פרשת אמור

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Arrow r.svg אמור Arrow l.svg
פסוקים ויקרא, כ"א, א' - כ"ד, כ"ג
מספר פסוקים 124
תוכן דיני הכהונה, הגבלות על קרבנות ומקריבים, דיני המועדים, לחם הפנים ומנורת התמיד, אלימות במחנה ומגדף
מצוות בפרשה על פי ספר החינוך
עשה (24)  לא תעשה (39)
טומאת כהן הדיוט לקרוביו, כיבוד הכהנים, נישואי כהן גדול לבתולה, היות כל קורבן תמים ממום, היות קורבנות הבהמה בני שמונה ימים ומעלה, קידוש השם, שביתה ביום הראשון של פסח, מוסף של פסח, שביתה ביום השביעי של פסח, מנחת העומר, ספירת העומר, שתי הלחם, שביתה בשבועות, שביתה בראש השנה, מוסף של ראש השנה, התענות ביום הכיפורים, מוסף של יום הכיפורים, שביתה ביום הכיפורים, שביתה ביום הראשון של סוכות, מוסף סוכות, שביתה בשמיני עצרת, מוסף של שמיני עצרת, נטילת לולב, ישיבה בסוכה טומאת כהן למת, עבודת כהן טבול יום, נישואי כהן לזונה או לחללה או לגרושה, טומאת כהן גדול באוהל המת או לקרוביו, נישואי כהן גדול לאלמנה או ביאה עליה, עבודת כהן בעל מום קבוע או זמני, כניסת כהן בעל מום בין האולם ולמזבח, עבודת כהן טמא, אכילת תרומה לכהן טמא או לזר או לעובדי כהן, אכילת תרומה וקודשים לערל או לחללה, אכילת טבל, הקדשת בעל מום לקורבן, הטלת מום בקודשים, שחיטת בעל מום לקורבן, הקרבת בעל מום, זריקת דם בעל מום, סירוס, הקרבת קורבן גוי בעל מום, שחיטת בעל חיים ובנו ביום אחד, חילול השם, מלאכה ביום הראשון והשביעי של פסח, אכילת מאפה או קלי או כרמל מתבואה חדשה, מלאכה בשבועות ובראש השנה וביום הכיפורים, אכילה ושתייה ביום הכיפורים, מלאכה ביום הראשון של סוכות ובשמיני עצרת
הפטרה
יחזקאל, מ"ד, ט"ו-ל"א

פָּרָשַׁת אֱמֹר היא פרשת השבוע השמינית בספר ויקרא. לפי החלוקה לפרקים, היא מתחילה בפרק כ"א, פסוק א' ומסתיימת בפרק כ"ד, פסוק כ"ג.

נושאים בפרשה

איסורים על הכהנים

הגבלות על קורבנות ומקריבים

 • האיסור החל על טמאים להקריב קורבנות ולאכול קודשים, והאיסור על זרים שאינם כוהנים לאכול מבשר הקורבנות.
 • רשימה של מומים הפוסלים את הקורבן, וכן תנאים נוספים לכשרות בהמה לקורבן, בהם מצוות 'אותו ואת בנו'.

חגים ומנורת התמיד

אלימות במחנה

תאריכי הקריאה

השבת בה קוראים את פרשת אמור יכולה לחול בתשעה תאריכים שונים:

הפטרה

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – הכהנים בני צדוק

ההפטרה היא בספר יחזקאל, פרק מ"ד, פסוקים ט"ו-ל"א. ההפטרה מתארת אף היא את דיני הקדושה המיוחדים החלים על הכוהנים הנבחרים שלא נכשלו בעוון עבודה זרה בשלהי תקופת בית ראשון. בנוסח רומניא הפטירו ספר יחזקאל, פרק מ"ד, פסוק כ"ה עד פרק מ"ה, פסוק י"א.

קישורים חיצוניים

הטקסט:

 • ויקיטקסט פרשת אמר, באתר ויקיטקסט
 • פרשנות:


  Logo hamichlol.png
  הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
  רשימת התורמים
  רישיון cc-by-sa 3.0