בעל קרי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

בהלכה, בעל קרי הוא גבר שיוצא מגופו שכבת זרע, בין אם היה זה תוך כדי תשמיש, או בקרי לילה. על פי ההלכה בעל קרי נחשב טמא עד שיטבול במקווה.

הלכות הטומאה

השכבת זרע עצמה טמאה בטומאת "אב הטומאה", המטמא אדם או בגדים וכלים שנגע בהם, ואילו דינו של האיש שממנו יצא הזרע דינו כ"ראשון לטומאה", שאינו מטמא אדם או כלים במגעו, אלא רק מזון ושתייה.[1] בגלל הטומאה של הזרע עצמו, אף האישה לאחר התשמיש דינה כטמאה[2], ואם זרעו של בעלה עשוי לצאת ממנה - היא טמאה עד שלושה ימים לאחר המגע ביניהם .[3].

טומאת בעל קרי היא אחת ממיני הטומאות היוצאות מגוף האדם שבהן החמירה התורה ואסרה כניסה להר הבית כולו.[4] כמו כן, טומאות אלו אינן מותרות אפילו כאשר טומאה הותרה בציבור.

טבילת עזרא

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – טבילת עזרא

בתקופת בית שני קבע עזרא הסופר הגבלה מיוחדת על בעל קרי, שבמהותה איננה קשורה להלכות טומאה וטהרה, והיא שלא ילמד תורה ולא יתפלל עד שיטבול במקווה.[5] אפשרות אחרת למי שמתקשה לטבול במקווה היא לשפוך על עצמו מים בכמות של תשעה קבין[6], דבר שאמנם אינו מטהר אותו, אבל מתיר לו ללמוד או להתפלל[7], הדבר נועד ליצור אווירה של כובד ראש בשעת הלימוד והתפילה[8] דין זה בטל זמן מה לאחר חורבן בית המקדש, כי הציבור לא עמד בו,[9] ויש שהסבירו את ההיתר מלטבול משום ההסבר שמופיע בתלמוד לכך שדברי תורה אינם מקבלים טומאה משום שהם נמשלו לאש ואש איננה מקבלת טומאה (ברכות כב א). נמצא (רק) חולק אחד בפוסקים[10] הסובר שיש להמשיך לקיים את תקנת עזרא ודבריו לא נפסקו להלכה. בכל זאת, יש הנוהגים בימינו, לקיים תקנה זו. בחוגי החסידות, טובלים יום יום לפני תפילת שחרית.

לקריאה נוספת

הערות שוליים

  1. ^ משנה מסכת זבים פרק ה משנה יא. רמב"ם, משנה תורה, הלכות שאר אבות הטומאות, פרק ה הלכה א.
  2. ^ ויקרא טו, יח.
  3. ^ משנה מסכת שבת פרק ט משנה ג
  4. ^ משנה מסכת כלים פרק א משנה ח. תלמוד בבלי מסכת פסחים דף סז עמוד א.
  5. ^ משנה מסכת ברכות פרק ג משניות ד-ה. לדעת הרמב"ם התקנה המקורית הייתה ללימוד תורה בלבד, ובית דין אחר הוסיף תקנה לטבול לפני תפילה. ראו משנה תורה לרמב"ם, ספר אהבה, הלכות תפילה וברכת כהנים, פרק ד', הלכה ד'. לעומת זאת הרא"ש (בבא קמא סוף פרק ז') העלה אפשרות לפיה תקנת עזרא הייתה טבילה לתפילה ולא ללימוד תורה.
  6. ^ (תלמוד בבלי, מסכת ברכות, דף כב עמוד א) והם 10.8 ליטר ולדעת החזו"א 21.51 ליטר
  7. ^ משנה מסכת מקוואות פרק ג משנה ד
  8. ^ תלמוד בבלי מסכת ברכות דף כב עמוד א
  9. ^ תלמוד בבלי, שם, ורמב"ם, משנה תורה, הלכות קריאת שמע פרק ד הלכה ח.
  10. ^ שו"ת מן השמים,שאלה ה'.

הבהרה: המידע במכלול נועד להעשרה בלבד ואין לראות בו פסיקה הלכתית.