חלקיהו בן שלום

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מציאת הספר, ציור של הרולד קופינג
יאשיהו קורע את בגדיו עם גילוי ספר התורה. איור מעשה ידי יוליוס שנור פון קרולספלד.

חלקיהו בן שַׁלּוּם היה כהן גדול בתקופת יאשיהו מלך יהודה, ממשפחת הכהנים בני צדוק. מצא את ספר-התורה בבית המקדש במהלך בדק הבית, ומילא תפקיד ברפורמה של יאשיהו. שמו ותפקידו מופיעים לראשונה בספר מלכים[1]. הוא היה אבי-סבו של עזרא הסופר[2], ויש אומרים שגם אביו של ירמיהו הנביא[3].

פועלו

ערך מורחב – מציאת ספר התורה בימי יאשיהו

חלקיהו ניהל את עבודות חיזוק ותיקון בית המקדש הראשון, והיה אחראי על טיהורו ושיפוצו. במהלך העבודות נמצא בבית המקדש "ספר התורה", וחלקיהו מסרו לשפן הסופר שהעבירו אל המלך. גילוי הספר עורר במלך התרגשות וחרדה מרובה, והוא שלח אל חולדה הנביאה משלחת שרים, כדי לדעת מה עליו לעשות כדי להפיס את חמת ה', ”אֲשֶׁר הִיא נִצְּתָה בָנוּ עַל אֲשֶׁר לֹא שָׁמְעוּ אֲבֹתֵינוּ עַל דִּבְרֵי הַסֵּפֶר הַזֶּה לַעֲשׂוֹת כְּכָל הַכָּתוּב עָלֵינוּ”[4]. חלקיהו הכהן נזכר כראשון מבין האישים החשובים שהשתתפו במשלחת המלך אל חולדה הנביאה.

בעקבות גילוי הספר החריב המלך יאשיהו את כל המקומות בממלכתו הקשורים בפולחן אלילי, ביטל את עבודת הא-ל בבמות אשר יועדו לכך וריכז את הפולחן בירושלים. לפי מפרשי התנ"ך, ספר התורה שמצא חלקיהו הכהן הוא ספר התורה הכולל את חמשת חומשי תורה, וההתרגשות הרבה בעקבות גילויו באה מכיוון שהיה זה ספר-התורה היחיד שניצל לאחר תקופת אחז ומנשה[5] או מכיוון שהיה זה ספר-תורה שנכתב על ידי משה עצמו[6].

בספר דברי הימים ב', פרק ל"ה, פסוק ח' חלקיהו נמנה עם רשימת 'נגידי בית הא-לוהים' בחג הפסח. ברשימה זו הוא מופיע ראשון, דבר שמלמד על מעמדו הרם.

משפחה

לפי רשימות היחס של בני אהרון בספר דברי הימים א', פרק ה', פסוק ל"ט חלקיהו הוא בנו של שַׁלּוּם ואביו של עזריה. השם חלקיהו בן שלום נזכר גם בספר עזרא, פרק ז', פסוק ב', אבל ספר דברי הימים א', פרק ט', פסוק י"א נקרא בשם "חלקיה בן מְשֻׁלָּם".

בחפירה ארכאולוגית שנערכה בעיר דוד נמצאת בולה שבה כתוב "לעזריהו בן חלקיהו", וכן נמצא חותם השייך "לחנן בן חלקיהו הכהן". לפי ממצאים אלו נראה שעזריה היה יורשו של חלקיהו ואילו חנן שירת לצדו של אביו או אחיו.[7]

לדעת רבי יוסף קמחי אבי הרד"ק, היה ירמיהו הנביא בנו של חלקיהו הכהן[8].

הערות שוליים

  1. ^ כ"ב, ח'.
  2. ^ עזרא, ז', א'.
  3. ^ רד"ק על ירמיהו, א', א', בשם אביו.
  4. ^ ספר מלכים ב', פרק כ"ב, פסוק י"ג.
  5. ^ רש"י, מהר"י קרא, רד"ק ועוד, בפירושיהם למלכים ב' כ"ב ח'.
  6. ^ פירוש המלבי"ם, שם.
  7. ^ בוסתנאי עודד, עולם התנ"ך דברי הימים ב', תל אביב, דודזון עתי, 1993, ע"מ 262.
  8. ^ רד"ק, ירמיהו א, א: ”דברי ירמיהו בן חלקיהו - כתב אדוני אבי ז"ל כי חלקיהו זהו חלקיהו בן שפן הכהן שמצא ספר התורה בבית ה' בימי יאשיהו וירמיהו בנו נבא בימי יאשיהו ותחלת נבואתו היתה בשנת שלש עשרה למלכו ועדין לא שבו יאשיהו ויהודה מרעתם עד שמנה עשרה שנה למלכו שמצא ספר תורה”


הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0