חסידות טשאקאווא

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

חסידות טשאקאווא (נהגה: צָ'קָבָה) היא חצר חסידית שמוצאה בעיר טשאקאווא בגליציה. החסידות היא ענף של חסידות צאנז.

הדור הראשון

האדמו"ר הראשון מטשאקאווא היה רבי יעקב הלברשטאם, בנו של רבי סיני הלברשטאם מז'מיגראד, שהיה בנו של רבי ברוך הלברשטאם מגורליץ, בנו של מייסד שושלת צאנז, רבי חיים הלברשטאם. רבי יעקב היה חתנו של רבי שלום מוסקוביץ' משאץ-לונדון. הוא החל לכהן בגיל 21 כרב בעיר טשאקאווא. בשנת תרצ"ה עלה לישראל והתגורר בירושלים, שם הקים את בית הכנסת וישיבת "דברי חיים צאנז-טשאקאווא" בשכונת גאולה. שהה תקופה בארצות הברית. נפטר ד' בחשוון תשכ"ח בארצות הברית ונטמן בבית הקברות של חסידות באבוב בניו ג'רזי.

הדור השני

לרבי יעקב היו ארבעה בנים ושלוש בנות. בהם:

בין חתניו: רבי יהושע מרדכי אלעזר ווגשל מלנצהוט-ניו יורק ורבי משה סגל דייטש, אדמו"ר משאץ בלונדון ובקטמון.

הדור השלישי

חתנו של רבי נפתלי הלברשטאם, הרב שלמה גשטטנר - ממלא מקום חמיו כאדמו"ר מטשאקאווא, הוא משמש גם כמו"ץ בעדה החרדית ורב שכונת גבעת משה בירושלים מטעמה.

נכדו של רבי נפתלי - הרב יוסף מאיר כהנא בן חתנו רבי צבי כהנא (האדמו"ר מזידיטשוב ספינקא ירושלים) מכהן כאדמו"ר מטשאקאווא בבית שמש.

בניו של רבי משה הלברשטאם, הרב יעקב דוד אדמו"ר מצאנז-טשאקאווא[2]ומשמש כמו"ץ בעדה החרדית בירושלים. ורבי יקותיאל זלמן אדמו"ר מטשאקאווא בארצות הברית, ונשיא מוסדות בוני צאנז, (נפטר בט' באב תשפ"ג)   בניו של רבי חכם צבי הלברשטאם הם, הרב סיני הלברשטאם - גאב"ד "דברי חיים-צאנז" ב"ב ורב שיכון ג' בבני ברק, והאדמו"ר רבי נפתלי אלימלך הלברשטאם מלייפניק.

הערות שוליים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0