חסידות קופיטשניץ

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

חסידות קופיטשיניץ (בכתיב יידי: קאפיטשיניץ) היא חצר חסידית ממשפחת חסידויות בית רוזי'ן.

היסטוריה

מקים החסידות היה רבי יצחק מאיר העשיל מקופיטשניץ (תרכ"ב-תרצ"ו), בן רבי אברהם יהושע השיל ממז'יבוז', נינו של רבי אברהם יהושע השל, בעל ה"אוהב ישראל" מאפטא. רבי יצחק מאיר נישא לבתו של האדמו"ר הראשון מהוסיאטין, רבי מרדכי שרגא פייבוש פרידמן. עם פטירת חותנו בשנת תרנ"ד עבר רבי יצחק מאיר עם משפחתו לקופיטשניץ, שם הקים את חצרו. במלחמת העולם הראשונה ברח לווינה עם משפחתו ומשפחת אדמור"י רוז'ין.

לאחר פטירתו בראש השנה תרצ"ו מילא את מקומו בנו רבי אברהם יהושע השיל (קופיטשניץ) (תרמ"ח-תשכ"ז). הוא הוכתר לאדמו"רות בווינה, ולאחר האנשלוס נסע לארצות הברית ומשם פעל להצלתם של יהדות אירופה. הקים את חצרו באיסט סייד ובהמשך בבורו פארק. הקים מוסד לפליטות בפתח תקווה, בשם "בית אברהם". ביקר בארץ ישראל עשר פעמים.

לאחר פטירתו בתשכ"ז מילא את מקומו בנו רבי משה מרדכי שעסק קודם לכן במסחר. מתחילה הוא לא רצה לקבל את האדמו"רות, אולם נענה לאחר הפצרות [דרוש מקור]. בי"ז בניסן תשל"ה נפטר ונטמן בבית הקברות העתיק בטבריה על יד אביו. הותיר אחריו שלשה בנים ובת.

החסידות כיום

בשנת תשנ"ה, מונה רבי יצחק מאיר פלינטנשטיין נכדו של האדמו"ר רבי אברהם יהושע העשיל, כאדמו"ר מקאפיטשניץ. הוציא לאור ספרי חסידות. מרכז החסידות ממוקם בשכונת עזרת תורה בירושלים ולחצרו סניפים בבית שמש ובביתר עילית, וכן בלייקווד ובאנטוורפן.

בניו הם: רבי אברהם יעקב, חתן רבי ישראל צבי יאיר דנציגר מאלכסנדר; הרב בנימין, רב ביהמ"ד "אוהב ישראל" קאפיטשיניץ ברמת בית שמש וחתן רבי חיים אברהם מבוסטון בורו פארק; נפתלי הירץ, חתן רבי אברהם מסטרטין-העיר העתיקה; הרב יהושע העשיל, רב ביהמ"ד "אור יהושע" קאפיטשיניץ בלייקווד, חתן רבי שלום פלאם מסטרטין; שלמה חיים, חתן בנו של האדמו"ר מקוסון; ישראל, חתן הרב אלכסנדר ליפא אייכנשטיין מלונדון. חתניו: יוסף, בן רבי בן-ציון רבינוביץ מביאלה, ישעיה דוד מלכיאל נכד האדמו"ר רבי יוחנן מטולנא, ישראל שטרולי בן הנגיד ר' משה שטרולי מאנטוורפן.

בשנת תשע"ז מונה בנו של רבי משה מרדכי, רבי יקותיאל זוסיא העשיל, לאדמו"ר בבית מדרשו של אביו בבורו פארק[דרוש מקור]. בניו הם: רבי משה מרדכי, חתן רבי יחיאל מיכל שטיינמענטץ אב"ד סקווירא. רבי צבי, חתן רבי יעקב שרגא האראוויץ ר"י בית מאיר ואב"ד טעלז. רבי מתיסיהו קוטון בן אדמו"ר ממוניסטריטש.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים