חסידות ראצפרט

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

חסידות ראצפרטיידיש:ראצפערט) היא חסידות מבית צאנז. מייסד החסידות היה רבי שלום אליעזר הלברשטאם, בנו של רבי חיים הלברשטאם מצאנז.

תולדות החסידות

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – רבי שלום אליעזר הלברשטאם

רבי שלום אליעזר נולד בחול המועד פסח תרכ"ב בערך. נישא לבתו של גיסו רבי מרדכי דב מהורניסטייפול והתגורר אצלו אחר חתונתו. לאחר זמן גורש על ידי הממשלה הרוסית חזרה לגליציה. בשנת תר"ס היגר להונגריה והחל לשמש כאדמו"ר, בהתחלה בטגלאש ולאחר מכן ברצפרט. רבי שלום אליעזר נרצח בשואה במחנה אושוויץ בט"ז בסיוון תש"ד.

הייתה עוד חצר חסידית בראצפרט בהנהגתו של רבי נפתלי הירקא הלוי זילבערמאן[1], תלמידו של רבי חיים מצאנז, אך אין קשר בין החצרות.

החסידות אחרי השואה

בנו השני של רבי שלום אליעזר היה רבי משולם זושא, חתנו של רבי נפתלי טייטלבוים מנירבטור[2]. בתו השלישית של רבי משולם זושא, רייצא, נישאה לרבי יואל בעער.[3]. רבי יואל ניצל מהשואה והתגורר בארצות הברית והקים שם בית מדרש בשכונת ויליאמסבורג. לאחר מספר שנים עבר לסאו פאולו שבברזיל והקים שם קהילה חסידית על שם חמיו. הוא היה בעל חסד גדול, פעל להחזרה בתשובה ודאג לקהילתו במסירות. ששת חתניו הם, רבי מנחם אליעזר זאב רוזנבוים האדמו"ר מקרעטשניף ברחובות, רבי יחיאל אשר זעליג פאנעטה האדמו"ר מקארלסבורג במונטריאול, רבי אליעזר ליבר שנעעבאלג רב הקהלה החרדית בעדזשוואר - אנגלי', רבי יצחק אייזיק רוזנבוים האדמו"ר מקליוולנד בוויליאמסבורג, רבי חיים יהודה בעק האדמו"ר מטשערקאס במאנסי. נפטר בכ"ט באדר תשנ"ב. לאחר פטירתו הכתיר חתנו הגדול, האדמו"ר מקרעטשניף, את בנו היחיד רבי זושא לאדמו"ר ואת חתנו רבי יצחק דוד הורוביץ לגאב"ד הקהילה.

רבי יצחק דוד הורביץ, הרחיב ופיתח את הקהילה וכן פתח מוסדות בישראל: בבני ברק, בית שמש ואלעד ובארצות הברית: בויליאמסבורג. חתנו הרב מאיר הגר (בנו של הרב ישראל אליעזר הגר, בנו של רבי משה, ראש ישיבת סערט ויז'ניץ) מכהן כרב הקהילה בבית שמש.

כהיום (שנת תשע"ה) גר רבי זושא בעער בבורו פארק ויש לו גם בית בסביבות מאנסי, עוד לא הוחלט איפה למסד את החצר.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. נפטר ט' בתשרי תרנ"ח. בניו היו רבי משה ורבי יעקב פרץ. חתנו היה רבי יעקב הלוי אב"ד יאנשי.
  2. בנו של רבי ישראל יעקב מוואלווא
  3. רבי יואל היה נכדו של רבי חיים טירר בעל ה"באר מים חיים", סדר יחוסו ראו כאן.