נופי נחמיה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

נופי נחמיה
סמל היישוב נופי נחמיה
Nofey mehaavir itielishai 2020.jpg
נופי נחמיה,2020
מחוז יהודה ושומרון
מועצה אזורית שומרון
גובה ממוצע ‎630‏ מטר
תאריך ייסוד אוגוסט 2002
תנועה מיישבת אמנה
סוג יישוב יישוב קהילתי
אוכלוסייה (הערכה) 62 משפחות
http://www.nofey.co.il/

נוֹפֵי נְחֶמְיָה היא התנחלות באזור השומרון, המשתייך למועצה אזורית שומרון. בדצמבר 2012 הכריז אלוף הפיקוד על רחלים כישוב מן המניין[1] ובתוך גבולות הקו הכחול נכלל היישוב נופי נחמיה. בינואר 2021 אושרה תב"ע היישוב להפקדה בוועדת המשנה להתיישבות כחלק משכונה בתוך תוכנית מתאר יוש / 171[2].

היישוב נופי נחמיה נמצא בק"מ ה-3 מהיציאה מאריאל - בכביש 593 לכביש 60, ליד איסכאכא ויאסוף והוא נקרא על שמו של נחמיה בן-יהודה, בעליה של חברת מנופים שסייע רבות בהקמת יישובים ברחבי יהודה ושומרון.

היישוב הוקם בחודש אלול ה'תשס"ב, אוגוסט 2002 על ידי 8 מתיישבים ובסיוע תושבי היישוב רחלים אך פונה ויושב שנית במהלך שנת 2003. היישוב הוקם על אדמות מדינה מוכרזות. נכון לסוף שנת 2020 מתגוררות ביישוב 62 משפחות.

בסיוע משרד השיכון נסלל כביש ליישוב, הוקם מגדל מים וסודרה תאורה היקפית. בחודש פברואר 2020 חובר היישוב לרשת החשמל הארצית על ידי חברת החשמל בהוראת ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון נפתלי בנט[3]. בינואר 2021 הושלמה הסדרת צומת נופי נחמיה והורחב כביש הגישה ליישוב בהוראת שר התחבורה בצלאל סמוטריץ[4][5]. בנוסף, בינואר 2021 החלה חברת "אפיקים" להפעיל קווי תחבורה ציבורית סדירים בין היישוב לעיר אריאל הסמוכה וליישובי הסביבה.

ביישוב מעון יום לתינוקות, גני ילדים, גני שעשועים, ספרייה, מועדון, בית כנסת, מגרש כדורגל, מקווה טהרה וכן טיילת ובה פרגולה ומרפסת עץ. וסניף של תנועת הנוער בני עקיבא.

בית הכנסת
בתי מגורים
קרוונים בנופי נחמיה
שלט הכניסה ליישוב
פרגולה ודק בטיילת נופי נחמיה

היסטוריה

ייסוד נופי נחמיה

הרעיון לקמת היישוב נולד כשנה-שנתיים לפני הקמתו. מצד אחד אנשי היישוב רחלים קיוו להמשיך את הרצף הטריטוריאלי בין גוש שילה-עלי לבין העיר אריאל והחלו להקים תשתיות במקום, בו היישוב שוכן כעת. מצד שני, גרעין של כ-15 אנשים שהיו בני 19-21 באותה תקופה, רובם בוגרי התוכנית נעל"ה שלמדו בישיבת הסדר "ניר" קריית ארבע חלמו על הקמת יישוב ביהודה ושומרון. לאחר מפגש מקרי בין שני הצדדים, במהלכו אחד המקימים של רחלים, נתי ישראלי, סיפר על המקום, חברי הגרעין החליטו ללכת על ההקמה.

בפועל, רק שמונה אנשים עלו לקרקע - 3 משפחות ושני רווקים. שאר חברי הגרעין הראשוני לא יכלו להצטרף הן בשל סיבות אישיות, הן בשל העובדה שהובאו למקום ארבעה קראוונים בלבד ולא הייתה אפשרות להוסיף מקומות מגורים במקום בגלל אילוצים. התשתיות דאז הוקמו וסופקו על ידי גופי התיישבות. בשלב הראשון הוקם מגדל מים שמולא כל כמה ימים על ידי משאית, ממנו זרמו מים לקראוונים והובא גנרטור שבאמצעותו זרם חשמל למגורי התושבים. תושבי המקום קיבלו תמיכה רחבה מתושבי רחלים והמקום הוכרז כשכונה נוספת של היישוב רחלים - 'רחלים מערב'

פינוי היישוב וישובו מחדש

זמן קצר לאחר ההקמה, שר הביטחון דאז בנימין בן-אליעזר הביע רצון לפנות את נופי נחמיה ועוד כמה אתרים נוספים, בהם חוות גלעד וגבעת אסף. בסופו של דבר, לאחר משא ומתן של שר הביטחון עם נציגי המתיישבים היישוב פונה ובמקביל החל תהליך של סקירת אדמות בשטח שבין היישוב רחלים ליישוב נופי נחמיה, הוכרזו כ- 1300 דונם אדמות מדינה והמקום יושב מחדש. לאחר מכן הובאו לאתר שישה קראוונים נוספים ותוך זמן קצר משפחה נוספת קבעה את מגוריה בנופי נחמיה. כמו כן באוקטובר 2002 אישר שר הביטחון בן-אליעזר את המשך הליכי התכנון ביישוב.

ממשיכים קדימה

עד שנת 2005 היישוב צבר תאוצה והתנתק מיישוב האם - רחלים. הוקמה מזכירות ולצידה ועדות, הועסק מזכיר ורכזת קהילה. מידי קיץ נקלטו כמה משפחות חדשות, התגבשה קהילה והווי ישובי. באוגוסט 2004 היישוב הוכר כישוב ה-33 במועצה אזורית שומרון ואחד מחברי היישוב התמנה למשקיף במליאה. במהלך שנת 2005 עם החלטת ממשלת שרון השנייה ובגיבוי דו"ח טליה ששון לפרק את היישובים שהוקמו אחרי מרץ 2001, חלה האטה בהתפתחות היישוב. הקליטה הואטה והיכולת לבנות בתי קבע ביישוב הייתה בלתי אפשרית לאור אכיפה של המנהל האזרחי בגיבוי הממשלה. בשנים 2006 - 2007 עם הקמת ממשלת אולמרט רחיפה סכנת פינוי של ממש על היישוב ואע"פ בשנת 2009 מנה היישוב 30 משפחות. בינתיים בהיעדר בניה, הורחבו הקראוונים על מנת לאפשר למשפחות עם מספר ילדים להמשיך ולגור ביישוב.

הסדרת היישוב

ב-17 בינואר 2021 כשלב ראשון להסדרת היישוב, אישרה מועצת התכנון העליונה של המינהל האזרחי להפקדה את תב"ע היישוב רחלים ובתוכה נופי נחמיה. במסגרת התב"ע אושרו לבנייה ביישוב 164 יחידות דיור. [6][7]

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא נופי נחמיה בוויקישיתוף

הערות שוליים


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0