פרשת לך לך

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Arrow r.svg לך לך Arrow l.svg
פסוקים: בראשית, י"ב, א' - י"ז, כ"ז
מס' פסוקים: 126
תוכן: אברם יוצא אל ארץ כנען אך רעב מביא אותו למצרים, מלחמת המלכים, ברית בין הבתרים, הגר יולדת את ישמעאל, ברית מילה
מצוות בפרשה על פי ספר החינוך
עשה (1)  לא תעשה (0)
מצוות מילה
הפטרה
ספרדים ואשכנזים ישעיהו, מ', כ"ז - מ"א, ט"ז
תימנים ישעיהו, מ', כ"ה - מ"א, י"ז

פרשת לֶךְ-לְךָ היא הפרשה השלישית בספר בראשית. היא מתחילה בספר בראשית, פרק י"ב, פסוק א' ומסתיימת בפרק י"ז, פסוק כ"ז. הפרשה עוסקת בתיאור קורות חייו של אברהם אבינו בחלק הראשון של חייו.

בפרשה מספר סיפורים: קריאת ה' לאברם (שמאוחר יותר משנה שמו לאברהם) לצאת ממולדתו, ירידה למצרים והתחזות לאחיה של שרי, ההיפרדות מעל לוט, מלחמת ארבעת המלכים את החמישה, ברית בין הבתרים, המתיחות בין שרי והגר, וברית המילה.

נושאים בפרשה

לך לך מארצך וממולדתך ומבית אביך

אברהם, שבשלב זה עדיין נקרא אברם, קיבל ציווי אלוקי ללכת לארץ כנען. הוא בא, עם שרי אשתו ולוט בן אחיו, לארץ ואף בנה מזבח וקרא בשם ה', אולם הרעב אילץ אותו לרדת למצרים. עבדי פרעה לקחו את שרי לבית פרעה ואברם הציג אותה כאחותו מחשש לחייו (שרי היא באמת בת אחיו). ה' מנגע את פרעה בנגעים קשים, ובעקבות כך הוא שחרר את שרי ושלח את אברם ממצרים ברכוש גדול.

מלחמת המלכים

כשאברם חוזר לארץ כנען נוצר סכסוך בין רועיו לבין רועי לוט שבסופו נפרד לוט מאברם ויורד אל סדום. אברם עצמו מקבל הבטחה אלוקית כי ארץ כנען תהיה ירושה לזרע שיוולד לו.

אחר כך מתרחשת מלחמת ארבעת המלכים את החמישה: ארבעה משליטי ארץ בבל באים לדכא חמישה מלכים מקומיים, שליטי סדום והערים שסביבותיה, שמרדו בהם. אברם שומע שלוט נשבה במלחמה, יוצא בראש אנשיו להילחם בארבעת המלכים, מנצח אותם ופודה את לוט. הוא מסרב לקחת לעצמו מן השלל ורק מברך את ה' בסיוע מלכיצדק, "כהן לאל עליון".

ברית בין הבתרים

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – ברית בין הבתרים

כעת כורת ה' עם אברם את ברית בין הבתרים: ההבטחה על הזרע והארץ מקבלת חיזוק על ידי מעשה המכונה בראשונים "פועל דמיוני" - עשיית מעשה סמלי על הנבואה, כשאז אין חטא יכול לגרום לביטול הנבואה, של ביתור בעלי חיים. אברם גם מקבל נבואה על העתיד לקרות לזרעו: "יָדֹעַ תֵּדַע כִּי גֵר יִהְיֶה זַרְעֲךָ בְּאֶרֶץ לֹא לָהֶם, וַעֲבָדוּם וְעִנּוּ אֹתָם אַרְבַּע מֵאוֹת שָׁנָה" (ספר בראשית, פרק ט"ו, פסוק י"ג).

שרי והגר

שרי אשת אברם רואה כי איננה מצליחה ללדת בן ומציעה לאברם לקחת את הגר שפחתה לאישה. הגר אכן מתעברת, וכתוצאה מכך היא מזלזלת בשרי. שרי מתלוננת על כך בפני אברם, והוא נותן לה אפשרות לעשות כטוב בעיניה עם הגר. שרי מקשה מאד את החיים של הגר, וכתוצאה מכך הגר בורחת. מלאך ה' מתגלה להגר במעיין, אומר לה לשוב חזרה לבית אברם ושרי, ומברך אותה ואת בנה ישמעאל (שמיד לאחר מכן נולד לה).

ברית מילה

אברם כורת ברית נוספת עם ה', היא ברית המילה. הוא מצווה למול את עצמו ואת כל בני ביתו, וכן לשנות את שמו לאברהם ואת שם אשתו שרי לשרה. ה' מבטיח פעם נוספת ששרה תלד בן, שייקרא יצחק, ובו תתקיים ברית הזרע והארץ.

הפטרה

מפטירים בספר ישעיהו, מפרק מ', פסוק כ"ז (לחלק מהמנהגים: פסוק כ"ה) עד פרק מ"א, פסוק ט"ז (או פסוק י"ז). הנביא פונה לעם ישראל, "וְאַתָּה יִשְׂרָאֵל עַבְדִּי יַעֲקֹב אֲשֶׁר בְּחַרְתִּיךָ זֶרַע אַבְרָהָם אֹהֲבִי. אֲשֶׁר הֶחֱזַקְתִּיךָ מִקְצוֹת הָאָרֶץ וּמֵאֲצִילֶיהָ קְרָאתִיךָ וָאֹמַר לְךָ עַבְדִּי אַתָּה בְּחַרְתִּיךָ וְלֹא מְאַסְתִּיךָ" (ספר ישעיהו, פרק מ"א, פסוקים ח'-ט').

קישורים חיצוניים

הטקסט:

פרשנות:


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0