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


שגיאות פרמטריות בתבנית:אישיות ביטחונית

פרמטרים ריקים [ תקופת שירות, עלה לישראל ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

פרמטרים [ תפקידים צבאיים, מלחמות וקרבות ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

ישראל זיו
Israel Ziv.jpg
ישראל זיו בפינוי נווה דקלים
לידה 1957 (גיל: 64 בערך)
ירושלים ישראלישראל
השתייכות Badge of the Israel Defense Forces.new.svg  צבא הגנה לישראל
דרגה אלוף  אלוף
תפקידים אזרחיים
ראש חברת ייעוץ ביטחוני

ישראל זיו (נולד ב-1957) הוא ראש חברת "גלובל סי-אס-טי", המספקת ייעוץ ביטחוני ואימונים צבאיים לכוחות ביטחון במדינות באמריקה הלטינית ובאפריקה. שירת כאלוף בצה"ל, והיה ראש אגף המבצעים בשנים 20032005.

שירות צבאי

זיו נולד בשם ישראל זילברשטיין, בשכונת נחלת אחים שבירושלים בשנת 1957, גדל והתחנך בשכונת קטמון. בשנת 1975 התגייס לצה"ל במסגרת גרעין נח"ל לקיבוץ סופה, והתנדב לצנחנים לגדוד הנח"ל המוצנח (שבאותם ימים כונה "גדוד 50"). בצנחנים עבר מסלול הכשרה כלוחם וקורס מ"כים חי"ר. זיו שימש כמפקד כיתה בגדוד ויצא לקורס קציני חי"ר. לאחר הקורס שירת כמד"כ, נטל חלק במבצע ליטני כחלק מצוות של קצינים ועבר את טבילת האש שלו[1]. שימש בתפקידי מ"מ סמ"פ ומפקד פלוגה בגדוד הנח"ל המוצנח. בשנת 1981 מונה למפקד סיירת צנחנים. ב-19 ביולי אותה שנה, בעת מספר ימי קרב ארטילרי בין אש"ף לצה"ל, בהם הופגזו יישובי הצפון, פיקד זיו על כוח הסיירת במבצע צלצל, פשיטה שביצעו הצנחנים, בפיקוד יורם יאיר, מדרום ל"מזרעת- אל- מצילה", כחמישה קילומטרים מדרום למזרח לשפך הזהרני שבלבנון. הכוח הוטס במסוקי "יסעור" לקרבת היעד, ופשט על מפקדת מחבלים מארגון החזית העממית לשחרור פלסטין - המפקדה הכללית של אחמד ג'יבריל[2]. בקרב על היעד נהרגו חמישה מחבלים. לכוח הפושט, בפיקוד יאיר, היו שבעה פצועים והרוג, קצין האג"ם החטיבתי יוסי טהר. לאחר שהמשימה בוצעה במלואה והיעד הושמד[3], חולצו זיו ואנשיו במסוקים מן השטח תחת אש כבדה. המסוק בו שהה ספג פגיעות רבות, אולם זיו שיכנע את הטייס להמשיך לטוס עד לשטח ישראל, שם נחת המסוק נחיתת אונס. לטייס ניתן צל"ש על אומץ ליבו[4].

זיו שימש כמפקד סיירת צנחנים גם במלחמת לבנון הראשונה. עם פרוץ המלחמה, ביוני 1982, ביצעה חטיבת הצנחנים, בפיקודו של יורם יאיר, נחיתה מן הים בשפך נהר האל-אוואלי והובילה את אוגדות צה"ל עד מבואות ביירות. זיו ואנשיו, לחמו כחלק מ"כוח עוגן", גדוד הסיור של הצנחנים, שאיגד תחתיו לראשונה את היחידות החטיבתיות, הסיירת הפלנ"ט והפלחה"ן של החטיבה וכן פלגה מפלוגת הרפואה החטיבתית. הגדוד, בפיקוד דורון אלמוג[5], הוביל את החטיבה, כמשמר קדמי, בהצלחה רבה מהנחיתה בשפך נהר האוואלי ועד ביירות. זיו הוביל את הסיירת במסע רגלי קשה בציר ההררי לאורך הרי השוף, לאורך שבעים קילומטרים, שהיה רצוף קרבות והיתקלויות עם מחבלי אש"ף, במשימות תצפית וסיור ושימשו ככוח החוד החטיבתי. באחת ההיתקלויות מצפון לדאמור הובילו זיו ואלמוג את לוחמי הסיירת בקרב, חיסלו עשרה מחבלים ולקחו בשבי עשרה נוספים[6]. לאחר מכן, בעת שאזל מלאי המים והמזון לכוח הסיירת, קבע זיו כי למרות מצוקת המים אין למנוע מים מן השבויים. במהלך התנועה לכפר קבר שמון, נתקלו זיו ואנשיו במחצבה ובה שלושים פיליפינים הכלואים בה בתנאי עבדות. זיו פקד על חייליו לשחרר את הפיליפינים ואף דאג, תוך איום על הקבלן שהעסיק אותם ולאחר מכן באמצעות מגעים עם שגרירות הפיליפינים בישראל, לשיבת הפועלים לארצם. לאחר מכן בג'מהור, בסמוך לכביש ביירות-דמשק לחם זיו בראש סיירת צנחנים בקרב קשה, ולוחמיו, שהיו נתונים תחת אש חזקה, סירבו לקום ולחתור למגע. זיו, תוך דוגמה אישית גבוהה, קם והסתער על האויב ואיתו שני לוחמים, מה שהניע את שאר לוחמי הסיירת לעשות כמותו[7].

לאחר המלחמה שימש זיו כעוזר נספח צה"ל בארצות הברית, האלוף אורי שמחוני. ב-1986 מונה למפקד גדוד הנח"ל המוצנח. בפעילות חודרת אל תוך לבנון עליה פיקד זיו, נהרג מאש כוחותינו אחד מלוחמי הגדוד, אידור רבינוביץ'. הכוח בפיקוד זיו תוחקר על ידי הרמטכ"ל דאז, דן שומרון[8]. זיו פעל לשיקום הרוח והמורל בגדוד והוביל את לוחמיו, במבצע חטיבתי של הצנחנים, כנגד תשתיות מחבלים במשולש הכפרים יעטר- כפרא- צדיקין שבדרום לבנון .על הפעולה פיקד מח"ט הצנחנים דאז, שאול מופז. במהלך המבצע הרגו זיו וחייליו כעשרה מחבלים מארגון אמל. באוגוסט 1991 מונה למפקד עוצבת שועלי מרום, חטיבת צנחנים במילואים, ובמקביל למפקד החטיבה הצפונית ברצועת עזה ושירת בתפקיד עד מאי 1993[9]. ב-1993 מונה למפקד חטיבת הצנחנים. במהלך כהונתו כמפקד החטיבה אירע הפיגוע בצומת בית ליד, בו נרצחו עשרים ואחד חיילים, רבים מהם חיילי החטיבה, ואזרח אחד. כמו כן התאפיינה תקופת פיקודו על החטיבה בשורת תרגילים ואימונים חטיבתיים קשים ואינטנסיביים במיוחד, וכן ברצף מבצעים מוצלחים שביצעה הסיירת החטיבתית, בפיקוד יוסי בכר, כנגד מחבלי החזבאללה, בהם חיסלו הצנחנים עשרים ואחד מחבלים[10]. בשנים 1997 עד 1999 פיקד על עוצבת סיני אוגדה מילואים משוריינת בפיקוד הדרום ובמקביל פיקד על קורס מפקדי פלוגות ומפקדי גדודים ועל מדור תורת חי"ר צנחנים. ב-1999 מונה לקצין חיל רגלים וצנחנים ראשי, ובמשך שנה וחצי מיולי 2001 ועד ינואר 2003 היה מפקד אוגדת עזה[11] ופיקד עליה במבצעים כנגד הטרור הפלסטיני באינתיפאדה השנייה[12]. בשנת 2003 הועלה לדרגת אלוף ומונה לתפקיד ראש אגף המבצעים במטכ"ל[13]. בתפקידו זה היה זיו מעורב בין היתר בתיכננו ובביצועו של מבצע גשם ראשון[14]. היה ממתכנני ביצוע תוכנית ההתנתקות. על המשימה אמר שהייתה הקשה ביותר שעבר בצבא, שהוא אינו גאה בה ושתכליתה הפוליטית והמדינית לא הייתה ברורה לו[15]. ב-2 באוקטובר 2005 הוחלף כראש אגף המבצעים על ידי האלוף גדי איזנקוט, ויצא לתקופת לימודים. במלחמת לבנון השנייה ייעץ למפקד אוגדת הגליל, גל הירש[16]. לאחריה השתחרר משירות צבאי.

כיום עומד ישראל זיו בראש חברת "גלובל סי-אס-טי", המספקת ייעוץ ביטחוני ואימונים צבאיים לכוחות ביטחון במדינות באמריקה הלטינית ובאפריקה. פורסמו ידיעות כי זיו מדריך את צבא קולומביה בשיטות לחימה בגרילה, המיושמות במלחמה בארגון הגרילה המרקסיסטי "פארק" (FARC). בנוסף פורסם שהממשל האמריקני הטיל סנקציות על מדינות ששיתפו פעולה עם זיו, בגין אינטרסים כלכליים ובטחוניים, ושמשרדי הביטחון והחוץ הישראלים הטילו קנס על זיו, לאחר שלמרות האיסור שהטילו, הוא חתם על חוזה לאספקת נשק והקמת משמר מיוחד למען הנשיא מוסה דדיס קמרה, שהיה קצין שב-2008 תפס את השלטון בגינאה בכוח[17].

לזיו מיזמים חקלאיים בדרום סודאן. כמו כן העניק לנשיא סאלווה קיר מאיארדיט ייעוץ תדמיתי[18] לאחר ההתגשויות בין נאמני קיר לנאמני סגנו, שגבו את חייהם של 300 בני אדם ביולי 2016.

השכלה וחיים פרטיים

זיו הוא בעל תואר ראשון בכלכלה מאוניברסיטת בר-אילן ותואר שני במדע המדינה מאוניברסיטת חיפה כמו כן הוא בוגר המכללה לביטחון לאומי. הוא נשוי ואב לשלושה. מתגורר בהר אדר.

הסתבכויות

בתאריך 14/12/2018 הטילה ארצות הברית סנקציות כלכליות על אלוף (במיל') ישראל זיו ועל אישים נוספים בשל ביצוע "פעולות שיש להן מטרה או השפעה על הרחבת או הארכת הסכסוך בדרום סודן".

קישורים חיצוניים

מכּתביו:

 • ישראל זיו, ספטמבר כבר כאן, באתר nrg‏, 7 באוגוסט 2011
 • לבנון בסיני, nrg, ‏ 21.08.2011.
 • ישראל זיו, מאזן אזורי חדש, באתר nrg‏, 4 בספטמבר 2011
 • ישראל זיו, הזדמנות להסדר: לשנות את המשחק, באתר nrg‏, 18 בספטמבר 2011
 • ישראל זיו, הישג חלקי לשני הצדדים, באתר nrg‏, 25 בספטמבר 2011
 • ישראל זיו, נערכים למלחמה שהייתה, באתר nrg‏, 16 באוקטובר 2011
 • ישראל זיו, בקרוב הכרעה, באתר nrg‏, 30 באוקטובר 2011
 • ישראל זיו, העם הפך למפקד העליון, באתר nrg‏, 6 בנובמבר 2011
 • ישראל זיו, המפתח לגרעין האיראני נמצא בידיים של רוסיה, באתר nrg‏, 25 בנובמבר 2011
 • ישראל זיו, שעת מבחן, באתר nrg‏, 25 בדצמבר 2011

הערות שוליים

 1. על אזרחי, 6 באוקטובר 2012
 2. מבצע צלצל, באתר "סיירת צנחנים"
 3. אלוף יורם יאיר, "אתי מלבנון" - סיפורה של חטיבת הצנחנים במלחמת לבנון, משרד הביטחון ההוצאה לאור, 1990, עמודים 13-14.
 4. אביחי בקר, מלחמות ישראל, באתר הארץ, 24.10.2001
 5. הפרק הראשון מתוך הספר בומרנג מאת עפר שלח ורביב דרוקר, הוצאת כתר, 2005.
 6. אלוף יורם יאיר, "אתי מלבנון" - סיפורה של חטיבת הצנחנים במלחמת לבנון, משרד הביטחון ההוצאה לאור, 1990, עמוד 73.
 7. אביחי בקר, מלחמות ישראל, באתר הארץ, 24.10.2001
 8. [email protected], באיחור של 15 שנה, באתר nrg‏, 28 בפברואר 2002
 9. אמיר אורן, מבצע שנולד לא בזעם רותח, אלא בשיקול קר, באתר הארץ, 10 במאי 2002.
 10. אביחי בקר, מלחמות ישראל, באתר הארץ, 24.10.2001
 11. ‫אטילה שומפלבי, הרמטכ"ל: "החיילים והמפקד נכשלו בהגנה על מוצב מרגנית", באתר ynet, 28 באוקטובר 2001‬
 12. עלי ואקד ופליקס פריש, 10 פלסטינים נהרגו בפעילות צה"ל ברצועה, באתר ynet, 7 בדצמבר 2002.
 13. פליקס פריש, מינויים: האלוף הראל - לפיקוד דרום; תא"ל זיו - למבצעים, באתר ynet, 3 בינואר 2003.
 14. אמיר בוחבוט ואורי גליקמן, "נגרוס כל מה שקשור לחמאס", באתר nrg‏, 25 בספטמבר 2005
 15. ראיון עם ישראל זיו, על אזרחי, גלי צה"ל, 6 באוקטובר 2012
 16. עפר שלח, בצבא של אשכנזי עושים, באתר nrg‏, 11 ביולי 2008.
 17. ברק רביד, ארצות הברית וקולומביה נגד האלוף (מיל') ישראל זיו, באתר הארץ, 13.4.2011
 18. חדשות 2, ‏"העזרה לנשיא דרום סודן - מחווה אישית", באתר ‏מאקו‏‏, ‏8 בדצמבר 2016‏


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0