חסידות קופיטשניץ

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

חסידות קופיטשניץ (בכתיב יידי: קאפיטשיניץ) היא חצר חסידית ממשפחת חסידויות בית רוז'ין.

היסטוריה

מקים החסידות היה רבי יצחק מאיר העשיל מקופיטשניץ (תרכ"ב-תרצ"ו), בן רבי אברהם יהושע השיל ממז'יבוז', נינו של רבי אברהם יהושע השיל, בעל ה"אוהב ישראל" מאפטא. רבי יצחק מאיר נישא לבתו של האדמו"ר הראשון מהוסיאטין, רבי מרדכי שרגא פייבוש פרידמן. עם פטירת חותנו בשנת תרנ"ד עבר רבי יצחק מאיר עם משפחתו לקופיטשניץ, שם הקים את חצרו. במלחמת העולם הראשונה ברח לווינה עם משפחתו ומשפחת אדמור"י רוז'ין.

לאחר פטירתו בראש השנה תרצ"ו מילא את מקומו בנו רבי אברהם יהושע השיל (תרמ"ח-תשכ"ז). הוא הוכתר לאדמו"רות בווינה, ולאחר האנשלוס נסע לארצות הברית ומשם ניסה לפעול להצלתם של יהודי אירופה[דרושה הבהרה]. הקים את חצרו באיסט סייד ובהמשך בבורו פארק. הקים מוסד לפליטות בפתח תקווה, בשם "בית אברהם". ביקר בארץ ישראל עשר פעמים.

לאחר פטירתו בה'תשכ"ז מילא את מקומו בנו רבי משה מרדכי, שעסק קודם לכן במסחר. תחילה סרב לקבל את ההנהגה, אולם נענה לאחר הפצרות[דרוש מקור]. בי"ז בניסן ה'תשל"ה נפטר ונטמן בבית הקברות היהודי העתיק בטבריה על יד אביו. הותיר אחריו שלשה בנים ובת.

החסידות כיום

בשנת ה'תשנ"ה[דרוש מקור] מונה הרב יצחק מאיר פלינטנשטיין נכדו של רבי אברהם יהושע השיל, כאדמו"ר מקופיטשניץ. הוציא לאור ספרי חסידות. מרכז חצרו בשכונת עזרת תורה בירושלים, ובתי מדרש נוספים בבית שמש ובלייקווד.

בשנת ה'תשע"ז מונה גם בנו של רבי משה מרדכי השיל, הרב יקותיאל זוסיא השיל, לאדמו"ר מקופיטשניץ בבית מדרשו של אביו בבורו פארק[1].קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ בנצי מילר, אבל בקופיטשניץ: הרבנית הישישה הלכה לעולמה, באתר JDN, 4 בפברואר 2018


Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0