שמורת נחל עיון

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף שמורת עיון)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שמורת נחל עיון
מיקום מטולה, הגליל העליון
בריכת שכשוך בשמורה
מפל התנור בבול דואר אוויר משנת 1954

שְׁמוּרַת נַחַל עִיּוֹן היא שמורת טבע באזור מטולה בישראל. השמורה מקיפה חלק מנחל עיון ומסביבתו, וקרויה על שם העיר המקראית עִיוֹן.

ב-1929 הקים תושב מטולה פרנץ ון דר הורן את "האגודה למען האשד" שחבריה עמלו לסלול שבילים בשמורה ולנטוע בה צפצפות על מנת להנגישה למטיילים. באמצע שנות ה-60 הוכרז האתר כשמורת טבע ותכנונה נעשה על ידי האדריכל צבי דקל[1].

בשטח השמורה זורם הנחל בערוץ עמוק המכיל ארבעה מפלי מים, "מפל עיון" שגובהו 9.2 מ'; "מפל הטחנה" שבו זורמים המים מגובה של 21 מטרים, (בעבר הייתה טחנת קמח למרגלות המפל, נותרו ממנה רק שרידים, ועל שמה נקרא המפל); "מפל אשד" שגובהו 9.5 מ' ומיד לאחריו מפל נוסף של כ-5 מטרים נוספים המפוצל לשנים כשסלע חוצה את המים; ו"מפל התנור" שבו זורמים המים מגובה של כ-30 מטרים.

בחורף, המים יוצרים זרימה חזקה ביותר ולפעמים הערוץ בלתי עביר למטיילים. בקיץ, הזרימה פחותה משמעותית, כיוון שהמים מוטים על מנת להשקות את החלקות החקלאיות בסמוך לשמורה. סמוך למפל הטחנה נובע מעיין נוסף ששמו עין סוכרה, בעבר נבנה במקום סכר ומשאבה שסיפקה לעיר מטולה הסמוכה את מי השתייה (עד שנת 1957) בנחל ובכל האזור הסמוך לו יורדים כ-900 מילמטרים של גשם בשנה.

חי וצומח

בשמורה ניתן להבחין בשני סוגי עצים עיקריים: אלה ארץ ישראלית ואשחר ארצישראלי. בנוסף, צומח גם אדר סורי, עץ הגדל בגליל במקומות מוצלים. כמו כן צומח שיח אחירותם החורש הפורח בצבע צהוב, ויערה איטלקית. ניתן למצוא כלניות, חצבים, חלמונית זעירה, רקפות, קוציץ סורי ועוד. בקיץ, סבכי הפטל מבשילים וניתן לראות את פירותיהם השחורים.

בחורף חולפים בשמורה ציפורי הנחליאלי הזנבתן. באופן נדיר בארץ ישראל, ניתן למצוא את הכותלי, אשר מצויה בדרך כלל באזור הרי האלפים, ניזונה מחרקים וצבעה אפור-אדום. בנוסף ניתן לראות גם להקות יונים, בז מצוי ושלדג לבן-החזה.

בתוך מי הנחל ניתן לראות מספר סוגי דגים, כגון דגי החפף, הבינון והעגלסת.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0