חסידות שפיקוב

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

חסידות שפיקוב הייתה חסידות בת של חסידות סקווירא. האדמו"ר הראשון בחסידות היה רבי מנחם נחום טברסקי. בהמשך השתלבה החסידות עם חסידות רוז'ין, כשרבי שלום יוסף פרידמן, נהיה לאדמו"רה. כחסידויות רבות, החסידות נכחדה, עקב השלטון הקומוניסטי ועקב השואה.

תולדות החסידות

רבי מנחם נחום טברסקי, בנו השני של רבי יצחק מסקווירא, כיהן ברבנות שפיקוב ולאחר פטירת אביו, בניסן תרמ"ה, החל לכהן שם גם כאדמו"ר. היה חתנו של דודו רבי דוד מטולנא. נפטר בא' בניסן תרמ"ו.

את מקומו מילא בנו רבי מרדכי טברסקי חתנו של דודו זקנו רבי יוחנן מרחמסטריווקא. נפטר בניסן תרע"ד[1]. בניו היו רבי יצחק נחום, חתנו של רבי ישכר דב מבעלז ורבי משה דוד חתנו של רבי שלמה זלמינא מרשקוב. אחד מחתניו היה רבי מנחם נחום מטריסק ורשה.

את מקומו מילאו בניו רבי יצחק נחום[2] ורבי משה דוד מרשקוב[3], וחתנו רבי שלום יוסף פרידמן[4]. בשנת תרפ"ו, כאשר מונה רבי יצחק נחום לכהן כרבה של ראווה-רוסקה, הפך רבי שלום יוסף לאדמו"ר המרכזי של חסידות שפיקוב.

רבי שלום יוסף השתייך לחסידות רוז'ין, שדרכה שונה מחסידות שפיקוב שמוצאה משושלת צ'רנוביל. לאחר מלחמת העולם הראשונה, בה נמלטו כל אדמו"רי רוז'ין לווינה ופולין, נשאר האדמו"ר היחידי מבית רוז'ין ברחבי רוסיה, וחסידי רוז'ין הרוסיים נהיו לחסידיו, בהם אף זקנים שהיו אצל אבי השושלת רבי ישראל מרוז'ין. בשנת תר"פ התפרצה מגפת טיפוס באזור, אשתו נפטרה בחודש שבט והוא נפטר בחודש אדר. כמו כן בנו הבחור ישראל נפטר באותה שנה ונקבר ליד אביו.

בניו הנותרים של רבי שלום יוסף היו רבי דוד ורבי יצחק. רבי דוד הוצרך להמלט משפיקוב עקב רדיפות השלטונות, ואחיו הצעיר, רבי יצחק (כ"ו באייר תרס"ג, 1903 - י"ד באב תשנ"ב, 1992), שהיה בחור בן 17, הוכתר לאדמו"ר כממלא מקום אביו. לאחר מספר חודשים אף הוא הוצרך להמלט, וחזר לבוהוש, שם נישא לנכדתו של האדמו"ר, יוכבד פייגא בת רבי מנחם מנדל פרידמן (אחיו של אביו), חתן רבי ישראל שלום יוסף פרידמן (דודו זקנו). בהמשך כיהן באדמו"רות שפיקוב בבוקרשט, ולאחר פטירת חותנו, קיבל גם את אדמו"רות בוהוש. לאחר המלחמה השתמש בשתי השמות, אך עם השנים נשאר שמו כאדמו"ר מבוהוש בלבד, וכך נכחד שם חסידות שפיקוב[5].

הרב יחיאל יהושע רבינוביץ בן רבי דוד ירחמיאל צבי רבינוביץ האדמו"ר מביאלא רמת אהרן שהוא חתן חתנו של רבי יצחק מבוהוש-שפיקוב, פתח בשנת תשע"ה בית מדרש באנטוורפן בשם "שפיקוב".

הערות שוליים

  1. ^ בעולמנו, הצפירה, 22 באפריל 1914
  2. ^ חתן רבי ישכר דב מבעלז
  3. ^ חתן רבי שלמה זלמינא מחסידות רשקוב. כיהן כאדמו"ר ברשקוב.
  4. ^ בנו של רבי דוד פרידמן, בנו של רבי יצחק מבוהוש
  5. ^ האדמו"ר מבוהוש ישבות בחיפה, הצופה, 4 בנובמבר 1966


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0