מסילת חיפה – נצרת

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש


שגיאת לואה ביחידה יחידה:תבנית_מידע בשורה 526: attempt to index field 'wikibase' (a nil value). מסילת חיפה–נצרת היא מסילת רכבת קלה עתידית שתחבר בין חיפה לנצרת ונצרת עילית ותשפר את הנגישות של "גוש נצרת" למפרץ חיפה בתחבורה מסילתית, ומשם, בשילוב יתר אמצעי התחבורה הקיימים, ליתר חלקי הארץ.

תיאור המסילה

אורך המסילה הוא 43 ק"מ, כאשר את תוואי המסילה ניתן לחלק לשני מקטעים: קטע פרברי – ממרכזית המפרץ בחיפה ועד הר יונה בנצרת עילית, וקטע עירוני – מהר יונה ועד רח' המוסכים בנצרת.

הקטע הפרברי, באורך של 36 ק"מ, יתחיל במרכז תחבורה "המפרץ" בחיפה, ימשיך במקביל לכביש 22 (כביש עוקף קריות) עד למחלף אתא דרום, משם לאורך דרך 781 ועד מחלף גלעם ויעבור במסלולי כביש 79 ליד שפרעם ומחלף המוביל עד צומת ריינה-משהד, דרך 6400 עד להר יונה בנצרת עילית. קטע זה יעבור בחלקו הגדול לצד או במרכז כבישים קיימים או מתוכננים. לאורך הקטע הפרברי מתוכננות 9 תחנות, במרחק ממוצע של 4 ק"מ בין אחת לשנייה.

הקטע העירוני, באורך של כ-5 ק"מ יתחיל בתחנת הר יונה בנצרת עילית, יעבור בתוך רחובות הערים נצרת ונצרת עילית, ברובו במרכז הרחוב, כאשר חציית התוואי על ידי כלי רכב והולכי רגל תותר בצמתים ובמקומות שייועדו לכך. לאורך קטע זה מתוכננות 8 תחנות, במרחק של כחצי ק"מ בין אחת לשנייה.

קטע מהמסילה יעבור במרכז כביש 79 בשטח שיועד לכך, במסגרת העבודות לשדרוג הכביש שבוצעו בסוף העשור הראשון של המאה ה-20, על ידי החברה הלאומית לדרכים.

לאורך התוואי הפרברי, צפויות לקום התחנות חדשות הבאות: לב המפרץ, מחלף אתא, מחלף ביאליק, מרכז תחבורה קריית אתא, שד' בגין (קריית ביאליק), שפרעם, ביר אל-מכסור, המוביל, ציפורי, ריינה - משהד והר יונה, ומשם 8 תחנות בתוואי עירוני בתוך העיר נצרת עילית. סך הכול, מתוכננות לקו 19 תחנות.

ההערכות הן כי העבודות להפיכת המסילה לשימוש בפועל, יהיו קלות ומהירות, היות שאין צורך בתכנון בניה מסיבית של תחנות רכבת גדולות, אלא תחנות שטח פתוחות, כמקובל בקווי רכבת קלה.[דרוש מקור]

הפעלת קו הרכבת שינוע על מסילה זו לא תבוצע על ידי חברת רכבת ישראל, אלא על ידי חברות פרטיות אחרות כיתר הקוים הקלים הקיימים בישראל.

היסטוריה

תכנון הקו החל בשנת 2006[1], אך התעכב כ-10 שנים עקב מחלוקת על תוואי המסילה[2]. ב-21 בפברואר 2017 התוכנית אושרה בוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של תשתיות לאומיות (ות"ל), ועברה לאישור הממשלה[3].

ב-27 במאי 2018, פורסם מכרז לבחירת חברת ניהול לפרויקט הרכבת הקלה[4].

הקו מתוכנן להיפתח ב–2025, עלותו המשוערת היא כ–6.4 מיליארד שקל.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. רכבת קלה בין מפרץ חיפה לנצרת, באתר TheMarker‏, 2 במרץ 2006
  2. משה ליכטמן, ‏מה יעלה בגורלה של הרכבת הקלה בין חיפה לנצרת?, באתר גלובס, 4 בדצמבר 2012
  3. אורן דורי, אושר: רכבת קלה תחבר בין חיפה לנצרת, באתר TheMarker‏, 21 בפברואר 2017
  4. סוניה גורודיסקי, ‏פרויקט הרכבת הקלה בין חיפה לנצרת יוצא לדרך, באתר גלובס, 27 במאי 2018