נופי נחמיה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

קרוונים בנופי נחמיה

נוֹפֵי נְחֶמְיָה היא התנחלות במתכונת של יישוב קהילתי דתי באזור השומרון, מזרחית לאריאל, המשתייכת למועצה אזורית שומרון.

נופי נחמיה נמצאת בק"מ ה-3 מהיציאה מאריאל - בכביש 593 לכביש 60. היישוב מכונה "רחלים מערב". הוא נקרא על שמו של נחמיה בן-יהודה, בעליה של חברת מנופים שסייע רבות בהקמת יישובים ברחבי יהודה ושומרון.

היישוב הוקם בחודש אלול ה'תשס"ב, אוגוסט 2002 על ידי 8 מתיישבים ובסיוע תושבי היישוב רחלים אך פונה ויושב שנית במהלך שנת 2003. היישוב הוקם על אדמות מדינה מוכרזות. נכון לסוף 2016 מתגוררות ביישוב כ-45 משפחות. בסיוע משרד השיכון נסלל כביש ליישוב, הוקם מגדל מים וסודרה תאורה היקפית. ביישוב מעון יום לתינוקות, גני ילדים, גני שעשועים, ספרייה, מועדון, בית כנסת ומגרש כדורגל. בראשית 2013 אישרה ממשלת ישראל את חוקיותו של המקום[1][2] .

‏ייסוד נופי נחמיה

הרעיון לקמת היישוב נולד כשנה-שנתיים לפני הקמתו. מצד אחד אנשי היישוב רחלים קיוו להמשיך את הרצף הטריטוריאלי בין גוש שילה-עלי לבין העיר אריאל והחלו להקים תשתיות במקום, בו היישוב שוכן כעת. מצד שני, גרעין של כ-15 אנשים שהיו בני 19-21 באותה תקופה, רובם בוגרי התוכנית נעל"ה שלמדו בישיבת הסדר "ניר" קריית ארבע חלמו על הקמת יישוב ביהודה ושומרון. לאחר מפגש מקרי בין שני הצדדים, במהלכו אחד המקימים של רחלים, נתי ישראלי, סיפר על המקום, חברי הגרעין החליטו ללכת על ההקמה.

בפועל, רק שמונה אנשים התיישבו בנופי נחמיה בתקופת ההקמה - 3 משפחות ושני רווקים. שאר חברי הגרעין הראשוני לא יכלו להצטרף הן בשל סיבות אישיות, הן בשל העובדה שהובאו למקום ארבעה קראוונים בלבד ולא הייתה אפשרות להוסיף מקומות מגורים במקום בגלל אילוצים. התשתיות דאז הוקמו וסופקו על ידי גופי התיישבות. בשלב הראשון הוקם מגדל מים שמולא כל כמה ימים על ידי משאית, ממנו זרמו מים לקראוונים והובא גנרטור שבאמצעותו זרם חשמל למגורי התושבים. תושבי המקום קיבלו תמיכה רחבה מתושבי רחלים.

פינוי האתר וישובו מחדש

זמן קצר לאחר ההקמה, שר הביטחון דאז בנימין בן-אליעזר הביע רצון לפנות את נופי נחמיה ועוד כמה אתרים נוספים, בהם חוות גלעד וגבעת אסף. ייתכן מאד שכוונתו של בן-אליעזר נבעה משום שהוא ניסה לזכות בבחירות פנימיות שהתקימו ב-19 בנובמבר 2002 במפלגת העבודה. שני המועמדים שהתמודדו מול פואד, עמרם מצנע וחיים רמון , היו ידועים כיותר יוניים, שמאלניים ממנו וייתכן מאד שפואד ניסה לקושש כמה שיותר קולות של חברי האגף היוני בעבודה. בסופו של דבר, לאחר משא ומתן של שר הביטחון עם נציגי המתיישבים היישוב פונה אך קרוואנים ותשתיות הושארו במקום ולאחר כשלושה חודשים, בהם המקימים גרו ביישוב רחלים, נופי נחמיה יושב מחדש. בן-אליעזר אגב לא הצליח לזכות בפריימריז, מצנע גבר עליו.

לאחר שובם של התושבים לנופי נחמיה, הובאו לאתר שישה קראוונים נוספים ותוך זמן קצר משפחה נוספת מתוך הגרעין הראשוני קבעה את מגוריה בנופי נחמיה. אט אט משפחות שלא היו חלק מהגרעין הראשוני החלו להתעניין במקום ומאז ועד היום היישוב הולך וקולט תושבים חדשים.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו נופי נחמיה בוויקישיתוף.

הערות שוליים