הרב מנחם פרומן

מתוך המכלול
(הופנה מהדף מנחם פרומן)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב מנחם פרומן
Froman1.jpg

הרב מנחם פרומן בימי ההתנתקות
לידה 1 ביוני 1945
כ' בסיוון ה'תש"ה
כפר חסידים
פטירה 4 במרץ 2013
כ"ג באדר ה'תשע"ג
מקום פעילות תקוע
תחומי עיסוק חסידות, קבלה, שלום
חיבוריו אדם מן הארץ
שלום עם אדמה
דין וחשבון על השיגעון
חסידים צוחקים מזה

הרב מנחם חי שלום פרומן (כ' בסיוון ה'תש"ה, 1 ביוני 1945 - כ"ג באדר ה'תשע"ג, 4 במרץ 2013), היה רבה של תקוע, פעיל שלום ומשורר. לימד בישיבה הגבוהה מקור חיים, בישיבת תקוע ובישיבת עתניאל.

קורות חייו

נולד וגדל בכפר חסידים, ללאה רייזל[1] וליהודה אריה פרומן[2]. אביו בא ממשפחה של חסידי גור ויצא בשאלה. בנעוריו היה קומונר בתנועת הנוער העובד והלומד ונמנה עם גרעין "תדהר" שנועד להתיישב בקיבוץ האון.[3].

הוא סיים את בית הספר הריאלי בחיפה ועבר לפני גיוסו של"ת בקיבוץ כפר רופין. המשיך לשירות מלא בצה"לחטיבת הצנחנים) ולחם כחייל מילואים בקרב אום כתף במלחמת ששת הימים. אחרי הצבא הגיע לקיבוץ האון בשנת 1966. למד מחשבת ישראל באוניברסיטה העברית בירושלים והתחיל תהליך של חזרה בתשובה. הוא למד בישיבת מרכז הרב, והתגורר תקופה בבית ראש הישיבה הרב צבי יהודה קוק[4] באותה התקופה למד חברותא במשך שנים יחד עם הרב מיכאל הרשקוביץ. לאחר מכן למד בישיבת הכותל. הוא הוסמך לרבנות על ידי הרבנים שלמה גורן ואברהם שפירא. כיהן כרב קיבוץ מגדל עוז, לימד במכון מאיר בירושלים ושימש כר"מ בישיבת עטרת כהנים. לימד בישיבה הגבוהה "מקור חיים", שהוקמה בידי הרב עדין שטיינזלץ והרב שמעון גרשון רוזנברג. לאחר כשנה נוצרו מתחים בין אנשי הצוות והוא התבקש לעזוב[5].

עד למותו כיהן כרב של תקוע, וכן לימד חסידות וקבלה בישיבת ההסדר בעתניאל. בשנת תשנ"ו זכה בפרס אבי חי.

הרב פרומן היה נשוי לאמנית ולמחנכת הרבנית הדסה פרומן ואב לעשרה ילדים. בסוף שנת 2010 התגלה בגופו סרטן המעי הגס[6], ובעקבות זאת הוסיף לשם משפחתו את השם חי-שלום[7]. נפטר בכ"ג באדר תשע"ג (4 במרץ 2013)[8].

עמדותיו

תפיסת השלום של הרב פרומן

הרב פרומן החזיק בעמדות ייחודיות ביחס לפתרון הרצוי בין הישראלים לערבים. לפי תפיסתו בסיסו של הסכסוך היהודי-ערבי הוא דתי, ועל כן הבסיס לפתרון הסכסוך ולשלום בין העמים ייכון רק באמצעות אנשי דת. הוא האמין שבין הצדדים הנושאים והנותנים, אך בעיקר מהצד הישראלי, שורר יחס מובנה של זלזול המונע את האפשרות ליצור דיאלוג אמיתי משותף וכן. לטענתו, הסכם שלום אפשר להשיג דווקא עם ארגון חמאס, שכן דווקא אנשים שמאמינים בה' יכולים לקבל בהשלמה מצב שבו חזונם לא מתגשם מידית אלא לפי רצון ה' (זאת בניגוד לתפיסה החילונית הרואה את האדם המאמין כאדם חסר יכולת התפשרות, שממנה נובעת לדעתו אי ההסכמה הישראלית לנהל משא ומתן עם אנשי חמאס).

הרב פרומן נפגש וקיים שיח עם מנהיגים דתיים מוסלמיים בניסיון להגיע להסכם שלום על בסיס דתי[9]. הוא שימש כ'איש קשר' בין הרב אליהו בקשי דורון למנהיגים מוסלמיים[10]. הרב פרומן נהנה ממעמד מיוחד גם בציבור הערבי-הישראלי: הוא היה היהודי היחיד שנאם בלוויות האזרחים הערבים שנרצחו בפיגוע הטרור היהודי בשפרעם והצטרף למחאה נגד סגירת תיקי החקירה של המעורבים באירועי אוקטובר 2000. הוא השתתף בועידת השלום במדריד, 1991, נפגש מספר פעמים עם יאסר ערפאת[11], עם ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן בעקבות אירועי המשט לעזה[12] ועם יושב ראש הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס[13]. בהזדמנויות שונות הכריז על האיסור ההלכתי לגזול ולעקור עצי זית של פלסטינים ולפגוע ברכושם. ביקר כמה פעמים במסגדים שעל פי החשד יהודים הזיקו להם במסגרת מה שמכונה "תג מחיר". בפברואר 2008 הציגו פרומן והעיתונאי הפלסטיני חאלד עמאיירי הצעת הסכם בין ישראל לחמאס. ההצעה כללה הסכמה על הפסקת מעשי האיבה משני הצדדים ושחרור אסירים פלסטינים מצד אחד וגלעד שליט מצד שני. על פי עמאיירי "ההצעה שלנו הוצגה בפני הדרג הבכיר ביותר בממשלת חמאס בעזה וזכתה להסכמה במאת האחוזים"[14].

הרב מנחם פרומן בהילולת רבי שמעון בר יוחאי במירון 2012

בעקבות פעילותו ספג איומים, קריאות להחרמות ואף איומי רצח[15][16]. הרב פרומן נמנה עם מנהיגי תנועת ארץ-שלום. הוא פעל להסדרת יחסים עם תושבים ג'ובת א-דיב הסמוכה למקום מגוריו.

לצד פעילותו הרבה להידברות עם ערבים, התנגד לפינוי של יישובים יהודים או ערבים בכל הסדר עתידי[17]. בהתאם להשקפתו זו התנגד לתוכנית ההתנתקות ואף נטל חלק פעיל במאבק נגד פינוי גוש קטיף.

זוגיות

הרב פרומן עסק רבות בקדושת הקשר הזוגי שבין האיש והאשה. הוא הדגיש את תפיסת הקבלה הרואה במערכת היחסים בין אלקים ל'כנסת ישראל' או 'השכינה' מערכת של זוגיות מקודשת, שהיא אב טיפוס לכל מערכות היחסים בבריאה. הוא נהג להקריא את מאמרי הזוהר בנושא זה תחת החופה בחתונות שבהן השתתף ולהסביר כי החתונה היא גם דבקות של האדם בה'. לתלמידים שלמדו אצלו קורסים בזוהר במסגרת לימודי הוראה נהג לתת ציון מסכם 100, לנשואים - על שהתחתנו, ולרווקים "על שמקבל על עצמו להתחתן השנה בלי נדר".

שירה ויצירה 

הרב פרומן פרסם שירים בכתב העת משיב הרוח ושני ספרי שירה: "אדם מן האדמה" (1994) ו"דין וחשבון על השיגעון" שיצא אחר פטירתו (2015). שיריו עוסקים בעיקר בשגרת החיים, ולרוב לא בנושאים דתיים או פוליטיים שהרב היה מזוהה אתם.

בשנים האחרונות לחייו יזם הרב פרומן אירועים שנקראו "תורה-שירה". במפגשים אלו אירח הרב אמנים ומוזיקאים, חלקם מוכרים מאוד, לאירוע ששילב שיעורים ודיבורים על ספר הזוהר ועוד, בליווי הופעה מוזיקלית. לאחר מותו הוציאו בני משפחתו אלבום משיריו. הפרויקט נקרא "כנפי רוח" ומומן באתר הדסטארט[18]. את השירים הלחינו וביצעו בהתנדבות אמנים שהשתתפו במפגשים, בהם שלמה גרוניך, אהוד בנאי, ברי סחרוף, מיכה שיטרית וקובי אוז.

הרב פרומן עסק גם בתחומי אומנות אחרים[19].

ספריו

לקריאה נוספת

 • ליהרז טויטו (פרומן), שמונה דקות אור, בהוצאת ידיעות ספרים 2015 - ביוגרפיה על הרב פרומן ואשתו[20]

קישורים חיצוניים

מאמרים ושירים

וידאו

הערות שוליים

 1. Technologies, Meydata Advanced Internet. "דף ההנצחה של לאה-רייזל פרומן - כפר חסידים ישוב במטה זבולון". כפר חסידים ישוב במטה זבולון (בעברית). בדיקה אחרונה ב-19 בספטמבר 2018. 
 2. Technologies, Meydata Advanced Internet. "דף ההנצחה של יהודה-אריה פרומן - כפר חסידים ישוב במטה זבולון". כפר חסידים ישוב במטה זבולון (בעברית). בדיקה אחרונה ב-19 בספטמבר 2018. 
 3. "הדרך המחברת / צבי צמרת". מוסף "שבת" - לתורה, הגות ספרות ואמנות (בעברית). 29 במרץ 2013. בדיקה אחרונה ב-19 בספטמבר 2018. 
 4. יונתן אחיטוב, איזה ילד אתה, מנחם, באתר nrg‏, 26 בפברואר 2014
 5. אריאל הורוביץ, מתח גבוה, מוסף שבת של מקור ראשון, 16 ביוני 2017
 6. שלמה פיוטרקובסקירבנים ושייח'ים מתפללים לבריאותו של הרב פרומן, באתר ערוץ 7, 20 בפברואר 2011
 7. קובי נחשוני, בשל המחלה: הרב פרומן הוסיף "חי-שלום" לשמו, באתר ynet, 27 בפברואר 2011
  בני טוקר, "ההתנחלויות הן האצבעות של היד שמושטת לשלום", באתר ערוץ 7, 2 במרץ 2011
 8. עוזי ברוך, הרב פרומן הלך לעולמו, באתר ערוץ 7, 4 במרץ 2013
 9. רנית נחום-הלוי, רבנים מציעים: משא ומתן בין יהודים לערבים במעורבות מנהיגים רוחניים, באתר News1 מחלקה ראשונה‏, 16 ביולי 2004
  סגן השר מלכיאור: רבנים ושייחים בכירים דנים בהפסקת האש, באתר ynet, 5 ביולי 2001
 10. ‫ynet ועתי"ם, הרב הראשי בקשי דורון שיגר לערפאת מכתב גינוי לרצח, באתר ynet, 20 ביולי 2001
 11. ‫אלי בוהדנה ומנחם רהט, ערפאת העניק למתנחלת תכשיטים - מתנה לחתונתה, באתר nrg‏, 17 במרץ 2000
 12. הרב פרומן על המפגש עם ארדואן, באתר ערוץ 7, 6 ביוני 2010
 13. ביקור מפתיע ברמאללה:הרב של ההתנחלות תקוע, באתר של "רשת 13", 31 באוגוסט 2011 (במקור, מאתר "nana10")
 14. יאיר אטינגררב ישראלי ועיתונאי פלשתינאי ניסחו הצעה לשחרור גלעד שליט, באתר הארץ, 3 בפברואר 2008
 15. ‫מאת אורי יבלונקה, איומים ברצח באמצע התפילה, באתר nrg‏, 31 בדצמבר 2003
 16. ‫אורי גליקמן ואיתמר ענברי, אנשי כהנא: לנדות את רב ההתנחלות תקוע, באתר nrg‏, 26 בינואר 2004
 17. הלל מאיר, "עניינה של המדינה זה לבנות", באתר ערוץ 7, 6 בספטמבר 2011
 18. הפרויקט "כנפי - רוח" של משפחת פרומן באתר הדסטארט
 19. ‫מרב יודילוביץ', סימפוזיון בינלאומי לתיאטרון יהודי באוניברסיטת ת"א, באתר ynet, 16 במאי 2005
 20. חייו השנויים במחלוקת של הרב מנחם פרומן דרך עיני בתו, הסופרת ליהרז טויטו-פרומן, באתר הארץ


שגיאת לואה ביחידה יחידה:בקרת_זהויות בשורה 352: attempt to index field 'wikibase' (a nil value).

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0