חסידות רצפרט

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף חסידות ראצפרט)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

חסידות רצפרטיידיש:ראצפערט) היא חסידות מבית צאנז. מייסד החסידות היה רבי שלום אליעזר הלברשטאם, בנו של רבי חיים הלברשטאם מצאנז.

תולדות החסידות

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – רבי שלום אליעזר הלברשטאם

רבי שלום אליעזר נולד בחול המועד פסח תרכ"ב. נישא לבתו של גיסו רבי מרדכי דב מהורניסטייפול והתגורר אצלו אחר חתונתו. לאחר זמן גורש על ידי הממשל הרוסי חזרה לגליציה. בשנת תר"ס היגר להונגריה והחל לשמש כאדמו"ר, בהתחלה בטגלאש ולאחר מכן ברצפרט. רבי שלום אליעזר נרצח בשואה במחנה אושוויץ בט"ז בסיוון תש"ד.

החסידות אחרי השואה

בנו השני של רבי שלום אליעזר היה רבי משולם זושא, חתנו של רבי נפתלי טייטלבוים מנירבטור[1]. בתו השלישית של רבי משולם זושא, רייצא, נישאה לרבי יואל בעער.[2]. רבי יואל ניצל מהשואה והתגורר בארצות הברית והקים שם בית מדרש בשכונת ויליאמסבורג. לאחר מספר שנים עבר לסאו פאולו שבברזיל והקים שם קהילה חסידית על שם חמיו. הוא היה בעל חסד גדול, פעל להחזרה בתשובה ודאג לקהילתו במסירות.

בנו היחיד הוא רבי זושא בעער, שבעת חתניו הם, הרב מנחם אליעזר זאב רוזנבוים האדמו"ר מקרעטשניף ברחובות, הרב יחיאל אשר זעליג פאנעט האדמו"ר מקארלסבורג במונטריאול, הרב אליעזר ליבר שנעעבאלג רב הקהלה החרדית בעדזשוואר - אנגליה, הרב יצחק אייזיק רוזנבוים האדמו"ר מקליוולנד בוויליאמסבורג, הרב חיים יהודה בעק האדמו"ר מטשערקאס במאנסי, הרב חיים אלעזר וויס האדמו"ר מחמעלניק במאנסי, הרב יצחק דוד הורוביץ.

רבי יואל נפטר בכ"ט באדר תשנ"ב. לאחר פטירתו הכתיר חתנו הגדול, האדמו"ר מקרעטשניף, את בנו היחיד הרב זושא לאדמו"ר ואת חתנו הרב יצחק דוד הורוביץ לגאב"ד הקהילה.

הרב יצחק דוד הורביץ, הרחיב ופיתח את הקהילה וכן פתח מוסדות בישראל: בבני ברק, בית שמש ואלעד ובארצות הברית: בויליאמסבורג. חתנו הרב מאיר הגר (בנו של הרב ישראל אליעזר הגר, בנו של רבי משה, ראש ישיבת סערט ויז'ניץ) מכהן כרב הקהילה בבית שמש.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ בנו של רבי ישראל יעקב מוואלווא
  2. ^ רבי יואל היה נכדו של רבי חיים טירר בעל ה"באר מים חיים", סדר יחוסו ראו כאן.