פרשת מצרע

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Arrow r.svg מצרע Arrow l.svg
פסוקים ויקרא, י"ד, א' - ט"ו, ל"ג
מספר פסוקים 90
תוכן היטהרות מצרעת, קורבן מצורע, דיני צרעת הבית, טומאת זב, זבה, קרי ונידה
מצוות בפרשה על פי ספר החינוך
עשה (11)  לא תעשה (0)
טהרה מן הצרעת, תגלחת המצורע ביום השביעי לטהרתו, טבילה, קורבן מצורע, דיני צרעת הבתים, דיני טומאת זב, קורבן זב, דיני טומאת שכבת זרע, דיני טומאת נידה, דיני טומאת זבה, קורבן זבה
הפטרה
אשכנזים וספרדים מלכים ב', ז', א'-כ'
תימנים ואיטלקים מלכים ב', ז', ג'-כ', ומוסיפים מלכים ב', י"ג, כ"ג
בפרשה מופיעות שלוש מתוך ארבע טומאות המצריכות קורבן לאחר הטבילה: מצורע, זב וזבה. כמו כן, מופיעות חמש מתוך שש טומאות היוצאות מגוף האדם. הטומאה החסרה בשני המקרים היא יולדת, המופיעה בפרשה הקודמת.

פָּרָשַׁת מְצֹרָע היא הפרשה החמישית בספר ויקרא. הפרשה עוסקת כולה בדיני טומאה וטהרה, ויש הקוראים לה בלשון נקייה פרשת טהרות או פרשת זאת תהיה. היא מתחילה בפרק י"ד, פסוק א' ומסתיימת בפרק ט"ו, פסוק ל"ג.

בשנים שאינן מעוברות קוראים את פרשת מצורע ביחד עם הפרשה שלפניה, פרשת תזריע. בשנים המעוברות שאינן מתחילות ביום חמישי, כלומר בשנים מסוג בחה, זחג, זשה, בשז וגכז, חלה פרשת מצורע בשבת שלפני פסח, שבת הגדול.

תוכן הפרשה

הפרשה עוסקת כולה בדיני טומאה וטהרה:

  • חלקה הראשון ממשיך את העיסוק בדיני נגע הצרעת שהתחיל בפרשה הקודמת. תחילת הפרשה עוסקת בדרכי ההיטהרות מן הצרעת ובקורבנות שעל המצורע להביא.
  • לאחר מכן מופיע תיאור של צרעת הבית.
  • בחלק האחרון מתוארות טומאת הזב והזבה, טומאת קרי ודיני הנידה.

הפטרה

מפטירים בספר מלכים ב', פרק ז', בסיפור על ארבעת המצורעים בעת המצור על העיר שומרון. התימנים מתחילים בפסוק א', והספרדים והאשכנזים מתחילים בפסוק ג'; בכל המנהגים מסיימים בפסוק כ', אך התימנים מוסיפים גם את הפסוק במלכים ב', י"ג, כ"ג. אם השבת חלה בשבת הגדול מפטירים בהפטרת שבת הגדול, פרשת "וערבה לה' מנחת יהודה וירושלים" (מלאכי, ג').

ראו גם

קישורים חיצוניים

הטקסט:

פרשנות:

הערות שוליים


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0