משתמש:יחיד ורבים/רבי אריה לייב משפולי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קבר הסבא משפולי.

רבי אריה לייב גרונדי משפולי (כ"ה בכסלו ה'תפ"ה, 11 בדצמבר 1724 - ו' בתשרי ה'תקע"ב, 24 בספטמבר 1811), נודע בעיקר כ"הסבא משפּוֹלי" (ביידיש: "דּעֶר שפאלער זֵיידֶע"), מגדולי תנועת החסידות ואחרון אדמו"רי הדור הראשון שלה.

ביוגרפיה

נולד בנר ראשון של חנוכה, לאביו רבי ברוך, שהיה מזרע המהר"ל מפראג, ונקרא על שם המהר"ל. אביו בא לאוקראינה מבוהמיה והתיישב בעיירה שפולה ('שפּוֹלי', ביידיש: 'שפאלע') (אנ') הסמוכה לאומן, בנחלתו של הגראף פוטוצקי ובה נולד בנו.

בלוח "היום יום" לי"ד בטבת, העתיק הרבי מלובביץ' קטע ממכתב של חותנו הריי"צכ"ז בחשוון ה'תרפ"ה):

"הסבא משפאלע - השפאלער זיידע - היה איש נלהב מאד, ביתר שאת ויתר עז על שאר חבריו תלמידי המגיד. בביקורו בליאדי אצל רבינו הזקן – שנת תקס"ט או תק"ע – סיפר, אשר בהיותו בן שלוש שנים ראה את הבעל שם טוב, "והניח ידו הקדושה על לבי, ומאז 'חם' לי"" (הציטוט האחרון מתורגם מיידיש).

בגיל 18 התחתן עם בת השוחט של מדוודיבקה ('מדיבדובקה', Medvedivka) ועבר להתגורר בסמוך לחותנו שדאג לכלכלתו. הוא למד אצל רבי פנחס מקוריץ, תלמיד הבעל שם טוב, ודרכו התקרב לחסידות. כמו כן היה תלמידם של המגיד ממזריטש והתולדות יעקב יוסף מפולונאה. בגיל 28 לקחו רבו מקוריץ למז'יבוז' אל הבעל שם טוב, פגישה יחידה זו בבגרותו השפיעה עליו, ובשנת ה'תקט"ו הוא יצא למסע גלות שארך כשבע שנים, אשר לפי המסופר נבע מהשפעת אותו ביקור. בגלותו נדד בקהילות היהודיות באוקראינה, תוך שהוא מתנהג כאדם פשוט וכקבצן ומרבה להתבודד, ומאידך לסייע ליהודים שהסתבכו. במשך תקופה אף שימש כגבאי וכשמש בבית הכנסת בעיירה זלטופול שבמחוז קייב, ולבסוף קבע שוב את מושבו בשפולה הסמוכה, עיר הולדתו.

אחרי שהתיישב בעירו החל להתפרסם כצדיק גדול ובעל מופת שרבים ביקשו סיוע ממנו, הוא הלהיב רבים בדרך החסידות, ומקום מושבו הפך מרכז לחסידים רבים.

ככל הנראה, משום שסירב להיקרא 'רבי' או 'צדיק', הוא כונה "הסבא" בהיותו אדם מבוגר, והכינוי דבק בו. על כינוי זה רווחו דעות ומעשיות חסידיות שונות, ביניהן - שאביו שהיה חשוך בנים התברך מהבעל שם טוב שיזכה לבן, ובזמן הברית הגיע הבעל שם טוב שעדיין לא היה מוכר, לבוש כקבצן, ברך את התינוק, ונתן לו את כינויו "זיידע" (סבא), בהטעימו שכמו שאברהם אבינו היה "זיידע", ככתוב "ואברהם זקן"[1], כך יגדל תינוק זה להיות כמוהו ויאיר עיניהם של ישראל, הנוכחים תמהו על הברכה המוזרה, אך הכינוי נשאר.

הסבא נודע כבעל אופי עממי המעורב אף עם האדם הפשוט, וכגדול באהבת ישראל. הוא שימש כגבאי צדקה עוד לפני שהתפרסם, ועסק רבות בחסד ובפדיון שבויים, כשאת כספי הפדיונות חילק לצדקה והסתפק במועט. בדומה לבר הפלוגתא שלו, רבי נחמן מברסלב, נהג אף הוא לספר סיפורי מעשיות ומליצות מלאי דמיון והפלגה, כדי ללמד זכות על עם ישראל או לכסות על דברים נסתרים.

הסבא הצטיין במיוחד בריקוד, הוא נהג לרקוד בכל שבת ריקוד ייחודי, שעל פי המסורת החסידית היה מכוון על פי כוונות נסתרות, רבי אברהם המלאך אמר שריקודיו של הסבא הם יותר נעלים מתפלותיו שלו (של רבי אברהם עצמו). הסופר יהודה יוּדְל רוזנברג הרחיב מסורת זו בסיפור שהפך למפורסם מאוד, ובו תיאר כיצד למד הסבא את הריקוד מאליהו הנביא שהתגלה אליו, והציל בעזרתו יהודי שבוי ממוות אכזרי (על זה אמר רבי אברהם המלאך את דבריו הנזכרים על ריקודי הסבא). לסבא מיוחסים גם מספר ניגונים חסידיים.

בתקופת מגוריו של הסבא בשפולי, הוא חצה נהר שקפא בחורף[2], הקרח נבקע והסבא נפל לנהר הקפוא, אך ניצל מטביעה. את אותו יום - י"ט בשבט, חוגגים צאצאיו (בני משפחת 'זיידע') כיום שאירע בו נס עד ימינו[3].

הסבא נפטר בשפולה בעשרת ימי תשובה, ו' בתשרי ה'תקע"ב, והוא בן 87. לפי הוראתו לא נבנתה מצבה על קברו ובמקומה הועמד עליו ארון לתוכו נהגו החסידים להשליך את ה'קוויטלאך' שהביאו.


תקופת חייו של יחיד ורבים/רבי אריה לייב משפולי על ציר הזמן
תקופת הזוגותתנאיםאמוראיםסבוראיםגאוניםראשוניםאחרוניםציר הזמן

זהותו

הרבי מלובביץ טען[4] שמכיוון שיש דמיון רב בין הסבא לבין רבי אריה לייב שרה'ס (שניהם בעלי שם זהה, תלמידי הבעל שם טוב, ודמויות מסתוריות ומופלאות), הרי שכנראה מדובר באותו אדם, עד שיוכח אחרת ממקור מהימן, כמו שימצאו להם שני קברים שונים. על הנחה זו חולקים רבים ואכן נמצאו קברים שונים, ויש שטוענים שלמרות שהיו אישים שונים הינם קרובי משפחה[5].

יחסיו עם אדמור"י דורו

היה בקשר עם הרבה מתלמידי רבו המגיד ממעזריטש עם בנו של המגיד רבי אברהם המלאך רבי שניאור זלמן מליאדי רבי לוי יצחק מברדיצוב רבי מרדכי מנשכיז ועוד.

מחלוקתו עם רבי נחמן מברסלב

לאחר שרבי נחמן מברסלב, נינו של הבעל שם טוב, שהיה צעיר לימים, התיישב וכיהן כאדמו"ר בזלטופול הקרובה לשפולה, התגלעה מחלוקת רוחנית קשה בינו לבין הסבא בשנת תקס"א 1801, בטענות רוחניות שונות וגבוהות. בעקבות המחלוקת נאלץ רבי נחמן לעזוב ולעקור לברסלב שבחבל פודוליה בשנת תקס"ב 1802. בעקבות המחלוקת יצא חרם על ידי מספר אדמו"רים נגד רבי נחמן, שהסבא עמד בראשו.

   • תבנית סינון ***

הסבא נחלק גם על רבי ברוך ממז'יבוז', נכדו של הבעל שם טוב, ואח אמו של רבי נחמן, שניסה לסייע לאחיינו ועשה כינוס אדמור"ים כדי להפסיק את הרדיפות נגדו, הסבא סירב לדבר אך עם זאת אסר על כמה מאנשיו שרצו להרע לרבי נחמן, לעשות זאת.

רבי נחמן מצדו קרא בדרשותיו: "אסור להזדקן", והתכוון אל הסבא שכבר היה מופלג בגילו[6]. בקרב חסידי ברסלב הסבא מכונה "הזקן הידוע".

קיימת עדות שהסבא הצטער מפטירת רבי נחמן ואמר עליו שבחים אחרי פטירתו.

ידידותו עם בעל התניא

הסבא היה מיודד מאד עם רבי שניאור זלמן מלאדי, בעל התניא, ומייסד חסידות חב"ד, שהיה קרוב משפחתו[7]. פעם אחת הזדמן הסבא למקום אחד בו המתינו הכל לבואו של בעל התניא. כל תושבי העיר התכוננו לבואו, בין ההכנות שטפו את רצפת בית הכנסת אליו יכנס בעל התניא, והנה לתמהונם של כל הנוכחים הופיע הסבא משפולי השתוחח עד לרצפה, ובזקנו כיבד אותו, ויצר מעין שביל עד ארון הקודש, בידעו ששם תדרוכנה רגלי בעל התניא. על שאלת אחד מהקהל השיב לו: "אוי, איר וייסט גאר ניט וואס דאס איז"[8]. סיפורים עליו מופיעים בספרות חב"ד, ובמסורת ניגוני חב"ד ידועים ניגונים בעלי אופי עממי המיוחסים לו, חלקם ניגונים שלפי המסורת הוא אימץ מהתרבות הלא יהודית. שנים מניגוניו מושרים עד היום בחסידות. בשמחת תורה ובשביעי של פסח נוהגים לנגן את ניגון 'האפ קאזאק' של הסבא, ניגון שקשור לקוזקים (שהיו חיילים בעלי משמעת חזקה ביותר והפקירו את עצמם, רמז למסירות נפש יהודית)[9][10]. כמו כן נפוץ בחסידות הניגון 'קול ביער'[11].

לקריאה נוספת

 • יהודה יודל רוזנברג, תפארת מהרא"ל, קובץ מעשיות אודותיו, פיוטרקוב, ה'תרע"ד
 • מנשה מילר, איש הפלא, בני ברק, ה'תשס"ה

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. בראשית כ"ד, א'
 2. לפי מקור אחד הוא היה בדרכו לברית מילה, ולפי מקור אחר, חזר מכינוס אדמור"ים שכינס הרב ברוך ממזיבוז כדי להפסיק את הרדיפות נגד רבי נחמן מברסלב (ראה להלן).
 3. הסעודה השנתית של צאצאי הסבא משפולי בכפר חב"ד, חב"ד אינפו, ‏י״ט בשבט ה׳תשע״ו
 4. שיחת אחרון של פסח, ושבת פרשת אחרי-מות תש"ל ('שיחות קודש' תש"ל כרך ב' עמ' 58–59, 98-99).
 5. רבי לייב שרה'ס והסבא משפולי, בבלוג תולדות ושורשים - עצי משפחה, ‏25 באוגוסט 2010
 6. Нахман из Брацлава. Электронная еврейская энциклопедия
 7. שניהם מזרע המהר"ל מפראג. בעל התניא היה גם מחותנו של רבי נחמן מברסלב ודווקא העריך אותו.
 8. איש הפלא, מנשה מילר, עמוד 316 בתוכנת אוצר החכמה
 9. הניגון "הופ קוזק" הקשור עם הסבא משפולי, חב"ד אור אין סוף, ‏כ"ח תמוז ה'תשע"ב
 10. הרבי מליובאוויטש: ניגון "הופ קוזק", youtube
 11. אלי שטרן, קול ביער - ניגונו של הסבא משפולי, בלוג נוטריקון, ‏7.2.2013