בניין זופניק

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
בניין זופניק ע"ש ישראל זופניק
בניין זופניק
בניין זופניק
מידע כללי
שימוש משרדי העדה החרדית, מושב בית הדין, מליאת הבד"ץ
כתובת שטראוס 26, ירושלים
מדינה ישראל
קואורדינטות 31°47′11.8″N 35°13′12.6″E / 31.786611°N 35.220167°E / 31.786611; 35.220167
(למפת ירושלים רגילה)
Jerusalem location map with titles2.png
 
בניין זופניק
בניין זופניק

בניין זופניק הוא מבנה ברחוב שטראוס 26 שבשכונת גאולה בירושלים (בסמוך לכיכר השבת) המשמש כמושב בית הדין של העדה החרדית ובו גם משרדיה של העדה החרדית האשכנזית בירושלים.

המבנה קרוי על שמו של ישראל זופניק, חסיד סאטמר מארצות הברית, מחשובי התורמים של העדה החרדית. מלבד הבניין, קרויים על שמו גם מקוואות הטהרה, בית הכנסת ובית המדרש של העדה החרדית.

הבניין והבניינים הסמוכים

בבניין נמצאים משרדי בכירי העדה החרדית והוועדות שלה, כמו ועד הכשרות וועד השחיטה. עיקר הקומות בהמבנה משמשים לתלמוד תורה "בית יוסף צבי" של חסידות דושינסקי.

במרכז הבניין ישנה מרפסת גדולה המשקיפה על החצר והרחבה הגדולה למרגלות הבניין, הקרוייה "ככר זופניק". בעת הפגנות, עצרות או לוויות משמשת המרפסת את ראשי העדה כדי להשקיף על הקהל בכיכר ולשאת משם נאומים. בסמוך לבניין זופניק נמצאים בית הכנסת "זיכרון ישראל - זופניק" ומקוואות הטהרה של העדה החרדית המכילים כ-40 חדרים. אולמות שמחה "שמחת שלום - זופניק" של חסידות דושינסקי.

באוקטובר 2010 החלו שיפוצים ועבודות הרחבה בבניין.

יריד זופניק

בסמוך לבניין מתקיים מדי שנה שוק ארבעת המינים מפורסם. בעבר נערך היריד ברחובה הראשי של מאה שערים. מאוחר יותר הוחלט מטעמי ביטחון וכדי למנוע צפיפות ועירוב נשים וגברים להעביר את מיקומו של השוק לרחבת 'בנין זופניק'. היריד כולל כ-60–80 דוכני מכירות והשלטים המבשרים עליו מכריזים כי הכניסה לגברים בלבד.

השוק מנוהל על ידי העדה החרדית והסחורה המשווקת בו עומדת בתנאים מחמירים יותר, וממילא יקרה יותר, לעומת חלק ממרכזי המכירה האחרים[דרוש מקור]. היריד פונה למגזר החרדי כולו, וגם דתיים לאומיים מגיעים אליו. העדה החרדית מספקת לקוני היריד חדרי בדיקה מיוחדים, שבהם יושבים רבנים שהוסמכו בידי העדה לבדוק את הסחורה המובאת בפניהם.

קישורים חיצוניים