רבי דוד משה פרידמן

מתוך המכלול
(הופנה מהדף דוד משה מטשורטקוב)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רבי דוד משה מטשורטקוב
קבר הרבי מצ'ורטקוב
חתימת רבי דוד משה

הרב דוד משה פרידמן מצ'ורטקוב (ז' בסיון תקפ"ז, 1827 - כ"א בתשרי תרס"ד, 1903) היה אבי חסידות צ'ורטקוב, בנו של רבי ישראל מרוז'ין (נין למגיד ממזריטש) וחתנו של רבי אהרון מצ'רנוביל.

מילדותו היה ידוע כילד מוכשר, ואביו אמר עליו עוד בהיותו תינוק כי בקרבו מקננת נשמה גדולה שתקרב את לבבות ישראל לאלוקים. עם פטירת אביו ב-1850, התיישב בזלוטיפוטוק וב-1865 עבר לצ'ורטקוב והקים שם את חצר חסידות טשורטקוב, הוא וחסידיו קנו את הארמון מידי הגרפה הרונימה בורובסקה. עם זאת, ההתיישבות בעיר יצרה מתיחות ניכרת עם רב העיר ותומכיו[1].

אורח החיים של החצר החסידית בצ'ורטקוב היה מפואר ומלכותי כדרך העבודה של חסידות רוז'ין, בשונה מרוב החצרות החסידיות. בארמון הייתה הפעילות התורנית, התרבותית והחברתית (כמו קבלת קהל, אירוח ועוד).

האדמו"ר היה ידוע בעדינות נפשו, הטיף לאהבת ישראל בלי פשרות והתייחס בסלחנות לחרם שהכריז רבי חיים מצאנז על חסידות צ'ורטקוב. יהודי צ'ורטקוב התייעצו עמו בענייני חולין וקדושה וגם הגויים כיבדו אותו בגלל מעלותיו ומידותיו המיוחדות. הוא נפטר בהושענא רבא תרס"ד. אחרי מותו פורסמו דברי תורתו בספר "דברי דוד".

בין חסידיו בלטו רבנים מפורסמים, כגון הרב מאיר אריק והמהרש"ם מברז'אן. אף מבין חסידי סלונים היו שנהגו להסתופף בחצרו, ביניהם רבי מרדכי חיים סלאנים, ואף האדמו"ר, רבי שמואל וינברג מסלונים, היה מחסידיו.

קברו של רבי דוד פרידמן נבנה על ידי אגודת "אהלי צדיקים". לפני מספר שנים[דרושה הבהרה] חולל הקבר ומצבתו נעקרה. האגודה בנתה קבר זמני.

משפחתו

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. הדיפלומאט, הצופה, 14 באוגוסט 1938

שגיאת לואה ביחידה יחידה:בקרת_זהויות בשורה 352: attempt to index field 'wikibase' (a nil value).