אגד תעבורה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אגד תעבורה.svg
אוטובוס VDL (אנ') מדגם Berkhof (אנ') באשדוד.
אוטובוס של אגד תעבורה באשדוד.
החברות שאוחדו ליצירת אגד תעבורה:

אגד תעבורה בע"מ היא חברת תחבורה ציבורית ישראלית שהוקמה בשנת 2006 על ידי איחוד החברות "אגד פלוס תעבורה" ו"אגד אישי". כיום (החל מ-2021) החברה משתייכת לקבוצת אלקטרה[1]. החברה מפעילה, באמצעות כ-500 אוטובוסים, את התחבורה הציבורית בנתניה, מבשרת ציון, מעלה אדומים, גבעת זאב, שומרון, בנימין, גוש עציון, הר חברון ובקעת הירדן.

היסטוריה

בשנת 2005, בעקבות החלטת משרד התחבורה להפסיק את המונופול של קואופרטיב אגד על התחבורה הציבורית בארץ, הקימה אגד בשיתוף קבוצת תעבורה את חברת "אגד פלוס תעבורה", שקיבלה זיכיון להפעיל את התחבורה הציבורית באשקלון. החברה אוחדה ב-2006 עם "אגד אישי", שהייתה חברת בת של אגד, וסיפקה שירותי מוניות והסעות מאורגנות.

כאשר הוקמה חברת "אגד פלוס תעבורה", היא שכרה למשך שנה את כל האוטובוסים של חברת אגד שהיו בשימוש בקווים שקיבלה, עד לסיום קניית צי אוטובוסים משלה. בסיום השימוש בהם הועברו האוטובוסים לשירות בירושלים בעיקר, ומקצתם נמכרו לחברות "מטרודן", ול"אגד תעבורה", שנוסדה בינתיים.

בין השנים 2012–2017 הועברה פעילות אגד בעוטף ירושליםמבשרת ציון (ב-2012), מעלה אדומים, גבעת זאב (ב-2013), מטה בנימין וישובי השומרון (ב--2014), קריית ארבע והר חברון, במעלה אפרים ויישובי בקעת הירדן (ב-2016), באפרת וגוש עציון (ב-2017).

בתחילת מאי 2021 נרכשה פעילות החברה על ידי קבוצת אלקטרה[1].

אשכולות ואזורי פעילות

 • נתניה – אשכול עירוני. הופעל על ידי החברה מפברואר 2009. האשכול כבר יצא למכרז על ידי משרד התחבורה בתחילת 2021, בו זכתה חברת "אקסטרה תחבורה ציבורית", שתחל בהפעלת האשכול בתחילת 2022.
 • גבעת זאב – שירות סמי עירוני לירושלים וממנה. מופעל על ידי החברה החל מ-2013.
 • מבשרת ציון – שירות סמי עירוני לירושלים וממנה, ומעט שירות עירוני. מופעל על ידי החברה החל מ-2012.
 • מעלה אדומים – שירות סמי עירוני לירושלים וממנה, ומעט שירות עירוני ולישובים סמוכים. מופעל על ידי החברה החל מ-2013.
 • יישובי בנימין והשומרון – אשכול בינעירוני מישובי מטה בנימין והשומרון ליעדים מבוקשים, כגון: ירושלים, אריאל ומודיעין כולל מספר קווים פנימים. מופעל על ידי החברה החל מ-2014.
 • קריית ארבע, חברון ויישובי הר חברון – שירות פנימי באזור, ושירות בינעירוני לירושלים, באר שבע וקריית גת. מופעל על ידי החברה החל מ-2016.
 • יישובי הבקעה – שירות פנימי ובינעירוני בין יישובי הבקעה לירושלים ובית שאן. מופעל על ידי החברה החל מ-2016.
 • יישובי גוש עציון – שירות פנימי ובינעירוני בין יישובי גוש עציון לירושלים, בית שמש וביתר עילית. מופעל על ידי החברה החל מ-2017.
 • קווי חניון שפירים (הנתיב המהיר) לירושלים. מופעל על ידי החברה מפברואר 2015.

אזורי פעילות בעבר

 • אשדוד עירוני - שירות עירוני באשדוד. הופעל על ידי החברה מן שלהי ספטמבר 2007[2] ועד 16 בדצמבר 2016, כשהועברו לחברת "אפיקים", במסגרת המכרז בו זכתה במרץ של אותה שנה.
 • אלעד - שירות עירוני ובין עירוני. הופעל על ידי החברה עד 31 במאי 2016, עת הועברו לחברת "קווים" במסגרת מכרז "בקעת אונו אלעד".
 • צפון הנגב -בפברואר 2016 קווי החברה בצפון הנגב עברו לחברת "דן בדרום". ביולי 2016 הקווים העירוניים באשקלון עברו לחברת "דן בדרום" במסגרת מכרז "צפון הנגב" שכולל את קווי צפון הנגב שיצאו מאגד תעבורה בפברואר 2016.

אוטובוסים

את האוטובוסים של אגד תעבורה ניתן לזהות על פי צבעיהם: גוף ירוק (כצבע אוטובוסי "אגד") עם גג צבוע צהוב (כצבע משאיות "תעבורה").

רוב האוטובוסים של החברה הם מתוצרת דאף, מכיון שחברת האם "תעבורה" היא הבעלים של יבואן דאף בישראל.

הנהלה

מ-2008 ועד היבחרו לכנסת ב-2013, מנכ"ל החברה היה ניצב בדימוס מיקי לוי[3], ואחרי היבחרו לכנסת, החליפו בתפקיד גדעון מזרחי.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0