הרב משה יהודה לייב רבינוביץ

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
האדמו"ר ממונקאטש
רבי משה יהודה לייב רבינוביץ
רבי משה יהודה לייב רבינוביץ', האדמו"ר ממונקאטש, 2007
לידה 25 בדצמבר 1940 (גיל: 82)
כ"ה בכסלו ה'תש"א
מונקאטש
מקום מגורים בורו פארק
מקום פעילות ניו יורק
השתייכות חסידות מונקאטש
תחומי עיסוק אדמו"ר, פדיון שבויים
רבותיו רבי יואל טייטלבוים, רבי מרדכי גיפטר
אב רבי ברוך יהושע ירחמיאל רבינוביץ
אם חיה פרימה רבקה רבינוביץ
אדמו"ר ממונקאטש ה־חמישי
תשכ"ב -

רבי משה יהודה לייב רבינוביץ (נולד בכ"ה בכסלו ה'תש"א, 25 בדצמבר 1940) הוא האדמו"ר הנוכחי של חסידות מונקאטש.

ביוגרפיה

נולד במונקאטש שהייתה אז תחת שלטון הונגרי. אביו היה רבי ברוך יהושע ירחמיאל רבינוביץ ששימש אז כאדמו"ר ממונקאטש וכרב העיר. אמו הייתה חיה פרימה רבקה, בתו של רבי חיים אלעזר שפירא, ברית המילה שלו נערכה ב"זאת חנוכה", הסנדק היה האדמו"ר רבי שלום אליעזר הלברשטאם מרצפרט, בנו של רבי חיים הלברשטאם מצאנז. שמו נקרא על שם סבו זקינו (חמיו של רבי נתן דוד רבינוביץ מפארציווא שהיה גם דודהּ של אמו) רבי משה יהודה לייב שפירא מסטריזוב.

הרב רבינוביץ עם מייקל בלומברג
הרב משה יהודה לייב רבינוביץ

בשנות השואה גורש לאוקראינה עם אביו, בעל הנתינות הפולנית. לאחר שניצלו מטבח ההמונים שביצעו פורעים אוקראינים במגורשים היהודים בקמניץ-פודולסקי, הצליחו לחזור לבודפשט ולהתאחד עם שאר המשפחה[1]. בבודפשט התחבאו, וב-1944 קיבלו הוריו סרטיפיקט לארץ ישראל ועלו אליה. אמו ילדה את בנה החמישי עם הגיעם לארץ ישראל, אך היא לקתה בשחפת ובתש"ה נפטרה בירושלים בהשאירה אחריה חמישה יתומים[1]. אביו נישא בשנית ליהודית ולהאוז, נערה בת 18, נסע לארצות הברית לחסידיו שהזמינוהו, אך מצא "עולם כמנהגו נוהג"[דרושה הבהרה] והתאכזב, הוא עבר עם משפחתו לסאו פאולו שבברזיל, שם שימש רב אורתודוקסי-מודרני, ללא סממנים חסידיים, לאנשי הקהילה היהודית המקומית וחדל לשמש כאדמו"ר.

רבי משה יהודה לייב נשלח על ידי אביו לארצות הברית, שם למד בישיבת טלז בקליבלנד שבאוהיו אצל רבי פסח שטיין ורבי מרדכי גיפטר ובבית מדרש עליון במונסי שבניו יורק.

בשנת תשכ"ב נשא את נחמה פערל, בתו של הרב אהרן ברנשטיין, ראש ישיבת חיי עולם בירושלים וחבר בד"ץ אגודת ישראל, בחתונתו השתתף אביו, אך לא ליווה את בנו לחופה כנהוג.

מיד אחרי נישואיו הוכתר רבי משה יהודה לייב על ידי שארית הפליטה של חסידי מונקאטש לאדמו"ר ממונקאטש, בעידודו הנמרץ של האדמו"ר רבי יואל טייטלבוים מסאטמר, לאחר מינויו התנהל מאבק על מנת להעביר אליו את הרכוש המיוחס לאדמו"רי מונקאטש ושל עוד צדיקים אשר היה ברשות אביו[2] לאחר שאביו ביטא את רצונו להוריש את החפצים לבנו מאשתו השניה, יאיר, הקרע בין האב לבנו המשיך עד פטירת האב, שבצוואתו אסר על בניו חיים אלעזר, הרב משה יהודה לייב ויוטא להגיע להלוויתו, לבקר את קברו או לומר עליו קדיש[3].

רבי משה יהודה לייב פעל לשיקום החסידות, שמרכזה כיום בשכונת בורו פארק בברוקלין, וייסד מחדש בתי מדרש, ישיבות, בתי חינוך ומוסדות חסד ברחבי העולם.

עוסק בפדיון שבויים, ופועל לרווחת יהודים הכלואים בבתי הכלא בארצות הברית[דרוש מקור].

משפחתו

ספריו

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ 1.0 1.1 האדמו"ר ממונקאטש הרב ברוך יהושע ירחמיאל רבינוביץ זצ"ל, באתר המוקדש לתולדותיו.
  2. ^ תביעה על עזבון הבעש"ט, דבר, 25 בנובמבר 1975
  3. ^ דוד אסף‏, הרבי ממונקאטש הגיע!, בבלוג "עונג שבת", 2 בינואר 2019, ושם גם תצלום הצוואה.
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0